• Ofcet 32 seglar…

    Det här är en båt som delar seglarvälden i två läger.

    Ett som tycker att det är den fulaste båtan någonsin. I gott sällskap av Marc Lombards MC34, A13 och en del andra franska skapelser.

    Ett annat, som tycker det är spännande att fransmännen vågar ta ut svängarna.

    Jag började nog i det första lägret, men måste erkänna att det finns något här. Marc Lombard har ju ritat en del coola båtar, och A13 Teasing Machine har gjort extremt bra ifrån sig på både Fastnet, Sydney Hobart och Caribbean 600.

    Med Ofcet 32 vill man skapa skapa en liten offshorebåt med fokus på doublehanded. Typiska race är Transqwuadra och Fastnet. På samma sätt som A13 så lär man hänga med hjälpligt i det lätta, men ha en edge på sträckbogar och undanvind när det blåser lite mer.

    Här kan man se hur den ligger i sjön:

    ofcet32_rigplan

    Skrovlängd: 9,80 m
    LOA med peke: 10,30 m
    Bredd: 3,36 m
    deplacement: 3 400 kg
    Djupgående: 1,90 m
    SA kryss: 58,4 m2
    SA undanvind: 116 m2
    Två kölvariianter (en med bulb och en utan)
    Ett ellet två roder.

    IRC rating = 1,015 (mostvarar SRS 1.28 typ…)

    ofcet32_deck

    Read more
    0
  • #TechTuesday | Data drives athlete performance

    #TechTuesday: Gathering real-time data isn’t just important for our #AmericasCup racing catamarans, but our athletes as well. Find out from ORACLE TEAM USA physical performance manager Craig McFarlane how we’re using Zephyr Performance Systems to monitor athletes on the water and in the gym. #ZephyrAnywhere #TrainLikeASailor

    I America’s Cup står det klart att seglarnas prestation kan bli avgörande, och man har nu börjat hantera datan på ett professionellt sätt.

    Jag har i andra sammanhang ifrågasatt varför man inte är mer vetenskaplig i toll exempel Volvo Ocean Race, där skillnaderna är större; både internt i besättningen men framförallt mellan högsta- och lägsta-nivå hos individerna.

    Visst borde det finnas en vits i att kunna disponera seglarna ombord på ett mer flexibelt sätt? Rorsmän har olika styrkor och svagheter, trimmers likaså, och vädret har avgörande betydelse för hur jobbigt det är att segla. Baserat på en routing och insamlad data så skulle man kunna använda rätt personer vid rätt tillfälle.

    I många andra sporter är det viktigt att ha rätt personer på banan i olika lägen, och bra (eller mindre bra) byten har avgjort många matcher.

    Dessutom skulle detta ge en ny dimension för oss som följer racet.

    Read more
    0
  • What’s Up 1639

    Ganska lugnt va?

    J/70 Worlds i San Francisco. Tyra och Nautiska Racing på plats för att försvara de Svenska färgerna.

    KSSS Olympiska regatta.

    Read more
    1
  • Shorthanded September Sunday

    Vi fick ju inte plats på Öckerö Doublehanded, men hade en mycket fin dag på havet ändå. Säsongen är inte slut än.

    Read more
    4
  • Silverrudder | trash talk

    I morgon drar världens största solorace igång runt Fyn. 400 båtar skall segla de 140 diskansen, i vad som ser ut att bli måttliga vindar från väst.

    Bælthavet: fredag formiddag vest og sydvest, 3 til 8 m/s, senere omkring vest tiltagende til 5 til 10 m/s. Enkelte byger fredag, ellers mest god sigt.

    Här är rekorden man skall slå för att få med sig ett Silverroder hem:

    mini: Morten Bogacki, Pogo2, Mojo, 23:06:18, 2015
    small: Franz Schollmayer, Esse 850, Firlefranz, 20:23:14, 2015
    medium: Wolfram Heibeck , Open 32, Black Maggy, 19:18:03, 2015
    large: Andreas Rohde, JPK 38, Ratzfatz3, 19:02:16, 2015
    extra large: Niels Ditmar, Xc 42, Hokux Pokux, 19:20:27, 2012
    small: Anders Bastiansen 28 Dragonfly, 16:04:58, 2015
    large: Jan Andersen, one off trimaran, Barracuda, 15:36:53, 2012

    Nedan mina tips i respektive klass. Arrangören har en del att göra med att sortera listan, då likadana båtar verkar ha manat i olika klasser. Borde inte vara raketvetenskap att kolla upp detta???

    SILVERRUDDER CHALLENGE OF THE SEA 2016 – startliste

    Keelboats Mini

    Många sportiga små båtar. Morten Bogacki innehar Silverrodret och måste väl vara favorit? Kanske kan en välseglad T24 eller Seascape 24 hota?

    1 15 Jollenkreuzer Manitu Hasso Hoffmeister Germany
    2 20er Jollenkruezer South Westerly Michael Höfgen Germany
    3 Anderson 22 Pointe aux trembles Mike Bartels Germany
    4 Backman 18 Marsupilami Hans Backman Sweden
    5 Beneteau First 25 Mia Martin Fuerst Germany
    6 Bull 7000 Bully Robert Baumann Germany
    7 Dehler Sprinta Sport Ischa Martin Niedermeier Germany
    8 Dominant race mod Wikihwihei Arne Sporleder Germany
    9 Drabant 24 fryd Kasper Lander Denmark
    10 Fricke & Dannhus HD 20 Holly Go Lightly Franz Schmitt Germany
    11 Heba-21 minitonner Russisk-Roulette Jan mortensen Denmark
    12 Hurley 22 Rose Steffen Elberg Godskesen Denmark
    13 J/70 FRITZ Bodo Mall Germany
    14 J/22 GLASKLAR Thomas Junker Germany
    15 Jollenkreuzer Bertha Oliver Denzer Germany
    16 Kajütboot Jantar 21 Jaspis Ulf Neumann Germany
    17 L23 Dream Machine Morten Thomsen Denmark
    18 L23 Miró Rasmus Vinther Denmark
    19 Life 7.5 My Life Sverre Gjulem Norway
    20 Marina 23 Ragna Robert Grossheim Germany
    21 Melges 24 Trinity Georg Kreskai Hungary
    22 Melges 24 R2D2 Wolfgang Hirschbeck Germany
    23 Mini 6.50 Jandia Oliver Tessloff Germany
    24 Mini 6.50 – Pogo2 Mojo Morten Bogacki Germany
    25 Mini 6.50 Avanti Uwe Liehr Germany
    26 Minimize Sophie Brahe Claus Andersen Denmark
    27 Miniton Plastpyret Per Hansson Sweden
    28 Minitransat Atomic Leino Svensson Sweden
    29 Minitransat 6.50 Malla Stefan Danielsson Sweden
    30 Minitransat proto Fifibel Frank Klimkewitz Germany
    31 One-off Paniiik Klaus Rønn Madsen Denmark
    32 OPEN 5.70 SIVE Sean Purcell UK
    33 Platu 25 Honk Harald Müller Germany
    34 POGO 2 Grand Danoise Claus Pedersen Denmark
    35 Pogo 3 Salt Sascha Bade Germany
    36 Santer 760 Kolibri Helge Wolff Germany
    37 Seascape 18 tutto bene Hajo Hensel Germany
    38 Seascape 18 Löppt Jochen Denkena Germany
    39 Seascape 18 Signia Kjell Johnsson Sweden
    40 Seascape 18 Pipaluk Martin Hammershøj Olesen Denmark
    41 Seascape 18 Michael Schwarz Germany
    42 Seascape 18 niXe Thomas Hummels Germany
    43 Seascape 24 BLOND24 Bjarne Lorenzen Germany
    44 Seascape 24 Danish Seascape 24 Per Cederberg Denmark
    45 Seascape 18 Factory boat Jan Kobler Slovenia
    46 Seascape 18 Company boat Tit Plevnik Slovenia
    47 Spækhugger Tumle Henrik A. Jørgensen Denmark
    48 Spækhugger Mathilde Thorsten Hoege Germany
    49 Speed feet 18 266 Jens Scholz Germany
    50 Sportina 680 Stella Maik Knappe Germany
    51 Sprinta Sport Neele Benjamin Schießl Germany
    52 Super Calin 6.50 Vol de Nuit Cord Hall Germany
    53 Svendborg-senior Maia Anders Mortensen Denmark
    54 T 24 JYNX Patrik Heinrichs Germany
    55 Varianta 18 ABI 09 Rebecca Dehler Germany
    56 Varianta K4 Anna-Sophie Piehler Andreas Germany
    57 Victoire V24 Taaibennik2 Quinten T.M. Felsch Switzerland
    58 Waarschip 570 plus Kleine Krise Thorben Beuth Germany
    59 Mantra Six 163403 S Thomas Weigel Germany

    Keelboats Small 1

    Jag antar att Keelboats Small 1 & 2 tävlar om samma Silverroder, som nu innehas av Franz Schollmayer i en Esse 850. Han vill säkert försvara det. Mest övveriggad är Wilke 26:

    Jimmy har bra styrsel på Airbender, även om det kanske är mycket vind för honom? Vheetah är hemma, annars hade pengarna varit på honom.

    Blåser det så kan väl många av de lite bredare 30-fotarna vara med?

    60 Accent 26 Mon Amour Karl Ejnar Rindebæk Denmark
    61 Albin Ballad Liese Jörg Wille Germany
    62 Albin Ballad Sapir Jens Vinther Olsen Denmark
    63 Albin Ballad Solkyss Wolfram Gelpke Germany
    64 Albin Cirrus 78 Rapanden Timo Lehnert Germany
    65 Albin Express team-eXceed Jesper Nørbo Sørensen Denmark
    66 Albin Express Explorer Søren Juel Denmark
    67 Albin Vega Amica Pachny Christoph Germany
    68 Albin Alpha laila Egon Hansen Denmark
    69 Bianca 27 Sirius Steen Munk-Petersen Denmark
    70 Bianca 28 Lazy Blue Kim Thonsgaard Denmark
    71 C&C 30 E WALKABOUT Hartmut Tietje Germany
    72 Comfort 30 Aquarelle Helge Midtgård Norway
    73 Dehler28Top Big Lebowski Samer Shehadeh Germany
    74 Drabant 30 Benoli Jürgen Hossfeld Germany
    75 Drabant 30 Magdalene Steen Lundager Denmark
    76 Fellowship 27 Vengo Anthony J. Riecke Germany
    77 Folie Douce Nis Puk Stephen Kegel Germany
    78 Folkeboat Hein Flemfidel Jörg Kegel Germany
    79 Folkeboat Blue Pearl Joerg Meier Germany
    80 GRINDE ELLA Uwe Gräfer Germany
    81 Hanse 291 5er-Syndikat Jan Beye Germany
    82 Hanse 300 My Buddy Frank Werner Germany
    83 H-Boat Bobby Dazzler John Sykes Germany
    84 H-Boat Heureka Florian Walter Germany
    85 H-Boat Umoja Henning Ancker-Wiewgorra Germany
    86 H-Boat Jetlag Lauge Sletting Denmark
    87 H-Boat Semper Fidelis Michael Röhrig Germany
    88 H-Boat Huddi Volker Schuermann Germany
    89 H-Boot Ragamuffin II Peer Mittl Germany
    90 H-Boot Midlife Roland Horn Germany
    91 Impala 27 Day Dream John Jørgensen Denmark
    92 Impala 27 Adela Lars Chr. Nielsen Denmark
    93 Impala 27 Funky Fish Philip Cossen Denmark
    94 International 806 Wynja Jan Henning Hansen Denmark
    95 JEANNEAU SQ 26 Kati Kati Eckehard Schulz Germany
    96 Larsen 28 NANNA Chris Gossmann Germany
    97 Marieholm 26 Kela Sven Westphal Germany
    98 Maxi 84 Capella David Enghuus Denmark
    99 Maxi 909 Bestla Henrik Snitker Denmark
    100 Maxi Fenix Mammamut Christian Hangel Denmark
    101 MG 26 Mønster bryderen Gunner jensen Denmark
    102 mirage Imp Stefan Landtau Germany
    103 Nordic Folkboat Take five Erik Larsson Germany
    104 Nordic Folkboat Viking Hendrik Edmund Steg Germany
    105 Nordic Folkboat Helene John Lund Denmark
    106 Nordic Folkboat Tøsen Kai Hönert Germany
    107 Nordic Folkboat Frøken Himmelblå Erik Skov Madsen Denmark
    108 Polaris Drabant Bimmer Svend Lund Denmark
    109 Sagitta 26 Marlene Marco Schoch Denmark
    110 Shipman 28 Anna Michael Sørensen Denmark
    111 Sunwind 27 Pangea Tom Stender Germany
    112 ? No name Øyvind Bordal Denmark

    Keelboats Small 2
    113 Admiralty 30 AIRBENDER Jimmy Hellberg Sweden
    114 Archambault A27 Axiom Jens Tamm Germany
    115 Banner 28 R Azur Michael Assarsson Sweden
    116 Beneteau First 27.7 salah Lambert Roters Germany
    117 Beneteau First 27.7 yella 2 Heiko Zimmermann Germany
    118 Beneteau First 29 Freja Jacob Høgh Olesen Denmark
    119 Beneteau First class 8 Fearless Eli S.Van den Broek Holland
    120 Bull 7000 Bully Robert Baumann Germany
    121 Cheetah 30 Cheetah Mikael Vesala Sweden
    122 Esse 850 Firlefranz Franz Schollmayer Germany
    123 First 27.7 BUENA Wladyslaw Chmielewski Poland
    124 First 30 WoGe Eckard Scholz Germany
    125 Harp8 Harp8 Joachim Harpprecht Germany
    126 Hoffnung 26 Race Up and away Heiko Steinbrückner Germany
    127 J/80 Elbe 9 Sven Winterberg Germany
    128 J/70 Oure 1 Christian Liebergreen Denmark
    129 J/70 Oure 2 Jesper Henriksen Denmark
    130 J/80 Clean Marine Helle Jespersen Denmark
    131 J/80 Gjøa Kai Kersten Germany
    132 Jantar 26 M&M Marcus Schlieder Germany
    133 Oneoff Alive! Sebastian Munck Germany
    134 Pacer 27 Sport Aplicator Group Lars Sjöström Sweden
    135 Pogo 30 La Suffragette Ole Lund Denmark
    136 Pogo 30 Liberty Markus Rosam Germany
    137 Pogo 30 Virgile VIII Andreas Lindlahr Germany
    138 pureALU 925 Kasimir Dirk Pauly Germany
    139 Saphire 27 Serafina III Michael Tobler Switherland
    140 Seascape 27 all-season Joachim Hasler Germany
    141 Seascape 27 Wilde Perle Karlheinz Müller Germany
    142 Seascape 27 SeaYou Lars Petter Karlsen Norway
    143 Seascape 27 Escapade Philipp Lenzlinger Switzerland
    144 Seascape 27 offline Ralf Buchner Germany
    145 Seascape 27 Vera Sven Møller Denmark
    146 Seascape 27 Cookie Monster Vilhelm Vardøy Norway
    147 Seascape 27 right now Kristian Evers Germany
    148 Wilke 26 Unchained Lady Wolfgang Palm Germany
    149 Winner 9.00 Moving Star Michael Rolle Germany
    150 X-79 Jimi Hendrikx Hendrik Kohrs Germany
    151 X-79 Mila Jörn Schmitt Germany
    152 X-79 KATHENA X Frank Nägele Germany
    153 X-79 Charole Allan Lester Kierkegaard Denmark
    154 X-79 Axt Julius Grawe Germany
    155 X-79 Xstrand Malte Ekstrand Denmark
    156 X-79 Emilie Marcus Steffensen Germany
    157 X-79 XHOSA Tom Jacob Germany

    Keelboats Medium 1

    Även här två klasser. En med “vanliga” båtar och en med lite sportiga.

    Ingen skall ju vara snabbare än Open 32 Black Maggy, men de brukar ju alltid ha sönder något. Några andra tyska one-off-båtar man inte har koll på…. Nya Fareast 31R med Per Svanberg har potential, men behöver kanske mer tid på vattnet?

    Annars tror jag på Torgeir Askvig som har tagit sin J/109 från Norge (borde segla i en större klass) alternativt den tyska JPK 10.10:an.

    158 Albin Nova Bossanova Jakob Richard Olsen Denmark
    159 Albin Nova Notos Peter Kjøller Denmark
    160 Albin Nova Lofot Rainer Gosch Germany
    161 Athena 34 KanAvill Jan Teglgaard Denmark
    162 Avance 33 SOL Peter Rosenbeck Denmark
    163 B 31 Keneu Jacob Handrup Denmark
    164 Bavaria 31 Cruiser Samoa Norman Rose Germany
    165 Bavaria 32 Jotwede Andreas Sommer Germany
    166 Bavaria 33 Mini Lars Petersen Denmark
    167 Bavaria Cruiser 32 Aotea Michael Rieck Germany
    168 Beneteau First 30 tajozo Peter Zoernack Germany
    169 Beneteau Oceanis 311 WATT N HOCH Holger Brauns Germany
    170 Bianca 36 carpe diem Hilmer Goedeking Germany
    171 Bianca Commander 31 Klaar Kiming Volker Römer Germany
    172 Comfortina 32 Jette Ingo Krause Germany
    173 Comfortina 32 Panta Rhei Volker Sievers Germany
    174 Contest31 HT Seaclown Steffen Fliegner Germany
    175 Dana 40 Cherie Manfred Miera Germany
    176 Dehler 34/Optima 106 Mathilde Thomas Nancke Denmark
    177 Dehler 34 Mirja Rasmus Christensen Denmark
    178 Dehler 343 Anna Kristian Skjærlund Denmark
    179 Dehler 35 Liberty Gunther Wendiggensen Germany
    180 Dehler 35 CWS Sundown’r Kim Bøndergaard Denmark
    181 Dehler Duetta 94 Albatros Christian Petersen Germany
    182 Dehler Duetta 94 Jo-Li Ib Nielsen Denmark
    183 Dehler Optima 101 Mistral Rasmus Rosenkvist Denmark
    184 Dehler Optima 101 LiCa Udo Jensen Germany
    185 Dufour 325 Avanti Gunnar Kuphal Germany
    186 Dufour 34 Zappergeck Christian KNOP Germany
    187 Dufour CR 34 Delfinen Niels Bagge Jacobsen Denmark
    188 Elan 295 Transporter Robert Strobach Germany
    189 Elan 31 Brioso Rainer Wischhusen Germany
    190 Elan 31 Findus Stefan Deigmüller Germany
    191 Fjord MS 33 Fiordiligi Frank Krupinska Germany
    192 Fortissimo 33 Idun Søren Balle Denmark
    193 Granada 31 That’s life Flemming Nielsen Denmark
    194 Hallberg Rassy 34 Gekaja Jan S. Glenewinkel Germany
    195 Hallberg-Rassy 342 Blomma Ralf Gerking Germany
    196 Hanse 320 Larus Bernhard Möller Germany
    197 Hanse 341 Elbfuchs Klaus Arndt Germany
    198 Hanse 342 Pura Vida Arne Neumann Germany
    199 Hanse 345 Haffstrom II Thomas Guttack Germany
    200 Hanse 350 Calya Dirk Sager Germany
    201 Hanse 350 LOTTA Heiner Soth Germany
    202 hanse 350 oy Henrik Piil Denmark
    203 Hanse320 Oceanone Dietmar Stutz Germany
    204 Impala 31 The Blackadder Einar Recknagel Germany
    205 Ineffektiv 34 Lipstick Erik Venøbo Denmark
    206 Jeanneau Sun Odyssey 33 i Araora Oliver Raffel Germany
    207 Larsen 34 Joy Henning Sonnenberg Germany
    208 Laurin 32 No Name Soren Gundtoft Denmark
    209 Mamba 33 4Danes Jan Buchholdt Denmark
    210 Maxi 999 FUGA Poul-Erik Vilsbæk Denmark
    211 Maxi 999 Triton Tage Danielsen Denmark
    212 Omega 34 Tima Kai Bögel Germany
    213 Rival 34 SevenSeas Martin Kampmann Germany
    214 Sagitta 35 Bellis Jacob Thordal Denmark
    215 Sagitta 35 La Vida Jan Pristed Denmark
    216 Scanmar 33 Svea Christian Stark Germany
    217 Scanmar 33 Tustine Niels Thomsen Denmark
    218 Senorita Helmsman Gmelin`s Volker Gmelin Germany
    219 X-102 XTASE Karsten Normand Denmark
    220 X-102 MK2 (1985) seatracker Oliver Krapp Germany
    221 X-95 X-Ray Jan Fehtisch Germany

    Keelboats Medium 2
    222 11 meter one design Petrulla Erik Jørs Denmark
    223 Aphrodite 101 Chelsea Jan Møller Denmark
    224 Archambault A31 FunShip Jörg Vonderheiden Germany
    225 Archambault A35 Chenapan Jens Hufnagel Germany
    226 BANNER 34 Spadilsen Mikkel Farver Denmark
    227 BB10 Freya Hans Genthe Germany
    228 BB10 Nn Stig Nielsen Denmark
    229 Beneteau Figaro 1 Lola Heye Peters Denmark
    230 Beneteau First 31.7 Fenja Torben Bergenhagen Denmark
    231 DEHLER 35 Rungholt Olaf Timm Germany
    232 Elan 350 Spielkind Peter Dieckhoff Germany
    233 Elan 350 Elanor Tor Hove Norway
    234 Fareast 31R Kuai Per Svanberg Sweden
    235 J/109 Jambo Torgeir Askvig Norway
    236 J/35 Jan Rap Wolf Andre Schmidt Germany
    237 J/105 Javelin Sebastian Larsson Sweden
    238 Jeanneau Sun Fast 3200 Je Vole Udo Schallenberg Germany
    239 JPK 10.10 Hinden Jonas Hallberg Germany
    240 JPk 9.60 Thusnelda Thomas Hunfeld Germany
    241 Ludger 34 Bunai Dietrich Scheder-Bieschin Germany
    242 One off Oh nass is Dr. Dietrich Clemens Germany
    243 One Off Pyleia Matthias Bröker Germany
    244 One off Antonie Uwe Latarius Germany
    245 One-off Mini-challenge Christian Petersen Denmark
    246 Open 32 Black Maggy Wolfram Heibeck Germany
    247 Regler 34 Black Pearl Johan Holmqvist Sweden
    248 Rommel 33 Bloody Mary Andreas Freibote Germany
    249 Solus Alta Altanativ Freddy Kristensen Denmark
    250 Winner 9.50 SlowMotion Kai Laparose Germany
    251 Waarship 10-10 Feline Carsten Röhl Germany
    252 X-332 XALTY Bernd Dreier Germany
    253 X-332 DOGMATIX Stefan Voss Germany
    254 X-34 x-wärts Lars Schöppener Germany
    255 X-99 Ciconia Pax Andreas Schmidt Germany
    256 X-99 LaXitas Arne C. Thiel Germany
    257 X-99 FridiX Christian Rasch Germany
    258 X-99 Fix wir Nix Martin Christiansen Germany
    259 X-332 GoFix Rollo Beckmann Germany
    260 X-332 LUXUS Andreas Benkert Germany
    261 X-332 Kraken Kasper Wedersøe Denmark
    262 X-332 KompromiX Malte Griem Germany
    263 X-342 Puravida Rainer Möbius Germany
    264 X-35 JINX David Tillmanns Germany
    265 X-35 Xudust Jens jensen Denmark
    266 X-35 Xandra 3 Carsten Høeg Denmark
    267 X-35 Foxy Lady Jette Dalegaard Denmark
    268 X-35 OD MAXIMA Michael Haacke Germany
    269 X-99 Dronning blå Anders schou Denmark
    270 X-99 Billerbix Björn Schwarzer Germany
    271 X-99 NOXQSE Dirk Feldhusen Germany
    272 X-99 Livet Gerd Jan Reimer Germany
    273 X-99 Newport Storm Jan-Hendrik Franzen Germany
    274 X-99 Nyx/Raymarie John morsing Denmark
    275 X-99 Bluenose Kim Henriksen Denmark
    276 X-99 Mijola Lars Jensen Denmark
    277 X-99 Swash Buckler Michael Matthiessen Germany
    278 X-99 Maxine Morten Vinther Denmark
    279 X-99 JUNIKA Nik (Christian) Krohn Germany
    280 X-99 Zuxu Skipper Zuxu (Claes Thunbo Christensen) Denmark
    281 X-99 Oxygenia Stefan Severin Germany
    282 X-99 Noodles Ulrich Martens Germany
    283 X-99 Mod MadameX Andre Engelke Germany
    284 Xp-33 Xianggang Henning Kuhlmann Germany

    Keelboats Large

    Min klass.

    Mathias Mueller von Blumencron borde vara hela havet före alla andra i sin Rogers Class 40 #59.

    JPK 38 FC Ratzfatz3, Gloria med Peter Kohlhoff och IMX 40 Mandalay borde göra upp om andraplatsen.

    285 Arcona 36 Nefertari 2 Jens Peter Lund Denmark
    286 Arcona 400 Monique Christer Malmros Sweden
    287 Avance 36 KAROLINE IV Lutz Spannuth Germany
    288 Avance 36 SNAEDIS Uwe Hollenbach Germany
    289 Bavaria 36 Penelope Flemming Bo Larsen Denmark
    290 Bavaria 37 Emma Jørgen Mejlby Denmark
    291 Bavaria 38 Match Jufosa Dirk Eggers Germany
    292 Beister 6,5 KR Frithjof Jürgen Grawe Germany
    293 Breehorn 37 Birkholm Michael Steinfort Germany
    294 C-12 GARFIELD Niels Ulstrup Denmark
    295 Class 40 RED Mathias Mueller von Blumencron Germany
    296 Comfortina 38 Pinatz Christian Heermann Germany
    297 Comfortina 38 Yokatora Karsten Isager Denmark
    298 Comfortina 38 Bonito Lars Steen Germany
    299 Comfortina 38 Boa vida Olaf Petzoldt Germany
    300 Comfortina 38 Milla Thomas Ulke Germany
    301 Comfortina 39 Somnium Christian Färber Germany
    302 Contessa 35 Luckily Philip Hauth Germany
    303 Dehler 36 DEHLfin Anders Johansen Denmark
    304 Dehler 36 CWS Santiano Torsten Ehrenreich Germany
    305 DEHLER 38 YOLO Hochmuth Bob Luxembourg
    306 Dehler 38 d´Estine Søren Herluf Trolle Denmark
    307 Dehler 38 Paikea Volker Wolenski Germany
    308 Dehler 38c SPORTHOTEL Karl Dehler Germany
    309 Dehler36SQ BLUE DEAL Henrik Stoltze Denmark
    310 Dufour 40 Performance Nic Oliver Langhans Germany
    311 Dynamic 35 Ymer Ulli Schütte Germany
    312 Faurby 36 Nordstjernen Niklas Joensen Denmark
    313 FF110 TITAN Matthias Jetschke Germany
    314 First 36.7 SUSI SEEPFERDCHEN Peter Hermann Germany
    315 Gib Sea 362 Sundancer Søren Therkelsen Denmark
    316 Granada 35 Camille Daniel Sabroe Denmark
    317 Hanse 370 Happy Girl Bent Petersen Denmark
    318 Hanse 370 Sprookje Thomas Schmidt Germany
    319 Hanse 400 Øjesteen Steen køpke Denmark
    320 Hanse 400e Eye of the Wind Cpt Sven Salge Germany
    321 Havskryssare Najaden Andreas Schipper Germany
    322 IMX 40 Fort Mustang Jürgen von Gosen Germany
    323 IMX 40 Cäcilie Peter Leicht Germany
    324 IMX 40 Imagine Thomas Wollboldt Germany
    325 IMX 40 MANDALAY William Friis-Møller Denmark
    326 IMX 40 Pralex Morten Larsen Denmark
    327 IOR oneton Sapphire Mats Swensson Sweden
    328 J/109 Jona Jochen Rieker Germany
    329 J/109 Shadowfax Johan Forssman Sweden
    330 J/111 Blur Peter Gustafsson Sweden
    331 J/109 Jonny Andre Roevensthal Germany
    332 J/120 YunShim Eric Huber Germany
    333 JPK 38 FC Ratzfatz3 Andreas Rohde Germany
    334 Lady Helmsman Lagom Bernd Petrick Germany
    335 Luffe 37 Avantgarde Flemming Andreassen Denmark
    336 Luffe 37 Sico Søren Olsen Denmark
    337 Luffe 37 Knabe Horn Stefan Knabe Germany
    338 Luffe 40.04 Esmeralda Per Vilmar Denmark
    339 Molich X Vores BÃ¥d Anders Beckett Denmark
    340 Molich X Meter Martha Dr. Sascha Trapp Germany
    341 NAJAD 370 MARI ANN Hans J. Leon Germany
    342 Najad 391 SINDSRO Morten Kragh-Mortensen Denmark
    343 Ohlson 38 Thalassa Johannes Süchting Germany
    344 Olsen 370 la femme kim basland Denmark
    345 One Off Gloria Peter Kohlhoff Germany
    346 Sunfast 3600 Dwinger 2.0 Jens Dwinger Germany
    347 SWAN 38 Jacaranda Jørgen Kristensen Denmark
    348 Two Star SIXBEAT Thorsten Thelen Germany
    349 Wasa 30 Fliege Johannes Christophers Germany
    350 Wasa 38 Legolas Henrik Boye Petersen Denmark
    351 X-40 Our dream Erling bisgaard Denmark
    352 X-119 Oline Jens Brandt Germany
    353 X-362 Lilly Dirk Reichel Germany
    354 X-362 Xit Finn Lyngsie Denmark
    355 X-362 Sport Fiore di sale Kim Ebler Hansen Denmark
    356 X-37 Ventoux Niels Nørgaard Pedersen Denmark
    357 X-382 XUSIDUS Göran Artman Sweden
    358 X-40 tut-nix Jens Maecker Germany
    359 XP 38 (X-yacht) Passion X Andreas Wulfes Germany
    360 Ylva Orkanen Bo Lindegaard Denmark
    361 Ylva Tøsen Brian Kristensen Denmark
    362 Ylva Langelinje Uffe Bisgaard Denmark

    Keelboats Extra Large

    Niels Ditmar har ju Silverrodret med sin Xc 42, men vi såg redan förra året att han hade svårt mot de riktigt stora båtarna. Någon av Xp-44:orna borde ta hem det? Eller Quantum Sails 45?

    Måste jag satsa pengar: Born to Run med Pål Stiansen.

    363 Arcona 410 Miss Arcona Lars Bang-nielsen Denmark
    364 Bavaria Vision Somnia Lars Nielsen Denmark
    365 Dufour gib sea 41 Svanen Flemming Kristensen Denmark
    366 First 40 My Way Stig Wittrup Denmark
    367 Grand Soleil 43 Lavinia Volkmar Hausberg Germany
    368 Grand Soleil 46.3 GSEN Jan Olesen Denmark
    369 Hanse 411 Kuling Jacob Mouritzen Denmark
    370 Hanse 470 Happy Ulrik Sthaalros Denmark
    371 Luffe 43 Inspiration Torsten Hübner Germany
    372 Luffe 43 DS Rosanna Birger Scheufens Denmark
    373 Luffe 48 PHOENIX Jan Reiners Germany
    374 MØN 431 Najaden2 Anders Funch Nielsen Denmark
    375 Nordsee 41 Atiede Dirk Weidner Germany
    376 Quantum Sails 45 Tba Jan B. Hansen Denmark
    377 Rainbow 42 Uijuijui Friedrich Hausmann Germany
    378 RM 1350 Embla Anders Nyberg Sweden
    379 Ron Holland 44 Magic Maestro Ole Rasmussen Denmark
    380 Najad 440 CC Vinco Karl Jansen Germany
    381 X-412 ABSOLUT Dirk Schuster Germany
    382 X 442 Xalsa Knud Erik Hansen Denmark
    383 X-412 Wuchtbrumme Lars Christensen Germany
    384 X-412 Beetle Morten Friis Denmark
    385 X-43 Esbern Snare Martin Meredin Denmark
    386 X-43 LIV Thorsten Nagel Germany
    387 X-442 Mopion Axel Grawe Germany
    388 Xc 42 HokuX PokuX Niels Ditmar Denmark
    389 Xp-44 XAR Rikard Roth Sweden
    390 Xp-44 Born to Run Pål Stiansen Norway
    391 Xp-44 Adda Florian Maier-Aichen Germany

    Multihulls Small

    Anders Bastiansen som vanligt…Kanske kan Hans Ahlinder i KISS T30 Carbon eller One-Off Jens Quorning himself i sin one-off hota?

    392 Corsair Dash MilGoo Martin Møller Denmark
    393 Corsair Pulse 600 Mittelmann’s Werft Jörg Gosche Germany
    394 Dragonfly 25 Smultronbris Anders Brandt Denmark
    395 Dragonfly 25 Happy Hour Peter Ørsted Lan+F391g Denmark
    396 Dragonfly 28 Performance DF 28 perf Anders Bastiansen Den
    397 Dragonfly 28 s Thilina Onno Thedinga Germany
    398 Dragonfly 800 Trimagi Allan Tønnesen Denmark
    399 Dragonfly 800 TRI Lars Kaempfe Germany
    400 Dragonfly 800 Cr Tristar Palle B. Lemminger Denmark
    401 Dragonfly 800 Mk II Escape Nikolai Bakker Norway
    402 Dragonfly 800 SW Trunte Hans Fey Denmark
    403 Farrier F22R Linet2 Peter Højland Denmark
    404 Farrier F25C Wild Child Marc Schneider Germany
    405 Farrier F82R Flaneur André Bätz Germany
    406 KISS T30 Carbon Kiss Me Hans Ahlinder Sweden
    407 One-Off Dragonfire Jens Quorning Denmark

    Multihulls Large

    Black Marlin igen.

    408 Black Marlin Black Marlin Jan Andersen Denmark
    409 Corsair 31 One Design Makani Kellner Germany
    410 DF 32 (Dragonfly 32) Luvaluva Jörn Köpcke Germany
    411 Dragonfly 35 Skagerrak III Jens Thuesen Schweiz
    412 One Off trimaran 33 Dragster Ejner Kjær Denmark
    413 Sunbird Mayers 393 Patagonia Lothar Mischke Germany

    Read more
    0
  • SM i ORC till OxSS

    Nu är det klart att ORCi-seglarnas SM hamnar i Oxelösund första veckan i juni nästa år. Vore kul om man kunde få lite fler båtar genom att flytta arret till vårkanten. Tyvärr blir det en konflikt för några av de mest ambitiösa teamen som hade hoppats på att matcha med de bästa norska och danska seglarna i Marstrand helgen innan.

    Men det är några saker jag inte riktigt är med på. Hur kan Oxelösund (i början av juni) vara “i geografiskt samma huvudriktning” som Europamästerskapen i Gdansk 2 månader senare? Även Stockholmsbåtarna skall väl tillbaka för att segla Sandhamn Open och ÅF Offshore Race? Kanske kan man övertala några Finländare att lägga båten i Sverige två månader…

    Eller så är tolkningen att Stockholmsbåtarna inte är så sugna på att segla på bortaplan?

    SM i Havskappsegling 2017

    Bakgrund
    Inför säsongen 2017 har diskussion med SHFs medlemmar givit tydliga indikationer att ett SM bör föregå större mästerskap och dessutom vara beläget i geografiskt samma huvudriktning som efterföljande mästerskap.

    För 2017 äger Europamästerskapet i Havskappsegling enligt ORCi rum i Gdansk/Sopot, Polen under perioden 22:a – 29:e juli.

    Avsiktsförklaring
    SHF har ombett OxSS att anordna ett Öppet Svenskt mästerskap i havskappsegling enligt Svenska Seglarförbundets riktlinjer för båtar och enligt klassregeln ORCi.

    Oxelösunds Segelsällskap, företrätt av Hans Johansson har erbjudit sig att anordna en mästerskapsregatta för ORCi under perioden 2017-06-01 – 2017-06-04 innefattande både havsseglingar och banseglingar i en mix i enligt ORC Green Book.

    OxSS välkomnar även deltagare från grannländer med ORCi flottor såsom Finland, Estland, Lettland och Polen.

    Tidplan och innehåll
    OxSS planerar 7 delseglingar under mästerskapet. Första delseglingen är tänkt att vara en havskappsegling av ca 12 timmars längd. Starten är planerad till kvällen på torsdagen 2017-06-01 med målgång senast mitt på dagen på fredagen. 6 st bankappseglingar är planerade till lördagen och söndagen med efterföljande prisutdelning.

    På fredagkvällen planeras för social samvaro för samtliga besättningar och funktionärer.

    Väder och andra omständigheter kan förstås komma att justera regattaprogrammet.

    Bifogar även av OxSS och SHF undertecknad avsiktsförklaring
    //SHF Styrelse genom Johan Tuvstedt, ordf.

    Och en annan sak.

    Det heter ORC World Championship, ORC European Championship, Finnish ORC Championship, Norska mästerskap i ORCi och så vidare.

    SHF “är ett klassförbund för alla seglare som kappseglar enligt ORC international och ORC club”, och det är som klassförbund man har rätt att arrangera SM. Och det var för “ORC Int” som Thomas Blixt seglade mästarnas mästare.

    Så… skulle vi inte kunna sluta slänga oss med begreppet “SM i Havskappsegling”? Eftersom det vare sig seglas särkilt mycket havskappsegling (man blir ju mästare genom att vara duktig på bana) eller är en disciplin som det formellt ordnas mästerskap i?

    Ingen skulle bli gladare än jag om SHF stöttade, och deltog i, de havskappseglingar som arrangeras. Till exempel finns det 14 båtar med ORC-cert på västkusten. INGEN av dessa deltog när GQSS arrangerade den enda havskappseglingen i våra vatten. Skandal!

    Så låt oss kalla en spade för en spade.

    Read more
    4
  • Slovenia to Greece

    Jag älskar Igor Stropniks äventyr.

    Han har ju seglat uppblåsbar katamaran från Nordkap till Stockholm (2012), och Kirkenes till Bodø i liten båt (2015). den här gången är det 1400 km på 14 dagar från Ankaran i Slovenien till Korfu i Grekland.

    Spana in hans sida Alive Sailing.

    Read more
    2

 

 

Debate