
Snackade precis med Kjell om vi skulle lägga ut filmen från helgens RigTig Race i helgen, kommentaren var; Någonting måste man ju bjuda på!
Vi hade ingen kanon regatta. En lektion i hur små misstag ger stora konsekvenser och hur brutalt det kan bli när man försöker rätta till dem snabbt och fortsätta segla banan. KDY:s chikanebanor i 12 sekundmeter är en utmaning för vilken besättning som helst.
Broacher, slänggippar och en trasig spinnaker blev en del av resultatet. Besättningen klarade sig undan med blåmärken och en uppblåst flytväst. Vi slutade 4:a i löpet och det är under omständigheterna godkänt. Besättningen var Kjell Widmark, Berne Andersson, Mathias Lantz, Jens Allroth, Niklas Emond, Jonas Munck Af Rosenschöld, Emil och Mattias Dahlström.
Plus lite bilder från Anders Österborg:
g
13 Comments
-
Ja vi lär oss så länge vi lever! :) Roligare tävling får man nog leta efter iallafall. Tack grabbar för en rolig segling med hyfsat resultat trots de motgångar vi hade.
-
Hej Emil. annat är på Raffa eller!!!
Skepparn
-
-
Så var det, det här med flytväst.
Så klart skall flytväst vara på när förhållanden påkallar det. har det sagt på denna sidan i tidager inlägg http://www.blur.se/2011/09/14/flytvastarna-skall-vara-pa/ och på filmen ser det ut att vara sådana och även avsaknad av flytväst på en del. Men även om det är fina förhållanden så kan det sluta illa om man inte passar sig http://www.blur.se/2011/10/08/se-upp-for-bommen/Nu gick det ju bra i båda fallen men ….
-
Vi hade alla på oss flytväst på hela tiden, men en av oss råkade blåsa upp sin under racet. Killen som går upp med en flytväst har alltså sin egen på sig (under jackan, ej uppblåsbar) och ger en reservflytväst till den som har blivit utan.
-
-
-
En till ny båt med t-köl…
Ni som seglar båtar med dessa kölar, handen på hjärtat. Hur ofta upplever ni att ni släpar på tångruskor och övriga föremål.
Jag upplever flera gånger per år en tångruska kring mitt expressroder.-
Du får slå lite tidigare ;-)
Håller med om att det händer att det fastnar sjögräs i roder och köl och T-köl borde bli ännu oftare. -
Sjögräs runt Expressköl och roder (ganska vanligt i sundet i aug/sept) visar väl bara att T-köl är varken till eller från i den här frågan. Dags att montera nån mekanism för att rensa kölen?
-
På 80-talet fanns det några båtar som hade “Kellp Cutter” som option. Det var en manuell häcksax som stod längs framkant köl och hade ett handtag inne i ruffen. Tror inte det blev någon storsäljare men idén var egentligen bra…
-
Hade inte nån av whitbreadbåtarna ett rakblad i framkant av kölen?
-
-
-
Har inte T utan vanlig L-bulb, trots det så fastnade mycket “ålgräs” runt köl o roder när vi gick genom Limfjorden i somras.
Uppe på västkusten är det inte så mycket tång utan snrare plastpåsar som är problemet…
-
-
-
Melges 24 har ju en sådan lösning med en kniv i framkant på svärdet.