Ulvöregattan 2012

This entry was posted in News and tagged . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

14 Comments

  1. Adrian
    Posted November 15, 2012 at 23:15 | Permalink

    De e så jäkla fint där uppe så det är helt vrickat alltså! Har varit på Ulvön men aldrig fått möjligheten att segla, skulle vara ashärligt.

  2. Jeppe
    Posted November 15, 2012 at 23:19 | Permalink

    Liite annat stuk än de vanliga filmerna man får se här :)

    Fin skärgård där uppe, jag har varit på grannön Trysunda, grymt fint även där.

  3. Anders B
    Posted November 15, 2012 at 23:29 | Permalink

    Dessutom ljust hela natten! Vadå sova?

  4. Göran Säwensten
    Posted November 15, 2012 at 23:49 | Permalink

    Gillar!!!

  5. Per
    Posted November 16, 2012 at 08:50 | Permalink

    Instämmer, det är helt galet vackert vid Ulvön.

    Vi låg mot sandstranden (med segelbåt!) mitt emot stora bryggan, overkligt.

    Av alla hamnar vi besökte när vi gick norröver för några år sedan var nog Ulvön det ställe som bitit sig kvar i minnet.

  6. Posted November 16, 2012 at 09:20 | Permalink

    Har seglat Ulvöregattan några gånger, riktigt kul, lite avslappnad, segling o faktiskt så bjöds det på lite “havssegling” också. Galet kul nätterna igenom, inte mkt sova där int.

  7. BD Fisken
    Posted November 16, 2012 at 10:48 | Permalink

    Alltså, var filmensnutten en teaser? Borde finnas mer att titta på efter en så kul och intensiv långhelg.

  8. Pelle P
    Posted November 16, 2012 at 12:20 | Permalink

    När på året går denna pärla??

  9. Posted November 16, 2012 at 16:30 | Permalink

    Jag planerar att köra en solorepa upp dit med Paxton ( besättningen kommers senare) följt av en solorepa till Luleåregattan. Två supertrevliga seglingar.
    Det skulle vara kul om mer Stockholmsbåtar hakar på? -:)

    • Roger H, NF Magda
      Posted November 16, 2012 at 17:04 | Permalink

      Vi kör definitiv Ulvöregattan 2013, planerat sedan flera år faktiskt (dvs Uppsala-Örnsköldsvik ToR!) Håller med om att ljuset och öarna kring Ulvön/Trysunda är magiskt. Kul att du kommer upp Ulf och om du kommer in mot Ö-viks fjärden så kan du få ligga vid vår brygga.. Jag har nyss mätt upp vårens distanser för vår del och sjökortsbilder mm ligger på bloggen: http://nf-magda.blogspot.se/ Sail on

      • srsseglaren
        Posted November 16, 2012 at 17:21 | Permalink

        Det ryktas om broarbeten i Stockholm var det Hammarby och Danvikstull kanske blir stängda 2013 ? Någon som vet ?

        • Roger Hellström
          Posted November 16, 2012 at 18:10 | Permalink

          Bra att veta för oss Uppsala-seglare… :-))

  10. Posted November 16, 2012 at 16:38 | Permalink

    Ett av mina bästa seglarminnen: svajankring på höga kusten, rejält surströmmingskalas och sedan sov vi på däck under en fantastisk stjärnhimmel.

    Ett av mina sämsta seglarminnen: non-stopkryss doublehanded från Luleå till Stockholm tidigt i juni, 480 distans på 3 dygn 17 timmar, mötte en enda båt på hela vägen. I loggboken kan man läsa “Aldrig mer!” Fast det kanske mest berodde på att vi inte stannade till i de här trakterna…

One Trackback

  1. By Ulvöregattan 2012 | BLUR | L23D9 on November 17, 2012 at 05:52

    [...] Ulvöregattan 2012 | BLUR. Tweet Det här inlägget postades i Uncategorized av admin. Bokmärk permalänken. [...]

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>