SRS-tabellen 2013

Nu ligger nya SRS-tabellen uppe. Peter Skoglund har gjort en sammanställning på skillnaderna jämfört med förra året. Knock yourself out.

B/One = 1,195
J/70 = 1,197

Några av nyheterna:

Förenklade indata
Förtriangelhöjden och ¼-breddsmåttet på storsegel och försegel behöver inte längre anges. Dessa mått tillför inte någon väsentlig precision i bedömningen av respittalet och erfarenheten är ett de ofta är felaktiga. Förutom att det blir lite enklare att mäta in segel och rigg får tabellbåtarna som har haft orealistiskt stora ¼-bredder på storseglen generellt en liten sänkning av SRS-talet.

Reviderad bedömningsmetod av effektiv vattenlinjelängd och deplacement
SRS fortsätter att utvecklas och bedömningsmetoden har justeras på vissa punkter. Detta ger en bättre bedömning av moderna båtar och bedömningen av vissa långsmala båtar har justerats. Effekten på respitalet av ändrat deplacement kommer att minska något.

SRS-klassreglerna förenklas
Klassreglerna för standardbåtar, klassbåtar och mätbrevsbåtar har slagits samman till klassregler för enskrovsbåtar. Kvar finns alltså två klassregler: En för enskrovsbåtar och en för flerskrovsbåtar.

Nya möjligheter för crusingbåtar
Om en båt har segelgarderob begränsad till ett storsegel, en fock/genua vilken förs på ett rullsystem monterat helt ovan däck samt maximalt en spinnaker eller en gennaker ger detta sänkt SRS-tal. Dessutom införs två nya propellertyper; fast-respektive folding-propeller i kombination med öppen bogpropeller.

SRS-tabellen revideras
SRS-tabellen – ryggraden i SRS-systemet – uppdateras ständigt i och med att felaktigheter rättas för redan befintliga båttyper och nya båttyper tillkommer. Eftersom SRS-talen baseras på båttypens grundläggande mått är det en ständig process att få fram korrekt data för tabellbåtar. Data för ett 20-tal båttyper i tabellen har uppdaterats och påverkar SRS-talet för dessa. SRS-talen för andra båttyper har också uppdaterats i enlighet med det nya bedömningsverktyget. Som alltid uppmanas båtägarna att meddela matbrev@ssf.se om felaktigheter i båtdatabladen påträffas. J/70 och B/one tillkommer som nya båttyper i tabellen.

Alla nyheter här.


Båt20122013Diff
Inferno 311,1721,147-2,5
Crown 311,1721,148-2,4
Finngulf 311,1711,147-2,4
Saint 3131,1711,147-2,4
Lotus Scandinavia1,1941,179-1,5
C 401,2231,209-1,4
Swede 551,3231,309-1,4
Wasa Atlantic1,3631,349-1,4
Bianca Lido1,1241,112-1,2
Ylva1,2331,221-1,2
BB 10 M1,2021,191-1,1
Targa 421,2471,236-1,1
First 35 djup köl 1,3031,292-1,1
First 35 grund köl1,2691,259-1,0
Bavaria 35 Match1,2861,276-1,0
Dufour 34 LR1,2391,230-0,9
Molich 10 M1,2531,244-0,9
S 301,1971,188-0,9
Skippi 650 Cr -20061,0741,065-0,9
Skippi 650 Cr 2007-1,0701,061-0,9
Skippi 650 Racing1,1591,150-0,9
Dufour 34 HR1,2471,238-0,9
Dehler 34 SV1,2881,280-0,8
Karavel 10 M1,1721,164-0,8
Passad1,1951,187-0,8
Rival 221,1451,137-0,8
Selection 371,2661,258-0,8
Hanse 3701,2581,251-0,7
IMX 381,3091,302-0,7
Lady II1,2101,203-0,7
Najad 3551,2161,209-0,7
Tarac 331,2571,251-0,6
Hanse 370e1,2641,258-0,6
Hanse 4001,2981,292-0,6
Stjärnbåt0,8770,871-0,6
Tumlaren0,9980,992-0,6
X-341,2641,258-0,6
First 34.71,2591,253-0,6
Dehler 39 JV1,3161,311-0,5
First 33.7 djup köl1,2211,216-0,5
First 33.7 grund köl1,1821,177-0,5
First 33.7 medium köl1,2001,195-0,5
Campus 6.31,0631,059-0,4
Dehler 36 JV1,2871,283-0,4
First 31.7 HR1,2011,197-0,4
Nordisk Folkbåt0,9680,964-0,4
Platu 251,1941,190-0,4
Rapid1,1321,128-0,4
Starbåt1,1381,134-0,4
X-351,3351,331-0,4
Banner 411,3201,317-0,3
Bavaria 37 Cr. 2005-1,2051,202-0,3
Crown 391,2661,263-0,3
Dehler 341,1731,170-0,3
Elan 311,1851,182-0,3
Excel 3191,1831,180-0,3
Finngulf 331,1951,192-0,3
Finngulf 391,2661,263-0,3
Finngulf 3911,2661,263-0,3
Guyline 1051,1911,188-0,3
HR 352 HR1,1161,113-0,3
Jeanneau OD 351,2861,283-0,3
Mixer EC1,1911,188-0,3
Rhapsody Royal1,2011,198-0,3
Scanmar 311,1251,122-0,3
X-40 djup köl1,3541,351-0,3
X-951,1451,142-0,3
Avanti0,9500,947-0,3
IF-E0,9960,993-0,3
Indra0,9940,991-0,3
Marieholm MS 200,8540,851-0,3
Mustang Jr1,0020,999-0,3
Pop 160,8690,866-0,3
Sagawind0,9130,910-0,3
Shark 240,9960,993-0,3
Stjärna 660,8950,892-0,3
Sunwind 200,9130,910-0,3
Varianty0,9080,905-0,3
Albin Delta1,1131,110-0,3
Finn 3511,1661,163-0,3
First 27.71,1661,163-0,3
First 31.7 LR1,1941,191-0,3
Furioso1,0331,030-0,3
Granada 8081,0711,068-0,3
H 3231,1311,128-0,3
HR 341,1901,187-0,3
Inferno 331,1941,191-0,3
Linjett 401,2991,296-0,3
Maxi 11001,2561,253-0,3
Mega 301,1481,145-0,3
Omega 341,1661,163-0,3
Rhapsody1,1581,155-0,3
Runn Racer 9121,1481,145-0,3
Sirena 441,3431,340-0,3
Stress 107 Cr1,1701,167-0,3
Tur 971,0271,024-0,3
Wasa 38 Cr1,2381,235-0,3
X-3021,1581,155-0,3
X-342 partial1,2041,201-0,3
X-372 partial1,2601,257-0,3
Arcona 430 medium köl1,4011,398-0,3
Arcona 430 djup köl1,4201,417-0,3
Aphrodite 331,1241,122-0,2
Arcona 321,1441,142-0,2
Avance 331,1321,130-0,2
Bavaria 42 Cr DK1,2771,275-0,2
Comfortina 321,1401,138-0,2
Dehler 311,1241,122-0,2
Diva 3551,2491,247-0,2
Dominant Race1,1401,138-0,2
Gambler 381,2691,267-0,2
Guyline 38001,2451,243-0,2
Mamba 331,1361,134-0,2
Marinette1,1401,138-0,2
Sweline 361,2451,243-0,2
Trubadur 321,1281,126-0,2
Virus 201,1241,122-0,2
10061,1561,154-0,2
6061,0351,033-0,2
8061,0901,088-0,2
A 351,2941,292-0,2
Albin Alpha1,1061,104-0,2
Albin Nova1,1561,154-0,2
Albin Stratus1,1771,175-0,2
Alo 331,1191,117-0,2
Alo Mikkel 261,0211,019-0,2
Aphrodite 221,0351,033-0,2
Aphrodite 25 bly1,0601,058-0,2
Aphrodite 291,1121,110-0,2
Arabesque 301,0821,080-0,2
Arcona 3551,2121,210-0,2
Arcona 3701,2911,289-0,2
Arcona 4001,3351,333-0,2
Artina 29 partial1,1141,112-0,2
Artina 331,1571,155-0,2
Athena 341,1841,182-0,2
Avance 318 partial1,1411,139-0,2
Avance 361,1711,169-0,2
Banner 33 RC1,1981,196-0,2
Banner 341,1871,185-0,2
Beason 361,1961,194-0,2
Bellona 231,0041,002-0,2
Bianca 111 partial1,2071,205-0,2
Bianca 111 MH1,1961,194-0,2
Bianca Riviera1,1141,112-0,2
Boström 371,2141,212-0,2
CC 251,0261,024-0,2
CC 30E1,1021,100-0,2
Campus 5000,9890,987-0,2
CB 331,1861,184-0,2
Chess1,0691,067-0,2
Comfort 261,0841,082-0,2
Comfortina 361,2051,203-0,2
Comfortina 38 Cr1,2601,258-0,2
Comfortina 39 Cr1,2581,256-0,2
Compis 331,1501,148-0,2
Compis 361,2011,199-0,2
Compis 3631,2261,224-0,2
Conqubin 38 Cr1,2051,203-0,2
Contrast 361,2011,199-0,2
Contrast 3621,2011,199-0,2
Cutlass 270,9950,993-0,2
Diva 391,2561,254-0,2
Dixie 271,0451,043-0,2
Dixie 321,1511,149-0,2
Dixie partial1,0501,048-0,2
Dominant 781,0641,062-0,2
Dominant 951,1631,161-0,2
Drabant 241,0391,037-0,2
Draco Summerwind0,9060,904-0,2
Drake -19461,0341,032-0,2
Duetta 861,0601,058-0,2
Elan 37 djup köl1,3021,300-0,2
Elan 37 medium köl1,2821,280-0,2
Elan 401,3151,313-0,2
Eloge 381,2261,224-0,2
Eyghtene 241,0271,025-0,2
Facil 26 partial1,0351,033-0,2
Facil 351,1691,167-0,2
Facil 355XO1,2121,210-0,2
Fenix1,0661,064-0,2
Finn Express 741,0321,030-0,2
Finnflyer 31 Cr1,1161,114-0,2
Finngulf 361,2131,211-0,2
First 28 partial1,1231,121-0,2
First 28 MH1,1041,102-0,2
First 30E MH1,1171,115-0,2
First 32 partial1,1411,139-0,2
First 44.7 grund köl1,3831,381-0,2
First Class 81,1641,162-0,2
Forgus 361,1931,191-0,2
Gambling 34 MH1,1371,135-0,2
GK 29 Cr1,0961,094-0,2
Granada 31 MH1,1051,103-0,2
Granada 9101,1131,111-0,2
Granhill1,1741,172-0,2
Great Dane 280,9960,994-0,2
Grimbo 821,0601,058-0,2
Guy 27 partial1,0651,063-0,2
Guyline 8221,1431,141-0,2
Guyline 95 HR1,1561,154-0,2
H 351,1411,139-0,2
Haj, Hai1,0471,045-0,2
Hanse 311 djup köl1,1711,169-0,2
Hanse 311 grund köl1,1481,146-0,2
Hanse 312 djup köl1,1711,169-0,2
Hanse 312 grund köl1,1481,146-0,2
Hanse 3421,2131,211-0,2
Hanse 3711,2581,256-0,2
Hanse 411 djup köl1,2951,293-0,2
Hanse 411 grund köl1,2581,256-0,2
Harmony 311,0561,054-0,2
Helmsman 200,9840,982-0,2
Hero 107 CS1,1581,156-0,2
HR 261,0321,030-0,2
HR 291,0491,047-0,2
HR 3121,0721,070-0,2
HR 352 LR1,0991,097-0,2
HR 361,1821,180-0,2
H-star1,1141,112-0,2
Impala 271,1211,119-0,2
Inferno 261,1181,116-0,2
Inferno 281,1201,118-0,2
IW 230,9530,951-0,2
IW 311,0771,075-0,2
J-801,2001,198-0,2
J-921,2481,246-0,2
Kaskelot1,1841,182-0,2
Kompromiss1,0931,091-0,2
L 291,1011,099-0,2
Larsen 281,1291,127-0,2
Linjett 30 HR1,0821,080-0,2
Linjett 331,1871,185-0,2
Linjett 351,1871,185-0,2
LM 221,0041,002-0,2
L-Scampi 26 Mk III1,0281,026-0,2
Luffe 40 MH1,2991,297-0,2
Maestro 31 Cr1,1291,127-0,2
Maestro 351,1751,173-0,2
Malö 1061,1601,158-0,2
Malö 40 1979-1,0501,048-0,2
Malö 501,0591,057-0,2
Mamba 291,0781,076-0,2
Mamba 351,2041,202-0,2
Mamba 361,2011,199-0,2
Mani 301,1371,135-0,2
Marieholm S 200,9120,910-0,2
Marsvin1,0361,034-0,2
Maxi 1001,0571,055-0,2
Maxi 10001,1741,172-0,2
Maxi 1081,1731,171-0,2
Maxi 331,0981,096-0,2
Maxi 8001,0891,087-0,2
Maxi 9001,1271,125-0,2
Maxi 9091,1111,109-0,2
Maxi 951,0831,081-0,2
Maxi Magic1,0861,084-0,2
Mikkel 301,0741,072-0,2
Mini-Compis1,0441,042-0,2
Minit1,0311,029-0,2
Misil I0,9740,972-0,2
Misil II0,9770,975-0,2
Mistinguette1,0711,069-0,2
Mixer Cr1,1741,172-0,2
Monark 7000,9960,994-0,2
Mumm 361,3481,346-0,2
My1,0081,006-0,2
Möre 30 partial1,0941,092-0,2
Möre 30 MH1,0911,089-0,2
Najad 3201,0631,061-0,2
Najad 34 HR1,0541,052-0,2
Najad 3431,0881,086-0,2
Najad 3601,1311,129-0,2
Najad 3711,0821,080-0,2
Nardus 921,0841,082-0,2
Neptunkryssare1,0561,054-0,2
Nordship 281,0621,060-0,2
Nordship 341,1561,154-0,2
Nordship 6660,9990,997-0,2
Nordship 8081,0711,069-0,2
Norlin 34 Mk II1,1681,166-0,2
Oceanis 311 Clipper1,1471,145-0,2
OE 291,0631,061-0,2
OE 33 19-201,1251,123-0,2
OE 33 partial1,1351,133-0,2
OE 361,1271,125-0,2
Ohlson 29 -19751,0591,057-0,2
Ohlson 8 81,0661,064-0,2
Omega 281,0701,068-0,2
Omega 361,2181,216-0,2
Poker 841,0811,079-0,2
Polka 28 C1,0701,068-0,2
Puzzle 361,1831,181-0,2
Rapier 25 MH1,0591,057-0,2
Rapier 28 MH1,0741,072-0,2
Rapier 301,1141,112-0,2
Ravage 361,2351,233-0,2
RB 1111,1971,195-0,2
RB 981,1751,173-0,2
RJ 851,0591,057-0,2
Rock 200,9830,981-0,2
Runn 371,1841,182-0,2
Rush 841,0811,079-0,2
S 30 Joker1,0791,077-0,2
Scalare Mk I0,9740,972-0,2
Scanmar 3451,1801,178-0,2
Scanmar 351,1451,143-0,2
Seacat0,9580,956-0,2
Sheriff 6000,9520,950-0,2
Sjögren 291,1071,105-0,2
Skipjack0,9670,965-0,2
Sonata 71,0041,002-0,2
Sprinta Sport1,0261,024-0,2
Stanley 19 partial0,9120,910-0,2
Stanley 19 MH0,9260,924-0,2
Storebro Royal 331,0891,087-0,2
Stortriss Mk II0,8830,881-0,2
Sun Fast 351,2441,242-0,2
Sunwind 261,0181,016-0,2
Sunwind 271,0271,025-0,2
Sunwind 291,0891,087-0,2
Sunwind 311,1031,101-0,2
Sw Yachts 340 HR1,2051,203-0,2
Sw Yachts 38 Cr1,2461,244-0,2
Sylphe0,9370,935-0,2
Tabasco 261,1171,115-0,2
Tailwind 331,1651,163-0,2
Targa 1011,0811,079-0,2
Targa 961,0831,081-0,2
Trio 961,1331,131-0,2
Triss Magnum0,9500,948-0,2
Triss Norlin0,9330,931-0,2
Trisskryssare0,9060,904-0,2
Two Star 361,2291,227-0,2
Ufo 341,1551,153-0,2
W 30 partial1,0931,091-0,2
Wasa 2701,1161,114-0,2
Wasa 3601,2201,218-0,2
Wasa 3701,2201,218-0,2
Wasa 4101,2911,289-0,2
Winga 870,9920,990-0,2
X-1021,1881,186-0,2
X-1191,3191,317-0,2
X-342 MH1,1861,184-0,2
X-40 grund köl1,3091,307-0,2
X-40 medium köl1,3311,329-0,2
X-4121,3111,309-0,2
X-5121,4471,445-0,2
Yngling1,0211,019-0,2
First 44.7 djup köl1,4131,411-0,2
Columbie 660,9610,959-0,2
Scanper 221,0010,999-0,2
Hydra0,9600,958-0,2
Bavaria 42 Cr1,2631,261-0,2
Bianca 4141,2791,277-0,2
Drabant 331,1381,136-0,2
Elvström 7171,1381,136-0,2
Facil 30 järn1,1381,136-0,2
Fastnet 341,1381,136-0,2
First 30E partial1,1461,144-0,2
First Class 101,2471,245-0,2
Gambler 371,2671,265-0,2
Gambling 34 partial1,1261,124-0,2
Guyline 1251,2511,249-0,2
Inferno 291,1341,132-0,2
J-92 S1,2511,249-0,2
Jarrack 331,1221,120-0,2
Rapier 311,1301,128-0,2
Scanner 381,2471,245-0,2
Scanner 3911,2471,245-0,2
Siesta 321,1421,140-0,2
Soling1,1341,132-0,2
Swedestar 3701,2871,285-0,2
X-431,3681,366-0,2
X-442 MkII1,3761,374-0,2
X-791,1381,136-0,2
Albin 791,0321,031-0,1
Alo 281,0441,043-0,1
Antilla 301,0901,089-0,1
Aphrodite 25 järn1,0541,053-0,1
Aquila1,0701,069-0,1
Arabesque 321,1081,107-0,1
Arcona 361,2311,230-0,1
Avance 241,0321,031-0,1
B 311,0661,065-0,1
Banner 301,1551,154-0,1
Bianca 261,0301,029-0,1
Bianca 281,0401,039-0,1
Bianca 361,1551,154-0,1
Birdie 241,0241,023-0,1
Cayenne Int1,2681,267-0,1
Cenit 331,1731,172-0,1
CH 291,1181,117-0,1
Comfort 301,0941,093-0,1
Comfort 341,1431,142-0,1
Compis1,0581,057-0,1
Compis 971,1121,111-0,1
Contrast 331,1691,168-0,1
Cumulus1,1041,103-0,1
Diva 351,2441,243-0,1
Drabant 261,0441,043-0,1
Drabant 271,0601,059-0,1
Drabant 30 järn1,1021,101-0,1
Dufour 28001,0381,037-0,1
EK-kryssare1,0101,009-0,1
Empress1,0701,069-0,1
Finn 351,1851,184-0,1
Finnfire 331,1571,156-0,1
Finnflyer 271,0401,039-0,1
Finnsailer 301,0601,059-0,1
First 25 MH1,0501,049-0,1
First 351,1851,184-0,1
Forgus 311,0921,091-0,1
GK 24 MH1,0401,039-0,1
Guy 27 MH1,0761,075-0,1
Hero 1011,1491,148-0,1
IW 261,0061,005-0,1
IW 40 HR1,2351,234-0,1
Jeanneau Sunrise1,1711,170-0,1
Joule 441,3061,305-0,1
Kings Cr 29 LR1,0361,035-0,1
Kings Cr 331,1141,113-0,1
L 231,0401,039-0,1
M 251,0681,067-0,1
Mamba 311,1001,099-0,1
Mamba 311 MH1,1001,099-0,1
Mamba 341,1491,148-0,1
Mamba 3411,1491,148-0,1
Mani 661,0221,021-0,1
Maxi 841,0461,045-0,1
Maxi 84 HR1,0601,059-0,1
Maxi 871,0481,047-0,1
Maxi 9991,1591,158-0,1
Mistress1,0901,089-0,1
Najad 34 MS1,0261,025-0,1
NF1,1041,103-0,1
Norlin 34 Mk I1,1471,146-0,1
Norlin 371,1951,194-0,1
Ohlson 221,0041,003-0,1
Omega 301,1431,142-0,1
Player 31 -19771,0781,077-0,1
Polaris Drabant1,0441,043-0,1
Polka 281,0541,053-0,1
Rush 971,1351,134-0,1
Scan-kap 991,1571,156-0,1
Scanmar 251,0021,001-0,1
Scanmar 331,1471,146-0,1
Shipman 281,0521,051-0,1
Smögen 371,2351,234-0,1
Späckhuggare1,0541,053-0,1
Sw Yachts 340 LR1,1851,184-0,1
Swan 4111,2531,252-0,1
Swede 381,2111,210-0,1
Thurö 331,1321,131-0,1
Trapper 3001,0221,021-0,1
Trio 801,0401,039-0,1
Tur 841,0141,013-0,1
Ufo 271,0581,057-0,1
Ufo 311,1021,101-0,1
Windex 921,0801,079-0,1
Winga 8601,0581,057-0,1
ÅH-30 1979-1,0841,083-0,1
Linjett 371,2651,264-0,1
Albin 820,9460,945-0,1
Arabesque 230,9950,994-0,1
Becker 220,9790,978-0,1
Calife 230,9750,974-0,1
Campus 6000,9990,998-0,1
Clipper 290,9740,973-0,1
Drabant 220,9790,978-0,1
Finn Express 640,9660,965-0,1
Granada 240,9830,982-0,1
Guy 220,9990,998-0,1
Helmsman 230,9880,987-0,1
Hunter Sonata0,9940,993-0,1
Maxi 680,9940,993-0,1
Minette0,9440,943-0,1
Monark 5400,8940,893-0,1
Parant0,9980,997-0,1
PB 630,9420,941-0,1
Piraya1,0000,999-0,1
Spar ES0,9760,975-0,1
Vigg Albin0,9720,971-0,1
Accantus 781,0011,000-0,1
Accent1,0371,036-0,1
Aphrodite 301,0811,080-0,1
Aphrodite 341,1451,144-0,1
Avance 2451,0151,014-0,1
Avance 318 MH1,1451,144-0,1
Beason 241,0211,020-0,1
Beason 311,0931,092-0,1
Beason 3111,1031,102-0,1
Becker 271,0171,016-0,1
Bellona 291,0831,082-0,1
Birdie 321,1091,108-0,1
Bumerang 321,1601,159-0,1
CC 261,0431,042-0,1
CC 331,1541,153-0,1
Carter 301,0791,078-0,1
Comfort 321,1171,116-0,1
Comfortina 351,2301,229-0,1
Contessa 281,0611,060-0,1
Dixie MH1,0431,042-0,1
Dufour 38001,1051,104-0,1
Dynamic 351,2701,269-0,1
Elan 3331,2141,213-0,1
Facil 26 MH1,0351,034-0,1
Fandango1,1031,102-0,1
Finngulf 28 e1,1411,140-0,1
Forgus 3211,1331,132-0,1
Gambler 351,1881,187-0,1
Gecco 391,2001,199-0,1
Gib-Sea 80 Plus1,0691,068-0,1
Granada 231,0311,030-0,1
Grinde1,0731,072-0,1
Guy 331,1481,147-0,1
Guyline 95 LR1,1451,144-0,1
Hanse 3411,2101,209-0,1
H-båt1,0771,076-0,1
Helmsman 311,1051,104-0,1
Impala 301,1191,118-0,1
Jasmine 251,0051,004-0,1
Johnson 231,0091,008-0,1
Johnson 261,0491,048-0,1
Jon 301,0931,092-0,1
Jon 331,1421,141-0,1
Lerum 351,1561,155-0,1
Linjett 291,0811,080-0,1
Linjett 30 LR1,0811,080-0,1
LM 301,0431,042-0,1
Luffe 371,2421,241-0,1
Malö 1161,1761,175-0,1
Malö 40 -19781,0151,014-0,1
Mamba 311 partial1,1071,106-0,1
Mani 321,2081,207-0,1
Maxi 7771,0731,072-0,1
Najad 371,0831,082-0,1
Ohlson 281,0351,034-0,1
Ohlson 29 1976-1,0691,068-0,1
Player 31 1978-1,0851,084-0,1
Player 3111,1031,102-0,1
Polo 861,0791,078-0,1
RS Elite1,1761,175-0,1
Rush 1051,1701,169-0,1
Sagitta 351,1251,124-0,1
Sigma 331,1411,140-0,1
Smiling1,0511,050-0,1
Sw Yachts 36 Cr1,2241,223-0,1
Sw Yachts 3901,2751,274-0,1
Sw Yachts 41 Cr1,2791,278-0,1
Swan 36 SS1,1341,133-0,1
Swan 3711,2041,203-0,1
Tetis1,0371,036-0,1
Trio 921,1051,104-0,1
W 50 Nautic partial1,1741,173-0,1
Willing 31 HR1,1111,110-0,1
Willing 31 LR1,0911,090-0,1
Winga 291,0691,068-0,1
X-4821,4161,415-0,1
X-991,2541,253-0,1
ÅH-30 -19781,0811,080-0,1
Linjett 341,2501,249-0,1
Albin 78 Cirrus1,0421,0420,0
Aphrodite 1011,1791,1790,0
Arabesque 261,0321,0320,0
Ballad1,0871,0870,0
Bavaria 36 CR 01 -051,1851,1850,0
Bianca 1011,1791,1790,0
C551,0451,0450,0
Drake1,0721,0720,0
Express1,1141,1140,0
Finn-Sunwind Express 831,0621,0620,0
Helmsman 261,0451,0450,0
IF1,0171,0170,0
IOD1,1221,1220,0
J-241,1081,1080,0
Linjett 32 partial1,1271,1270,0
Marieholm 281,0241,0240,0
Marieholm 2811,0241,0240,0
Maxi 771,0451,0450,0
Maxi Racer1,1271,1270,0
Scampi1,0971,0970,0
Smaragd Cruiser1,1671,1670,0
Tailwind 351,2251,2250,0
Tailwind 361,2251,2250,0
Arcona 3401,2931,2930,0
Hallberg-Rassy 3101,1571,1570,0
First 36.71,2811,2820,1
Linjett 32 MH1,1251,1260,1
Arcona 4101,3711,3720,1
J 100,7780,7790,1
First 40.7 grund köl1,2991,3000,1
First 40.7 std. köl1,3391,3400,1
Dehler 29 Mk II, racingköl1,1881,1890,1
IMX 401,3741,3760,2
Botnia 61,0681,0700,2
Flicka0,9480,9500,2
Neptun 120,9210,9230,2
Västbris0,8610,8630,2
Dehler 29 Mk II, standardköl1,1671,1690,2
CB 66 Racer1,1751,1780,3
Dufour 40 HR1,3181,3210,3
Farr 301,3481,3510,3
Farr 40 OD1,4861,4890,3
Smaragd1,1871,1900,3
K 60,8930,8960,3
Alo 961,1151,1180,3
Dufour 40 LR1,3091,3120,3
Lady Helmsman1,1861,1890,3
M 221,0591,0620,3
Safir1,1521,1550,3
HP 10301,3191,3220,3
BB 110,8530,8570,4
Juniorbåt (KDY 15)0,8850,8890,4
LM 240,9080,9120,4
Lotus Skärg.kr1,1951,1990,4
Flamingo 401,1971,2020,5
Senorita Helmsman1,1021,1070,5
Wasa 551,2691,2740,5
Monark 440,7930,7980,5
Topaz1,1191,1240,5
X-3321,2361,2410,5
X-37 grund köl1,2641,2690,5
X-3821,2951,3000,5
Amigo 230,8880,8940,6
Arcona 4601,4451,4510,6
Bavaria 30 Cr.1,0821,0880,6
BB 170,9480,9540,6
Campus 6501,0571,0630,6
Carrera Helmsman1,2291,2350,6
Hurley 180,8490,8550,6
J-1091,2991,3050,6
Junker 220,8880,8940,6
Lady GT1,2171,2230,6
Maxi 10501,2061,2120,6
Omega 421,2581,2640,6
Sveakryssare1,1641,1700,6
Vindö 280,9620,9680,6
X-362 Sport1,2921,2980,6
X-37 djup köl1,3191,3250,6
X-37 medium köl1,2901,2960,6
Humphreys 221,1711,1770,6
Wasa 30 LR1,1971,2040,7
Dehler 29 Stand 1,58m1,1511,1580,7
Albin 570,9180,9250,7
Amigo 270,9480,9550,7
Bianca 270,9830,9900,7
J 170,8760,8830,7
Marieholm 260,9520,9590,7
Dehler 34 DD1,2511,2580,7
LA-kryssare1,0051,0120,7
M 301,1501,1570,7
Melges 241,2661,2730,7
Wasa 30 HR1,2061,2130,7
Dehler 29 racingköl1,1701,1770,7
Magnifik Midget0,9560,9640,8
Marieholm 2610,9520,9600,8
11-Metre1,3101,3180,8
Andunge0,9370,9450,8
Ansa 421,2171,2250,8
Arietta MH1,0291,0370,8
Baccant1,0591,0670,8
Fingal0,9961,0040,8
Freja1,0081,0160,8
Junker 261,0001,0080,8
L 281,0001,0080,8
LM 81 MS0,9860,9940,8
Markant0,9981,0060,8
Monsun 311,0281,0360,8
P 280,9900,9980,8
Skaw 260,9510,9590,8
Storfidra0,9080,9160,8
Tur 800,9750,9830,8
Vega0,9880,9960,8
Vindö 220,9070,9150,8
Vindö 50 slup1,0661,0740,8
Fortissimo1,1001,1090,9
Marieholm 321,0461,0550,9
Marieholm 32E1,0521,0610,9
Marieholm 331,1001,1090,9
Murena1,0881,0970,9
Nord 80 -19771,0081,0170,9
OE 321,0561,0650,9
Rasmus 351,0401,0490,9
Schelinkryssare1,0641,0730,9
Semona1,0081,0170,9
Vindö 321,0001,0090,9
Vindö 401,0341,0430,9
Vindö 451,0581,0670,9
Allegro 270,9951,0040,9
LM 280,9971,0060,9
Vigg Karlskrona0,9640,9730,9
MF-båt0,9810,9900,9
Allegro 301,0691,0780,9
Allegro 331,0651,0740,9
Bavaria 341,1721,1810,9
Granada 271,0591,0680,9
Lord Helmsman1,0591,0680,9
Nord 80 1978-1,0331,0420,9
Dehler 33 Cr.1,2271,2371,0
J-1201,3611,3711,0
LM 321,0531,0631,0
Vagabond 311,0661,0761,0
CB 3651,2751,2851,0
Eol 301,0121,0231,1
J-1051,2821,2931,1
Knarr1,0031,0151,2
Vindö 300,9981,0131,5
Hansson 311,2001,2181,8

More from our site

121 Comments

  1. Raketen Jan 16, 2013 Reply

    Whooo!
    Äntligen börjar silly season!
    ;)
    Men man fick scrolla låååångt för att kunna göra inlägg..
    Kanske det bromsar lite? ;)

  2. Jonas Jan 16, 2013 Reply

    Kan det bli den längsta tråden nånsin…

    • Raketen Jan 16, 2013 Reply

      Vilken är nya SRS RAKETEN? :)

      Vilken har fått felaktigt höjt?
      Vem tänker sluta kappsegla?
      Flertyp?

      Äntligen!

      • Adrian Jan 16, 2013 Reply

        Jäkla mongoapor som höjde cb66 och sänkte Mustang Jr

      • jonasw Jan 16, 2013 Reply

        Jaha, det var då det jävligaste. sänkt 0.2, Får man hitta på andra bortförklaringar till uteblivna resultat i år då. Värsta är att vi har köpt en ny gennaker också, inte bra alls…

      • Team Dehlerdoris Jan 16, 2013 Reply

        +1 till Raketen!
        Stefan K

  3. Team Dehlerdoris Jan 16, 2013 Reply

    Kul med nya listan som vanligt. Härligt vårtecken från SSF. SRS-kommitten har uppenbarligen på jobbat snabbt i år. Såg att tabellbåtarna Dehler 29, 33cr o vår 34dd har fått lite höjt o öviga Dehler 34SV, 36, 39 lite sänkt, sannolikt finns det fog för dessa smärre justeringar inom Dehlerfamiljen. Tänkte nog också försöka höja Doris SRSv lite till också med egna insatser :-)
    Jättebra att man rättat till andra felaktigheter också betr. t.ex. kölmtrl. samt gjort vissa förenklingar.
    Våren är här!
    Stefan K

  4. SRSraketen Jan 16, 2013 Reply

    Bönhörd! MBBR here we come!

  5. Peter Jan 17, 2013 Reply

    krav på mätmärken är nu inskriven i SRS-reglerna. fanns säkerligen i nån regel förut men många seglar utan.

  6. Håkan Andersson Jan 17, 2013 Reply

    Det kommer att gå åt skogen nu när jag måste segla 33 sekunder snabbare på tre timmars segling med min Smaragd:-)

  7. srsseglaren Jan 17, 2013 Reply

    1/4 bredd måttet slopat=gratis fathead ?

    Ehh, Cruising avdrag för däcksmonterad rulle en stor,fock/genua, en spinn/gennacker ?
    Hur mycket en pinne eller mer ?
    Finns inga andra avdrag kvar ?
    Plötsligt vill alla ha Barton rullar ?

    Största vinnaren NF med Barton rulle, stor,fock och spinn ?

    Piano borde inte ha några problem med att komma till BBR : )

    • Author
      Peter Gustafsson Jan 17, 2013 Reply

      Avdraget är väl precis som allt annat olika beroende på båt. Men bra att cruising- och tabellbåtar gynnas då det var en snackis förra året.

      Notera att det inte är ett “avdrag” utan precis som allt annat hanteras det via mätbrevet:

      Respittalet beräknas för en “normalstor segelgarderob” om fem segel utöver storseglet om inte fler segel anges i båtdatablad, klassregler eller mätbrev, men till i år kan man alltså få ett avdrag för om man bara har två segel dvs en spinnaker eller gennaker samt fock eller genua på rullsystem helt ovan däck, ett slags “cruisingavdrag”. I mätbrevsansökan kommer det att finnas en “checkbox” för detta val. //Jimmy

      • srsseglaren Jan 17, 2013 Reply

        Inte riktigt vaken ännu men vad blir skillnaden mot förra året ?

        Hade man tre segel då samt rulle på däck fick man avdrag pga färre med mindre förlik ?
        Verkar inte finnas krav på att det går att rulla ? raka lattor ger mer yta och bättre segel ?

        Om 1/4 bredden på storen slopas blir det fritt fram att bygga fathead ?

        Tur man vänta med segelbeställningen.

        • Hansen Jan 17, 2013 Reply

          1/4-bredden är den understa kvarten på storen!!

          Se redskapsreglerna sidan 38
          http://www.svensksegling.se/ImageVault/Images/id_1984/ImageVaultHandler.aspx

        • Team Dehlerdoris Jan 18, 2013 Reply

          Srsseglaren du skrev “Tur man vänta med segelbeställningen”.
          Tror det är klokt att försöka inskaffa de segel(och båt också f.ö.) som gör det trevlig o kul att segla <12m/s, o framförallt 3-7 m/s som är normala sommarvindar. Att konfigurera segel/båt efter regelförändringar o vad som är mätmässigt "billigt" just då kan straffa sig.
          Stefan K
          http://www.dehlerdoris.blogspot.com

          • srsseglaren Jan 18, 2013

            Kan så vara men det kanske vore en omkostnad att köpa två gennackrar om bara en får användas vid Cruiseravdraget ?
            Samt investera både i ny 110% fock och genua ?

          • Author
            Peter Gustafsson Jan 18, 2013

            Två gennakers gör att du seglar fortare? Samma sak med flera försegel. Och ingen kan säga att det “lönar sig” med så få segell som möjligt (med avdrag) eller massor av segel (med tillägg).

            Så mitt tips – i all välmening – är att fundera mindre på SRS och försöka överlista regeln och alla andra seglare, och i stället skaffa en segelgarderob som passar dig och din båt. Ditt SRS kommer att bli fair hur du än gör.

          • srsseglaren Jan 18, 2013

            Ofta försöker man få så mycket bang(prestanda) for the buck som möjligt ?
            Många seglar inte med full besättning så det måste bli en del avvägningar som görs ?
            Hjälper inte om man har ny Genua,fock fyra gennackrar med rätt SRS om det inte finns bemanning som kan skifta och segla dom rätt ?
            Lite varför det är av vikt att veta spelreglerna.
            Få köper segel av en tillfällighet ?

          • Author
            Peter Gustafsson Jan 18, 2013

            Korrekt. Men frågorna ovan handlar om dig, din båt och din besättning. Och hur man disponerar sin tid är den enskilt viktigaste komponenten för hur det går på kappseglingarna.

            Skall du placera dig på VM i ORCi så skall du lägga tid på segelval utifrån senaste versionen av regeln.

            I nya versionen av SRS (sedan förra säsongen) så är det i stort sett bortkastad tid, då det inte finns några magiska gränsvärlden eller “optimeringar” som är beroende av regelns utformning.

            Jag fattar också att det är kul att spekulera, men faran är att vi skrämmer bort nya seglare som inte har lust att lägga lika mycket tid och energi på att att förstå en regel innan de köper segel (som 99% av tiden används för cruising).

            Jag är fullständigt övertygad om att en båt med 3 segel och rulle och en med 13 har lika stor chans att placera sig. Dels för att dessa skillnader hanteras på ett ok sätt i SRS, men också för att 0,005 inte gör någon som helst skillnad på de race som du och jag seglar.

      • Putte Jan 17, 2013 Reply

        Mitt intryck är/var att detta redan fanns 2012 eller så hade vissa segelmakare förhandsinformation om hur detta skulle utformas….;)!
        När jag undersökte marknaden efter segel till min Nova så fick jag rekommendation av Lindfors att just ansöka om detta i mätbrevet.

        Mitt nya cruising-ställ kommer ju sitta uppe hela året vare sig det är semestersegling eller kappsegling så vi får väl se vad mätbrevsansökan ger nu när det öppnar i februari! Och en Bartelrulle borde alla ha….de är snygga, tar lite plats, ger mer segelyta och fungerar kanonbra…:)

      • Patrik Andersson Jan 18, 2013 Reply

        Du har nästan rätt Peter.. naturligtvis skall man ha en segelgarderob som passar din båt och din segling, men att speca en genuabåt med kryssfock om du bor i Arvika kan alldrig bli rätt/rättvist med LYS/SRS som det fungerat hittills.

        • Author
          Peter Gustafsson Jan 18, 2013 Reply

          Men då är det just det, att man specar en fock på en Bavaria 42 match för att “lura” en regel. Och det straffar sig alltid :-)

          Lägger man krut på att få sin båt att segla bra i de förhållanden man normalt kör i, så kommer alla moderna mätregler att hantera det.

          • Stefan Peterson Jan 22, 2013

            Här håller jag med dig helt Peter använd SRS som en enkel och därigenom billig och bra regel. Börja inte spekulera i segel och båtförändringar då är risken stor anat många väljer bort istället. Vill man optimera och spekulera så finns andra regler. Sen kan man träna och segla också även om det just nu är lite kärvt.

    • Pelle Lindell Jan 17, 2013 Reply

      1/4-bredd är det nedersta breddmåttet. 3/4 och 7/8-bredden som kontrollerar fathead är kvar.

    • Peter Jan 17, 2013 Reply

      1/4-bredd är mellan bom och 1/2 bredden. En del andra mätregler har inte heller detta mått.

      angående antal segel gynnar det säkligen bredden fast jag är förvånd att rulle blandas in. är visserligen normalt men det finns en hel del särskilt äldre båtar som aldrig utrustatdes med rulle.

      Det är inte allt olika beroende på båt och jag tror inte heller att man kan kräver detta av ett enkelt respitsystem. Därför tror jag att även detta avdrag är ett generellt avdrag så pålägg för “för många” segel.

    • Author
      Peter Gustafsson Jan 17, 2013 Reply

      Gällande antal segel så tror jag att man först skall bestämma sig för hur man vill segla, och ta det SRS man får.

      Det finns inget “optimalt” upplägg utan min bedömning är att SRS hanterar detta bra, oavsett om det är en fock och 1 spinnaker (som vi hade på Novan) eller 3 fockar och 4 gennakers (som vi kommer att ha på J/111). Det finns för- och nackdelar med bägge varianterna – men SRS styr mig inte genom att premiera det ena eller andra.

      • Peter Jan 17, 2013 Reply

        det är väl endast en symbolsikt pålägg för för många. De flesta breddseglare styrs dock via plånboken vill jag hävda. sen kan man tycker somdu men det är en fördel om man har segelgarderob som är anpasat till de olika förhållande. sen kan man väl diskutera hur mycket.

        Vi har inte sett vilket avdrag det bli för minimal antal segel där förseglet dessutom måstae vara på rulle. Jag gissa på en mer symboliskt avdrag.

        intressant är avdrag för bogpropeller. Tror nog det uppskattar en del. Även här blir det spännande att se hur mycket det blir.

        Tycker även att det är bra att man nu insett att vikten påverkade respittalet för mycket. Hur mycket mindre det blir får vi också avvakta till mätbreven finns tillgängligt.

    • srsseglaren Jan 17, 2013 Reply

      Man gör en del bra avvägningar som låter viktavdraget få mindre genomslag samt försöker underlätta med cruiseravdraget men vi vet inte om det är ett generellt avdrag lika oavsett tidigare spec eller hur mycket ?
      Om det blir två pinnar generellt så tjänar en NF mer en Scampi ?

      Inferno 31 låg högt tidigare men kan ha sänkts väl mycket ?
      Tabasco 26 har 10 kvm mer på kryss samt 8 kvm mer på undanvind nästan samma SRS som Expressen ?
      X332 fick en halvpinne upp Dehler 33 fick en hel ?

      Har äntligen greppat från vilket håll man räknar storsegelmått ; )

      • Peter Jan 18, 2013 Reply

        vet ej om inferno låg högt. De seglade upp till det i alla fall. Kollade för övrigt upp bland ORCi-mätbreven och hittade FIN-6863 Solveig. ifjol hade den 692,4. 808/692,4 ger det 1,167 och ligger rätt nera fjolårets SRS-tal. Då har Solveig lite mindre segel än standardbåten. Bryr mig dock inte om några tusendelar upp eller ner.

        jag tror nog inte att cruiseravdrag kommer vara så stor som två pinnar (om det fortfarande är 0,02?). detta skulle troligtvis gynna särskilt fockbåtar som inte kan klassas till den tilltänkta kategorin. Men vem vet. blir en öäverraskning…

        tror nog att det kommer bli en del diskussioner kring BB10 och M30 i vår region. BB10 har varit förut till diskussion att höjas från 1,20 till 1,21 (äkte upp också). jag analyserade då båten och kom fram att i Sverige var det i princip endast en båt som presterade med betydligt bättre resultat men seglade upp till respittalet också. Visserligen bra seglare men så finns det fler i trakten. nu sänks SRS-talet kan vara intressant att höra reaktionerna nu.

        Höjning av M-30:orna kommer säkerligen vara en indikation för höjning av skärgårdskryssare. M30:orna mäter väl in som SK30 om man sätter på en spinnaker (kanske inte helt optimalt)

        • srsseglaren Jan 18, 2013 Reply

          Inferno 31 är en mycket bra allroundbåt med 44% av vikten i blykölen, 10kvm mer än Nova i krysstället, inte så konstigt att den finns i fem olika versioner ?
          Med SRS 2013 så bör den vara klart intressant ?

          Innan mätbrevsansökan så vore det bra om det framgick hur cruiseravdraget kommer fungera, kan man göra avdrag vid anmälan utan mätbrev ?
          Blir avdraget från tidigare spec. i SRS-listan, samt hur mycket blir det ?

          • Pelle Lindell Jan 18, 2013

            “cruiseravdraget” kan man bara få med mätbrev. Det är inte generellt utan beror på riggkonfigurationen på varje båt.

          • Author
            Peter Gustafsson Jan 18, 2013

            Sluta spekulera. Ingen lyckades göra några smarta optimeringar förra året, och det kommer att bli ännu svårare nu. Sorry :-)

            Segla med det du har. Funkar för alla jag känner…

          • srsseglaren Jan 18, 2013

            Hittade svar på Facebook,
            Om båten har en avvikande standard än tre försegel och två undanvindssegel blir avdraget mer eller mindre beroende på annan standard.
            Mätbrev skall sökas.

            Borde vara riktigt bra för breddseglingen : )

        • Jan Jan 18, 2013 Reply

          Man borde alltså segla SRS i Sverige i nästa år och hoppas på lätta vindar :D.

  8. Fredrik Lönegren Jan 17, 2013 Reply

    Rulle över däck med genua, stor plus en spinn. Hur mkt kommer sänkningen/ avdraget vara? Någon som vet? Är det i procent av ditt SRS eller ska alla få samma sänkning oberoende av vara båten finns på SRS skalan?

  9. Johan W. Jan 17, 2013 Reply

    Kul att man försöker göra cruisingbåtar mer konkurrenskraftiga. Men varför höjs X-37, X-362, X-382 när andra motsvarande båtar (Dehler, First, Arcona) sänks? Vore intressant att förstå underliggande orsak oavsett om höjningen är “rätt” eller “fel”. mvh Johan W.

  10. Anders Jan 17, 2013 Reply

    Hubba hopp, saftig höjning på J/105! :)

    • Author
      Peter Gustafsson Jan 17, 2013 Reply

      The BLUR effect? Det räckte att jag ägde en i 6 månader och jag behövde inte ens segla den. Magiskt :-)

      • Anders Jan 17, 2013 Reply

        Hahah tack för den :-)

        • Stefan A Jan 17, 2013 Reply

          Ta det lugnt Anders, jag tror att jag lätt kan få ner den till behagliga 1,22 på en eller två säsonger. ;)

          //S//

          • Anders Jan 17, 2013

            Stefan, vi gjorde vårt bästa för att råsänka SRS:et men det gick liksom åt fel håll :-)

            Nåja det viktigaste är att det finns kall öl ombord.

      • Author
        Peter Gustafsson Jan 17, 2013 Reply

        Berätta det inte för någon, men jag tror man kan segla upp till det. Det har snackats om en J/105-clinic till våren som jag tänkte vara med på…

        • Peter Jan 17, 2013 Reply

          den ligger väl där den låg för ett par år sen. fram till 2010 låg den ju på 1,29. tror nog också att den kan segla upp till det. det gjorde den i alla fall förr.

          om någon är intreserad av lite historik hur LYS/SRS-talen har svängt under de senaste åren:

          https://docs.google.com/leaf?id=1OBuDhph_jhpyDnWmauvGJZz3QRwaKACd4gOyW-Yk7rE

        • Jonas Claesson Jan 17, 2013 Reply

          Var har ni tänkt att hålla till?

          • Pelle Pedersen Jan 17, 2013

            Så långt från Sävsjö som möjligt…

          • Pelle Pedersen Jan 17, 2013

            Bara skojade Jonas! Låter som en kanonidé med clinic!

          • Jonas Claesson Jan 17, 2013

            Bara man blir inlagd på överskådlig tid?

        • Anders Jan 17, 2013 Reply

          Ja alltså vi aspirerar inte på några topp-placeringar så en pinne hit eller dit tänker inte jag hänga läpp för. Däremot är det kul att efter ett race känna att man har presterat någorlunda efter sina förutsättningar och att alla i gänget har haft roligt – det är ju de stunderna som vi ska överleva på under hela de här hemska långa vintrarna, eller hur?!

          En J/105-klinik låter superskoj, alltid kul att träffa nya seglare/Jidioter! :-)

    • Sebastian Jan 18, 2013 Reply

      Nemas Problemas! Ser mest fördelar. Kul att ha snabbast båt “på pappret”. Men det var trevligt förra säsongen att starta samtidigt med alla familjebåtarna! (Dehler 34sv, First 35, First 36,7, Bavaria Match osv.)
      Nu blir det att växla upp!

      Sebastian/
      Trelleborgsregattan den 24 augusti

  11. Marcus Österberg Jan 18, 2013 Reply

    Det blir till att segla ännu snabbare och smartare denna säsong. Bra med höjda målsättningar och nya utmaningar!

    /Peppad – Dehler 33

  12. Patrik Andersson Jan 18, 2013 Reply

    Har ställt en fråga på SRS facebooksida som är klurig.. ser fram emot svar.
    http://www.facebook.com/?ref=tn_tnmn#!/SRSinfo

    • JIMMY Jan 18, 2013 Reply

      Svar kommer men klurig fråga kräver tydligt svar så vi filar på det. ;)

    • JIMMY Jan 18, 2013 Reply

      Nu finns det ett långt och komplett svar på FB-sidan som förhoppningsvis reder ut frågetecknen.

      • Patrik Andersson Jan 18, 2013 Reply

        Tack Jimmy!
        Verkligen en klurig tolkningsregel, även om jag tycker den känns tveksam så är jag ändå medveten om att det är eran tolkning som gäller vid en protest.
        Mvh Patrik

        • JIMMY Jan 18, 2013 Reply

          Just Melges 24 är ett specialfall. Det är väl inte jättevanligt med klassregler som säger att mantågen inte är mantåg utan “hiking lines and tension may be modified”?

          • T Jan 18, 2013

            Vad var frågan och vad blev svaret?
            Det kan knappast vara ett krav för få kappsegla i SRS att man både är medlem i en klubb ansluten till SSF OCH medlem (eller vad man är) på Fejsbok? Det borde räcka med det ena ;)
            Det finns trots allt seglingsintresserade har och var i landet som inte har FB, kanske inte ens iPhone.
            /T

          • Passad Jan 18, 2013

            Hur är det med X99 då, deras mantåg är ju inte heller spänt, räknas även det som en ‘hiking-line’ då?

          • JIMMY Jan 18, 2013

            T,

            Vi som jobbar med SRS plöjer ner rätt många timmar i detta helt ideellt och vi kämpar hela tiden med att försöka få mer resurser från SSF men det är inte helt lätt. Facebook är gratis och kräver inget underhåll, dvs perfekt för en ideell organisation som vår. Målet är att försöka nå ut med nyheter rörande SRS och kunna kommunicera snabbt och enkelt med nyfikna och engagerade utövare utan att belasta SSFs kansli.

            Kan vi nå ut till bara några hundra personer extra på detta sätt så tror jag mycket är vunnet och jag inbillar mig att informationen sedan sprids vidare ytterligare en bit, via mun mot mun metoden, på klubbarna, kappseglingarna, etc.

            För att läsa våra nyheter behöver man inte vara registrerad på Facebook, allt står på http://www.svensksegling.se/Batteknik/SRS där viktiga frågeställningar som vi snappat upp via Facebook eller andra kanaler också hamnar i “Frågor och svar”. Är man nyfiken och vill kolla vad som föregår på vår Facebooksida går det går att komma viss information ändå. Testa, http://www.facebook/SRSinfo , om du tycker det verkar intressant. Vill du sedan interagera med oss på Facebook så måste du visserligen skapa ett login (och det kräver ingen iphone eller annan smartphone), men det är helt gratis och du kan använda ditt pseudonym om du vill.

          • T Jan 18, 2013

            @ Jimmy

            Jag är full av beundran över allt det idella arbete ni lägger ner för att få SRS till en bra fungerande regel. Tro inget annat. Det är beklagligt att ni känner att ni inte får dom resurser (och det stöd?) ni behöver från SSF.

            Jag är inte alls lika full av beundran över FB:s minst sagt snåriga användarvillkor. SRS-regeln ter sig som en mild västanfläkt i jämförelse…
            Men detta är fel forum att föra någon debatt om FB på.
            (Det där om iPhone var nåt som bara slank med men det finns ju annat än äpplen)

            Mvh
            /T

          • Linus S Jan 18, 2013

            Det går ju att läsa Facebooksidan utan att vara inloggad så då kan ju alla ta del av det som skrivs där.

            https://www.facebook.com/SRSinfo

          • Jan Dejmo Jan 19, 2013

            Passad

            Finns det i X-99:s klassregler något undantag till KSR 49.2 liknande det i Melges 24:s klassregler?

          • Calle P Jan 19, 2013

            X99ans mantåg mäts med en 5 kilos vikt. Det övre får hänga ner max 50 mm och det undre 150 mm.

          • Passad Jan 19, 2013

            Jan, jag tror det står att övre linan får ha ett slack på 50mm och den undre på 150mm. Men de benämns som Lifelines, inte Hiking lines.
            Verkar konstigt om man i SRS först kan ånjuta fördelar man petar in i sin egen klassregel som tex. Mantåg, för att sedan dra fördel av SRS klassregel om tex. Fri besättningsvikt i stället för de 512kg som klassregeln säger….
            Blir lite lustigt om man kan plocka russin urkakan istället för att hålla sig till en regel…

          • Jan Dejmo Jan 19, 2013

            Passad

            Eftersom det inte finns något undantag till KSR 49.2 i X-99:s klassregler så gäller KSR och mantågen ska vara spända (taut). Vad klassreglerna anger är hur mycket de spända linorna får sjunka ner (deflect) med en specificerad belastning.

            När det gäller Melges 24 så tar SRS, som Jimmy skriver på FB, hänsyn till sådana “fördelar” som “hiking lines”.

            Besättningsmedlemmarnas antal och vikt är en större rättvisefråga mellan klassbåtar och övriga båtar som vi säkert kommer att återkomma till.

          • Passad Jan 19, 2013

            Tack, då vet jag. Fritt fram för alla som seglar SRS att ha ett slack på mantågen alltså, oavsett klasstillhörighet.

          • Calle P Jan 19, 2013

            Hur tänker du med besättnings vikten Passad?
            Det mest rättvisa vore att alla båttyper får en max besättnings vikt. Men att några båtar blir ålagda max vikt och andra inte är inte särskilt rättvist. X99an är fortfarande “handikapad” då den är styrd vad gäller materialval i seglen medans andra inte är det.

          • JIMMY Jan 19, 2013

            I fallet med Melges 24 så blir det lite krångligt att reda ut men för de allra flesta båtar så är det enkelt och tydligt. För båtar med mantåg (och som inte har specifika undantag för dessa i sina klassregler som tex Melges 24 har) så gäller SRS-klassreglena och där står det följande:

            C.1.1 REGLER
            a) KSR 49.2 – Besättningens placering
            Texten i KSR 49.2 utgår och ersätts med:
            Om en båt har mantåg ska mantågen vara spända och de tävlande får inte placera någon del av bålen utanför mantågen utom kortvarigt för att utföra en nödvändig uppgift. På båtar utrustade med övre och nedre mantåg får en tävlande, som sitter på däcket vänd utåt med midjan innanför nedre mantåget, ha övre delen av kroppen utanför övre mantåget.

        • Jan Dejmo Jan 19, 2013 Reply

          Passad>
          Ett litet tips. Läs vad jag skrev en gång till.

          • CH Jan 19, 2013

            hmm jag är inte riktigt med ändå trots dom bra förklaringarna:)
            Är det förbjudet att hänga (hika) ut över mantåget (det undre) om man har två? Detta är ju något som man nästan ser på varje tävling och på varje seglingsbild? (se typ 2.20 in i blur 3 säsong 2012 filmen? Eller är det ngt annat som menas?
            Om klassreglerna inte specifikt nämner att 49.2 är undantagen även om klassregeln har en massa regler för hur lösa linorna får vara (som i x99 fallet) så måste fortfarande överkroppen vara innanför linan?
            Är det isof skillnad på om klassregeln pratar om hiking lines?
            /ch

          • Calle P Jan 19, 2013

            X99ans regler för hur lösa linorna får vara överenstämmer med de almäna reglerna.

            Men eftersom X99an tjänar mycket på att man hänger så utnytjas denna regel till max.

          • Jan Dejmo Jan 20, 2013

            CH

            “Är det förbjudet att hänga (hika) ut över mantåget (det undre) om man har två?”

            SRS C.1.1a), som Jimmy har citerar här ovan, ersätter vid SRS-segling KSR 49.2 och tillåter, liksom KSR 49.2, att man får ha övre delen av kroppen utanför det övre mantåget om man sitter med midjan innanför det nedre mantåget.

            Det är alltså ingen skillnad KSR 49.2 och SRS C.1.1a) i det här avseendet.

            Skillnaden mellan de två reglerna är att i KSR 49.2 står det: “Om mantåg krävs i klassreglerna eller seglingsföreskrifterna ska …”vilket innebär att om en båt har mantåg men inte måste ha det så gäller inte KSR 49.2.

            Därför SRS C.1.1a) som anger att: “Om en båt har mantåg ska …”.

      • S/Y Jan 18, 2013 Reply

        Hur kommer det sig att båtdatabladet kan skilja sig åt från klassreglerna?

        • Erik Barkefors Jan 18, 2013 Reply

          När du ställer en sådan fråga är det bra att tala om vilken båt det gäller så är det lättare att förstå/kommentera.

        • Pelle Lindell Jan 18, 2013 Reply

          Det kan möjligen bero på att det är människor inblandande…..

          • S/Y Jan 18, 2013

            Så om t ex klassreglerna är uppdaterade så kanske inte båtdatabladet har hängt med eller något har missats?
            Ifjol blev det snack på bryggan för att båtdatabladet inte stämde överens med klassreglerna.

          • Pelle Lindell Jan 18, 2013

            Förr stod det bara “enligt klassregel” och inga mått alls på klassbåtarnas båtdatablad men vi tyckte det var lite trist…..Uppgifterna i båtdatabladen för klassbåtar är givna som information men respektive klassregel gäller för klassbåtar och det står också på båtdatabladen för klassbåtarna. Det finns dock tre undantag:
            -Elektronisk utrustning för navigation och kummunikation får användas
            -Storm och hårdvindsegel enligt ISAF OSR får alltid användas i tillägg till övriga tillåtna segel
            -Besättningens antal och vikt är fri (nytt för i år)

          • Calle P Jan 18, 2013

            Peter nu blev din en av dina största farhågor med SRS besannad. Det kan komma en Express med 7 hikande i besättnigen och vinna en SRS segling:-) Vad orättvist det blev helt plöstligt…

            Nu måste jag fundera på hur många kilo på railen som är optimalt på en X99:a :-)

            Och det betyder att det är lika för ALLA båtar

          • Erik Barkefors Jan 19, 2013

            Om man lastar på 7 man på Express (eller annan liten båt) så kan det vara fördel på kryssen men folket finns kvar även på undanvinden. Henrik B skrev en gång att hans båt startar surf 0,4 knop senare med full besättning än shorthanded.
            Om man tänker sig ett ÅFOR Gotland Runt med 2 man istället för 8 ombord på en 36-fotare så är det massor av vikt det skiljer men 6 x (kläder + mat + bra-ha-prylar osv). Skulle gissa på uppåt 700 kg. Inte så konstigt att de pratar om avsågade tandborstar på Volvo Ocean Race ;-)

          • Oscar Jan 19, 2013

            Lyckliga ni som har så många duktiga gästar att välja mellan. Står de pâ rad en onsdagskvall och väntar och hoppas att det ska blåsa mycket så de får följa med ut och sitta pâ railen? Problemet är pâ andra hall tvärtom.

          • Team Dehlerdoris Jan 19, 2013

            Erik B, för din del o någon till på Doris så är det ju j-a tur att man numera får DSQ om skepparen kastar av några i besättningen på sista länsen. Det var bättre förr ;-)
            Stefan K
            http://www.dehlerdoris.blogspot.com

  13. S/Y Jan 22, 2013 Reply

    SRS-diskussionen är lite som Silly Season i bollsporterna… Blir det inte hetare än så här i år? Vad trist! Ingen som är lite arg över sitt SRS-tal gentemot sin tuffaste antagonist? ; )

    • Peter Jan 22, 2013 Reply

      Psssst, det får inte diskuteras här på forumet… ;-)

    • Author
      Peter Gustafsson Jan 22, 2013 Reply

      Jag är säker på att helvetet brakar löst när mätbreven kommer :-)

      För jag tror inte att First 30 landar på 1.19 som vissa hoppas på…

      • Garmin Jan 23, 2013 Reply

        Har en X-95a standard och tänkte söka mätbrev i år.
        Hur mycket straff kan jag räkna med om jag byter ut min lilla slörspinnaker mot en assymetrisk spinnaker på bom i samma storlek?
        Blir det 1 pinne för sånt eller?

        Någon klurig som vågar gissa på det.

        • Pelle Pedersen Jan 23, 2013 Reply

          Varför gissa?; sök mätbrev för det. Det kluriga är att VETA om det lönar sig (oavsett om det blir sänkning eller höjning).

          • Karla Jan 23, 2013

            Om du har 2 spinnakrar och 1 är assymetrisk kan du nog räkna med att det kostar minst 2 procent.
            Ska du ha nytta av den assymetriska måste även spi bom göras ca 60 cm lämgre och det kostar nog 1 procent till.
            Bättre att använda det du har.

          • JIMMY Jan 23, 2013

            SRS har inte fasta tillägg på det viset utan det beror helt på hur konfigurationen ser ut. Mitt råd är att ta ut ett provmätbrev om man undrar över hur en viss segelkonfiguration slår på din båts respittal.

            Det är lite synd att inte konfigurera sin båt så som man vill ha den för att man “tror” att det är kostsamt i respittal.

            Sedan håller jag inte alls med Karla om att man måste förlänga spinnakerbommen för att få en liten assy att fungera effektivt. I fallet om man halsar en stor assy (runner) på bom så har man redan vunnit en stor fördel i att man kan dra ut bommen i lovart och på detta sätt projicera yta och kunna gå platt. Är det en smalare assy för brantare vinklar så är den skenbara vinden så långt fram att stor separation (lång bom) inte gör så värst mycket nytta förutom att ändra balansen i båten. Detta är dock bara mina egna åsikter och erfarenheter, jag föreslår att man kontaktar sin segelmakare för mer professionella åsikter.

          • Peter K(u...) Jan 23, 2013

            Jag vet att det är tanken, och jag förstår att om spridningen är stor – som t ex vid sjävbyggda båtar – påverkar detta SRS-talet då det sätts efter den “bästa” båten (lättaste osv)

            Men, ett tankeexperiment är att om jag skulle skicka in mätbrevsansökan på en för er helt okänd båt som är identisk på alla sätt med en Express, skulle då formeln spotta ut samma SRS-tal som en Express, menar du?
            Jag är tveksam.
            Jag tror SRS-talet skulle hamna betydligt lägre.

        • Author
          Peter Gustafsson Jan 23, 2013 Reply

          Det kommer att bli så här: du tar ut ett testmätbrev för den nya konfigurationen och kommer inte att kunna avgöra om det lönar sig eller ej :-)

          Så har det varit i de 10-12 case jag har såg 2012. Jag som amatör kan inte avgöra om 1 eller 5 gennakers är rätt, eller om halvbredden på 45 eller 75% är mest fördelaktig.

          I lätta/mellanvindar kommer du att köra bommen på förstaget när du halvvindar. Då finns det egentligen ingen fördel med bom jämfört med att köra på ett litet peke. Men du kommer ändå att betala lite mer på mätetalet. I hårdvind kommer du att använda den mindre gennakern på bom på läns/slör. Då ger det bra prestanda och du får utväxling på din bom.

          Så för mig hade valet snarare handlat om i vilka förhållanden jag tror att jag vill bli mer konkurrenskraftig. Och av den anledningen skulle jag vara försiktig med saker som inte ger effekt i normalt sommarväder.

          Mitt förstahandsval hade varit ett kort peke för att maximera egenskaperna i lätt/mellanvind (och betala lite lagom på SRS-talet). Dessutom får du en konfig som är enkel att hantera när du semestrar eller seglar solo. Med assy på bom kommer den att bli liggande nere i båten…

          • Garmin Jan 23, 2013

            Det går väl inte att ta ut något provmätbrev nu? -Eller hur gör man?
            Segelmakaren vet väl inget om mätetalen mera än någon annan som tror.
            Seglen ska beställas nu och det känns osäkert.
            Men jag tackar för snabba proffsiga råd.

            Känslan säger att liten assy spinne på bom kostar mera än en stor assy på peke i kombination med en vanlig symetrisk spinne.??? -Isåfall är det nog inte värt att åka runt med ett “så begränsad användning segel”.

          • Pelle Lindell Jan 23, 2013

            maila matbrev@ssf.se och förklara vad du vill testa. Du måste ha mått på de segel som avviker från standard. (Förlik, akterlik, halvbredd och underlik på en spinnaker/gennaker)

          • Sture Smith Mar 20, 2013

            Var rädd för, för högt SRS tal med ngt förlängd spi bom (20 cm). Frågan gick till Judel/Vrojlik (båtens konstruktör) och besvarads rappt med ett mkt bestämt med nej till kortare bom. Det skall vara så….
            Vad det gör på SRS talet vet jag inte, men i praktiken är det riktigt bra framförallt med slörspinnaker i lättare vindar och branta bogar. Och vid sättning och jippning framför allt vid shorthanded (bohusracet) och cruising.
            Samma upplägg har jag erfarenhet från VO60 för Spi S och A samt code segel. Dubbla bommar med ca 60 cm längre än J, mkt praktiskt.

            Sture Smith
            “Sjöglans”
            Dehler 39 SQ

    • Putte Jan 22, 2013 Reply

      Det är väl det att det “egentligen” inte har hänt så mycket, eller rättare sagt att ens motståndarbåtar har gått ner lika mycket som ens egna båt…:)!!
      Får istället se till att man loggar mer distans denna andra säsong med Novan så man kan göra båten mer rättvisa, det gör nog mera.
      Jag ser dock med spänning fram på att få måtten på nya seglen så att man kan ansöka om mätbrevet. Såg två Novor förra året som låg på 1,127 respektive 1,13 men att deras segelyta i krysstället varierade på lite olika sätt. Mest på deras inmätta spinnakrar som skilde kvadratmässigt från standard. Men som sagt man får vad man får och så är det bara och köra efter det….:)!!

      • Peter K(u...) Jan 22, 2013 Reply

        Rent generellt tycker jag att mätbrevsbåtar premieras mot standardbåtar. En mindre förändring av en båt i övrigt standard, sedan passar man på att väga och VIPS föll SRS-talet med tre procent. Det betyder att man i princip måste mäta in sin standardbåt för att kunna placera sig. Då försvinner hela tanken med standardbåtarna. Har du inte mätt in är du tvärtorsk.
        Rättvist, kanske. Men risken är att startfälten tunnas ut ännu mer, för vem orkar skaffa mätbrev för de 1-2 race det blir per år, som jag ändå anar är den vanligaste kappseglaren?
        Det kan väl inte vara meningen?

        • Author
          Peter Gustafsson Jan 22, 2013 Reply

          Du kanske ser saker som inte vi ser, men det finns massor av standardbåtar i topp: http://www.blur.se/2012/10/06/vem-vinner-cuperna/

          Vare sig J/109 eller J/111 har varit vägda och vi har klarat oss hyfsat?

          Sedan har jag folk som kommer fram och hävdar att “startfälten tunnas ut”. Det stämmer inte. I West Side Cup har antal starter ökat med 30% senaste året, shorthandedracen lockar massor av båtar och rent generellt ökar kappseglandet: http://www.blur.se/2012/10/07/kappseglingsdeltagare-2012/

          Har du tunnt med deltagare i din klubb kan det säkert bero på andra saker. Till exempel att det på bryggan hävdas att alla standardbåtar är “tvärtorsk” vilket inte stämmer. Men du har säkert statistik du kan peka på?

          • Erik Barkefors Jan 22, 2013

            Höstkroken Västerås hade 64 startande (varav 2 DNF) år 2012 mot 28 startande år 2011. En Elvström Mustang vid namn MiniMe kom 15:e i totallistan och 2:a i klassen 2012.
            Låter som en intunning (motsats till uttunning?) tycker jag ;-)

          • Peter K(u...) Jan 22, 2013

            Flera av de mindre racen minskar i deltagandeantal här i Stockholm, medan andra såsom Ornö Runt ökar stadigt. Även race som Tjörn Runt, Lidingö Runt, fd Gotland Runt minskar, det kan du inte neka till – särskillt om man ser över många år.
            Jag tänker inte peka ut någon speciell deltagare i ett speciellt race, men jag vet att det förekommer båtar som i original har mastheadrigg och har försetts med 2-3 meter högre partialrigg och fått betydligt lägre mätetal än standardbåten. Visst, standardbåtar placerar sig bra, men jag blir ledsen när man börjar höra att snacket på bryggan går om att ta ut en våg till klubben så man får ner SRS-talet på sin standardbåt. För, som så gott som alla vet är en standardbåt som regel tyngre än vad som anges i tabellen.
            F ö fick jag ungefär den reaktionen jag förväntat mig. Det lyssnas inte på oss som kappseglar sällan bland er som kör många race varje år. Jag är livrädd för den utvecklingen jag ser, den tanke som LO Norlin hade när LYS skapades, att det ska vara enkelt att delta och alla kan segla mot alla – utan en massa krångel. Kom som du är, ha kul! Lite korp-serien, liksom.

          • Author
            Peter Gustafsson Jan 22, 2013

            “Lyssnas inte”? Bullshit!!

            Jag tillbringar massor av tid på småseglingar och ute i klubbarna. Och jag har koll på statistiken (du får gärna presentera vilka seglingar du pratar om). Och tittar du lite noga så skedde tappet innan SRS och vägning av båtar.

            Att då skylla på SRS är inte rättvist! Men det finns de som befarat breddseglingens undergång sedan LYS bytte namn till SRS.

            Samma klubbar som tappade deltare för fem år sedan tappar idag, och de som växte då (som Ornö) fortsätter att växa. Skall jag komma med min standarbåt, kappsegla på kul och dra några pilsner så var det precis lika enkelt 2012 som det var 1982!

            Så det är snarare klubbarna som inte lyssnar på vad seglarna vill. Mer kalas, roligare segling och mindre ursäkter.

          • Peter Jan 22, 2013

            angående höstkroken. man kan lungt säga att WSS gjorde ett hästjobb. Första höstkroken lade man ner mycket kryt på reklam och information. bla. skickades ut färgtryckt broschyr till de flesta seglare inom regionen (där det fanns adresser hos arrangören). start var vid en ö men nära V-ås. Kvällsaktivitet, Bastubad mm. arrangerades också. Deltagarantalet var 53. Sen sjönk antalet till 28 2010 och 2011.
            Den här gången (2012) ökade man på formatet. start- och mål nära piren (mål vart inte som planerad), hamnplats för alla deltagande båtar samlade (gav social omgänge för och efter racet), aktiviteter för deltagre och åskådare, seglar fest, puben i närheten, stort prisbord mm. Jag gillade upplägget men är mest förvånad att det ska till så mycket för att få ut folk att kappsegla.

            Värder var lite speciellt (mycket lätt) som gynnade en viss Elvström Mustang. Klassindelning hade kanske varit ok under normala förhållande men missgynnade faktiskt klass2 då de fösta båtarna seglade in i klass 1 klungan. Hade inte varit dumt att kora utöver totalsegern även klass-/startgruppsegern.

            Sen kan man kanske också titta hur kappseglingenutveckla sig inom närområdet. Vi hade haft vinteraktiviteter i V-ås där det redan pratades om höstkroken. Sista seglarkväll dagen innan första kvällsegling medförde att det fanns många deltaagre på kvällsseglingar från dag ett.

            visst finns det olika faktorer som påverkar. vissa ökar deltagndet medan andra påverkar negativt.

          • Peter Jan 22, 2013

            det med vägning kom några år efter byte namnbyte…

          • Pelle Jan 22, 2013

            För två år sedan började vi på Roxen prata kappsegling igen. Det blev inte bara prat..
            http://roxenseglarna.files.wordpress.com/2012/11/statistik_roxenrace_1973-2012.pdf
            Å’ fler och roligare kan det bli!

          • Author
            Peter Gustafsson Jan 22, 2013

            Konstigt att det hänger samman… hur mycket en arrangör anstränger sig… och hur många deltagare som kommer :-)

            Lite som i andra sporter. Eller på jobbet. Eller hemma.

          • Peter K(u...) Jan 22, 2013

            Vad enkelt att avfärda det jag skriver som “bullshit”. Då behöver man ju inte ta det till sig… och det är det här jag menar med att det inte lyssnas på oss som kör ett par-tre race per år. För det vi skriver, det är “bullshit”.

            Har f ö mailat dig, Peter G, namnen på efterfrågade båtar och race då jag inte vill hänga ut någon här.

          • Author
            Peter Gustafsson Jan 22, 2013

            Det som var bullshit var att du försökte hävda att jag/vi inte lyssnar på de som är sällankappseglare.

            80% av alla seglare som jag träffar kör 1-4 race per säsong. Många bara Bohusracet. Många helt nya kappseglare. Jag är själv är med och hjälper några arrangörer och då lägger vi massor av tid på att locka dessa.

            Det är därför jag vet att det går. Och det finns massor av goda exempel. Och därför kan jag ganska tvärsäkert hävda att det inte är SRS det är fel på när utvecklingen ser helt olika ut i två klubbar bredvid varandra.

            Förstår jag din kritik, så handlar den mest om att ni hatar att förlora till ett par båtar som enligt dig har fel SRS. Konstigt att denna kritik inte finns när samma båtar är med på större race…

            Den båt du pekar på väger nästan 30% (!) mer än en standardbåt, så jag är inte förvånad över SRS-talet som jag tycker ser rimligt ut. Att segla som standardbåt är ju inget alternativ med en annan rigg.

            Jag har ju koll på en del av de andra båtarna i listan, som brukar segla Ornö, GR, och en del andra race. Och jag tycker era resultatlistor ser vettiga ut. Mitt tips till er är att ta er till några större race nästa säsong, så kommer ni att kunna sätta era lokala resultat i lite perspektiv.

          • srsseglaren Jan 22, 2013

            Kanske inte är ngn idé att gråta över spilld mjölk ?
            Ngn med gott om tid kan läsa igenom “SRS 2012 Mätbrev trashtalk”

            Kan inte se att det är Bullshit, men man bör kanske hålla isär delarna dvs :
            1. Sjunkande antal deltagare.
            2. För stora avdrag i pga ökad båtvikt, samt i mätbrev.
            3. Felaktiga mätbrev.

            För 1. Kanske merparten ligger utanför SRS ?

            För 2. enligt ovan så skiljer sig SRS 2013 i bedömningen av vattenlinjelängd och vikt.

            För 3. Finns det ett korrekt sätt att överklaga dessa ?

            Nu är man mest riktigt nyfiken på vad förändringarna innebär praktiskt, kanske blir SRS 2013 det jämnaste seglings året någonsin ?

          • Peter K(u...) Jan 22, 2013

            Nej, du har inte alls förstått vad jag menar. Jag är inte sur över att bli frånseglad. Den aktuella båten som är 30% tyngre än en standardbåt är just en standardbåt i skrovet och kölen. Det är riggen som är ändrad. Vad jag menar är problemet är att om du och jag går och köper två helt vanliga, identiska familjebåtar från 70-80-talet, och jag väger och mäter in min men du kör enligt standardbåtens SRS-tal kommer jag att få ett lägre SRS-tal än dig – gissningvis ett par procent – eftersom vikten är satt i tabellen efter den lättaste båten, ofta är det t o m konstruktionsvikt eller en broschyrvikt. Det är en utveckling jag är emot. Båtarna i fråga är bara exempel på utvecklingen.
            Eftersom du sitter inne med statistik, kolla samma båts LYS-tal för fyra-fem år sedan och placeringar på Ornö Runt. Båten hävdade sig mycket väl redan då.

            Angående att segla Ornö Runt och andra större lopp är det en tradition för mig och en kompis att segla just Ornö Runt tillsammans, men då med hans båt. Ett år seglade vi med min förra båt. Det gick inte alls bra… Totalt tror jag vi kört sex eller sju olika lopp.
            2012 placerade vi oss riktigt bra.
            Så, jag har också rätt bra koll på de andra deltagarna, vad det nu har med saken att göra. Jag vill inte göra det här tille en pissa-längst-tävling, som jag f ö lär förlora.

          • Author
            Peter Gustafsson Jan 22, 2013

            Nej, det är ingen pissa-längst-tävling.

            Det som är lite lustigt är att svepande kommentarer om principiella fel på SRS och Svensk breddkappseglings nära förestående förfall nästan alltid handlar om ens egen båt i relation till de som kommer strax ovanför i resultatlistan ;-)

            Jag är helt med på vad du menar, och initialt trodde jag också att vägning av skulle bli ett problem. Nu justerar man parametrarna lite i år, och många seglare verkar faktiskt öka sitt engagemang i samband med att de tar ut mätbrev.

            Sedan blir det så klart en konflikt mellan de som engagerar sig och inte, men effekterna verkar bli små både när det gäller deltagande och i resultatlistorna.

          • Peter K(u...) Jan 22, 2013

            Jag har verkligen inga problem att placera mig långt ner i listan, och de gånger jag gjort det har jag förtjänat det.
            Inget snack om saken.
            Och jag har inte varit sur för det.

            Men jag tror det börjar gå fram vad jag menar.
            Sedan kan man ha olika åsikter om sakers utfall, och jag hoppas på de justeringar man gjort. Framtiden får utvisa det.

          • Peter Jan 23, 2013

            J-boats anger vikt för J/111 med 4,216 ton, klassregler anger vikt på 4,25 ton Mätbrev för Blur visar 4,34. Då uppgiften för mätbrevet tydligen är inte kommer från vägningen är jag imponerad över den kvalificerade gissningen av 4,34 ton (särskilt de 40 kg) …. ;-)

          • Author
            Peter Gustafsson Jan 23, 2013

            Vi har skickat in ett antal mätbrev från systerbåtar som är vägda och alla ligger över entypsvikten, men ändå accepterat entypsvikten. Sedan har vi noggrant (+/- 50 gram) vägt den extrautrustning som skall vara ombord enligt klassreglerna i SRS och redovisat denna separat.

            Vi skall väga under våren då det känns mest fair mot våra konkurrenter – som också har ordning på sina siffror.

          • Pelle Pedersen Jan 23, 2013

            Många “Peter” nu…

          • Jan Dejmo Jan 23, 2013

            Peter K(u…)
            ”Rent generellt tycker jag att mätbrevsbåtar premieras mot standardbåtar.”

            Standardbåtar får ett standardrespittal som är baserat på båttypens specifikation – båtdatabladet. Hur missgynnad en standardbåt är av standardrespittalet beror på hur långt båtens verkliga båtdata ligger ifrån de i båtdatabladet. En standardbåt med verkliga båtdata lika de i båtdatabladet skulle inte få sänkt SRS-tal med SRS-mätbrev.

            Båtdatabladets uppgifter är avsedda att inte exkludera någon båt i standardskick. Detta innebär att i en båttyp där spridningen i båtarnas verkliga data är stor är båtarna i större grad missgynnade av standard-SRS-talet än i en båttyp där spridningen är mindre.

          • Peter Jan 23, 2013

            … och då har vi inte diskuterat hur empirisk korrektion följer med till mätbrevsbåtar som i princip är mycket lik konstruktion som en standardbåt men inte samma båttyp… jag tänker då på Malbec 290 och Dehler 29 t.ex.

            Det finns en tankevurpa med hantering av standardbåtar. respittalen av standardbåtar med dess felaktiga indata har ju varit basen för formelverktyget och i vissmån används empiriska korrektioner. utgångspunkten som Jan D förklarar stämmer ju endast för klassbåtar eller där felen är små och där det inte använts empiriska korrektioner. förövrigt har klassbåtar ett pålägg på sig men behovet kan i viss mån härröra att dessa inte skilljer lika mycket mellan standard och verkligheten vad gäller mått och vikter.

          • Peter K(u...) Jan 23, 2013

            Shit… nu hamnade inlägget fel…
            :-(

  14. S/Y Jan 22, 2013 Reply

    Jag är beredd på att släppa ett par bomber om det inte händer något snart… ;-)

    • nils Jan 22, 2013 Reply

      Men komigen då.
      S/Y kör nu.

  15. Ulf Brändström Jan 23, 2013 Reply

    http://www.kappsegling.se/
    Bra PC- program för hantering av SRS kappseglingar

  16. Author
    Peter Gustafsson Mar 19, 2013 Reply

    SRS-tabellen har blivit uppdaterad med 2 nya båttyper; Far East 26 och LIFE 7.5.

    Följande båttyper har fått korrigerade uppgifter och i vissa fall justerade tal; Dehler 34 DD, Västbris, Tumlaren, S30, IF, Marieholm 32 E, Dehler 34 (80-talsmodellen), HP1030, Farr30, Dixie partial, Avance 36, Omega 36, Neptunkryssare och Mamba 34.

    Ett antal typer är under fortsatt utredning, bland annat J/92, J/92S och Albin Stratus men vi tror inte vi kommer att göra fler ändringar före säsongen startar.

    Tack till alla som påpekat olika konstigheter i båtdata. Hittar ni fler konstigheter meddela oss gärna på matbrev@ssf.se

  17. S/Y Mar 20, 2013 Reply

    Peter, har du hunnit ändra i texten ovan eller har är den ännu inte ändrad på SSF sida? Eller är det bara ändrade uppgifter tro… jag har ingen koll på det jag.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>