293 anmälda till Silverrudder

I stort sett fullt på årets Silverrudder. Ganska många svenskar på listan.

Både Airbender och Cheetah borde ha en bra chans i lilla klassen. Jag får tufft motstånd av Karl Dehler i sin Dehler 38c SPORTHOTEL och William Friis-Møller i IMX 40 Mandalay.

Dessutom verkar ju en Seacart 30 vara helt rätt verktyg för att sätta ett solorekord runt Fyn en gång för alla?

Keelboats mini 18,00 – 25,00 foot 38 Boats
Record: 23:22:35, Ole Larsen, DK, minitransat 650, GERONIMO (2012)
15 Jollenkreuzer Manitu Hasso Hoffmeister
15 Jollenkreuzer Fortuna Gunter Steck
20 Jollenkreuzer R1008 Bertha Oliver Denzer
Beneteau First Mia Martin Fuerst
Beneteau First 235 Mahjong Stefan Sprickmann
drabant 24 fryd Kasper Lander
Esse 750 Tempora mutantur Hans-Peter Reichl
Este 24 Cassiopeia Eberhard Dammann
Friendship 22 liberte Jörn schmitt
Hunter Sonata Hunter Lars Greir
L23 No Name Morten Thomsen
Linq CQ6 Tu Tok Günter Hosien
Melges 24 R2D2 Wolfgang Hirschbeck
Melges 24 Trinity Georg Kreskai
Melges 24 Wikinger Ulrich Paech
Mini 650 Geronimo Ole Larsen
Mini 650 Atomic Leino Svensson
Mini 650 Malla2 Stefan Dannielsson
Neptun 20 Bumblebee Tilmann Rüther
Platu 25 Honk Harald Müller
Pogo 650 Pipistrello Pontus Göransson
Pogo2 Mini 650 Mojo Morten Bogacki
Seascape 18 Löppt Jochen Denkena
Seascape 18 danish seascape Per Cederberg
Seascape 18 SeaDwarf 1 Peter Harms
Seascape 18 Frozen Yogurt Armin Burkard
Seascape 18 niXe Thomas Hummels
Seascape 18 Wysiwyg Jan Kobler
Seascape 18 Pipaluk Martin Olesen
Speedfeet 18 266 Jens Scholz
Sportina 680 Stella Maik knappe
Spækhugger Nixi Adam malling
Spækhugger Tumle Henrik Jørgensen
Super Calin 2 Avanti Uwe Liehr
super calin 6.5 Vol du Nuit Cord Hall
Svendborg Senior Maia Anders Mortensen
TS 23 HerTSblut Hilmer Goedeking
Waarship 1/4 tonner Juliane Søren Povlsen

Keelboats Small 25,01 – 30,00 foot 63 boats
Rekord 30:09:50 Andraz Mihelin, SLO, Seascape 27, FRIDA (2014)
Accent 26 Anna Kristian Skjærlund
Admirallty 30 Airbender Jimmy Hellberg
Albin Accent 26 Mon Amour Karl Ejner Rindebæk
Albin Express Explorer Søren Juel
Albon Ballad Athea Hergen Holsten
Ballad Liese Jörg Wille
Ballad Sapir Jens Vinther Olsen
Banner 28 MK2 Mira Jan Heyne
Banner 30 delice Anders h hansen
Banner 30 Lotta Michael Matzke
Bavaria 890 Austera Jens Ansorge
Bianca 27 Kaipuu Karsten Dreyer
Biehl 8.8 biehlmarin.com Bahne Carstensen
Cheetah 30 Cheetah Mikael Vesala
Delphia 29 DEN 29 SkærSilden Erik Lundbye
Drabant 27 Chipper Kenn Jensen
Drabant 30 Magdalene Steen Lundager
Dufour 1800 CharlyWhisky Marcus Löffler
Esse 850 Firlefranz Franz Schollmayer
First 27.7 salah Lambert roters
Granada 27 Drivert Brian Kjærskov Nielsen
Grinde Timpe Te Detlef Heydorn
H-boat Fröhlich Jörg Beckmann
H-boat Umoja Henning Ancker-Wiewgorra
H-båd Pippi Christian Nannerup
Hanse 300 Lotta Heiner Soth
Impala 27 Funky Fish Philip Max Cossen
Impala 27 Day Dream John Jørgensen
Impala 27 Adela Lars Chr. Nielsen
Impala 27 Cassiopeia Sebastian Mirka
Int 806 Wynja Jan Henning Hansen
Int 806 Grünstreifen Ulrich Krohs
Int.806 Kong Gulerod Nikolaj Larsen
J/80 Woolpower Martin Christiansen
J/80 Rennschnecke Joerg Vonderheiden
J/80 Clean emarine Helle Jespersen
Jeanneau Folie Douce Nies Puk Stephen Kegel
Larsen 28 Liva Jesper Larsen
Larsen 28 Nanna Chris Gossmann
Marieholm 26 Kela Sven Westphal
Maru / delta 30 Lev Sorch Holger Schütze
Nordis Folkebåd Heinflemfidel Jörg Kegel
Nordisk Folkebåd Pioto Hans Peter Hansen
Nordisk Folkebåd Frøken Himmelblå Erik Skov Madsen
One off Alive! Sebastian Munck
One off Oh nass is Dietrich Clemens
Oneoff Harp8 Joachim Harpprecht
Pogo 30 Liberty Markus Rosam
Polaris Drabant Bimmer Svend Lund
Polaris Drabant Bimmer Svend Lund
pureALU 925 Kasimir Dirk Pauly
Saphire 27 Serafina Michael Tobler
Seascape 27 offline Ralf Buchner
Seascape 27 JOYOUS Robert Vysata
Seascape 27 Seayou Lars Petter Karlsen
Shipman 28 Anna Michael Sørensen
Solus 29 Mary Ole Nielsen
Sunwind 27 Pangea Tom Stender
Svendborg Senior Maia Anders Mortensen
Winner 9.00 Moving Star Michael Rolle
X-79 ChicXe Martin Schaaf
X-79 Equinox Thorsten Seglitz
X-79 Charole Allan Kirkegaard

Keelboats Medium 30,01 to 35,00 foot 85 boats
Record: 29:32:24, Kim Hougaard, DK, Alu35 one off, ALUINE (2013)
11 m One design Petrulla Erik Jørs
Albin Ballad Kuling Jacob Mouritzen
Albin Nova Lofot Rainer Gosch
Aphrodite 101 Chelsea Jan Møller
Aphrodite 101 Anadyomene Anders Kraft
Archambault A35 Chrnapan Jens Hufnagel
Avance 33 SOL Peter Rosenbeck
B-31 Keneu Jacob Handrup
Bavaria 31 tbd Tenner Tobias
Bavaria 31 Cruise Samoa Norman Rose
Bavaria 32 Puenktchen Thomas Kostrzewa
Bavaria 33 Cruiser Mini Lars Petersen
Bavaria 37 Emma Jørgen Mejlby
BB10 m No name Stig Nielsen
Boheme 10m Herr Tur Tur Jan Tiedemann
Comfortina 32 Panta Rhei Volker Sievers
Cruiser-racer (one-off) Antonie Uwe Latarius
Dehler 34 Kalif Ole Jessen
Dehler 34 Alberte Finn Skov Nielsen
Dehler 35 Rungholt Olaf Timm
Dehler 35 CWS OKKE Harm MüllerRöhlck
Dehler Duetta 94 Pandora Torsten Mohr
Dehler Optima 101 Rock Solid Jürgen Asmussen
Dehler Optima 101 Lica Udo Jensen
Duetta 94 Albatros Christian Petersen
Elan 350 Vida Niclas Holmberg
Etap 34s Loose Moose Norbert Kafke
Granada 31 That’s Life Flemming Nielsen
Granada 340 Runa Peter Christian Pedersen
H-35 Smilla Roger Kaufmann
Hanse 320 OceanOne Dietmar Stutz
Hanse 320 Randale Nord Jan-Peter Roloff
Hanse 342 Glenten anders glente
Hanse Slup Kailua Joachim Steier
Impala 31 The Blackadder Einar Recknagel
Impala 33 Hansine Per Steen Hansen
J/105 Javelin Sebastian Larsson
Jeanneau 35 SO AquaVita kim s rasmussen
Jeanneau One Design Spindrift Paul Gaskell-Brown
Jeanneau Rush Celox Frank Werner
Karavel smal nok Bo Iversen
Keelboat AoteaStig Nielsen Michael Rieck
Larsen 34 Joy Henning Sonnenberg
Laurin 32 No Name Søren Gundtoft
Maxi 1000 Pace Jakob Bang
Molich X Vores båd Anders Beckett
Monohull Dehler 35 Liberty Wendiggensen Gunther
Norlin 34 Knirke Lars Christoffersen
One off 34 Lipstick Erik Venøbo
one off, homebuild Pyleia Matthias Bröker
Oneoff 32 Joy Henrik Søie Jørgensen
Open 32 Black Maggy Wolfram Heibeck
Rommel 33 Bloody Mary Andre Freibote
Rommel 33 FBE ASIC network Frank Eckardt
Sagitta 35 Bellis Jacob Thordal
Sagitta 35 Marie Curie Karsten Caspersen
Salona 33 Nikki-Tikki-Takki Joscha Nikonov
Scanamar 33 Svea Christian Stark
Scanmar 33 Tustinne Niels Thomsen
Senorita Helmsman Gmelin Volker Gmelin
Solus Alta Solina Gunnar Lund Nikolajsen
Sweden Yacht 340 Maren E Timo Schmidt
Vindö 50S Ketch Nautilus Heinrich Kreuz
Waarschip 1010 Scampolo Wolf Andre Schmidt
Winner 9.00 Lumme Begins Martin Schultz
Winner 950 SlowMotion Kai Laparose
X-102 Nanabozo Claus Pedersen
X-332 Albatros Flemming North Larsen
X-332 FrisbæX Jens Frisbæk Sørensen
X-332 Xdream Henning Ebdrup Nielsen
X-332 Xdream Henning Ebdrup Nielsen
X-332 GoFix Rolf beckmann
X-332 Feddex Frederik Boenæs
X-34 SatizfaXion Ulrik Spork
X-342 puravida Rainer Möbius
X-35 Xandra 3 Carsten Høeg
X-95 HolyMoly Thomas Hunfeld
X-99 Madame-X Andre engelke
X-99 Swash Buckler Michael Matthiessen
X-99 Raymarie NyX John Morsing
X-99 Ciconia Pax Andreas Schmidt
X-99 Bluenose Kim Henriksen
X-99 Xdream Poul Fribo
X-99 Trinity Oliver Voss
X-99 Livet Gerd Jan Reimer

Keelboats Large 35,01 to 40,00 foot 66 boats
Record: 29:11:05, Peter Gustafsson, SWE, J/111, BLUR (2014)
Arcona 400 Viva la Vida Niels Nørgaard
Arcona 400 Monique Christer Malmros
Avance 36 KAROLINE IV Lutz Spannuth
Avance 36 Snaedis Uwe Hollenbach
C-12 Garfield Niels Ulstrup
Centerline 40 Sonic Henrik Poulsen
Comfortina 38 Bonito Lars Steen
Comfortina 38 Pinatz Christian Heermann
Comfortina 38 Boa Vida Petzoldt Olaf
Comfortina 38 Yokatora Karsten Isager
Contrast 36 Victoria Rune la cour Dyrvig
Dehler 36 SQ Bluedeal Henrik Stoltze
Dehler 36 db DEHLfin Anders Johansen
Dehler 38 Destine Søren Trolle
Dehler 38 ST Paikea Volker Wolenski
Dehler 38c SPORTHOTEL Karl Dehler
Dehler 39 Eule Fabian Buhse
Diva 39 DIVA Jörn Mathea
Dufour 40e Performance Feex Helmut Gardthausen
Dufour 40R Bubi Brown Detlef von Ahn
Dynamic 35 Ymer Ulli Schuette
Elan 350 cin cin Ingo Hamer
Faurby 36 Ulla Jens Christian Mørch
Feeling39 DI Meriensi Eric Huber
Gib Sea 362 Sundancer Søren Therkelsen
Granada 35 Camille Daniel Sabroe
Grand Soleil 40 Amorita Alexander Kohtz
Hallberg Rassy 37 Malaika Michael Staufeldt
Hanse 37 Rasmine Michael Flindt
Hanse 385 Tenna Rolf Sonne
Hanse 400E Øjesteen Steen Køpke
Havskryssare NAJADEN andreas schipper
IMX 40 Mandaley William Friis-Møller
J/109 Jambhala Joachim Hasler
J/109 Shadowfax Johan Forssman
J/111 Blur Peter Gustafsson
JPK 38 Ratzfatz3 Andreas Rohde
Konsul CHRONOS Wolfgang Mund
Lady Helmsman Kairos Michael Kraske
Lady Helmsman GT Lagom Bernd Petrick
Luffe 37 Avantgarde Flemming Andreas
Luffe 37 Seaflyer Peder Villemoes
Luffe 37 Knab Horn Stefan Knabe
Luffe 37 Sico Søren Olsen
Najad 370 Mari-ann Hans Joachim Leon
Ohlsson 38 Thalassa Johannes Süchting
Olsen 370 La Femme Kim Basland
One off Gloria Peter Kohlhoff
Salona 37 offshore andreas porstmann
Scanner 38 Koline tom jacob
SWAN 38 Jacaranda Jørgen Kristensen
Sweden Yacht 370 Maria Therese Henrik Lykkegaard Madsen
TwoStar SixBeat Thorsten Thelen
Unknown Unknown Søren Gitz-Johansen
X-119 Oline Jens Brandt
X-119 EXOCET Peter hermann
X-362 Lilly Dirk Reichel
X-362 sport PassionX Andreas Wulfes
X-37 Xtra Fun Figge-Jaenke Horst
X-382 74 Xusidus Göran Artman
X-40 Mermaid Sven Kleinschmidt
X-40 tut-nix Jens Maecker
Xp 38 Xen Torsten Bastiansen
Ylva Tøsen Brian Kristensen
Ylva Langelinje Uffe Bisgaard Pedersen
Ylva Elvira Madigan Flemming Fjord

Keelboats XL, 40,01 and longer 19 boats
Record: 19:20:27, Niels Ditmar, DK, Xc42, HOKUX POKUX (2012)
Bavaria Cruiser 40 ESPERANZA Jens Schmidt
Cayenne 42 Diva Svend Rosenberger
Dynamic 43 Rassmus Thomas Becker
Emma 43 Chili Kristian Sarauw
First 40 My Way Stig Wittrup
Grand Soleil GS’en Jan Olesen
Grand Soleil 43 Lavinia Volkmar Hausberg
Hanse 411 Tamako Jürgen Ilse
Hanse 461 La-Maj Henning Pedersen
Luffe 43 Inspiration Torsten Hübner
Luffe 43 DS Rosanna Birger Scheufens
Malö 40 Classic Blåvit Jhonny Husell
Quantum Sail 45 Susanne Jan B. Hansen
Salona 41 Milero Veloce Christoph Elfenkaemper
Wasa55 Långben Bo Cederlöf
X 412 Beetle Morten Friis
X442 Xalsa Knud Erik Hansen
Xc 42 Bagatelle Horst Bülck
Xc 42 Hokux Pokux Niels H Ditmar A

Multihulls Small 30,00 foot and shorter 18 bopats
Record: 19:39:21, Ole Lund, DK, Dragonfly 800 Cr, SUFRAGETTEN (2012)
Corsair 750 Dash Perle II Sven Møller
Corsair Dash 750 Milgoo Martin Møller
Corsair F28R luvaluva Jörn Köpcke
Corsair Sprint 750 MK II Tri Maiden Helmut Freidl
Dragonfly 25 Dragonfly 25 Jens Quorning
Dragonfly 25 TBD Steen Olsen
Dragonfly 25 Old School Smultonbris Anders Brandt
Dragonfly 28 Lanzelot Jakob Madsen
Dragonfly 28 Dragonfly 28 Anders Bastian
Dragonfly 28 S Trifecta Kai Hoffmann
Dragonfly 28S Dragonfly 28 Rochus Teschner
Dragonfly 800 TRUNTE Dan Masanneck
Dragonfly 800 TRI Lars Kaempfe
Dragonfly 800 Cr Suffragatten Ole Lund
Dragonfly 800 SW Tristar Palle Lemminger
Dragonfly 800C Trimagi Allan Tønnesen
Multihull – Trimaran TBD Juergen Peulen
Trident 27/31 Bananen Hans Fey

Multihulls Large 30,01 foot and longer 5 boats
Record: 15:36:53, Jan Andersen, DK, one off trimaran, BARRACUDA (2012)
Black Marlin Black Marlin Jan Andersen
Catamaran Patagonia Lothar Mischke
One Off trimaran Dragster Ejner Kjær
Seacart 30 Askari Hanjo Thamm