Skip to content

10 Comments

  1. Martin
    May 12, 2015 @ 11:48

    En nyfiken fråga: Skip Novak sågar ju trysail i sin storm sailing serie, just därför att det är svårt att hissa, och förordar ett fjärde (?) rev i storen. Skulle det en sånt rev innebära att man får offra för mycket prestanda när man kör i vanligt kappseglingsmode?

    Reply

    • Peter Gustafsson
      May 12, 2015 @ 11:51

      Det tror jag inte. Man får ta för/nackdelar med segel som är anpassade för båttyp och var man seglar. Här hemma tror jag inte man behöver det, men i andra vatten där tredje revet inte rävker, så är det säkert vettigt.

      Vi har ju ett jättedjupt rev i storen som skall kunna klara det mesta (egentligen har vi skippat rev 2). Och vi har alltid tänkt på trysail som det “där seglet som bara är med för reglernas skull”. Men nu vet vi att det funkar. Och det finns ju ett scenario där storen går sönder.

      Reply

  2. JIMMY
    May 12, 2015 @ 15:18

    Hur stor, ungefär, blev krängningen vid 10m/s?

    Reply

    • Peter Gustafsson
      May 12, 2015 @ 15:22

      10-20 grader typ. Mindre när vi satt på kanten. Jag kan titta i loggen.

      Reply

  3. Team Styrbord
    May 13, 2015 @ 14:09

    Ser bra ut, vi ska hålla utkik efter dem vid gaten utanför Cowes. Vi lär väll starta samtidigt.
    Om man sätter en extra skena på masten för trysail så är det ganska enkelt att hissa i dåligt väder.

    Reply

    • Peter Gustafsson
      May 15, 2015 @ 18:40

      Ja, så är det. Men oddsen är att den aldrig kommer att användas, och då är det inte så kul att modifiera en riktigt snygg Hall-mast i kol.

      Troligtvis kommer vi att göra den till en “korv” som vi garnar. Då kan man hissa den först, lossa ett beslagsband och rycka ut den i skotet. Chansen att man skulle behöva hissa den två gånger i samma race torde vara mikroskopisk :-)

      Reply

  4. Hans Helgesson
    May 13, 2015 @ 15:24

    Hur transporterar ni båten till Cowes?
    Fakir-segling eller lastbil?

    Reply

  5. Joy
    May 15, 2015 @ 00:26

    Använder ni North Sail ute på lidingö, det nere vid vattnet?

    Reply

    • Peter Gustafsson
      May 15, 2015 @ 18:34

      Vi har Henrik Ottosson på North Sails i Göteborg som kontakt. De har bra koll på båttypen både i USA och England, och så kan vi lägga en lokal touch på några av de segel som inte används på entypsbåtarna.

      Det krävs ju ganska mycket tänk om man har en båt som både används till tuff offshoresegling med full besättning, bankappsegling, SRS-race runt öar, doublehanded och solo. Men det är ju också det som är kul, att klura ut bra lösningar som löser många problem.

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.