Skip to content

10 Comments

  1. Mats V
    Sep 13, 2016 @ 07:20

    Håller helt med i din fina beskrivning, Peter! Mats Runström gör det lysande och är “blessed” vad gäller vädret – år efter år… :-)

    Reply

  2. Tomas Sandström
    Sep 13, 2016 @ 07:46

    Tack för en suverän berättelse! Jag var tyvärr inte med i racet, men det kändes bra att läsa om er segling. Måste planera in detta till nästa år, verkligen. Lite enklare att åka till den starten också jämfört med Hyundai Cup… Tack!

    Reply

  3. Markus
    Sep 13, 2016 @ 07:52

    Congrats till fint resultat och igen en gång, fantastisk skrivet samt bilder!

    Reply

  4. Pelle Pedersen
    Sep 13, 2016 @ 11:37

    Mkt kul och gott att säga om denna segling (och båten!!)!
    Den här seglingen går lätt in i kalendern inför 2017!!
    Kristina Lundevall och dotter blev bästa TJEJbesättning och det är de två vi ser på nedersta bilden! Det var ett rent helsike att kryssa om dom!!

    Reply

  5. Richard Ovesen
    Sep 13, 2016 @ 14:13

    Fantastiskt rolig och trevlig tävling. Tyvärr fastnade vi i stiltjen nere vid Trollhäran och fick precis som du beskrev det “punka”. Enligt vårat GPS-track så låg vi blick stilla i 17 minuter och tappade kontakten med alla andra far-east. Det var lite bittert efter att ha legat med så bra kontakt med er otroligt duktiga och erfarna high-performance seglare i starten under gipp-kalaset ut från startlinjen. Men men, nästa gång kanske det är någon annan som tappar vinden. Väl mött och nästa år är det payback time!

    Mvh Richard, Far East SWE 55.

    Reply

  6. Andreas E
    Sep 14, 2016 @ 16:48

    Bra skrivet Peter och jag kan bara hålla med om att det var ett race som vi vill göra om. Tack Mats och alla andra. Jag var också ny bakom rodret på en Fareast, men en 28a. Skönt med lagom 2 manna vind för att få hitta rätt i båten. Saknar lite instrument o referenser så här i början, samt solskydd ?. Men bus kul.

    Reply

  7. Dr Loop
    Sep 15, 2016 @ 11:32

    Hålle med, bra skrivet. Noterar att det var synd att du sålde Novan. ;)

    Reply

    • Peter Gustafsson
      Sep 15, 2016 @ 20:42

      Jag hade säkert vunnit fler race om jag hade behållt Novan :-)

      Men jag är en ganska mycket bättre seglare nu, och behärskar tekniker som jag aldrig hade hört talas om på den tiden. Att vi lyckas segla en Fareast 23R ganska snabbt är väl en följd av det.

      Jag tror alla som sätter sig i en ny båt ångrar sig nån gång, men det är en kul process att lära sig en ny – lite svårare – båt. Och det behöver ju inte vara en J/111. det kan vara att man byter spiken i Smaragden eller 80-talsbåten mot en bottenplacering J/70 eller Melges nån gång.

      Sä här lät det 2007: “ångrar jag mig?”.

      Reply

  8. Nordic Yachts Open | film - BLUR
    Oct 22, 2016 @ 22:40

    […] Hela racerapporten här. […]

    Reply

  9. srsseglaren
    Sep 9, 2017 @ 13:28

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.