Arcona 465 Carbon | testsegling
Det finns väl egentligen bara två svenska segelbåtsvarv som gör ett internationellt avtryck 2020? Arcona och Hallberg-Rassy. Och de gör det genom att hålla en tydlig linje där målgruppen vet vad man får och utvecklingen sker i små steg.
Diva och Linjett är väl två andra som lyckats hålla sin linje på ett bra sätt, men där förväntar jag mig inte att hitta båtar vid bryggan i Hamble eller Seattle.
I motsatt ringhörna finns väl Najad som bytt ägare, design och formspråk så många gånger att man tappat det moment man hade. Därför är det spännande att samma ägare nu driver både Arcona och Najad. Jag var personligen skeptisk till affären, och hade inte blivit förvånad om Arcona som varumärke hade försvunnit i den manövern. Men nu visar det sig att man klarat sig alldeles utmärkt, även efter att designern Stefan Qviberg bortgång för ett par år sedan.
Främsta anledningen till detta är så klart grundaren Torgny Janssons fortsatta engagemang och passion för både segling och båtbyggande. Och det står helt klart att Arcona 465 Carbon är Torgnys egna drömbåt. Blådåren XX är hans tredje båt av samma modell och det är väl som man brukar säga: “tredje gången gillt”.

Det är här vi vaknar upp fredag morgon.
Vi har tittat på vädret ett tag och det verkar som att just fredagen kommer att bli en sensommardag i november. Jag har tvingat de andra till samling 06:30 för att vara under segel när solen går upp på Baggensfjärden. Trots att de säger att det inte är något problem så såg de tveksamma ut torsdag kväll…

Men vi hinner inte komma långt innan vi alla vet att det här kommer att bli en fantastisk dag på sjön.
En sån dag som man klarar sig igenom vintern på.

Soluppgången blir precis så där magisk som jag hade hoppats på, och de första strålarna värmer skönt i ansiktet.
Vi hissar storen och rullar ut focken. Allt funkar smidigt och båten känns inte alls så stor som den är på pappret. Det är ett bra betyg på de system som Torgny har valt; kolmast + bom från Axxon, travare från Harken, fockrulle från Ubi Maior (se nedan), avlastare från Spinlock och rejäla winschar från Harken (elektrisk till storfallet),
Trots att det bara blåser 2-3 m/s på Baggensfjärden så skjuter båten fart. Och ni som känner Torgny vet att detta inte är vilken Arcona 465 Carbon som helst:
Tanken med ”Blådåren XX” var att bygga en båt som är exakt som en standardbåt men lättare, detta med hjälp av Figaro divinycell, samtliga moduler, skott och durkar, roder/hjärtstock samt en del andra mindre bitar i kolfiber. Detta har givit en båt som är 5-600 kg lättare än sina systrar!
Vi ska inte i första hand kappsegla med henne, hon ska vara en härlig båt att segla och leva i under längre perioder. Kanske inte nödvändigtvis på varmare breddgrader, men… Vi ska inte segla långt men länge!
Jag har seglat hela mitt liv och seglingen är en väldigt central del för mig, att få göra det i en båt som seglar fort och med en fin känsla är värt varenda timma jag lagt ner på henne!

Ute på Ingaröfjärden kan vi plocka fram den helt nya gennakern. Tanken är att den skall vara en länsgennaker som skall sitta på en top-down Profurl-rulle, men nu kom den levererad i strumpa. Vi hade heller ingen justerbar tackline, utan fick släppa på fallet för att få till en sjysst form. Men det kommer säkert att bli bra när allt är justerat. Båten är trots allt helt ny.
Det är kul att segla med Torgny och Magnus Lundgren som vi tampats med så många gånger på hemmaplan. Både i hans gamla Arcona 340 men framförallt i nya 380. Mycket kompetens ombord, och det där ständiga justerandet som duktiga seglare alltid håller på med.

Här ser man rullen från Ubi Maior, en så kallad JB Jiber. Till skillnad från de flesta andra så har man ingen foil, utan focken sitter med soft-hanks på ett rod-förstag som snurrar med när man furlar. Jag har tidigare sett den på Class 40 där man framförallt vill spara vikt. Fungerade mycket bra.


Båten känns lätt på rodret och glider på bra i puffarna. Den är rolig att segla trots att det inte blåser så mycket, vilket är ett bra betyg i den här storleksklassen. Det är lätt att man mest “åker med”, men här får man en bra belöning om man är lite aktiv på rodret. Det är så klart en kombination av en relativt smäcker skrovform och en låg vikt. Här har Torgnys jakt på kilon gett resultat.
En naturlig jämförelse är så klart X4⁶ som vi provseglade i Danmark i våras. Den båten visar sig i DH väga 12,35 ton, vilket är 30% mer än Blådåren XX. Så klart känner man skillnaden.

LOA | 14,09 m |
Beam | 4,24 m |
depth | 2,50 m |
Deplacement | 9,400 kg |
Main | 74,7 m2 |
Jib | 54,4 m2 |
Spinnaker | 195 m2 |
Assym spin | 197 m2 |
Yanmar 80 hp med S-drev |
Men, det är på kryssen som båten verkligen levererar.
Efter en säsong där jag seglat alla möjliga båtar, utom min egen, så har jag saknat den där perfekta balansen på en kryss i 6-8 m/s. De små justeringarna på storskotet för att få till lite lovgirighet, blicken som vandrar mellan tellisarna och loggen i jakt på målfarten (i det här fallet 8.2 knop). Falla av lite och ta fart. Låta båten komma upp. Lite till när det kommer en by. Sedan pressa för fart igen.
Jag hade kunnat kryssa så här en hel dag.
Jag låter Magnus styra ett tag för att se om hans styrning skiljer sig från min. Han har ju ändå lagt tusentals timmar i olika Arconor. Men det är inga stora skillnader, vilket känns bra.
Det blir så klart pinkryss hela vägen tillbaka. Och byigt mellan 5 och 10 m/s i de smala sunden. Men båten är enkel att kryssa på två, och beter sig bra i byarna. Blir man sittande med storskotet tajt, så broachar man så klart, men är man lite förutseende så är det inga problem.
Åter i Gustavsberg. Det är väl på båt nummer 20 som man vet hur man vill ha det. Jag har några kvar innan jag kan stoltsera med ett X i numreringen.
Gillar citatet: “no object created by man is as satisfying to his body and soul as a proper sailing yacht”.
Bra sittbrunnslayout. Straight forward och utan konstigheter. Framförallt sitter storskotstrimmern bra och det är förhållandevis lätt att köra travaren även med en stor på 75 kvadrat. Rorsman både står och sitter bra.
Jag tycker ju det är snyggt med ett helt slätt akterdäck, men Arconan har ett som är lite upphöjt. Det skapar en känsla av säkerhet, ger mer stuvutrymme och jag upptäckte att det är ganska nice att stå lite högre än rorsman längst bak.
Inredningen är så klart i världsklass. Om man titta noga så märker man att skott, durkar, socklar och en del annat är i kolfiber, men det har definitivt inte gått ut över känslan som ombonad familjebåt. Jag tror ingen vill veta hur många timmar Torgny själv pysslat med detta…
Hur sammanfattar man det här?
Detta är så klart en båt som de flesta av oss bara kan drömma om. Men skall man bygga en modern cruiser/racer för våra vatten så ligger Arcona 465 Carbon (med en extra bantningskur) väldigt nära idealet. Här har Grand Soleil, Italia, Solaris och X-yachts något att bita i.
Här finns fler bilder för den som är nyfiken.
Nov 10, 2020 @ 21:52
Hur var farten och känslan på undanvind? Min erfarenhet från Swan 45 är det tar stopp med spinnaker i fart på plattläns runt 10-11 knop. Men här med samma deplacementsvik, mer segelyta på gennaker, och en meter längre vattenlinje borde det kunna bli bättre åka av. Det såg ut att rinna på rejält med ett fint släpp i aktern. /Sebastian
Nov 10, 2020 @ 21:58
Det kändes ganska “effortless” och laddade aldrig upp särskilt mycket. Vi gjorde väl 10+ knop utan att fundera så mycket på det, men så klart finns det en fart här där motståndet börjar öka lite mer och man får pressa på.
Det är ju svårt det där. Vi drömmer ju alla om en båt som gör 20 knop så fort det blåser 😃 men kan man tuffa på under gennaker i 7-8 m/s utan att det känns krävande så är det ju ett mycket vanligare scenario.
Tydligen hade Torgny toppat 19,2 kn med stor o fock när han seglade runt från Uddevalla, och planerar man att slå det utanför Sandhamn till våren så ställer vi ju gärna upp.
Nov 10, 2020 @ 23:30
Snygg artikel om en fin båt. Vi toppade 24,5kts med Salt 2.0 under Fastnet Race 2017. Den gillar när det blir lite mer vind – och sjö! :)
Nov 13, 2020 @ 21:45
På kryssen broachar man såklart??
Nov 13, 2020 @ 21:47
Vad kallar du det när storen är för hårt skotat, rodret tappar styrkraft, och båten lovar upp av sig själv!?
Det är inte alls konstigt på en modern lite sportigare som seglas på gränsen.
Nov 15, 2020 @ 22:08
Riktigt, broacha på kryss och det händer även på äldre båtat när man pressar dom. Wiki som inte är någon verifierad text skriver A broach is an abrupt, involuntary change in a vessel’s course, towards the wind, resulting from loss of directional control, when the vessel’s rudder becomes ineffective.
Nov 13, 2020 @ 21:54
Heter väl “rounding up” på engelska, men jag kan inget bra svenskt utryck som motsvarar det?
“Ofrivillig upplovning” kanske? Jag har alltid sagt broach och alla verkar ha förstått vad jag menade 😃
Nov 13, 2020 @ 22:20
Med 10 ton o 2,5 meters köl låter det bara konstigt!
Nov 13, 2020 @ 22:38
Det är det inte. Jag hade samma fenomen på J/109 och på J/111 är det jättelätt om man inte ser upp. Samma sak på moderna X-yachts eller Dehlers.
Det är ju andra faktorer som segelyta, köl & roderyta/profil och annat som inte är designat för att man skall segla omkring med stenhårt skotad stor och 30 graders lutning :-)
Jag tror bilar kan vara en bra analogi. En Volvo V60 är kanske superkul att köra, men en medelmåttig förare riskerar sällan att hamna i problem även om man tar en kurva på fel sätt. I en Porsche behöver du vara noga med vilken växel du har när du kommer in i kurvan, och ta den på ett visst sätt för att inte hamna i diket. Men körglädjen är där, och du blir mångfallt belönad när du kör bilen aktivt.
Samma sak här.
Skall jag segla med familjen så tar jag så klart ett rev, och släpper ner vagnen lite, så slipper jag dessa tendenser.
Nov 15, 2020 @ 19:13
Händer mig i min Dehler hela tiden om man inte ser upp.
Nov 13, 2020 @ 23:43
Låter bara konstigt med 10 ton o 2,5 meter köl, men som sagt en modern båt.
Nov 15, 2020 @ 12:32
Frågan är vem som är målgruppen? Har tyska tandläkare råd med en båt som kostar närmare 5 miljoner?
Nov 15, 2020 @ 19:21
För att generalisera lite så är nog den typiska målgruppen för båtar över 42-43 fot personer som sålt ett bolag eller på annat sätt tjänat mer pengar. Och där en mindre del av dessa spenderas på en riktigt fin båt. Då är man oftast beredd att betala lite mer för att få det precis som man vill ha det.
I segmenten under 42-45 (eller 50 fot för Beneteau eller liknande) så är det ägare som behöver passa in båten i en ekonomi med hus, aktiefonder och massa annat. Här är ägarna mycket mer nogranna med att hålla kostnedrna i schack.
Man behöver inte åka långt från hemmahamnen för att fascineras över hur mycket pengar det finns. Men jag är också glad att de spenderas på segling.
Nov 16, 2020 @ 10:29
Ja “X” har du en bit till Peter men “VI” kan du nog kleta dit på nästa båt! Frågan är nog mer; Vad blir “VI”?? :)
Nov 16, 2020 @ 16:02
At få lov til at sejle i j/111 Blur igen bliver vel nærmest som at få en ny båd ?
Nov 16, 2020 @ 18:40
Ja, det är väl ett positivt sätt att se det på… Suget börjar bli riktigt stort nu.
Arcona 465 Carbon | test sail - BLUR
Nov 16, 2020 @ 19:00
[…] This is an English version of this article. […]
Nov 18, 2020 @ 16:45
Fint test! Intressant med en hanks-jib furler som klarar av att segla reva seglet? Har i lönndomt tyckt att hakar är den optimala kompromissen. Hade varit intressant att se den lite mer i detalj och prisbild. Kommer du testa 345;an?
Nov 18, 2020 @ 16:52
Ubi Maior verkar inte ha någon ÅF i Sverige, men de flesta riggare kan nog lämna pris. Säkert inte billig…
Inget bestämt om Arcona 345. Testseglar gärna, och tror fler i teamet är sugna på att komma ut.
Wrap Up 2020 - BLUR
Dec 26, 2020 @ 13:40
[…] soluppgång borde ha varit Bohusracet, men bäst var faktiskt den på Baggen när jag provseglade Arcona 465. Lite senare hade vi också årets plask då jag la drönaren io havet. Därför finns inte […]