Skip to content

14 Comments

  1. Pelle P
    Nov 20, 2007 @ 09:42

    Har varit väldigt lugnt på skvaller-fronten på senaste tiden.
    Alla dessa X-41:or som ska komma till Oslo kommer! Så där blir det runt 10-13 st nästa år… X-yachts har sin stora cup i Köpenhamn och det är ju en överkommlig transport för GBG-båtar, nu ligger den ganska nära EM i ORC Int i Marstrand så flera väljer säkert Marstrand i första hand.
    Men på det hela taget har jag väldigt lite att komma med just nu, kom tillbaka efter några helger i Hemsedal så har det säkert klarnat…!

    Reply

  2. Anders
    Nov 20, 2007 @ 11:01

    Men hur ser det ut i Sverige då.
    Kommer det något nytt här?

    Reply

  3. Calle P
    Nov 20, 2007 @ 13:59

    Vad är det för fel på tåget till sthlm?

    //Calle

    Reply

  4. X-Lover
    Nov 20, 2007 @ 15:20

    Pelle P–> Vet du hur många Svenska x-41:or det kommer vara nästa år, på ostkusten respektive västkusten?

    Jag vet 1 st X-41 vid namn “Oxygen” som kommer segla både på ostkusten & västkusten….

    Reply

  5. Alexander
    Nov 20, 2007 @ 18:06

    PelleP, kommer alltså de norska XPO-båtarna till Gotland Runt? Det vore ju grymt… Tillsammans med de finska, estniska och oss kan vi få en spännande klass. Hoppas Extasy kommer också.

    Reply

  6. Ric.
    Nov 20, 2007 @ 18:47

    Under våren kommer det en Pogo Mini 6.50 till Göteborg har jag hört.

    Reply

  7. Pelle P
    Nov 20, 2007 @ 18:52

    Alexander; tror inte att de norska båtarna kommer till GR, skulle 2-3 st komma till GOR så är det en “halv-sensation”…
    Man kan (ibland) förstå norrmännen; varför dra till GBG eller Köpenhamn och få färre båtar att åka emot. Man ska komma ihåg att bara i Oslofjorden dyker det upp mellan 40-70 båtar (+ rena cruising båtar som HR, Najad mm) i storleken 37-43 fot på minst 3 regattor om året. Nu vill jag inte påstå att konkurensen är hårdare än någon annanstans men dom SEGLAR!
    Läser man Bengt´s rapport om säsongen 2007 i hans First 40,7 så känns det som konkurensen är ungefär den samma runt om i Norden. Men visst hade det varit skoj med ett “NM i X-41” besående av Färdern, GR och X-yachts cupen.

    Reply

  8. Alexander
    Nov 20, 2007 @ 19:21

    Om de estniska och finska kommer blir det iaf 6st till GR. Det hade varit kul om Xpo båtara kommer över, de har ju representanter på den här sidan också, men troligtvis inte.

    En Cookson 50 hade varit kul att se “in action”! Kommer det någon J-109 till Gotland då Peter?

    Reply

  9. Peter Gustafsson
    Nov 20, 2007 @ 19:46

    Med tanke på att jag kommer att vara bakis på Hankö 22/6 efter 300 distans Watski TwoStar och midsommarfest så kan det bli körigt att hinna till Sandhamn på 4 dagar.

    Jag har dock inte synkat med killarna på J/boats. Vi får väl se…

    Reply

  10. Peter N
    Nov 20, 2007 @ 21:09

    Sterling/ Astreus har inte Cat II på sina flygpan så de behöver högre siktvärden än tex SAS

    Reply

  11. X-Lover
    Nov 21, 2007 @ 13:19

    Cookson 50 heter båten! :-)

    En Norrman har beställt en sådan men ska såga bort 80 cm av båtens längd! :-O (En konstig certifikatsgrej i Norge)

    Läs mer här: http://www.seilas.no/wip4/detail.epl?id=182487&cat=4914

    Reply

  12. Alexander
    Nov 21, 2007 @ 17:05

    Reply

  13. Peter Gustafsson
    Nov 21, 2007 @ 19:00

    Peter N! Imponerande koll!

    Bättre information kring flygrafiken här på blur.se än på Landvetter :-)

    Reply

  14. Alexander
    Nov 21, 2007 @ 19:15

    X-Lover: såg inte ditt inlägg förrän jag postade mitt, därav dubbelpost av länken =)

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.