Skip to content

6 Comments

  1. Leino
    Dec 6, 2008 @ 18:05

    Varför inte ta del i norrmännens energi o entusiasm o samarbeta med dem. Ok, kanske lite merjobb till att börja med men i slutänden borde det resultera i mindre jobb för alla parter. Dessutom underlätta för de som vill segla i båda länderna, skapa en större gemensam flotta med fler startande. Win-win-win….

    Reply

  2. Patrik
    Dec 6, 2008 @ 19:52

    Kan bara instämma i föregående.
    Det känns så inkissat i sverige att de är livrädda för förändringar.
    Allt focus ligger på att värna om de gamla båttyperna och dess konfiguration.
    Vad man glömmer i sammanhanget är att de flesta ägarna av dessa båtar slutat kappsegla sedan länge och de nya båttyperna och ägarna känner sig utstraffade.
    SWELYS är helt enkelt inte anpassat till dagens båtar, eller för att vara övertydlig så ser dagens riggar och segelkonfigurationer helt annorlunda ut mot de 60&70-tals som gällde när LYS skapades.

    Reply

  3. Sten Edholm
    Dec 7, 2008 @ 00:43

    Jag håller helt med Patrik och Peter att det är märkligt att man från svensk sida uppenbarligen inte vill göra mer för att ensa systemen. Om vi hade bättre ensning så skulle vi kunna få fler deltagare i Faerdern, i Göteborg Offshore race och i Gotland Runt.

    Reply

  4. carl Brunius
    Dec 7, 2008 @ 20:34

    Tråkigt att våra Svenska företrädare inte svarat.
    Tycker vi skall kunna förvänta oss att detta tillfälle utnyttjas med glädje.
    Carl

    Reply

  5. Erik
    Dec 7, 2008 @ 21:43

    I år (09) er det inget stort messterskap i ORCi i Norden. Det kunne derfor vært interessant å seilt noen av de større Lys regattaene i Sverige, men siden svenskene har straffet vår båt mye hardere enn i Norge ser jeg ingen poeng i å gjøre dette nå.

    Reply

  6. Patrick L
    Dec 7, 2008 @ 22:24

    ORCi EM blir i Ystad i vecka 32 som det ser ut. Det var tänkt som ett svenskt mästerskap först men har uppgraderats till ett EM för att inget annat land kunde ha det som det var tänkt.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.