Don’t quit your day job!
Hur är det man brukar säga… don’t quit your day job?
Vi var några kompisar från Chalmers som startade Inserve 1999. Då var IT superhett, och många i bekantskapskretsen var omslagspojkar i dotcom-bubblan. Vi var lite mer försiktiga, och hjälpte företag med verksamhetskritisk server- och lagringsinfrastruktur. Inte så sexigt kanske, men vi byggde ett långsiktigt företag som löste viktiga problem, attraherade de duktigaste konsulterna i branschen och genererade bra vinst. Under de senaste åren har vi dessutom lyckats bli bäst i Norden på något som kallas identitetshantering. Det handlar om att ha koll på identiteter (konton, lösenord och rättigheter) i riktigt stora organisationer. Det innebär större, verksamhetsnära, projekt där vi både agerat rådgivare och implementatörer. Bästa beviset på att vi lyckats är väl kundlistan, där man återfinner jättar som ICA, SEB, Swedbank & Volvo men också mindre snabbväxande bolag som Spotify och Stardoll.
Vi har haft förbannat kul, och efter att ha klarat den ekonomiska krisen bra, så har det varit full fart. När vi kanske går in i en ny konjunkturcykel så vet man att det kommer att bli hårdkörning ytterligare ett par år.
Som ägare, VD och försäljningsansvarig så behöver man vara 110% fokuserad på sin verksamhet. Hittills har jag lyckats kombinera jobb med familj, mina seglingsprojekt och min blogg på ett ok sätt. Men det blir så klart svårare och svårare. Och eftersom jag ofta lägger ribban lite högre än vad som är nödvändigt, så vet jag att jag nog inte hade kunnat få ihop alla pusselbitar lika bra framöver.
Så, efter 11 år med Inserve, så har jag beslutat mig för att kliva av.
Jag försökte förklara det hela i seglingstermer här om dagen…
Man har sjysst båtfart och har prickat ett klockrent skift långt ute på ena kanten. Life is good. Men man är lite osäker på vädret längre fram. Och var har vi resten av fältet? Skall man satsa allt på layline eller är det vettigt att kliva in i banan igen och segla lite defensivt ett tag? Då kan man få koll på vädret och resten av fältet, göra en ny analys och fatta ett väl underbyggt beslut.
Lite tråkigt. Men en strategi som vinner regattor.
Jag kommer under våren att ha några konsultuppdrag, sitta i ett par styrelser och utvärdera affärsidéer som jag har liggande. Har ni idéer eller intressanta/kul uppdrag som ni vill pitcha så vet ni var jag finns…
Jag kommer dock inte att göra blur.se till ett heltidsjobb, även om det skulle vara möjligt.
Däremot skall jag prova lite olika kommersiella upplägg som förutom intäkter skall bidra till ett ännu bättre innehåll. Jag har ett antal mycket intressanta diskussioner i luften, och hoppas på att kunna presentera något inom kort. Jag hoppas också ha tid att kunna göra lite fylligare reportage, intervjuer, båttester och resor. Och kanske göra ännu fler event “in real life”, på mässor och i samband med race.
Viktigast är att behålla det som funkar och det som ni gillar, men att ändå ta nästa steg.
Vad är det vi brukar säga…. stay tuned!
Jan 4, 2010 @ 10:20
Du slog på rätt skift Peter, något du inte kommer att ångra. Grattis till ditt nya liv.
Jan 4, 2010 @ 10:38
Grattis, låter som en bra mycket bra positionering i fältet.
Kör hårt!
Jan 4, 2010 @ 10:59
Låter spännande!
/ A
Jan 4, 2010 @ 11:06
Oliiidligt spännande att följa vart detta leder.
Hotet mot de etablerade seglingstidningarnas upplagor har aldrig varit större…
Lycka till!
//Niklas S
Jan 4, 2010 @ 11:38
Peter!
Lycka till. Genom aktivitet skapas möjlighet till förändring och nu har du gjort ett livsavgörande val. Det kommer att gå bra!
Hls/M
Jan 4, 2010 @ 11:38
Grattis Peter och lycka till i framtiden.
Många vågar sig inte ut på kanten utan safar hela vägen.
Dock kan jag säga som arbetare på Volvo märks inte identitetshanteringen av något vidare ;-)
MVH Andreas
Jan 4, 2010 @ 11:54
Instämmer – stort grattis Peter.
Jan 4, 2010 @ 11:55
Coolt ! Sveriges nya internetbaserade seglings-kanal har aldrig varit närmare ! Jag tror inte att någon som läser BLUR idag har något emot att Du sätter upp en intäktsmodell runt siten, snarare tvärtom om det kan ta konceptet till en ny nivå.
Kör ! Kör ! :-)
// F.
Jan 4, 2010 @ 12:19
Låter suveränt – och då kanske du hinner med att skapa det där “entyps-reservatet” som alla efterlyser ;-)
Någon form av medlemskap verkar ett bra första steg tycker jag! Medlemmar kan skriva inlägg, förstora bilder, titta på filmer – You name it…
Jan 4, 2010 @ 13:20
En intäktsmodell där medlemskapet kostar pengar måste handla om att få mer än det du skriver Erik. Eftersom de saker du nämner och många fler på intet sätt är ett unikt material kommer massan att flytta vidare till ett annat vattenhål.
Jan 4, 2010 @ 12:30
Modigt och kul, Peter!
Håller helt med Feffe.
Jan 4, 2010 @ 13:21
Most people just dream, some people make the dreams come true.
Jan 4, 2010 @ 13:37
Kanon Peter, man blir ju inte alls avundsjuk på dig :-))
Med det drivet och känslan du har så kan det inte gå fel, bara du håller huvudet kallt.
Jan 4, 2010 @ 14:00
Fullt ös !
Jan 4, 2010 @ 14:07
Blur.se har all potential att bli den största för svenska seglinsportalen på nätet alla kategorier, ett forum tycker jag är något som det defenetivt skall satsas på om jag får komma med förslag!
Jan 4, 2010 @ 14:20
Grattis Peter,
Säkert ett välgrundat beslut. Börja med att flytta Tjörn, Runt ,det ordnar du lätt, fortsätt med en anmäla dig till OneStar. Sea ja tonajt
Jan 4, 2010 @ 15:16
Starkt & modigt att ta ett sådant beslut! Stort lycka till!
Jag har aldrig förstått hur du hunnit allt.
Jan 4, 2010 @ 15:47
Coolt val. Lyfter på hatten, good luck.
Mvh Micke
Jan 4, 2010 @ 15:48
Grattis, Peter!
Jan 4, 2010 @ 16:51
Grattis till ett modigt och avundsvärt beslut!
Ser fram emot nya Blur.
Lycka till !
Jan 4, 2010 @ 16:59
Starkt. Grattis och ett stort lycka till!
Jan 4, 2010 @ 17:19
Lycka till Peter !
Janne P,
Stino
Jan 4, 2010 @ 20:51
Lycka till!!
Jan 4, 2010 @ 21:28
Tack Peter för BLUR.SE! Den enda seglingssajten jag försöker besöka varje dag!
Att få möjligheten att koppla bort jobbet och fundera på vad man egentligen vill är bara dem förunnat som förtjänar det! Njut av möjligheten och Lycka till med vad du än tar dig an!
Och släpp inte bluren, den är värlsklass!!!
Tack!!! Peter
Jan 4, 2010 @ 22:23
Dina vägval brukar sällan vara fel – lycka till och jag lovar vara “stay tuned”!
Jan 4, 2010 @ 22:46
Praktiskt Båtägande startade med websidan http://www.dromresan.com och vi vet ju hur det har gått så lycka till.
Jan 6, 2010 @ 10:06
Dra inte ner Blur.se i samma nivå som den tidningen…
Jan 4, 2010 @ 23:27
Önskar dig lycka till Peter!!!
Jan 4, 2010 @ 23:54
Kan bli hur bra som helst !
Jan 5, 2010 @ 00:21
Stringens, lätthet, lagom ödmjukhet, orädd och tveklöst jävlaranamma. En oslagbar kombination – fortsätt med den. Gör bara inte samma misstag som SA för ett/två år sen när dom övergick från de korta ofta anekdotiska kommentarerna till långa tunga reportage, som oftast var för interna – där tappade jag intresset.
Jan 5, 2010 @ 06:39
Grattis!
Förstår inte ett smack av Din bransch men det är alltid värdefullt att stanna upp och byta spår. För oss blurberoende låter det ju också hoppfullt!
Lycka till!
Jan 5, 2010 @ 12:59
Friskt vågat, hälften vunnet !!
Lika modigt som att gå utanför Koster, detta kan bara bli bättre :)
Lycka till Peter !
Jan 5, 2010 @ 15:23
Fan va bra! Du är en pärla.
Jan 6, 2010 @ 00:58
Peter. Grattis till beslutet.
Mkt bra timing, Media världen rör sig för tillfället mkt snabbt.
Har med stort intresse följt hur Du utvecklat Blur siten på ett fantastiskt bra sätt.
Det elektroniska mediat erbjuder fantastiska möjligheter för comunity baserad kommunikation.
Blur är inget annat än en gåva till oss seglare……..Fortsätt med detta Peter och lycka till.
Sture Smith
Sjöglans/Dehler 39SQ
Jan 6, 2010 @ 01:51
Jag “läser bluren” så ofta, lycka till med nya livet Peter, (man lever ju bara en gång )!
Tobbe / Dehler 29 Kind of Blue / Sthlm
Jan 6, 2010 @ 13:09
Tufft beslut, Peter. Lycka till med steget.
/Anders
Dehler 34 SV Grynet / Malmö
Jan 6, 2010 @ 07:10
Lycka till Peter, bra beslut!
Starkt att slå i tid, när det fortfarande ser ut att lyfta på din kant.
Och bra för oss som är dina läsare (eller heter det followers nuförtiden :-).
http://www.youtube.com/watch?v=LQqq3e03EBQ
mvh
/tompa
PS
En överlägsen mobil-sajt (med samma content som finns gratis på http://www.blur.se) skulle kunna vara drivare för ett medlemskap, något år framåt i alla fall…
Jan 6, 2010 @ 14:22
Ett modigt beslut, att sluta på topp är det få som vågar! Efter beslutet kommer kanske en tid då almanackan inte längre är fulltecknad, då ens åsikt inte hela tiden är efterfrågad – då gäller det att inte bli rädd utan stadigt hålla sin kurs mot nya vatten.
Det skall bli intressant att se om du kan hitta en intäktsmodell som fungerar i denna värld av gratisluncher, det gäller nog att hitta rätt blandning av freemium och B2B.
Jan 7, 2010 @ 17:46
Jag inbillar mig att det finns en kunskapstörst hos många kring kappsegling. Jag prenumererar bla. på Sail&Smarts vilket inte är billigt. Så på kunskapssidan finns det nog vilja att betala för sig, iallafall hos mig.
Skall bli spännande att följa det du nu hittar på. Lycka till!
Jan 7, 2010 @ 17:54
Lykke til Peter, det høres ut som et spennende valg, 11 år i samme bedrift er jo lenge for en mann i din alder ;-)
Jan 7, 2010 @ 21:03
Go Peter, Go!
Jag förväntar mig storslagenhet!
/Patrik
Jan 7, 2010 @ 23:55
Peter,
Att “våga” ta steget är bara att rekommendera, är övertygad om att du inte kommer ångra dig. Tack för en toppen insatts för att driva på seglings passionen i Sverige via blur.se.
För att inspirera dig till nya projekt så ta en titt på vårt beslut 2006-2008, http://web.mac.com/keerberg/liv-1/Start.html
Vi (hela familjen) kastade loss och gav oss ut på 19 månadres segling.
Det bästa beslutet vi någonsinn tagit, vi har bara ett liv…live the passion!!
Jan 8, 2010 @ 16:44
Grattis! Friskt vågat att slå på skiftet..
Jag hoppas såklart på att du drar igång “Göteborgs Kappseglingscentrum”! Att du tar över några bryggor i en hamn där man kan få båtplats med krav på att man är med och kappseglar och med klubblokal som kör seglarpub/seminarier vintertid!
På tal om seglarpub, är det någon som hört något om sådana event på Pannrummet i år? Jag gillade det svårslagna upplägget öl + seglingssnack … :)
Henrik – Melges 337