Skip to content

6 Comments

  1. Pär Bäck
    Oct 8, 2011 @ 13:04

    Kul att det är fler som sattsar på Shorthanded. Lycka till önskar vi på Pantaenius Bohusracet
    /Pär

    Reply

  2. Andreas i HP
    Oct 9, 2011 @ 14:32

    Låter kul , men gärna att det fanns ett race i anslutning till detta att deltaga på, så transporten av båten ner o upp, blir för mer än en tävling.

    Nidingen runt gick flera veckor innan eller hur var det med det?
    Andra race i detta området?

    Reply

    • Anders D
      Oct 10, 2011 @ 09:48

      Vet inte hur det ser ut nästa år men. Nidingen runt gick helgen före Tjörn runt. Vendelsö runts från Bua (ssvendels.se) helgen efter och kanske kommer detta helgen där efter. Så mycket segling utmed kusten kan det bli! Om man skall upp till Stenungsund. Kanske fel sida om Göteborg för dig?
      /Anders

      Reply

    • Peter Gustafsson
      Oct 10, 2011 @ 10:00

      Från Långedrag till Uddevalla är det >50′ för att köra Bohusracet. Till Varberg typ 40′. Så för majoriteten av båtarna så är det ok transport. Kanske en tillfartssegling om man blir några stycken…

      Reply

      • Andreas i HP
        Oct 10, 2011 @ 20:25

        Bohusracet är 180 distans o som i år seglade vi betydligt längre:-)
        Då är det ju självklart värt att åka 55 distans för er…
        Men för oss i U-a eller norrut kan jag uppfatta att segla 90 distans kan bli segt om tävlingen går på 6 h..därför vore det kanon om man saktionerade race med lite planering:-)

        Men den låter kul!
        O Nidingen runt likaså!
        O ven runt?…nä nu bar det av åt FEL håll

        Reply

    • L-B Gustafsson
      Oct 10, 2011 @ 14:09

      En av de svåraste frågorna för oss har varit tidpunkten. Vi har studerat kalendrarna för både shorthanded och fully-crewed innan vi bestämde oss.
      Tittar man i årets kalender för shorthanded så är det riktigt att Nidingen runt ligger tre veckor före och två veckor före ligger Watski2Star Danmak/Kattegatt. En regatta som förtjänar mer uppmärksamhet.
      Ett alternativ för den shorthandedintresserade som har hemmahamn norrr om Varberg/Läjet är att segla här på hemvägen från Öresund (W2S).
      @Andreas, du har väl minst 4 1030:or i Sundet, en var med i vårt löb på W2S, att köra emot.

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.