Seglingens dag?
Såg att det fanns någonting som hette “löpningens dag” – som faktiskt infaller just idag, 26:e januari. Det är för att uppmärksamma den enkla träningsform som löpning är… Och det finns ju massa andra mer eller mindre suspekta temadagar.
Men varför har vi inte seglingens dag?
Det skulle ju vara någon lördag i maj eller augusti när det går massor av race överallt, och så skulle man kunna göra jippon högt och lågt. Öppna klubbarna, provseglingar, slå konstiga rekord, … ja ni fattar. Massor av PR för segelsporten helt enkelt.
Vad tycker ni?
Jan 26, 2012 @ 18:37
Grym idé. Älskar temadagar.
Jan 26, 2012 @ 18:40
Har inte detta gjorts?
Jan 26, 2012 @ 18:47
Jo faktiskt. 2000. Borde ju kollat med Google först.
Jan 26, 2012 @ 19:04
Visst fanns Segelbåtens Dag förr då man seglade på Riddarfjärden?
Jan 26, 2012 @ 19:07
Been there done that,
Seglingens dag arrangerades i Stockholm ett flertal år under 80-90talen och var egentligen en helg i Augusti, med ca tio olika banor Classic Yachts på riddarn samt lys-distans seglingar både i Mälaren ; kvarnviken till Görväln och tillbaka, en annan bana låg utanför Jungfruholmarna samt flera i Saltsjön.
Någon bana startade vid Skeppsholmen och mål vid Fjäderholmarna?
Någon som minns bättre?
Men Segla är kul så så mer Segling, gärna med lite uppmärksamhet från Media.
Minns att en helikopter låg,länge och hovrade utanför Djurgården under ett lättvindskör, några deltagare blev bortblåsta av dennes vind,svårnavigerat.
Jan 26, 2012 @ 20:11
Jag minns en direktsändning på TV för många, många år sedan (runt 1980 skulle jag gissa). Jag förmodar att det måste ha varit på just Seglingens dag. Bröderna Sundelin och John Albrektsson seglade matchracing i Carrera Helmsman. Sundelinarna var överlägsna; Albrektsson och hans besättning snodde spinnackern runt förstaget och det tog väldigt lång tid att reda ut. Om syftet var att få svenska folket intresserade av kappsegling så gick det väl så där. Men det är ändå intressant att SVT faktiskt avsatte kanske en timme åt direktsänd kappsegling. Det kan kanske hända igen?
Jan 26, 2012 @ 20:24
Runt 1990 var det något liknande i Göteborgs hamn. Vi seglade Maxi Racer på den tiden men det var många andra klasser med också. Vi låg med båtarna i Fiskehamnen, och på morgonen seglade vi in till Operan, där banan låg. Det var otroligt häftigt att segla inåt hamnen i sol och dis och se Göteborg från ett nytt håll.
Jag minns inte alls hur det gick, och det var heller inte särskilt viktigt. Vi var där för att ha kul. En av gastarna hade nog lite roligare än vi andra. Han hade bortamatch och dök upp precis innan start och fick således segla hela dagen i finbyxor, vit skjorta, slips och välputsade svarta läderskor.
Jan 26, 2012 @ 22:14
Seilsportens dag blir arrangert i flere norske seilforeninger hvert år i juni.
Jan 27, 2012 @ 00:27
Det har funnits seglingens dag tidigare. Jag tror att motsvarigheten till Västsvenska seglarförbundet höll i detta. jag vet att GKSS hade en dag full med aktiviteter, jag tror det var i maj, och vi andra klubbar uppmanades att anordna aktiviteter. Spring Cup 26-27 maj i Långedrag, kunde vara en bra början för en Seglingens dag i Göteborg med omnejd, sedan kan det sprida sig.
Jan 27, 2012 @ 06:25
Segelbåtensdag var knutet till Svenska Dagbladet, höjdpunkten var scandal beauty trophy på riddarfjärden. En segling med de “största” träbåtarna på den tiden. Runt 1980 var kajerna fyllda med publik och i högtalaranläggningar på flera ställen runt fjärden informerades om seglingen, båtarna mm.
Ett härligt arrangemang väl värt att besöka, lite folkrace nivå på regattan.
När segelbåtensdag var som störst har jag för mig att det seglades på i stort sett varje fjärd i Stockholmsregionen.
mvh
Svenne
Jan 27, 2012 @ 07:01
Volvos citysailing är väl det som kommer närmast senaste tiden ? Tyckte det upplägget var helrätt. Nära land, korta banor och lite upplevelser runt omkring. Jag tror att den kommersiella biten måste vara med för att någon ska satsa.
Jan 27, 2012 @ 07:04
Bra idé!
Jan 27, 2012 @ 07:34
Det ser ut att bli lite mer seglingsaktivitet i Stockholms City under 2012 när både Farr 30 (8-9 sep) och X-35 (22-23 sep) kommer att ha säsongsfinaler på Riddarfjärden. Dessutom ryktas det att fler klasser som Drake och Seacart har planer på det samma. Mer segling nära publik skapar förhoppningsvis PR för sporten.
Jan 27, 2012 @ 07:36
Bara för det gjorts förut finns ingen anledning att inte försöka igen. Grejen är att lyckas samordna det blir något om det sker i hela landet samtidigt. Just samordning är nu inte seglingens paradgren men låt oss försöka. En seglingens dag i Götegorg och någon i Stockholm och förhoppningsvis på några andra ställen ger ingen manifestation i samordning. Skall det lyckas måste det nog vara på för eller efter säsong. Jag försöker i Norrköping om vi enas om ett datum.
Jan 27, 2012 @ 08:22
Jag försöker dra igång något i Uddevalla också. Kom med ett förslag på en dag Peter. I slutet av maj kanske kunde vara en bra tid.
Jan 27, 2012 @ 08:25
Det finns en övertro att “allmänheten” ska bli intresserade av segling. Det mesta pekar på motsatsen. Det kommer inte komma tusentals åskådare för att titta på segling ute på Riddarfjärden, kanske några tiotal. När ska vi inse att vi inte kommer få med oss svenska folket på seglingsjippon?
Jan 27, 2012 @ 08:27
… en sak till. Anledningen att man lägger en bana på Riddarfjärden är för att det skall vara publikvänligt. Resultatet är ingen publik och värdelösa seglingsförhållanden.
Jan 27, 2012 @ 08:40
Nä, några tusental kommer det inte, men det beror nog på hur man räknar.
Jag var själv på plats när X-35orna seglade i höstas och det var rätt okej med folk. Även om inte så många sitter där hela dagen och kollar så är det en hel del som har vägarna förbi för att kolla en stund.
Jan 27, 2012 @ 10:05
Jag gick ned till Norr mälarstrand med barnvagnen på söndagen och kollade X35:orna och blev inte särskilt imponerad. Såg målgången på distansracet och prisutdelningen som kändes väldigt mycket som en privat tillställning. Inte ens en resultatlista kunde man få se. Den “publik” jag kunde se var folk som förmodligen skulle sitta där på bänkarna även om det inte hade varit en enda båt på fjärden…. Det kanske var bättre på lördagen, vad vet jag…
Men det är nog så det brukar vara. Man utgår från att ingen är intresserad, så man anstränger sig inte. Därför blir ingen intresserad….
En deltagar-/resultatlista på kajen, kanske en speaker och någon i en VW-jacka som berättar vad som försiggår där ute kunde väl ha varit bra.
Jan 27, 2012 @ 09:00
Vilken optimist.
Jan 27, 2012 @ 15:54
…realist som är optimistisk till mycket. Ibland måste man inse att det inte finns ett intresse hos allmänheten att titta på segling i Sverige. Undantaget är väl Match Cup i Marstrand. Det är ju faktiskt så, att för de flesta stockholmare är segling och båtar, något man aldrig kommer i kontakt med eller som ens finns i människors medvetande. Min poäng är; det är dumt att satsa massa pengar på ett event i tron av att man skall få stor publik/allmänintresse. Det kan hända att man kan lyckas med det i andra städer än Stockholm. I Göteborg är nog förutsättningarna bättre, eller kanske i Borgholm, Kalmar, Halmstad? Ett mer lokalt event i Stockholm kanske skulle funka? Seglings Dag Lidingö?
Jan 27, 2012 @ 22:08
Varför måste det kosta massor med pengar?
Jan 27, 2012 @ 09:01
Minns det tillfället som Ottoson nämnde inne i GBG hamn. Otroligt kul och, ja, det var faktiskt en hel del publik. Helt klart värt att göra om.
Jan 27, 2012 @ 10:39
Vad seglingen i Sverige verkligen skulle behöva är att SSF tog sig i kragen och inser att information och kommunikation är ett nödvändigt område som måste prioriteras. Om SSF anställde en riktigt duktig person med ansvar för detta skulle det kunna hända något. Då menar jag riktigt duktig och ingen halvmesyr, utan verkligen hitta en som brinner för segling och som i dag sitter som konsult på någon av toppbyråerna inom PR/Reklam/kommunikation.
Uppgifter förutom att kanalisera information om de seglingar som redan sker vore att samordna aktiviteter och hitta på nya utifrån ett kommunikationsperspektiv. Stor vana av att hantera media och veta hur man får “spinn” på en story är nödvändigt. Fokus (min åsikt) skulle vara 25% professionel segling och OS klasser, 25% juniorerna och 50% bredd-kappsegling. Detta för att täcka upp där de största bristerna idag finns. Detta är alltså utöver det (lilla!?) som redan sker idag.
Med en budget på ca 1,5 m/år skulle man komma långt första åren. Räcker både till lön samt betydligt mycket mer “bang for the buck” än vad som sker idag (budget för större arrangemang och kappseglingar ligger naturligtvis utanför). På sikt borde även budget kunna höjas väsentligt när resultaten av insatsen kommer och det går att få in samarbetspartners och sponsorer som ser att det faktiskt finns en arena att verka på.
Jan 27, 2012 @ 17:04
Lysande idè.
Låt hamnarna stå öppna denna dag och lägg banerna publikvänliga så kårar Vi årets hamn efteråt.
Allt för att få segelsporten på näthinnan för de som deltar, men framför allt dom som fortfarande söker intresse. (segling)
Låt denna dag bli en lokaltävling för segelsporten. Vi seglar alla på olika nivåer, men ändå ihop.
/PG
Jan 27, 2012 @ 17:06
Glömde det viktigaste.
Låt alla pengar som strömma in denna dag att gå oavkortat till Sjöräddningen.
Det är ju dock dom som kommer när “skiten sjunker” och allt går snett.
Jan 27, 2012 @ 22:21
Här har jag referenser till Segelflyget.
Att arrangera en seglingens dag. Kommer inte revolutionera verksamheten.
Däremot kan en gemensam dag för klubbarna vara positivt. Få hjälp från förbundet med PR material, som klubbarna kan ha svårt att få fram själva. Förbundet kan marknadsföra på nationell nivå till dom stora i mediabruset. Klubbarna kan göra PR lokalt för “dagen”
Naturligtvis kommer inte hamnar och ev regattor barrikaderas av nyfikna åskådare. Däremot kommer troligen de flesta som är nyfikna på segling. En perfekt möjlighet att introducera dessa på rätt sätt. Med rätt bemötande och attityd så går det att få både PR och fler seglande medlemmar. Visa alla möjligheter som finns inom segling. Så man fångar den typ av segling de är intresserade av. Låt besökande kliva om bord. kanske ut på en kortare tur.
Marknadsför segling i stort.
Visa varför DU är passionerad seglare!!!
Jan 28, 2012 @ 13:08
En “seglingens dag” är väl ett bra tips till SSFs nya kappseglingsansvarig, som jag läste om nyss här i bloggen.
Själv tittade jag både på VOR racet när det begav sig och på Gotland Runtstarten förra året. Fantastisk utsikt från höjden vid Ersta sjukhus. Massor av folk.
Jan 28, 2012 @ 17:07
En seglingens dag behöver inte innebära enbart kappsegling. Jag tror att man i de flesta kuststäder skulle kunna ordna någon rundning inne i hamnen osv och att alla som äger en segelbåt skulle kunna “defilera” några varv inför publik. Kunnig speaker, korvstånd & glass & kaffe ingår givet i konceptet. Rätt skött marknadsföringsmässigt så skulle det kunna dra lika mycket folk som den “veteranbilsvisning” som vi har varje onsdagskväll i Nyköping på somrarna. Det fullkomligt kryllar av folk vid såna tillfällen. Samordning skulle säkert kunna vara möjlig också på flera håll. Det som behövs är eldsjälar med tid.
StefanK
http://www.dehlerdoris.blogspot.com
Jan 28, 2012 @ 17:37
Defilering låter bra – kör tre varv varav det första med fullrevade stormsegel, sen krysställ och slutligen spinnaker. Kan ge mycket bryggsnack efteråt för att kolla varandras lösningar!
Jan 28, 2012 @ 19:38
Erik, tänkte liksom att alla skulle kunna vara med.. :-)
Segling är en allmogesysselsättning/hobby i Sverige till bjärt skillnad från de flesta andra länder, där segling mest är till för “lyxlirare”. Det kanske kunde vara skoj om man kunde visa upp allt ifrån trissjollar, stortrissar, folkbåtar, IF, skärgårdskryssare, vegor&viggar, moderna kappseglingsmaskiner, familjebåtar, flerskrovare m.m.
Det som skrivs om båtlivet i dagstidningar handlar tyvärr mest om negativa saker att vi förgiftar havet med tungmetaller, förstör vattnet genom att vi släpper ut kiss&bajs och att vi alla är skattesmitare. I själva verket handlar det om det rakt motsatta. Speciellt segling som är det mest miljövänliga sättet att ta sig fram på. Och om vi pratar om friskvård så är båtlivet oslagbart.
Sedan att båtlivet är en industri som genererar massor av jobb i en rad branscher och i glesbygd, det glöms också bort.
Vi måste visa upp oss mer, och det kan i förlängningen också öka intresset för att börja kappsegla. Syns man inte så finns man inte!
StefanK
http://www.dehlerdoris.blogspot.com
Jan 28, 2012 @ 21:53
I Stockholm drog vi för 2 säsonger sen igång något som vi kallar Båtklubbarnas dag. Där öppnar ett stort antal båtklubbar dörrarna för allmänheten och visar upp båtrörelsen och föreningslivet. På eftermiddagen har vi sedan avslutat med en stor båtparad där vi avslutat med samling på riddafjärden. I år var vi ungefär 250 båtar.
Till detta arrangemang söker vi fler segelbåtar och även att vi kör på fler platser i Sverige. Under dagen skulle man kunna ha några seglingstävlingstävlingar för att avsluta med paraden.
Läs mer på länken nedan och titta på bilder från förra året.
http://båtklubbarnasdag.se/om-foreningen-2/
May 1, 2012 @ 08:32
Sambon kom hem med en broschyr för “Europas Maritima Dag”. Cool, tänkte jag, det skall bli kul att se hur seglingen skall använda det här som skyltfönster för vår sport.
Inte alls visar det sig.
Det är Göteborgs tur att hålla i den årliga konferensen, European Maritime Day vilket kanske inte handlar om segling. Men det mesta annat inom båtliv verkar ha kommit med…