Hur svårt kan det vara?
Det gnälls ofta på hur svårt det är att få folk att kappsegla. Det är fel på konjunkturen, SRS, båtarna, klubben, vädret, … Men så finns det de som inte lyssnar utan tar tag i saker och ting.
Jag var lite imponerad när man man i Linköping, av alla ställen, körde en introduktionskurs för kappseglare i vintras. Och nu ser man resultatet. Way to go!
Hej Peter!
Lördagen den 22 september går Roxen Race i Linköping. Det ser ut som det kan bli uppemot 20 deltagande båtar. Självklart blir det after sail!
Onsdagens kvällsegling, så hade vi 13 båtar på vattnet. 36 seglare svingade runt på krysslänsbanan tills det mörknade. Under året har vi haft med allt från Bavaria 42 Ocean till Albin Viggen.
Vi har kul!
Eftersom många vill segla mer. Så har vi satt in ett extra tillfälle nu på onsdag.
Folk pimpar båtar inför lördagen. Lyfter ur, och tömmer på onödig vikt. Ryktet går, att även slipen bokas för bottentvätt osv. :)
Viktigt är, att ALLA kan vara med på egna premisser. Allt från en ren nöjestur med polarna, eller med hornen ute och nytvättad botten.
Hur har vi jobbat för att få igång kappseglingsverksamheten igen?
Verksamheten har nästan varit utdömd i klubben. Många av det gamla gardet har som vanligt sagt…Det går aaallldrig… Klubben ses ofta som en parkeringsplats. Man lägger i på våren. Går kanalen ut till kusten för sommarhamn. Tillbaka på hösten för upptagning.
Fokus på aktiviteterna blir därför vår och höstaktiviteter. I vintras körde vi en enklare kappseglingskurs. Väldigt basic. Välbesökt och upskattad i vintermörkret. Man fick helt enkelt tilfälle att snacka segling.
Vi har marknadsfört oss via Facebook. Mailutskick. Hängt små streamers på förstagen på alla båtar. Producerat en schysst banderoll på 4x1m. Placerat den på hamnplan så ingen kunnat undgå se den.
Där känner vi att även våra lokala sponsorer får kickback. Vilket är nog så viktigt för fortsatt samarbete. En annan smidig kanal inför onsdags aktiviteterna. Är Bokat.se, som är kanon. Både som “påminnelse” och smidigt boknings system.
Framförallt har vi snackat kappsegling. Karateseglat och visat vad kul vi har. Vi frågar varenda kotte på bryggan om de inte ska hänga på! I egen båt, eller som gast. Vilket som helst.
Bara man är med och har kul!
Naturligtvis, har några jobbat mer än andra. Men, viktigt är att många är med och drar sitt strå till stacken.
Vi är nog inte framme vid målet ännu…
Men, det ser ljust ut!!
Häng på och ha kul! :)
Maxi Magic, Rocket
Johan Nykvist
Sep 17, 2012 @ 21:54
“Gilla”!
Sep 17, 2012 @ 22:05
Kul ! Många år sedan det antalet båtar deltog, får nog gå tillbaka till när farfar och hans bröder körde Mälar 25 för att hitta samma antal båtar.
Många duktiga seglare som fostrats på Roxen. Marström seglade ju Tornado där på 80-talet. Lycka till i helgen !
Sep 17, 2012 @ 22:44
Precis som på andra platser var det en boom i kappseglandet under slutet 70- och början 80-talet. Se http://www.facebook.com/LinkopingsSegelsallskap för ett inlägg med statistik för Roxen Race från 1973 och framåt. 80 båtar ute på sjön under rekordåret 1982!
Sep 17, 2012 @ 22:48
Bra jobbat!
Sep 18, 2012 @ 07:41
Grattis! Jag tror oxå att det är helt rätt att lägga kappseglingar utanför semestertiden, gärna på hösten. Nu är ju inte folk så sugna på att bo i båtarna, men kappsegling är ju ett bra sätt att förlänga säsongen.
Sep 18, 2012 @ 07:52
Härligt jobbat nu blir vi i grannstaden lite avis. Nu får vi hänga på det vinnande konceptet.
Sep 18, 2012 @ 08:18
Stort grattis Lkpg!!
Sep 18, 2012 @ 09:37
Kul att se att ni lyckats. En inspiration för alla som jobbar med “gräsrotskappsegling”. Bara att gratulera. Och att ta till sig! Kopiera!
Sep 18, 2012 @ 13:21
Hoj alla!
Vi är inte framme vid målet ännu. Det gäller att få en bra grundbas som som man kan jobba vidare på. Då menar jag inte bara sportsligt.
Det måste finnas påfyllnad i samma takt, eller ännu hellre högre än frånfallet.
Folk kommer alltid att sluta segla,kappsegla beroende på miljoner olika anledningar. (man kan inte tro det, men så är det:)
Vill man att verksamheten ska finnas kvar. Då måste det fyllas på också.
Viktigt tror jag är att man har en platt organisation med låg prestige.
Verksamhet föder mer verksamhet. Har man kul, bjuder in fler att ha kul. Så
löser det mesta sig självt.
Meningen med detta inlägg, är att få fler, som kanske vaknar till och börjar röra om i grytan i sin klubb. På ett positivt sätt!
En klubb med verksamhet. Mer än bara parkeringsplats. Är oerhört mer intressant för presumtiva nya medlemmar.
Allt går liksom hand i hand.
Vi, har noterat att det finns många på bryggan som är intresserade. MEN, det finns flera typer av inbyggt motstånd.
1. Reglerna. Många tror att man måste ha benhård koll på reglerna, och känner sig därför tveksamma. (inför rundningar m.m)
Här har man mycket att jobba på för att avdramatisera. Reglerna är ingen helt lätt sak. Men, det böver inte vara så märkvärdigt heller. I grunden gäller de vanliga väjningsreglerna.
2. Man har ingen gast. Man vill gärna ha med någon som framförallt har koll på reglerna. Mao, så duger kanske inte vilken gast som helst.
Gastproblemet löser man med att fördela gastar på skepparmötet på kvällen.(kvällsseglingarna, det är där folk börjar) Det är många fördelar med det. Det kommer erfarna seglare med i nya båtar.
Nya kan gasta på erfarna båtar. Osv.
3. Starten. Är man osäker, så är en startförfarandet, mentalt ett stort motstånd. Virrvarr med båtar. Risk för kollisioner osv.
Jaktstart är ett bra sätt att avdramatisera starten. Mao, inte många båtar att trängas med samtidigt. Kvällsseglingarna kör vi med gate start, med en båt som agerar hare. Man får en smidig och tidseffektiv startmetod på kvällsseglingarna.
Om man själv vill kunna kappsegla. Så måste man ha någon, några att segla emot.
Kanske man får ta tag i saken själv? Om inte av egenintresse..
Själv hoppas jag att grannklubbarna får mer och roligare regattor. Så JAG
kan komma och ha kul! ;)
Sep 18, 2012 @ 20:26
Jag gillar den där Raketen!!!!
Sep 18, 2012 @ 22:55
Tack, tack! :)
Nåja, Jag har inte skrivit i egen sak. Jag har beskrivit hela kappseglingsnämndens delade åsikter och tankar.
Men jag ska visa regeringen (läs frugan) inlägget. så hon får bevis
på att jag inte bara leker med båtar. ;)
eller..det är ju det jag gör. :)
Sep 19, 2012 @ 19:10
Åkte precis förbi Lkpg, nog fan såg man några segel ute kl 19!!
Sep 19, 2012 @ 23:23
Ikväll var vi 35 personer på 13 båtar! På lördag går Roxen Race ,höstens stora regatta av stapeln. Just nu med 15 anmälda båtar, men vi hoppas på några sena anmälningar…
Tror ni det är svårt att attrahera trailbara?
Sep 19, 2012 @ 23:45
Jodå!
Vi körde tills det blev mörkt! :)
Hade med mig en vass seglare från varberg som studerar på universitetet.
Finns tydligen ett gäng vassa seglare på LiU som vill komma ut och segla.
Självklart så ska vi hitta på något bra där!
Med en bra gast, så knep vi 3 platsen ikväll. Hade en hel del roliga fajter på banan.
Men, den där Rogalin med Mustang Junior är omöjlig. Han vinner 95% av rejsen. Om inte 100%..
Han har inte nya segel.
Han hänger inte av utombordaren.
Har inte tvättat botten sedan iläggningen i våras tror jag..
Inte har han SRS pimpat..Ändå vinner han..
Tror det beror på skicklighet..Inte på SRS tal. :)
Helkul att ha någon att jaga! :)
Sep 19, 2012 @ 23:47
Du får stanna till och bryggsegla nästa gång. :) Om du inte vill hänga på ut förstås!
Sep 20, 2012 @ 22:19
Ta med “regeringen” så hon också får vara med och leka med båtar :-)
Sep 21, 2012 @ 10:23
Mycket bra synpunkt – Ladies, come on!
Sep 21, 2012 @ 10:26
Ett dygn kvar till Roxen Race. 21 båtar är nu anmälda men “dörren” stänger inte förrän kl. 09:00 lördag morgon. Häng På!
Sep 23, 2012 @ 19:02
Hej alla!
Rapport från helgen.
22 anmälda båtar.
Trots ihållande regn och lätta vindar. Så ställde samtliga 22 båtar upp!!
Det var skönt att se så många segel samtidigt på sjön. Inget
gnäll från någon. Bara glada miner! :)
Båtar i alla kategorier var ute på banan. Allt från Cayenne 42 till
Triss Magnum! Som vann priset för anmälan med lägsta SRS.
(Bra idé från Västerås, vilket vi gladeligen kopierade rakt av)
Förutom priser till de högsta placeringarna. Så lottades det ut priser
till alla deltagare.
Nu tar kappseglingsnämnden en kortare “semester” Sedan ska vi smida
planer för vintens aktiviteter! :)
Vill även sneaka in ett tack till våran sponsorer.
Doyle Sails, Marinaman, Länsförsäkringar och Storbildsfabriken.