Skip to content

22 Comments

 1. Christer Levihn
  Nov 3, 2012 @ 13:33

  Sjölotsen har seglarkurser för vuxna ombord på egen båt vilket är det bästa
  Vi kallar det PT i segling. En av våra instruktörer är med ombord en helg Instruktörerna har gedigen kappseglingsbakgrund. Du lär dig allt om segleltrim effektiv och säker segling
  Kan det vara något? Vi jobbar dessutom ihop med 20 talet klubbar

  Christer

  Reply

 2. Carin
  Nov 3, 2012 @ 15:32

  Stenungsund har kurser för nybörjarvuxna, men i tvåkrona.

  Reply

 3. Per-Magnus Bäckman
  Nov 3, 2012 @ 15:42

  Stenungsunds Segelsällskap kör både nybörjar- och fortsättningkurser för vuxna, i 2-krona. Kolla på deras hemsida http://www.stss.se och klicka vidare via “Seglarskola” eller http://www8.idrottonline.se/StenungsundsSS-Segling/Seglarskola/Varaseglarskolekurser/

  Reply

 4. Peter
  Nov 3, 2012 @ 15:48

  KFUM i Västerås har skaffat sig 3 st Magnifik Midget för några år sen avsedda för vuxen-utbildning. De anordna även kurser för bara kvinnor.

  Reply

 5. Anders Nilsson
  Nov 3, 2012 @ 18:29

  Malmö Segel Sällskap har vuxenseglarskola i C55 och J-24 på olika nivåer. Nubörjare, avancerad nybörjare också för de som vill lära sig kappsegla så kör de Torsdagssegling i J-24. Kolla här:
  http://www6.idrottonline.se/MalmoSegelSallskap-Segling/SSFSeglarskola/

  Vardagarskvällar tror jag det är för vuxna.

  Reply

 6. Marcus Sylvin
  Nov 4, 2012 @ 00:18

  Ola Seglarskola i Helsingborg finns. Bra kursledare med mycket erfarenhet som gör att eleverna fortsetter inom kappseglingen. Duktiga seglare/ledare=duktiga elever.

  Reply

  • Marcus Sylvin
   Nov 4, 2012 @ 00:19

   Här tränas de i storbåt/kölbåt inte jolle

   Reply

 7. JonasJ
  Nov 4, 2012 @ 09:25

  Råå Jolleklubb har seglarskola för vuxna i C55.

  Reply

 8. Anna
  Nov 4, 2012 @ 09:54

  Färjestadens Segelsällskap har vuxenskola med C55:or!

  Reply

 9. Andreas Lindstedt
  Nov 4, 2012 @ 13:00

  Sundsvalls Segelsällskap har både nybörjar och fortsättningskurs i segling för vuxna men klubbens två J80. Grundkursen går både som kvälls- och helgkurs under våren och har varit populär i flera år. Båtarna går även att hyra för en billig penning när de inte används i klubbens verksamhet som även innefattar cityseglingen som är en slags korpen liknande seglingsserie där man nyttjar dessa båtar.
  Se länk http://www8.idrottonline.se/SundsvallsSS-Segling/Arbetsrum/SeglarskolaforVuxna.

  Reply

 10. Johan
  Nov 4, 2012 @ 19:10

  Reply

 11. Leif
  Nov 5, 2012 @ 10:04

  Halmstads segelsällskap kör seglarkurser i C55 för vuxna.
  http://www.hss1910.nu

  Reply

 12. Peter Gustafsson
  Nov 5, 2012 @ 10:10

  OK, det verkar som det finns många möjligheter att lära sig segla som vuxen. Jättekul.

  Är känslan att folk hittar till seglarskolorna, eller är det svårt att fylla kurserna?

  En annan fråga. Om man nu kan segla, men skulle vilja introducera sina barn till segling en fin sommardag. Finns det någonstans man kan hyra typ en C55 eller liknande över dagen?

  Reply

  • Mats B
   Nov 5, 2012 @ 14:54

   Kul att det finns en del att välja på!

   En annan vinkel som det borde finnas efterfrågan på är att erbjuda blandade kurser där både föräldrar och barn kan lära sig segla på samma kurs eller samma veckokväll. Kul både som familjeaktivitet eller som ett sätt att utnyttja tiden bättre när man ändå ska ta sig till hamnen.

   Reply

  • Tommy L
   Nov 5, 2012 @ 23:22

   Skulle tro att de flesta klubbar som har egna C55:or kan tänka sig att hyra ut båtar till det syfte som du efterfrågar. Det som oftast kan bli en del frågetecken kring är hur man säkerställer att den ansvarige ombord har tillräcklig kompetens att hantera båten, (inget problem i ditt fall iofs! :-) men om inte annat så kan man lösa det genom att klubben skickar med en av sina instruktörer, alternativt att den ansvarige “kör upp” för instruktören innan man sticker ut på egen hand. Sen får man räkna med en depositionsavg. på nån tusenlapp som täcker självrisken på försäkringen. Du kan hitta klubbar med C55:or på http://c55sweden.org/

   Reply

 13. Stefan P
  Nov 5, 2012 @ 10:57

  I Arkösund arangerar NSS vuxenseglarskola och det brukar vara full varje år. En utökning är på gång då det inte är svårt att fylla platserna. Någon båt för utlåning/uthyrning över dagen förutom Optimist har vi inte men om intresse visas kan säkert någon medlem ställa upp.

  Reply

 14. Birgitta Silfverhiel
  Nov 7, 2012 @ 13:03

  Vind&Vatten bedriver seglarskola för vuxna privat i södra Stockholms skärgård. vi finns vid Dalarö båtklubb. Individuellt anpassade kurser för familjer, par och grupper, även kurs för enskilda personer. Hög kvalitet på både båt och kursledare, över 25 års erfarenhet! Välkommen att kika på http://www.vindovatten.se
  /Birgitta Silfverhielm, ägare, skeppare, instruktör.

  Reply

 15. Arne Kappinen
  Mar 6, 2013 @ 16:43

  “Seglar Arne” i Sundsvall kör praktiska seglarkurser för Vuxna både nybörjar och fortsättningskurs. Dessutom anordnas långsegling och seglarkurs i Grekland.

  Reply

 16. Nisse Klasson
  Apr 28, 2013 @ 21:31

  På Smögen finns seglingskurser för vuxna, kolla http://gksssmogen.se
  Där får man segla både större och mindre båtar på samma kurs, väldigt bra att få pröva olika typer av båtar tycker jag.

  Reply

 17. Svante
  Jan 17, 2014 @ 23:20

  Här finns en trevlig seglarskola i Norrland!

  Reply

 18. Birgitta Silfverhielm
  Jan 24, 2014 @ 09:01

  Från o med i år kommer jag att hyra ut C55 över dagen och även erbjuda coaching för dem som vill. I övrigt en- och flerdagsseglingar med skeppare på Linjett 35 där familjer är välkomna med barn i alla åldrar. Jag håller också privata seglingskurser. Finns på Dalarö i den riktiga södra Stockholms skärgård.

  Reply

 19. Johan
  Jan 31, 2015 @ 22:02

  Hej

  Svenska Kryssarklubben, Stockholmskretsen, kör sedan förra året kurser på en Arcona, enligt NFB steg 1 & 2 . Toppfräsch båt, man bor ombord så det blir en fin skärgårdstur också.

  seglarkurser,nu

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.