Anmälda till Hermanö Runt

Hermanö Runt Bana
Just nu 43 50 båtar vilket är fler än förra året vid samma tid. Gissningen just nu är +60 båtar och vädret ser ju ut att bli lika bra som vanligt. Anmälan på mail till Hans Abrahamsson

UPPDATERING 130729:
Seglingsföreskrifter v1
Banskiss
Starttider

Anmälan Hermanö Runt 3 aug 2013
v4, onsd 31 juli 2013

Nr Namn Båttyp Båtnamn SRS tal

1 Kjell Jonsson Beason 24 Biscvit 1,020
2 Hans Oskarsson Accent 1,036
3 Johan von Otter Accent 1,036
4 Joakim Axelsson Minicompis VildaVilja 1,042
5 Staffan Cederlöf Compis 28 1,057
6 Ulf Björklund Compis 28 1,057
7 Martin Ekhed Chess 1,067
8 Urban Lang Drake s/y Signe 1,072
9 Tommy Strandberg Scampi Fanny 1,075 E5099
10 Fredrik Kullenberg H-båt 1,076
11 Jonas Oscarsson Maxi Magic Strajpless 1,084
12 Ola Magnusson W30 Kompromiss Minandra 1,091
13 Ulf Danielsson Albin Alfa Sälta 1,092 E3633
14 Göran Johnsson Murena 1,097
15 Mats Andersson NF Matilda 1,103
16 Rikard Bensryd Omega 30 Marion 1,112 E5082
17 Hans Caspersson Omega 30 Lova 1,119 E4732
18 Björn Wahlström IOD 1,122
19 Urban Ristorp IOD HVID 1,122
20 Reine Larsson IOD Grace 1,122
21 David Selvert Maxi Racer Eldvatten 1,127
22 David Mikkelsen Maxi Racer 1,127
23 Gillis Wendt Maxi Racer Prudence 1,128 E5179
24 Jan Augustsson Optima 101 Glymur 1,148 E4456
25 Peter Karlsson Banner 30 1,154
26 Bo Callenberg X-302 Intermezzo 1,155
27 Mattias Mellström Café 28 Cat Noir 1,164 E3289
28 Frida Olsson Smaragd Jackpot 1,169 E3598
29 Pär Bäck CB 66 1,178
30 Erik Larsson CB 66 1,178
31 Magnus René CB 66 1,178
32 Max Samuelsson Smaragd Gullan 1,190
33 Stephan Wilck Smaragd 1,190
34 Tomas Rejvik Omega 36 1,192 ej spin
35 Christian Lundwall J/70 1,197
36 Anders Eklind J/70 Solange 1,197
37 Dick Söderberg J/80 1,198
38 Peter Dahl Maxi 1050 Tiny 1,212
39 Ulf Jacobsson J/97 Jesus for life 1,224 E4169
40 Bertil Rohlén X332 X3M 1,230 E4938
41 Thomas Dahl / Persson Dehler 33 Cr Angels share 1,235 E5219
42 Stephan Berntsson First 30 JK EIRA 1,239 E4354
43 Peter Amundin J/92 S Ninja 1,241 E5080
44 Andreas Rejvik J/92 Jalla 1,246
45 Stefan Möller Swedestar 370 Stella 1,247 E4530
46 Thomas Ottosson Norlin R7 Särimner 1,247 PREL.
47 Håkan Larsson X-99 Xenie 1,253
48 Jonas Liljeström X-99 Kattaja 1,253
49 Gunnar Ahlström Hanse 371 1,256
50 Evan Thorsson Gambler 38 Cheetah 1,256 E4587
51 Lars Niklasson First 36,7 RACCOON 1,267 E5072
52 Lars-Gunnar Gydemo First 36.7 CAJO 1,270 E4552
53 Björn Lager Melges 24 1,273
54 Carl Turén First 35 Nausicaa 1,280 E4529
55 Carl Fjällman First 35 Rebellion 1,281 E4812
56 Krister Gustafson First 35 Elusive 1,282 E4901
57 Sten Haeger First 35 Kwanza 1,284 E4593
58 Tommy Björkqvist X-37 Xanadu 1,293 E4718
59 Ewa Samuelsson HP1030 HorsePower 1,297 E3827
60 Lars Wikander Finn Flyer 36 Zlatan 1,319 E4704
61 Björn Rosengren X-35 X-Ray 1,331
62 Roger Ahlqvist Mumm 36 AERO 1,336 E4213
63 Hans Granhed Finnflyer 36 maniX2 1,339 E5274
64 Hans Johansson XP-38 BlueS 1,348 E4600
65 Peter Örtendal / Martin Persson IMX 40 Gertrud 1,371 E2119
66 Peter Gustafsson J/111 Blur 1,383 E4528

En officiell/kontrollerad startlista kommer att ges ut på fredag 2 aug.

Lite inspiration från 2009: