West Side Invitational 2013
Idag körde vi första upplagan av West Side Invitational i Långedrag i samarbete med Elvstrøm Sails. Det var 20 team, de flesta storbåstsseglare från West Side Cup, som fightades i 10 Topper Omega. Kul seglingar och mycket situatationer. Foto: Stona Jansson.
Sedan drog vi igång BBQ och after sail och nu hoppas jag att det blir lite middag på stan? Nästa år skall vi få till ett ordentligt stort seglarkalas som säsongsavslutning.
Segrarna i Team Rebellion (Johannes Tegern, Carl Fjällman & Partik Rohlin) och så Eivind Bøymo-Malm från Elvstrøm som stod för arret. Stort tack.. Tvåa var Feelgood och trea maniX.
Oct 19, 2013 @ 19:25
Tack för ett roligt och trevligt arrangemang. Undrar varför man/vi inte gör sånt här oftare?
Oct 19, 2013 @ 22:07
Tack, det gav verkligen mersmak!
Oct 19, 2013 @ 22:30
Vad kul att det kommer nya tävlingar i Sverige. Mer sånt. Själv sitter vi med ett gäng svenskar nere i Garda Italien och har seglat NESL regatta med CB66 med samma upplägga. Detta är framtiden för svensk segling tror jag
Oct 19, 2013 @ 22:30
Vad kul att det kommer nya tävlingar i Sverige. Mer sånt. Själv sitter vi med ett gäng svenskar nere i Garda Italien och har seglat ESL regatta med CB66 med samma upplägga. Detta är framtiden för svensk segling tror jag
Oct 20, 2013 @ 09:18
Var ute och kollade lite såg kul ut men lite svårt att följa från land. Nästa år får vi försöka få till ett lag från solsidan.
West side invitational – Succe! | RuterDam
Oct 20, 2013 @ 17:12
[…] Läs mer på BLUR […]
Oct 21, 2013 @ 07:39
Jag tycker det var ett kalasbra arr! Kul segling med korta snabba race.
Funderar på om det finns en marknad för att ha en cup (typ torsdagssegling) på samma format? Betala per segling som laget ställer upp i, kör 10 planerade under säsongen.
Man borde ju hinna klämma in tre seglingar per kväll om man håller dem så här korta.
Oct 21, 2013 @ 08:56
Toppenidé, ett sånt upplägg borde öka kontaktyrorna mellan olika klasser/seglare vilket skulle ge fler potentiella gastar och i slutändan mer segling.
Oct 22, 2013 @ 09:29
Kanonarr!
Önskemål till nästa höst:
– Börja tidigare så vi hinner fler race (kanske svårt med ägarmöte?)
– Socialt arr för fruar, män, pojkvän, sambo, morfar, barn eller alla som vill vara med…
Hyra restaurangen i Långedrag? (Jag tror det är viktigt att hålla nere kostnaden. Detta blir dock en svår kombination…)
– Tydliggöra reglerna, vi med flera trodde de 10 bästa i varje semi kom till final.
– Presentera resultatet på webben (det kanske finns?)
Tack för en kanondag, när kan vi anmäla oss till 2014?
Oct 22, 2013 @ 16:26
Kul att ni gillade det!
Vitsen här var egentligen att det skulle vara “back to basics”, avslappnat och kul för de som var på plats. Det behövs inte så mycket för att segling skall vara riktigt kul: 10 jollar, 3 bojar, 2 funktionärer, 2 grillar och en motorbåt.
Inbjudan till 2014 kommer när den kommer. Det är ju ändå “invitational”. Nästa år kanske varje region måste köra egna kval för att komma med :-)
Oct 22, 2013 @ 20:33
Helt OK med kval.
Men som bästa Skånska klubb 2013 borde man vara direktkvalificerade tycker jag… ;-)
Vi kolla runt bland Jolleklubbarna nästa år och se vad de har för möjligheter. Perfekt om de kan få ett extra tillskott i klubbkassan :-)
Oct 24, 2013 @ 09:46
Takk for innspill og vi har begynt å se på endringer allerede for neste års West Side Invitational. Eivind – Elvstrøm Sails