Kappseglingskurs för tjejer på Diva 399
Jag uppmuntrar alla initiativ som får ut fler människor på havet, och jag gillar folk som tar action istället för att bara prata. Madeleine Lithvall gör båda delarna med Gybe Set.
Hon köpte en Diva 399 förra sommaren — Est! Est!! Est!!! — och har lagt vintern på att uppgradera båten till en bra plattform för kölbåtskappsegling. Egen ingång till sporten var familjesegling och sjöscouter, inte den klassiska jollevägen, plus några år som coach och skeppare. Hon vet vad som saknas i början av en kappseglingsresa eftersom hon stått där själv. På meritlistan finns bland annat sju Gotland Runt, brons i Baltic Sea Race double-handed, pallplatser i X-41 och J/111 och match racing på WMRT.
Formatet är en crash course på tre kvällar, team om åtta personer ombord, hands-on. Det avgörande är att alla får testa allt: styra, trimma, fördäck, taktik, navigation.
För 2026 körs kurserna i intro- och fortsättningsnivå, plus två tävlingar i programmet: Lidingö Runt och Ornö Runt som clinics. Det finns platser kvar till Ornö Runt. Madeleine driver dessutom Gybe Set, som lyfter tjejer i sporten globalt.
Way to go! Tipsa andra I era nätverk.
- Instagram: @gybeset.co
- Facebook: Gybe Set
- Kurssidan: Upskilling Courses and Experiences