Seglarslang

Dags att fylla på med lite fler kul termer som vi slänger oss med. Här fanns några historiska slanguttryck. Kanske har våra norska, finska eller danska läsare några bra uttryck som vi kan importera? Och visst borde det finnas fler manövrar som uppkallas efter seglare? Kom igen nu!

Och vi måste klargöra det där med Grosshandlare!

08e-förtöjning; alltför klena förtöjningstampar.

Apan; flagga A, signalerar att starten är uppskjuten. “Apan är uppe.”

Asshole; trassel när t.ex. spinnfallet korvar sig vid fall-låset.

B-maxare; tyngsta gasten ombord. Kommer från BMAX som är bredaste stället på båten.

Baksegel; storsegel.

Banana; “sail a banana”/”make a banana” = segla på ett skrov med en Hobie Cat 16.

Barduner; backstag (eng. runners).

Blekskenare; lättvindsbåt (20-talet).

Blåsa; spinnaker.

Bomknäckare; turbulent vind på läsidan om höga bergsöar i medelhavet som kan orsaka kraftiga kastvindar med förödande konsekvenser för bommen. Speciellt krånglig för båtar som söker lite vind- och sjölä bakom nämnda ö-typ för att koka kaffe…

Bonner; (efter Nick Bonner) konstycket att vira focken runt förstaget. Inte helt ovanligt vid en Kiwi eller dead down approach där focken får fladdra lite för fritt innan spinn kommer ner.

Brevlåda; ta ner gennaker/spinnaker i springan mellan storsegel och storbom. Säkert när det brallar eller man är få ombord. Från engelskans “letterbox”.

Bryggsegla; sitta i båten och tex fika utan att lämna hemmahamn.

Burka; kränga ner båten genom att hänga i lovart.

Buskigt; vinden skiftar i både riktning och styrka. Svårseglat.

Butt Cleat; gastar som sitter på ett fall eller trimlina som skall justeras eller släppas.

Byrå; Vindö.

Båtmobbing; Att man målmedvetet kör ner någon konkurrent.

Bäverhydda; Folkbåt i trä.

Bögfis; vind utan tryck.

Calling for Rolf; spy i lä (skall sägas på grov Australiensiska där Rolf skall uttalas som ett långraget och pressat Rååålfff).

Casper Douse; variant av mexican takedown där fördäckarna viftar som spöken under den böljande spinnakern på fördäck.

Chine; slag på skroivsidan.

Dick; även Rhino-horn. Webbing som sticker ut på framkanten av en gennaker för att hålla skotet på plats vid outside-gipp. Ordet har ävent använts flitigt som beskrivning på rorsman

Djungelbana; komplex bana, kors och tvärs mellan fasta märken. Bansträckningen anslås ofta på starttribun eller liknande.

Djävulshålet: smalt sund norr om Klädesholmen där många går på grund under Tjörn Runt (så kallat demolition derby).

Dog; långsam båt.

Doggy style; typ av spinnakersättning då man kommer in från “fel håll” (slagsättning) till kryssmärket.

Doja; eller Doja ur. Vinden minskar.

Downfucker; nedhal. Se även infucker.

DraÅtHelveteFlaggan; protestflaggan.

Dött; känslan då båten går fort men känns död. Collbergs triminstruktion: “det skall kännas dött, men inte dött, men dött”.

Draåthelveteflagga; protestflagga.

Engelsman; override på skotvinschen.

Fat-head; storsegel med bred topp.

Fetröv: modernare båt med bredade akter. Motsats till långsmal skärgårdskryssare (anorektiker).

Floggigt; något som inte ser rätt ut, men man är osäker på vad som är fel. “Det här ser alldeles floggigt ut.”

Framsegel; fock.

Fuliårockså; Furioso, den lite udda båten designad av Lars-Olof Norlin.

Fyllecell; ruffen på en gammal kappseglingsbåt. Typiskt IOR-båt eller Mumm 36.

Följetång; det där gröna eländet som hänger med ankaret/draggen/fiskedragen på vägen upp till ytan

Gasa; enligt en av besättningsmännen på en känd H-båt kan rorsman syfta på precis vad som helst i vilken situation som helst bara det ökar farten. God kommunikation med andra ord, och inte konstigt att den är en av Sveriges snabbaste H-båtar.

Gate; två bojar man skall passera mellan, typiskt två länsmärken.

GKSS-techno; menlös musik som pumpar på i bakgrunden medans coola killar (stekare?) från Kullavik eller Särö sippar Champagne eller rosé.

Gnav; vang (kicken) upponer, såsom 49er.

Grepjakt; Neptunkryssare. Se också surstock.

Grind; “stänga grinden”, komma sist.

Grosshandlare 1; att komma slörandes ner över startlinjen/startfältet och trycka sig under. En starttakitk som funkar oerhört väl i juniorklasserna, Bygger på att det nästan alltid är underbåge på båtarna vid linjen. “nästan” är det operativa ordet.. Före 1965 kunde man begära plats vid lovartsmärket. Då var det populärt att komma slörande ner mot lovartsmärket, skrika “PLATS!”, lova vid märket och sticka iväg.

Grosshandlare 2; för babords halsar mot lämäket. Stagvända och knö sig in närmast märket eller motsvarande för styrbords halsar vid lovarts märket.

Grosshandlare 3; att starta vid babordsmärket för babords halsar.

Grytkusk; motorbåtsförare, särskilt en som kör alldeles för nära segelbåtar i den fart där hans motorbåt gör maximala svall.

Grus; sjärgård eller öar. “De hade lagt banan rakt genom gruset”.

Gubbvisp, klåp-rosett; bogpropeller.

Gummiarm; nervositet som drabbar rorsman vid avgörande läge. Till exempel medaljrace i OS.

Gösstake; den löjligt korta masten på en Rival 22.

Hansson & Bengtsson; Hallberg Rassy

Havsrullator; Marieholm 20

Havstrabant; Vega.

Hitlerpåk; liten spridare, riktad framåt/uppå. Innan fiolstagen gjorde entre körde man med ett sk bockstag från förstagsfästet i däck (typ) till masttoppen. Förstaget gick kanske 3/4 delar upp på masten. För att “få tag” i förstaget med akterstaget sattes en enkel spridare från förstagsfästet till bockstaget, riktad lite lagom uppåt.

Hoj; båt.

Infucker; tamp för att dra in fockskotet och därmed minska skotvinkeln. Motsatsen till barberhauler? Se även supetrim. Det finns down-, up-, in-, out- eller bara vanlig fucker, vilket kan åsyfta vilken tamp som helst ombord. Infucker används också för den lilla lattbiten som man använder för att låsa/öppna kardborren till lattfickor

Karatesegling (alt Karateyachting); företeelsen att med händerna efterlikna två båtars inbördes position (inklusive slag och rundningar) ackompanjerat av en ivrig berättelse om vad egentligen hände (eller borde ha hänt) på vattnet.

Kasta korv; lägga skitvind-vindskugga. Ska helst uttalas på smålänska…

Kastrullbåt; cruisingbåtar som tävlar (dvs båtar som har kastruller med på kappsegling).

Kevlar-kid; kille med gula segel.

Kines; Kinesa eller Kinesgipp. Att broacha åt lä, med efterföljande gipp.

Kineshora; stormlykta (billig, har kinesiska tecken och värmer lite).

Kiwi-drop. Se mexican.

Kol; kolfiber.

Kokainjolle; större flådig motorbåt. Troligtvis finansierade genom olagliga affärer.

Kondom; samlingsnamn på alla typer av gummibåtar, RIB, gummijollar med mera. Även elefantpessar eller bara pessar, då företrädesvis i flottan. “Nilsson! Kör i land FC i pessaret!”

Kräm; en känsla som innfinner sig när trimmet är rätt. Collbergs svar på hur man trimmar sin båt: “det skall kännas kräm”. Alternativt “det skall kännas som att sitta på smör”.

Kultsmisk; överraskande ryck i rodret när man backar. Brukar leda till kvävda svordomar och att det går ännu mer åt helvete än vanligt.

Kölstock; ankarwhisky.

Kölvattensvin; besättning/båt som lämnar skräp i vattnet efter sig – kanske dumpar överbliven mat inför målgång…

Latt-pitt; inpetare för lattfickor med kardorre.

Lidingöpåse; se Marstrandspäls.

Linjal; Linjett

Loftsnipa; stor motorbåt med flybridge.

Lysraket; båt med för lågt lys som fixats till och nu går som tåget.

Långvården; den del av varvet där båtar som är under massiv renovering håller till.

Majbrasa; typiskt långsmal träbåt från mälaren, eller skärgårdskryssare.

Marstrandspäls; Henri Lloyds så omåttligt populära seglarjacka. Under slutet av 1980-talet tror jag det var. Det var svårt att få stiga på linfärjan utan den. Jag trodde inte att det var en lokal benämning, men det kanske det var.

Mastbåt; segelbåt för motor.

Mexican; att ta ner gennaker/spinnaker i samband med gipp. Upp med focken, gippa, låt gennakern blåsa in i focken och ta ner i luckan.

Mittfisk; bisektrisen mellan styrbords och barbords layline, vid osäkerhet på väderläget på långa kryssbogar seglas nära mittfisken.

Mördarsnigel; Bavaria. (som också är långsamma, äckliga och har invaderat Sverige).

Naffekiller; fälla ombord som nya killar trampar i hela tiden. Typ en lös durk, så att man sätter foten i kölsvinet om man inte ser upp.

Nanonera; vaxning och polering med nanovax.

Negrer; mörka krusningar på vattnet av en riktig körare (70-tals uttryck).

Nylon; spinnaker.

Näbbstövel; IF-båt.

Odiot; Från “OD idiot”. Någon som i varje diskussion alltid framhåller fördelarna med entyp. Ropar ofta “segla entyp”. Från signatur på SEILmagasinet.

Oh´boys; override. Det ord som en del plötsligt dämpade trimmers använder när det händer. “oh´boy… I just had one…”

Ollon; blåser hårt som tusan, “blåser ollon” eller “brallar ollon” (1990-talet).

Parkbänk; träfolka.

Parkera; förtöja eller hamna i bleke vid kappsegling.

Parkeringsböter; långsam båt, “han har parkeringsböter”.

Pinnen; rorkulten, “tar du pinnen”, om man vill att någon annan ska styra en stund.

Pipa; mast

Polish tack-change; hissa nya förseglet outside, slå, ta ner gamla förseglet outside…

Psalmbok; “köra psalmbok”, köra saxat på Stockholmska.

Puff; vindby.

Puttisar; fendrar. Även puttifrånkorvar eller puttifrånpåsar.

Rail Fodder: besättning med främsta uppgift att sitta på kanten.

Raila; sitta på kanten.

Rallycross; trångt och många som struntar i reglerna. Typiskt i stora klasser, “det var rallycross vid kryssmärket”.

Ror; vinden vrider medsols. Motsatsen till skrotar.

Rhumblinepolis; person (skeppare, navigatör eller annan) som fixerar på “att följa närmaste vägen”, “segla tillbaka till närmaste vägen”.

San Francisco Roll; en slags vänding av en Laser.

Scoutbåt; 606.

Silversäl; gammal IOD seglare.

Skinnjacka; bar överkropp.

Skjorta upp; att vädret börjar bli bättre ungefär, används oftast t ex om man haft halv storm tillsammans med ett åskoväder som sedan övergår i bara storm… då skjortar det upp lite. Att säga att det skjortar upp för att det blir tre grader varmare är mesigt.

Skrota; när vinden vrider motsols. “Jag tror det skrotar på väst.” Motsatsen till ror.

Skrynklor; krusningar på vattnet, “det är skrynklor på vänsterkanten”.

Slips; focken eller han som kräks. Också löjligt litet storseglel, sånt som t.ex. kan ses på en gammal IOR-båt.

Slirlåda; båt som verkar snabb? (70-talet)

Sly pig; cunningham.

Smultronbris; Ganska lätt vind med helt platt vatten, men trots lättvind är det skönt tryck på kryssen. Med andra ord ganska tung helt laminär luftström, som innhåller ganska mycket rörelse energi trots att “strömningshastigheten” år låg. Slutsats; Lättseglat med lagom tryck och utan ansträngning.

Snibb; fock eller segel i allmänhet.

Snibbis; segelmakare/segelansvarig ombord.

Snören; generell benämning på alla linor, tampar och skot.

SMHI: Sveriges Mytologiska och Hypotetiska Institut.

SMHI-macka; tekaka med ost som intages på läns under familjebetonade mindre allvarliga LYS-seglingar. Från väderprognosernas uttryck “övervägande ost”.

Sopsäck/plastpåse; segel som inte riktigt hänger med längre eller har tappat formen.

Spik; förstaplats, “Collis spikade igen i sista racet”.

Staket; mantåg.

Stresskondom; RIB

Strömgrepp; Fäste mot ström, påverkar båts möjlighet att “hugga sig fast” i strömmen och därigenom dess relativa hastighet mot andra båtar i samma strömfåra vid absolut bleke. Bra strömgrepp gör det möjligt att steka en hel armada utan vind.

Styrénbalja; plastbåt.

Styrpåle; rorkult.

Stång; spinnakerbom.

Stångsegling; spinnakersegling.

Supetrim; möjlighet att justera fockens skotpunkt i sidled.

Surstock; Neptunkryssare. Se också grepjakt.

Svarta gäss; krusingar på annars blankt vatten.

Sverigesidan; fastlandssidan när man seglar på insidan Tjörn. Motsatsen till Tjörnsidan.

Sweet; läcker båt som ser snabb ut.

Sölbåt; vad trimaranseglare (och övriga centerbords seglare) kallar kölbåtar. Den kvicktänkte kölbåtsseglaren svarar naturligtvis med flerskorv (istället för flerskrov).

Tofflor; skroven på en katamaran. Kommer av uttrycket ’segla på en toffla’ är när man endast har ena skrovet i vattnet och besättningen burkar fullt ute i trapets.

Trashank; seglare. Används typiskt av motorbåtsägare.

Tryck; mer vind. “Det verkar vara bättre tryck inne vid land”.

Tråla; tappa ett segel, typ spinnakern, i vattnet och sedan sedan försöka få upp den full med vatten.

Trätoppabana; se djungelbana (från Karlshamn).

Trölla; (utläses värmländskt trölla). När man ska runda en ö, sten, grund mm och man kan gå riktigt nära men rorsman vill ta ut svängen för han tycker han ser grund. Dessa grund, som inte finns, “det är trölla”.

Tystbergatoffel; Furioso, den lite udda båten designad av Lars-Olof Norlin.

Töj; segel.

Vinkelström; Den inåtgående kraft som bildas runt större båtar i samband med ström i bleke och attraherar mindre båtar i sin närhet. Jmfr svarta hål. Kraften är linjärt beroende mot båtens strömgreppskoefficient och riktad mot dess strömgreppscentrum.

Vipptest; stabilitetstest som genomförs genom att vända Open 60 eller VO 70 uppochner, för att sedan få den att räta sig genom att vippa kölen.

The Wallet; båtägaren.

Äckelpäckel; liten (genomskinlig) plastpåse med toapapper som ej får kastas i toaletten och i stället glöms kvar på durken.

Östermalmspressening; se marstrandspäls.

This entry was posted in Fun & Games and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

135 Comments

  1. PelleL
    Posted August 27, 2008 at 15:16 | Permalink

    Är inte bäverhydda en träfolka???

  2. Posted August 27, 2008 at 15:30 | Permalink

    Jo. Och majbrasa framförallt mälar- eller skärgårskryssare?

  3. Micke
    Posted August 27, 2008 at 15:34 | Permalink

    Loftsnipa= Stor motorbåt men flybridge.

  4. Haddock
    Posted August 27, 2008 at 15:37 | Permalink

    Vantspridare för vanligt folk borde bli en tre-åring på vintern…

  5. Pelle P
    Posted August 27, 2008 at 16:02 | Permalink

    Vantspridare´n är dagens garv!!…

  6. jj
    Posted August 27, 2008 at 16:11 | Permalink

    Lysraket= båt med lågt lys som kittats och nu går som tåget

  7. Sam V
    Posted August 27, 2008 at 16:12 | Permalink

    Infucker – som barberhauler fast tvärtom

  8. Johan
    Posted August 27, 2008 at 16:13 | Permalink

    Collbergs svar på hur man trimmar sin båt: “det skall kännas kräm”.
    Har även hört honom säga: “Det skall kännas som att sitta på smör”

    Har även mitt eget uttryck vid djungelsegling. Det är trolla (utläses värmländskt trölla). När man ska runda en ö, sten, grund mm och man kan gå riktigt nära (fender fram!) men rorsman vill ta ut svängen för han tycker han ser grund. Dessa grund, som inte finns, ‘det är trölla’.

  9. Johan
    Posted August 27, 2008 at 16:32 | Permalink

    Skjuta en nödraket, dricka en 2.8% folköl

  10. Feffe
    Posted August 27, 2008 at 16:46 | Permalink

    Vad hände med kölstock ?

    // F

  11. Posted August 27, 2008 at 17:17 | Permalink

    Ja, vad var det kölstock var nu igen? Drickbart va?

  12. Posted August 27, 2008 at 17:36 | Permalink

    F-n, jag som trodde att det du beskriver som Mexikan kallades för “Kiwi Drop” och att en Mexikanare istället är en Shock cord-anordning för att hålla fram skot och gaj till fördäckaren och Japanare en anordning för att sätta fast fockfallet i rätt höjd på förstaget… nu är jag helt förvirrad…

  13. Crille
    Posted August 27, 2008 at 17:47 | Permalink

    Varför ligger kocken nere i ruffen?? Han har fått durkslag :)

  14. Posted August 27, 2008 at 17:55 | Permalink

    Mexican = Kiwi Drop.

    The term ‘Kiwi drop’ for a windward spinnaker drop came to prominence in the world in the 1987 America’s Cup it was a manoeuvre the New Zealanders did a lot, to great effect, so that became the term. Although now in America they call it ‘a Mexican’ apparently, because when the event was in San Diego, the windward side was facing towards Mexico so it became ‘a Mexican’.

    Spana också in http://www.blur.se/2007/09/15/americas-cup-dictionary/

  15. Mikael
    Posted August 27, 2008 at 19:25 | Permalink

    Baksegel, framsegel och stångsegel har jag bestämt för mig att svenska mästarna i Express kallade seglena. Vilket som är vilket får ni klura ut själva. :)

  16. Jocke_R
    Posted August 27, 2008 at 19:32 | Permalink

    Grosshandlare nr 1 alla kategorier är att komma inslörande vid lovartsmärket på startlinjen (ofta startbåten) med tillräckligt hög fart för att någon ska våga sätta sig emot. Det är en riktig grosshandlare, allt annat är bara bleka varianter på samma tema.

    “Lägga en bajsmacka i näbben”, slå för att täcka någon i syfte att kasta skitvind

    “Hitlerpåk”, mast med avikande spridarkonfig gärna pekande framåt eller bogspröt.

  17. Feffe
    Posted August 27, 2008 at 19:32 | Permalink

    Visst bestämde vi att kölstock = ankarwhiskey ?

    // F

  18. Bosse
    Posted August 27, 2008 at 20:25 | Permalink

    Träfolkan kallas också för parkbänk

  19. Posted August 27, 2008 at 20:28 | Permalink

    Asshole – när t.ex. spinnfallet korvar sig vid fall-låset

    Casper Douse – variant av mexican takedown där fördäckarna viftar som
    spöken under den böljande spinnakern på fördäck

    “Den där” – just den trimlina som borde ha dragits i för 10s sedan, för f-n!

    Engelsman – override på skotvinschen

    Barduner är ursprungssvenska (finlandssvenska) för backstag (eng. runners).

  20. Johan O
    Posted August 27, 2008 at 20:38 | Permalink

    Kan bidra med några Örebrouttryck från hjälmaren.

    Buskigt = vinden skiftar okontrollerat i både riktning och styrka (ganska vanligt på hjälmaren).
    Stångsegling = Spinnakersegling.

    Utifrån stångseglingstermen används även kommandon som
    stång upp, stång ned.

    Framseglet = Fock
    Bakseglet = Storseglet

  21. Posted August 27, 2008 at 20:46 | Permalink

    Ja vår onsdag var buskig idag. Meteorologerna hade föreslagit allt mellan
    1-5m/s och mellan väst och ost. Det märktes också, vinden visste inte riktigt själv heller vad den ville. Tack för det uttrycket, skall sätta busken bakom örat.

  22. Björne
    Posted August 27, 2008 at 20:54 | Permalink

    Styrpålen=rorkulten

  23. M
    Posted August 27, 2008 at 21:29 | Permalink

    dojar ur=vinden minskar

  24. Emil Wiberg
    Posted August 27, 2008 at 21:45 | Permalink

    polish tack-change, hissa nya förseglet outside, slå, ta ner gamla förseglet outside…

  25. Posted August 27, 2008 at 21:54 | Permalink

    Nu börjar det likna nåt!

  26. Marcus Sylvin
    Posted August 27, 2008 at 22:22 | Permalink

    Fattigmans IPS=Bogpropeller

  27. Jnnb
    Posted August 27, 2008 at 22:23 | Permalink

    Den där engelska herremannen = Cunningham (man kan ju inte alltid komma ihåg namnen på alla j…a tampar)

  28. Forsman
    Posted August 27, 2008 at 22:44 | Permalink

    Puttisar, eg puttifrånkorvar, eg fendrar.
    Sånt som ingår i vardagsvokabulären ombord på en stockholmsbåt ;)
    /Fredrik, Du Soleil

  29. JJ
    Posted August 27, 2008 at 22:47 | Permalink

    Ingen som tagit med kinesen? Man kinesar när man broachar och får slänggipp samtidigt. Någon med erfarenhet kanske kan ge en utförligare förklaring ;) Klart bland det farligaste man kan utsätta sin fina rigg för.

  30. Posted August 27, 2008 at 22:51 | Permalink

    Snabbkurs i finska:

    Storsegel – Stoora
    fock – fokka
    genua – genoa
    spinnaker – spinnu
    pinnen – pinna
    skot – skuutti (finska u uttalas som O i Olle)
    gaj – gaija
    mast – masto
    bom – puomi
    köl – köli
    fall – falli (nostin (“lyftare”) på riktigt, men som regel kan man sätta i efter den svenska termen så fattar nog alla)
    jipp – jiippi
    slag – venda (vastakäännös (“motvindssväng”) för finska puritaner och renhåriga)
    styrbord – styyrpuuri
    babord – paapuuri
    Sittlåda – sitlooda (för ej puritaner)
    däck – täkki (“gammalfinska”, kansi på riktigt)

  31. Richard
    Posted August 27, 2008 at 22:52 | Permalink

    Skinnjacka – bar överkropp
    snacka med Ulrik – spy
    töj – segel
    blåser ollon – blåser hårt som tusan (90talet)
    slirlåda – båt som verkar snabb? (70talet)
    blekskenare – lättvindsbåt (20talet)
    snib – fock
    blåsa – spinn

  32. Posted August 27, 2008 at 23:18 | Permalink

    Töj = segel
    Hoj = båt

  33. Mikael
    Posted August 27, 2008 at 23:25 | Permalink

    Snören = generell benämning på alla linor, tampar och skot.

  34. Mats
    Posted August 28, 2008 at 00:19 | Permalink

    Ja du Johan, “Trölla” går vi inte på längre. Tre ggr på ett Tjörn räcker. ;)

  35. Posted August 28, 2008 at 08:20 | Permalink

    Prata norska – spy
    Butt Cleat – gastar som sitter på ett fall eller trimlina som skall justeras el. släppas

  36. PAJ
    Posted August 28, 2008 at 08:26 | Permalink

    Det ni kallar Djungelbana brukar vi i Karlshamn kalla Trätoppabana.

  37. Anders
    Posted August 28, 2008 at 08:31 | Permalink

    Downfucker = Nedhal

  38. M
    Posted August 28, 2008 at 08:46 | Permalink

    Halloj.

    Motorbåtsfolk som inte gillar oss seglare….. Kallar oss Trashank… Trashank är en sån där med pinne som gärna lägger sig längst in i viken och sedan signalerar till sina kompis trashankar att här kan alla trashankar ligga…

  39. Posted August 28, 2008 at 09:17 | Permalink

    Skrota – När Vinden vrider, “Jag tror det skrotar på väst.”
    Mittfisk – bisektrisen mellan styrbords och barbords layline, vid osäkerhet på väderläget på långa kryssbogar seglas nära mittfisken.
    Rhumblinepolis – Person (skeppare, navigatör eller annan) med stor fixering vid: “att följa närmaste vägen”, “segla tillbaka till närmaste vägen”

  40. PelleL
    Posted August 28, 2008 at 09:21 | Permalink

    Grytkusk = motorbåtsförare, särskilt en som kör alldeles för nära segelbåtar i den fart där hans motorbåt gör maximala svall.

  41. Posted August 28, 2008 at 09:23 | Permalink

    Bomknäckare: Strorskaligt turbulent vind på läsidan om höga bergsöar i medelhavet som kan orsaka kraftiga kastvindar med förödande konsekvenser för bommen. Speciellt krånglig för båtar som söker lite vind- och sjölä bakom nämnda ö-typ för att koka kaffe…

  42. Micke
    Posted August 28, 2008 at 09:47 | Permalink

    Nanonera = Vaxning och polering med nanovax

  43. M
    Posted August 28, 2008 at 09:51 | Permalink

    Kanske inte ett slang men denna mening fick jag höra av vår rorsman på ett SM i år… Hur tolkar man det här??

    Startlinjen ligger rakt på mitten!?

    Vi vann inte kan jag säga.. Haha

  44. Johan
    Posted August 28, 2008 at 10:03 | Permalink

    “Sjysst knuff i luman!” = Fint väder, soligt
    “Stå som spikade i fjär’n”, se parkera

  45. Posted August 28, 2008 at 10:38 | Permalink

    Surstock = Neptunkryssare. (Vinner nästan alltid när det blåser >5 m/s ;-()

  46. Johan Sölve
    Posted August 28, 2008 at 13:15 | Permalink

    Sweet = oj vilken läcker båt, den ser snabb ut – känt Peter Gustafsson-uttryck ;-)

  47. tollstoj
    Posted August 28, 2008 at 13:19 | Permalink

    SMHI macka= Teakaka med ost som intages på läns under familjebetonade mindre allvarliga LYS-seglingar.
    Från väderprognosernas uttryck övervägande ost.

  48. Johan
    Posted August 28, 2008 at 13:22 | Permalink

    Ror: Motsatsen till skrotar
    Ror – När vinden vrider medsols
    Skrotar – När vinden vrider motsols

    Några till;
    B-maxare: Tyngsta gasten ombord
    Rail Fodder: Besättning med främsta uppgift att sitta på kanten
    Snibbis: Segelmakare / segelansvarig ombord
    SMHI: Sveriges Mytologiska och Hypotetiska Institut

  49. Posted August 28, 2008 at 13:39 | Permalink

    Bästa hittills var nog “nanonera”, beskrivande på nåt sätt :)

  50. Sam V
    Posted August 28, 2008 at 13:48 | Permalink

    # 39 Mittfisk – korrekt benämning på mittplanka på fördäck på träbåt eller båt med teakdäck. Ej slang alltså.
    Seglarkavaj – ytterligare en benämning på 80-tals Henri Lloyd-jacka (se Marstrandspäls). Under den kunde man ha en:
    Glesbygdskavaj – samma åttiotals fleecejacka från Helly Hansen, dvs den tidiga med ludd ut. Gärna orange eller skogsgrön.

  51. Erik B
    Posted August 28, 2008 at 14:03 | Permalink

    Jag saknar Blur i listan ovan!

    Enligt Wikipedia betyder det:
    “Blur” generally refers to the appearance of an unfocused image.

    Fast jag tycker inte det stämmer på Peter. Finns det någon annan mer relevant betydelse av Blur?

  52. Toffe
    Posted August 28, 2008 at 15:55 | Permalink

    Mastbåt = segelbåt för motor

  53. Henke
    Posted August 28, 2008 at 17:01 | Permalink

    Elefantpessar eller bara pessar=gummibåt eller RIB. Företrädesvis i flottan. “Nilsson! Kör i land FC i pessaret!”

  54. MickeG
    Posted August 28, 2008 at 17:02 | Permalink

    Shortsvär=allt som inte kräver Fladen eller annan överlevnadsdräkt.
    Dvs för det mesta mellan mars-slutet okt på v-kusten. något kortare säsong i norrland.

  55. Fredrik
    Posted August 28, 2008 at 18:13 | Permalink

    För att skilja på down fucker till symmetriska spinnakern innanför pulpit och down fucker till assymmetriska utanför fick den assymmetriska det föga smickrande namnet ass-fucker i år.

  56. R
    Posted August 28, 2008 at 19:58 | Permalink

    In-fucker används också för den lilla lattbiten som man använder för att låsa/öppna kardborren till lattfickor

    Sly pig = cunningham

  57. Posted August 28, 2008 at 20:12 | Permalink

    Vad bra, jag har alltid undrat vad inpetaren heter :-D

  58. PelleL
    Posted August 28, 2008 at 21:07 | Permalink

    inpetaren heter latt-pitt och inget annat……

    • Kalle
      Posted August 16, 2012 at 15:37 | Permalink

      Och lattfickan heter då förstås lattfitta?

  59. Pelle
    Posted August 28, 2008 at 21:45 | Permalink

    Negrer = Mörka krusningar på vattnet av en riktig körare (70-tals uttryck)

  60. Backe
    Posted August 29, 2008 at 04:33 | Permalink

    “The Wallet” = boat owner

  61. Björn
    Posted August 29, 2008 at 08:47 | Permalink

    En “slips” är ett löjligt litet storseglel, sånt som t.ex. kan ses på en gammal IOR-båt.

  62. Posted August 29, 2008 at 10:36 | Permalink

    Silversäl = gammal IOD seglare :)

  63. tjoffe
    Posted August 29, 2008 at 11:29 | Permalink

    08e förtöjning = alltför klena förtöjningstampar..

  64. Norsken
    Posted August 29, 2008 at 13:31 | Permalink

    I Norge er Engelsman = “Fitte stikk”

  65. Posted August 29, 2008 at 18:11 | Permalink

    Sen har jag hört att klassen 470 “fir o sytti” i vissa kretsar kallas för “sur o fitti”.

  66. Posted August 29, 2008 at 20:59 | Permalink

    gnav = vang (kicken) upponer, såsom 49er.

  67. PAJ (Folkbåtsseglare)
    Posted August 30, 2008 at 18:21 | Permalink

    DraÅtHelveteFlaggan=Protestflaggan

    I en Folkbåt är det ståhöjd överallt utom i ruffen :-)

  68. Emil Wiberg
    Posted September 1, 2008 at 13:29 | Permalink

    Oh´boys – overrides (override – se senaste segling…)

    Det ord som en del plötsligt dämpade trimmers använder när det händer. “oh´boy… I just had one…”

  69. Pär Lundberg
    Posted September 1, 2008 at 22:18 | Permalink

    Dick/dicken = liten latt peke på genackern vid hornet för förhindra att man virar lovartskotet runt kölen. Ordet har ävent använts flitigt som beskrivning på rorsman

    the afterfarce = lagom smickarande benämning på en lagom bra afterguard

    Bonner (eft.Nick Bonner) =konstycket att vira focken runt förstaget. Inte helt ovanligt vid en Kiwi eller dead down approach där focken får fladdra lite för fritt innan spinn kommer ner.

  70. Nautihamstern
    Posted January 26, 2009 at 21:49 | Permalink

    Gubbvisp, klåp-rosett = bogpropeller

    Äckelpäckel = liten (genomskinlig) plastpåse med toapapper som ej får kastas i toaletten och i stället glöms kvar på durken.

    Kultsmisk= Överraskande ryck i rodret när man backar. Brukar leda till kvävda svordomar och att det går ännu mer åt helvete än vanligt.

  71. Posted March 8, 2009 at 19:58 | Permalink

    Vi tackar Marting Strömberg för

    Köra Psalmbok= Köra saxat på Stockholmska :-)

    • Fredrik Lönegren
      Posted November 17, 2011 at 00:08 | Permalink

      “Svanen” har jag också hört

  72. Posted June 9, 2009 at 12:02 | Permalink

    Skrynklor; små vågor på vattnet. “Jag ser skrynklor på vänsterkanten, vi slår”.

    Sverigesidan; fastlandssidan när man seglar på insidan Tjörn. Motsatsen till Tjörnsidan.

  73. Robert Åkerman
    Posted June 9, 2009 at 12:43 | Permalink

    -> #67
    I min 21″ one-off brukar jag säga:
    Jag behöver inte ståhöjd när jag sover
    och när jag är vaken så seglar jag :-D

  74. Richard D.
    Posted July 28, 2009 at 00:06 | Permalink

    Burka säger väl 08:orna för kränga..

    • Andrej
      Posted August 27, 2009 at 21:49 | Permalink

      Nja, när båten kränger så börjar vi burka.

      Sopsäck/ plastpåse: segel som inte riktigt hänger med längre / tappat formen

  75. MiniMe
    Posted July 28, 2009 at 14:03 | Permalink

    saknar väl kända “supertrim”….(när det tas uttryck från väl kända profiler…)

  76. Posted July 28, 2009 at 14:27 | Permalink

    Gösstake=Den löjligt korta masten på en Rival 22

  77. Danne
    Posted August 26, 2009 at 23:59 | Permalink

    Näbbstövel = IF-båt

  78. Danne
    Posted August 27, 2009 at 00:02 | Permalink

    Bryggsegla = Sitta i båten och tex fika utan att lämna hemmahamn.

  79. Murmir
    Posted August 27, 2009 at 06:44 | Permalink

    Tofflor; skroven på en katamaran. Kommer av uttrycket ‘segla på en toffla’ är när man endast har ena skrovet i vattnet och besättningen burkar fullt ute i trapets.

    Sölbåt; vad trimaranseglare (och övriga centerbords seglare) kallar kölbåtar. Den kvicktänkte kölbåtsseglaren svarar naturligtvis med flerskorv (istället för flerskrov).

    Kineshora; stormlykta (billig, har kinesiska tecken och värmer lite)

    • Mikael
      Posted September 27, 2009 at 23:51 | Permalink

      “Sail a banana”/”Make a banana” = segla på ett skrov med en Hobie Cat 16

  80. Murmir
    Posted August 27, 2009 at 07:05 | Permalink

    Mastbåt; finns även uttrycket att Bavariasegla.

    Kastrullbåt; Cruisingbåtar som tävlar (dvs båtar som har kastruller med på kappsegling).

  81. Claes Engelin
    Posted August 27, 2009 at 09:27 | Permalink

    Grosshandlare, eller grosshandlarstart, var något man kunde göra förr. Före 1965 kunde man begära plats vid lovartsmärket. Då var det populärt att komma slörande ner mot lovartsmärket, skrika “PLATS!”, lova vid märket och sticka iväg.

    Från och med 1965 års kappseglingsregler får en lovartsbåt inte längre begära plats vid lovartsmärket. Istället har det blivit möjligt för en läbåt att trycka dem utanför linjen. En kul manöver när man lyckas sätta den :-)

    Uttrycket har levt kvar mest för att en del båtar ibland försöker sig på att slänga sig in vid lovartsmärket. Det kan ju fungera rätt bra, om det finns en lucka. Åtminstone om man vill kunna slå direkt efter starten.

    Numera får det anses vara en manöver med hög risk. Dels är det svårt att pricka timingen rätt: är man för tidig, blir det väldigt dumt. Dels förutsätter det att det verkligen finns en lucka att slänga sig in i. Dessutom lär man ha en båt tätt framför sig i lä, vilket ju aldrig är bra.

  82. Mauritz
    Posted August 27, 2009 at 10:07 | Permalink

    Kölvattensvin: Besättning/båt som lämnar skräp i vattnet efter sig – kanske dumpar överbliven mat inför målgång…

    Svarta gäss: krusingar på annars blankt vatten

  83. Bjørn V
    Posted August 27, 2009 at 10:29 | Permalink

    Til Harald
    Underlig at Tala Norska = att spy, i Norge er det tv¨¨art om ; Snakke svensk = spy

  84. Claes Engelin
    Posted August 27, 2009 at 10:32 | Permalink

    San Francisco Roll:

    En manöver som Laserseglarna i SF hittade på. När man har tippat med en Laser är det lätt hänt att båten driver iväg en bit, innan man har simmat ifatt den (tänk, 400 meter klädsim). Då har båten oftast vridit sig, så att masten pekar mot vinden. Om man då klättrar upp på centerbordet för att resa båten, kommer vinden oftast att genast slå omkull den igen, så man trillar i, får simma runt och börja om.

    SF Roll innebär att man istället klänger sig fast med armar och ben på undersidan av centerbordet, och “hoppar” några gånger, så att masttoppen lyfts en bit. Vinden får tag i seglet, och båten kappsejsar genast åt andra hållet. Under tiden håller man fast i centerbordet och följer med runt. Sedan är det bara att ställa sig upp, resa båten stilla och fint, för att så segla vidare.

    En väldigt elegant manöver, som sparar mycket tid och kraft.

  85. Posted August 27, 2009 at 11:57 | Permalink

    I början av min och min frus gemensamma seglingsbana gick alla fina orustbyggen under benämningen “Hansson & Bengtsson” (Hallberg Rassy)
    /petter

  86. Andrej
    Posted August 27, 2009 at 21:51 | Permalink

    Hjälpsegel: alla segel på Bavaria och motsvarande. (Jämför äldre motordrivna fartyg, t ex fiskebåtar)

  87. Keops
    Posted August 28, 2009 at 09:12 | Permalink

    pinnen; rorkulten (av uttrycket tar du pinnen, om man vill att någon annan ska styra en stund).

  88. niclas
    Posted August 28, 2009 at 15:23 | Permalink

    mördarsnigel = Bavaria. (som också är långsamma, äckliga och har invaderat sverige)

  89. Erik Barkefors
    Posted August 28, 2009 at 15:45 | Permalink

    Du behöver inte vara orolig. Det är bara 30 st som tagit ut LYS/SRS-cert (+8 st B Match…) så om du håller dig på kappseglingar så blir det ingen trängsel med Bavaria ;-)

  90. Posted September 27, 2009 at 21:39 | Permalink

    Byrå = Vindö

    Hört vid mastkranen idag, “När jag slutade kappsegla så skaffade jag mig en byrå. den är så fin att mina barn inte vågar låna den. Passar mig utmärkt”…

  91. Minna
    Posted May 26, 2010 at 20:31 | Permalink

    haha, detta var mycket underhållande! :)
    På finlandssvenska brukar vi säga “bleke” för total vindstilla och sedan har ju det viktigaste glömts här:
    fjärdssup och landsstigningssup (ibland behövs också manövreringssup). Och för att vara en riktig sjöbuse måste det naturlligtvis vara äkta vara (dvs inga svagdrycker räknas)

  92. Posted May 30, 2010 at 08:15 | Permalink

    Odiot; Från “OD idiot”. Någon som i varje diskussion alltid framhåller fördelarna med entyp. Ropar ofta “segla entyp”. Från signatur på SEILmagasinet.

  93. Posted May 30, 2010 at 13:50 | Permalink

    I den bästa av världar skulle alla kappsegla med…
    Men nu är vi inte där och därför gillar jag odiot ;-)

  94. JJ
    Posted July 5, 2010 at 08:45 | Permalink

    Järngenua = Motor

  95. Daniel
    Posted July 6, 2010 at 09:54 | Permalink

    kötta, säger vad det är, ha kött på kanten. se burka

  96. Posted September 22, 2010 at 19:05 | Permalink

    Uppdaterat med bland annat “fetröv” och “djävulshål”.

    Något mer ni saknar på listan?

    • Pär
      Posted September 22, 2010 at 19:38 | Permalink

      Choc-a-block – maximalt skotat, block i block, används oftast av de seglare som tror att ju hårdare man skotar desto fortare går det!

  97. Pär
    Posted September 22, 2010 at 19:40 | Permalink

    Knickedick – kan användas nästan närsomhelst, oftast en fiffig och kreativ lösning med någon specialknop el liknande.

  98. Micke Ö
    Posted September 23, 2010 at 12:24 | Permalink

    Lyspimpad = SRS optimerad båt
    Garbage 35 = Fulsegelbåt som man inte vet vad det är för modell

  99. johan kindeborg
    Posted September 23, 2010 at 13:23 | Permalink

    Blygruva = IORbåt-70-tal tex ballad comfort mfl.

    Fabriksrevad = ej lätt vindsraket underriggad typ rival 22

    • Thomas Ottosson
      Posted September 23, 2010 at 14:09 | Permalink

      Jag vet inte om jag håller med. IOR straffade (initial) styvhet så till den milda grad att en hel del IOR-båtar faktiskt seglade runt med träkölar (visserligen i kombination med en försvarlig mängd bly i kölsvinet). Själv förknippar jag snarare uttrycket “blygruva” med sexor, åttor och tolvor – som ju har runt 75 % av vikten placerad i kölen.

    • Lars M
      Posted November 17, 2011 at 21:50 | Permalink

      Vissa Bavarior måste man väl också kunna klassa in som ‘fabriksrevade’ :-)

  100. Micke Ö
    Posted September 23, 2010 at 13:30 | Permalink

    Båtrullator= Upptagningsvagn subblift

  101. Johan A
    Posted September 23, 2010 at 14:29 | Permalink

    “Kära” är väl ett vanligt uttryck bland äldre om att gå dj-ligt nära en udde tex.

  102. Micke Ö
    Posted September 23, 2010 at 14:38 | Permalink

    Sorterad brädhög= Trä segelbåt

  103. johan kindeborg
    Posted September 23, 2010 at 21:58 | Permalink

    okay jag ger mig direkt (fast jag menade tung trög båt som sitter fast i vattnet)

    R båt 5a. 6. 8. 12m (har själv ägt en R 5.5m på 2 ton och 1.5 bly i kölen så jag vet) är såklart. BLYGRUVA typen tack…

    Nytt försök med IOR båt då..

    Truck = IOR båt tex. truck 30 31 32 osv. Nöjd nu?

  104. Gert F
    Posted November 12, 2011 at 10:59 | Permalink

    Åka Kran 24 = Segel- eller motorbåt som sjösätts och torrsätts med mobilkran och ligger still i hamnen dessemellan.

  105. Raketen
    Posted November 13, 2011 at 23:18 | Permalink

    Sätta nödgenua = Starta motorn

    • Lars M
      Posted November 13, 2011 at 23:48 | Permalink

      Järngenua var det väl…

      • Raketen
        Posted November 14, 2011 at 20:15 | Permalink

        Nja. En riktig seglare använder väl den onämnbara endast i nödfall? ;)

  106. Glufor
    Posted November 15, 2011 at 10:52 | Permalink

    Polyesterbrottning = Jollesegling (2011)

  107. Fredrik Lönegren
    Posted November 16, 2011 at 21:41 | Permalink

    På dom båtar som har två Genua 1
    Lätta Genua1= Lättan
    Tunga Genua1 = Fettan

    Å så ett uttryck från Norra Vänern “det lanar”

  108. Sture Smith
    Posted November 17, 2011 at 00:12 | Permalink

    Dessa uttryck hittade jag inte?!
    Hamnröta=inträffar när man blir liggandes för länge i hamn
    Rudderfucker=Rorgängare
    Köra buss=gör han som spyr på dass liggandes på durken och håller i dassringen med två händer, kan även låta som en b.
    Den går som en d-a mina=Grävande IOR holk på kraftig undanvind
    Kinesgipp eller Kinesare=ofrivilig gipp av storen utan gippa spinnan vilket slutar i en jättebroach
    Att lägga en huggorm=att ej styra rakt, sicka sacka likt mönstret på en huggorm
    Ormbo= så det ser ut med alla tampar i sittbrunnen efter en lång spinnaker gång

    Sture Smith
    “Sjöglans”
    Dehler 39SQ

  109. Glufor
    Posted November 17, 2011 at 09:26 | Permalink

    Gransegel = Paddel

  110. jonas
    Posted November 17, 2011 at 20:54 | Permalink

    punktering – vindfattigt
    snoa – 720 grader

  111. Jan
    Posted November 17, 2011 at 21:16 | Permalink

    Plockepinnväder
    När vindpilarna på väderprognosen… ja ni förstår.

  112. Raketen
    Posted November 17, 2011 at 21:16 | Permalink

    Vänta anal.

    Mitt omdöme/uttryck, om Göta Kanal i somras. Jag var tvungnen att gå hela vägen mitt i högsäsongen. :(

  113. srsseglaren
    Posted April 4, 2012 at 04:35 | Permalink

    Tepåse(teabag) = ovan vindsurfare, jolleseglare nu är han i nu är han uppe osv.

  114. niclas
    Posted August 10, 2012 at 01:32 | Permalink

    Vegla: att under segel “kryssa” mha motor i båtar som har taskig VMG mot vinden, som tex Vegan.

  115. Magnus
    Posted August 13, 2012 at 00:24 | Permalink

    Havskråka = Maxi77a

  116. John
    Posted August 13, 2012 at 13:21 | Permalink

    Ginpalats – Motorbåt med flybridge

  117. Gert F
    Posted August 13, 2012 at 20:10 | Permalink

    Tamponglåda=båt som har ett eller flera skot släpande i vattnet (oftast spinnskot).

  118. Sebastian Larsson
    Posted August 14, 2012 at 17:00 | Permalink

    Blya = Att till sist lova upp i vindögat för att klara kryssmärket

  119. Janne S
    Posted August 16, 2012 at 00:51 | Permalink

    Parksoffor – Hotta båtar som seglas i SRS eller IRC för att de inte klarar konkurrens i ORCi, och klagar på att de mäter för dåligt. Parksoffor som seglas bra placerar sig väl oavsett regel, och kallas med rätta vinnare. Vissa vinner tom VM två år i rad.

    • Calle P
      Posted August 16, 2012 at 11:14 | Permalink

      Vad kallar man då en båt som seglar ORCi och inte entyp av samma anledning?

    • Posted August 16, 2012 at 12:12 | Permalink

      Vad kallar man någon som är för fin för att segla samma race som alla andra utan nöjer sig mer att segla en regatta vartannat år?

      Men det är klart, med en 18:e-plats i Finland så har du ju all rätt att slå dig för bröstet ;-)

      • Mats V
        Posted August 16, 2012 at 14:20 | Permalink

        En ganska duktig seglare, kanske?

        On a more serious note; jag tror du skulle kunna placera dig alldeles utmärkt även i ORCi om du seglar väl. Skillnaden är inte så stor som många vill göra gällande och vi skulle nog alla vinna lite på om skyttegravskriget mellan olika regler tonades ned lite. Seglar själv samma båt i SRS, IRC och ORCi (och scratch på semestern!). Innan dess entyp när jag hade sådana. Allt lika roligt! :-)

  120. Nicke R
    Posted August 16, 2012 at 09:58 | Permalink

    Hej, den här var ju rolig ;-). Några till :

    Skogsmatroser – båtfarare som lämnat stöttifrånkorvarna ute (se puttifrånkorv)
    Krakofarare – äldre benämning på skogsmatroser
    Nattmössa – bomkapell
    Turist – icke kappseglande båt med akterflaggan uppe
    Syda – båten syder då den kränger, torde komma av att läsuden går i vattnet (på äldre ekor etc).
    Plåtgenua – hjälpmotor
    Plåtgräns – farten då plåtgenuan tas i bruk. Ofta hett diskussionsämne.
    Lata Laban – autopilot
    Gnäll-Kajsa – autopilot med högt och tydligt ljud

  121. GöF
    Posted August 16, 2012 at 18:41 | Permalink

    segling : (av fornsv. segher, ”seg”, alltså egentligen ”att sega sig fram”) den ädla konsten att bli blöt och illamående genom att till höga kostnader ta sig ingenstans.

3 Trackbacks

  1. By Wrap Up 2008 | bloggen | blur on December 29, 2008 at 08:45

    [...] Seglarslang (69) [...]

  2. By Epitet « Fri Logg on May 3, 2010 at 23:47

    [...] Enligt BLUR går Neptunkryssare under eptitet surstock och grepjakt. Mycken annan rolig seglarslag finns på BLUR seglarslang. [...]

  3. By Från arkivet – seglarslang | BLUR on August 11, 2012 at 12:55

    [...] artiklar som har engagerat er läsare. En tråd från 2008 som blommar upp då och då handlar om seglarslang och konstiga uttryck man kan få höra ombord. Har ni några nya ord som borde vara [...]

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>