Skip to content

8 Comments

 1. Calle P
  Jul 28, 2007 @ 09:29

  Byt klubb…

  Reply

 2. Alf Tornberg
  Jul 28, 2007 @ 10:39

  Enligt min mening är GKSS en mycket seriös och hårt arbetande klubb , som nått goda resultat i sitt arbete med såväl ungdom som elit. Men även solen har sina fläckar. Information och tillgänglighet är viktigt och här finns förbättringsmöjligheter. Peter Gustafssons kritik är saklig och konstruktiv och det skulle förvåna mig mycket om inte klubbens vd snarast ser till att GKSS kommer att ligga i topp även på kommunikationsområdet.

  Reply

 3. Moster
  Jul 28, 2007 @ 11:31

  Hej.
  Håller fullständigt med dig Peter, GKSS funktionärer är ofta hopplösa att få tag i, webben bedrövlig. Jag tror det knorras lite överallt i klubben.

  Reply

 4. Calle P
  Jul 28, 2007 @ 14:52

  Varför inte låta olika klubbar sköta olika saker så att det lilla vi har utnyttjas maximalt?
  GKSS = Elit, Matchracing och Marstrandsregattan.
  BKSS = LYS kölbåt
  LSS = Entyp kölbåt

  //Calle

  Reply

 5. Peter Gustafsson
  Jul 28, 2007 @ 18:57

  Vilka klubbar är riktigt duktiga då?

  Alf, jag vet att Peter (som är VD på GKSS) har mycket att hantera. Och att GKSS håller världsklass på andra områden. Det är väl kölbåtsseglingen som är lite lågt prioriterad :-). Jag är osäker på hur man organiserar denna typ av tävlingar, men normalt finns det väl en projektgrupp/tävlingsledning som måste driva informationen kring varje enskild regatta?

  Calle, du menar som att annonsera en shorthandsegling, och sedan tar alla semester så att det inte blir nåt ;-)

  Reply

 6. Calle P
  Jul 29, 2007 @ 09:20

  Vi viste om att det skulle bli ett problem att få ihop folk till den tävlingen. Så vi föreslog att den skulle köras sammtidigt som vår klubbsegling. Men tyvärr så valde seglingskommiten att placera den på vad jag tycker fel helg. Vi får se om det görs ett nytt försök till nästa år. Men med fler aktiva medlemar så kanske det går…

  Reply

 7. Lars M.
  Jul 29, 2007 @ 15:41

  Ja vi är nog alla överens att hemsidan har misskötts och det sannolikt till förfång för antalet deltagare.
  Jag är i alla fall en som inte kommer på grund av att jag inte kunnat få svar via info@gkss.se när jag ville veta vilka som var anmälda etc.
  Dåligt,tycker jag,oavsett om det valdes rätt weekend eller ej.
  Skärpning GKSS
  Lars

  Reply

 8. info@gkss.se | blur
  Sep 30, 2007 @ 13:33

  […] fortfarande inte funka? Det var problem inför Offshore Race och nu verkar IMS-seglarna inte få svar heller (diskuteras […]

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.