Hallå TV-sporten?
Hasse Bauer på hamnen.se har tröttnat på medias bevakning av segling. Nedan hans öppna brev till gubbarna på TV. Jag är osäker på vem som var media-ansvarig på mästarnas mästare, men flera av Hasses idéer borde kunnat flyga?
Medias bevakning av vår sport debatteras med jämna mellanrum. Varför skrivs det inte mer? Varför sänds inte segling på TV? Varför finns inte svenska seglingstidningar på nätet? Vems fel är det? Vad gör SSF?
Arne på regatta.nu bidrog till debatten med att trolla fram tre helsidor på sig själv och sin besättning (Venern Cup i Nya Wermlands-Tidningen, Kattegatt Pokalen i Kungsbacka-Posten och ett personporträtt i G-P). Way to go!!!
Åke Fredriksson, som ju har varit insyltad i TV-media både kring Whitbread, Volvo Ocean Race och Tjörn Runt vet hur svårt det är. Han tog upp detta på sin blogg i våras.
På global nivå (läs OS) har man officiellt kommit fram till att segling är tråkigt och färglöst.
Men både Volvo och Ericsson menar att man kan räkna hem sina investeringar bara i publicitet. Och Archipelago Raid (233.000 hits på Google) fortsätter att generera TV-tid på BBC, SKY och YLE långt efter tävlingen är över.
Det verkar finnas två sidor av myntet. Media gillar gubbar som vinner mot alla odds, färgglada strapatser & action. Media gillar inte Express SM eller duktiga seglare som letar vindstråk. Om man inte har en bra vinkling.
Precis som i våra vanliga jobb. Det spelar ingen roll vad man gör, vill man få press så måste det finnas ett nyhetsvärde. Något nytt. Något annorlunda. Efter att ha jagat chefredaktören på Computer Sweden en bra tag svarade han att “att vara framgångrik för att man gör allting rätt saknar nyhetsvärde”. Tack för det…
Hej TV-sporten,
För Sportspegeln söndagen den 21 oktober var Max Bursell redaktör, Berry Lindström producent och Albert Svanberg ansvarig utgivare.
Av ren nyfikenhet undrar jag hur redaktionsledningens nyhetsvärdering fungerade den söndagen?
I TV-upplagan sändes ett cirka fem sekunders inslag om vinnaren i ”Mästarnas Mästare”, det vill säga den regatta som Svenska Seglarförbundet arrangerade för 25 av årets svenska mästare i kappsegling plus två så kallade Wildcards. Wildcards var landslags-seglarna Theresé Torgersson och Johan Molund.
I webbupplagan fanns ingen rapportering från denna idrottshändelse. Beror det på att ”Mästarnas Mästare” inte ens fanns med i körschemat?
Segelsporten är en liten sport i jämförelse med fotboll, ishockey, golf, längdskidor och friidrott, men Svenska Seglarförbundet är ett av landets tio största idrottsförbund med cirka 127 000 medlemmar fördelade på 435 klubbar och 79 klassförbund.
Med Mästarnas Mästare fanns ett gyllene tillfälle för TV-sporten och även andra media att lyfta fram en sport som milt uttryckt blir styvmoderligt behandlad i media.
Någon reporter eller kameraman från SVT fanns inte på plats, och tro mig, vi seglare är inte förvånade. Men professionella kameramän var där och filmade och det gjordes även intervjuer. Eftersom det sändes ett cirka fem sekunder långt inslag i det 45 minuter långa Sportspegeln så bör någon form av kontakt mellan TV-sporten och de som var ute i Sandhamn och jobbade den dagen ha funnits.
Journalistiskt fanns möjligheter till en mängd vinklingar i ”Mästarnas Mästare”. Svenska mästaren i Optimistjolle Flickor, Anna Hagberg kappseglade mot OS-guldmedaljören från 1968 Peter Sundelin. Dagens toppnamn som Theresé Torgesson mot okände svenske mästaren i Mälar 22:a Kristina Lundevall. Jolleseglare mot havskappseglare, flerskrovs-seglare mot kölbåt-seglare.
Personligen tycker jag att segelsporten är fantastisk på många sätt, men framför allt att den kan utövas på så många sätt och nivåer, oberoende av ålder, kön, funktionshinder. Både under korta, intensiva bankappseglingar och under havskappseglingar jorden runt.
Möjligen lider segelsporten medialt av att det finns så många klasser och därför kan vara svårt för personer som saknar kunskap om sporten att göra en nyhetsvärdering. Vi insatta kan vrida och vända om det är rättvist rent sportsligt att blanda så friskt mellan olika klasser för att utse en mästare inom bankappsegling.
Men poängen är följande; för att överhuvudtaget få ställa upp i Mästarnas Mästare måste man under säsongen ha vunnit ett av Svenska Seglarförbundet sanktionerat Svenskt mästerskap. Det gör att en redaktionsledning redan där har en grund för att kanske i brist på kunskap, inte behöva göra bort sig. De kan rapportera om något som är sanktionerat av ett stort idrottsförbund och dessutom är medialt anpassat.
Alla sporter, hur stora eller små de än är, vill synas i TV. Jag förstår problematiken. Mina frågor blir därför:
¤ Hur ser TV-sporten på segling?
¤ Kan något göras på sportredaktionerna och i deras ledning?
¤ Vad ska vi seglare göra för att få upp uppleva mer av vår sport i TV eller andra media?
¤ Finns det fördomar om segling som rikemans-sport?
Brevet och frågorna är skrivna i vänlighet och av nyfikenhet. Det är ett öppet brev som publiceras på webbsajten www.hamnen.se.
hamnen.se har mellan 140 000 och 180 000 besökare i månaden och som redaktör för den sajten och även som privatperson är jag tacksam för svar. Var söndagens Sportspegel en miss i nyhetsvärderingen eller ska vi seglare och andra intresserade av sporten fortsätta att finna oss i den behandling som vi blivit så vana vid?
Med vänlig hälsning
Hasse Bauer
Redaktör hamnen.se, frilansjournalist. Deltog i Mästarnas Mästare efter att som besättningsman vunnit SM i Drake. Har kappseglat jorden runt, jollar, flerskrovsbåtar och kölbåtar på nationell och internationell hög nivå i över 30 år.
PS. Jag kommer ihåg Hasse Bauer från när man var liten, och storögt läste hans reportage från fräcka kappseglingar över hela världen. Han måste vara skyldig till att många av oss blev sålda på segling. Cred!
Oct 23, 2007 @ 00:20
Det är inte första gången som SVT är kallsinniga till segling i TV. Vi är många som har stångat pannorna blodiga mot oförstående TV-chefer. Inte ens Whitbread och Volvo Ocean race har varit intressant. En dåvarande sportchef på TV 4 förklarade för mig för 10 år sedan att “Whitbread har inget riksintresse”. Att 200 miljoner TV-tittare runt om i världen följde Whitbread var liksom en annan sak.
Den kanal som har visat mest segling i Sverige i år är TV8 med både America´s Cup och Tjörn Runt. (TV8 sände America´s Cup live tillsammans med Viasat). Tjörn Runt-programmet i TV8 hade 140 000 tittare. Faktiskt ganska bra för ett så smalt program som segling i svensk TV ändå är. Men TV8 hade varit en mycket bättre seglingskanal om de hade sänt Mästarnas Mästare också. Framtidens TV ligger antagligen på webben och bloggarna. Där är det enklare att styra utvecklingen och många av specialprogrammen kommer att styras om från TV till webben. Det finns idag lika många om inte fler datorer med internetanslutning än TV-apparater. TV-kanalerna själva, inte minst SVT, lägger över många program på webben.
Om man spottar på en sten tillräckligt mycket och länge så blir den så småningom våt. Så det är viktigt att vi fortsätter att tjata hål i huvudet på tröga programchefer. Och hoppas att det så småningom anställs någon programchef som även gillar segling. Den siste seglingsreportern på SVT var Bengt Frändelius (se hans reportage på Wetsuff om “Henrik och Marcus på Marstrandsfjorden 1996”).
Sedan får vi som jobbar med TV och seglingsprogram också ta åt oss av kritiken att segling i TV inte alltid är så kul att titta på. Speciellt för ickeseglare. Det är också en utmaning.
Oct 23, 2007 @ 11:41
Tyvärr så är inte segling prioriterat på de nationella sportredaktionerna. Där prioriteras några stora sporter samt personliga profiler. Jag har en god vän som varit sportchef på en större dagstidning så jag känner mig ganska uppdaterad. Däremot lokalt kan man få genomslag om det finns lokala förmågor och tidningen erhåller nästan färdiga artiklar. Om detta kan man tycka mycket men segling är inte något som sportredaktionerna bryr sig mycket om. Om man lyfter blicken lite så framstår våra “nördiga” diskussioner kring olika respit system och klasser som bara krångligt. Jag kommer ihåg när KSSS placerade X-99:or på “fel” bana i GR. Det var 7 X:99or i mål först och Vinca var på första sidan i DI. Häftigt med bara 7 99:or i Sandhamn men vilket problem jag hade att försöka förklara för min vän att inte Vinca vann och vi inte var 4:a i GR bara för vi kom i mål som det. Jag tror att ända möjligheten att förändra är att arbeta från gräsrots nivå = lokala media istället för att jaga de stora redaktionerna, och där är Arne K ett föredömme.
Stefan
Oct 23, 2007 @ 12:42
Håller med i ovanstående men jag förstår inte varför man alltid skall försöka förklara för personer om detta med handikapp system och att inte första båt imål vinner ? Det är ju det som oftast förs fram i diskussioner om varför segling är svårt att visa på tv, man vet ej vem som leder. Jag är inte ett dugg intresserad av alla kval inför fotbolls wm och struntar blankt i hur upplägget ser ut med alla teknikaliteter som finns så frågan är om vi måste visa segling med målet att alla som inte förstår skall förstå ? Dom kan väl i stället kolla på Harald Treutiger eller liknande mysprogram om segling.
Tycker man kan visa segling för de som är intresserade och då tror jag man kan förstå att vissa seglingar bygger på ett handikappsystem men frågan är om det är de seglingarna som är mest intressanta ur ett mediperspektiv (med undantag av “folkfester” som GR och TR) ?
Sen finns nog massa fordommar bland tv folk och ekonomiska aspekter att brottas emot samt man behöver säkert också seglingskunnigt tvfolk med (kanske det finns, vet ej) som kan jobba med detta.
Stefan Lj
Oct 23, 2007 @ 13:49
Hasse Bauer verkar vara en skön kille som väcker flera frågor som vi seglare ofta ställer oss på temat “Varför får vi så orimligt lite utrymme i media”? Hoppas Hasse får svar på sitt öppna brev till TV-sporten. Skulle vara kul att läsa i så fall….Och hoppas att det ger resultat.
Att det skulle vara så svårt för utomstående att förstå att det finns olika klasser och handicap system inom seglingen köper jag inte riktigt. Allmänheten verkar ju t.ex ha förstått att man inte behöver komma först i mål i en golftävling för att vinna…eller att folkracebilar inte tävlar mot F1 bilar. osv.
Jag kommer också ihåg att jag för länge sen och med stort intresse läste flera av Hasses reportage från fräcka kappseglingar världen över. Kan bara hålla med Peter om att Hasse är medskyldig till att många av oss blev sålda på kappsegling. Som sagt, Hasse verkar vara en skön snubbe….
Oct 23, 2007 @ 14:10
Det finns väl alternativ för att åtminstone i LYS får segling lite mer publikvänlig. Vi körde omvänd LYS på vår DM. Bana var en kryss-läns med 3 varv. Det seglades 2 race. Det var kanske lite konstigt att båtar startade med avstånd en efter en men man var mycket bra uppdaterad om vem som leder och mycket spännande hur fältet omstyvades om. Den här gången var det inte heller de stora båtar som fick skottet utan de som vann….
Oct 23, 2007 @ 15:19
Det är inte första gången som SVT är kallsinniga till segling i TV. Vi är många som har stångat pannorna blodiga mot oförstående TV-chefer. Inte ens Whitbread och Volvo Ocean race har varit intressant. En dåvarande sportchef på TV 4 förklarade för mig för 10 år sedan att “Whitbread har inget riksintresse”. Att 200 miljoner TV-tittare runt om i världen följde Whitbread var liksom en annan sak.
Den kanal som har visat mest segling i Sverige i år är TV8 med både America´s Cup och Tjörn Runt. (TV8 sände America´s Cup live tillsammans med Viasat). Tjörn Runt-programmet i TV8 hade 140 000 tittare. Faktiskt ganska bra för ett så smalt program som segling i svensk TV ändå är. Men TV8 hade varit en mycket bättre seglingskanal om de hade sänt Mästarnas Mästare också. Framtidens TV ligger antagligen på webben och bloggarna. Där är det enklare att styra utvecklingen och många av specialprogrammen kommer att styras om från TV till webben. Det finns idag lika många om inte fler datorer med internetanslutning än TV-apparater. TV-kanalerna själva, inte minst SVT, lägger över många program på webben.
Om man spottar på en sten tillräckligt mycket och länge så blir den så småningom våt. Så det är viktigt att vi fortsätter att tjata hål i huvudet på tröga programchefer. Och hoppas att det så småningom anställs någon programchef som även gillar segling. Den siste seglingsreportern på SVT var Bengt Frändelius (se hans reportage på Wetsuff om “Henrik och Marcus på Marstrandsfjorden 1996”)
Sedan får vi som jobbar med TV och seglingsprogram också ta åt oss av kritiken att segling i TV inte alltid är så kul att titta på. Speciellt för ickeseglare. Det är också en utmaning.
Oct 23, 2007 @ 18:37
Bara för balansens skull: Segling är inte den enda hyggligt stora sport som får mer eller mindre obefintlig bevakning av TV-sporten.
Personligen tycker jag man borde kalla programmet Hockey- och Fotbollsspegeln för att undvika missförstånd.
Oct 23, 2007 @ 18:57
Sänder man golf, curling, speedway etc LIVE så förstår jag inte varför kappsegling uteblivit. Det där med “Rikstäckande intresse” köper jag inte för fem öre.
Vem är först med en svensk internetbaserad seglingskanal för streaming?
Oct 24, 2007 @ 12:52
segling är en rikemanssport. Så vad?
Oct 24, 2007 @ 15:53
Kul å höra att jag bidragit till en sund form av drogberoende. Man blir ju riktigt rörd.
Självklart hör jag av mig om det blir nåt svar från SVT.
Segling är kul oberoende om det är bevakning eller inte. Å det är ju bättre än tvärtom, med andra ord – tänk om det hade varit hur mycket som helst i tv och segling varit skittråkigt.
Inte så kul.
Till P vill jag bara säga att frågan är “Finns det fördomar om segling som rikemans-sport?” Du har rätt, det är irrellevant om det är så eller inte. Men det vore intressant att få ett svar på frågan (tycker jag)
Oct 24, 2007 @ 17:24
Kan vi inte rubba SVT så får vi väl helt enkelt se till att ta över SVT. Se till att någon seglingsvänlig människa börjar arbeta på sportredaktionen. (Dessutom måste denna person vara utbildad i maktmedelhantering). Mera segling i TV. SVT skall representera hela sverige och fem sekunder är inte representabelt!
Oct 24, 2007 @ 21:03
Diskussionen förs också på Fendern; ett kul inlägg var detta:
Oct 24, 2007 @ 21:38
Jag klagar inte för jag betalar inte licensen.
Oct 24, 2007 @ 22:50
En seglingskanal på nätet är en bra idé. Då når man dom redan frälsta och slipper förklara varför första båt i mål inte behöver vara vinnare. Det har nämligen visat sig vara en av anledningarna att ickeseglare tycker att segling är en svår sport. Med matchracingen som ett undantag.
Lite kuriosa, omkring 1980 så sade superpromotorn Mark McCormack att nästa stora TV-sport blir golf. Inte många trodde honom, vem vill titta på när någon slår en boll som man inte ser? Men vi vet hur det blev. Inför Whitbread 1997 sade samme Mc Cormack att “nästa stora TV-sport blir segling”. Och han har egentligen fått rätt där också, i internationell TV. Dock inte i Sverige.
Oct 25, 2007 @ 12:58
Jag refraserar, segling är en sport för rika, vad är underligt med att också icke-seglare eller tv ser det?