Malaga | 19° NV 5 m/s
Det verkar ha gått troll i mina segel. Eller iallafall i logistiken. Bitarna till min gennaker försvann i juli någonstans mellan danska och svenska Posten (danskarna har lämnat paketet till svenskarna… som aldrig har sett det).
Så någonstans ligger massor av paneler till en jättefin gennaker.
Nästa paket med paneler från Quantum i Danmark skickades med DHL. Kanonsäkert. Förutom att de inte fick/kunde/ville åka färjan till Rindö! Nähä. De ville lämna paketet till Postens Företagspaket som ju söp bort det första paketet. Tror inte det… Efter en biljakt fick segelmakaren fatt på DHL-bilen och panelerna.
Sedan fick ju gennakern åka supersnabb Neptunkryssare till västkusten (googla gärna på “grepjaktsfrakt”)
Och i går skulle jag ta med min genua på flyget till Stockholm för lite småändringar. Det gick fint att lämna in den på skrymmande bagage, men den ville inte komma ut på bagagebandet på Arlanda. Hmmm… borta… jaja, det kanske blåser mycket nästa säsong också…
Idag har de tydligen hittat den.
I Malaga.
Nov 21, 2007 @ 19:39
Det är tur för oss bloggläsare att du och dina segel har så spännande liv!
Nov 21, 2007 @ 20:31
Kanske de tog fel på Malöga….långsökt! Språkförbistringar kan leda till rätt så intressanta händelser. Jag skulle för c:a 15 år sedan ordan en föreläsare från USA. Jag kommunicerade med hans sekreterare om vart han skulle, biljetter bokades. Mötet skulle äga rum i Kristianstad i Skåne. Konferansen började och vi började bli lite oroliga när professorn från USA inte dök upp. Detta var en tid då inte internet eller mobiltelefoner var lika vanligt som idag. Tiden gick, och proffesorn saknades, vi började ringa till USA och fick till slut tag på en sömnig sekreterare. Som inte visste något! Efter 2 timmar var det kört, professorn var helt enkelt borta!
Dagen efter mötet fick vi ett ilsket fax, avsänt från ett hotell i Kristiansand i Norge!
Professorn var lokaliserad…..
Nov 21, 2007 @ 21:01
“I Malaga.” *skrattattack*!
Nov 21, 2007 @ 22:33
Ja, vad fan, skulle de ändå göra fel hade det ju varit bättre att skicka mig till Malaga och det förbannade seglet till ett kallt & dimmigt Stockholm.
Nov 22, 2007 @ 01:40
Hej Peter.
Ibland är det bra med en lokal segelmakare,
som har alla resurser, in-house.
En gång kom vår segelduk 18 kartonger om 80kg/st
till Island istället för Nacka, från N-Y. flyg, så mycket kan
hända.
Claes
Nov 22, 2007 @ 09:27
På vårt företag har vi under året skickat gods två gånger till en kund på Cypern. Första sändningen dök upp på Dominikanska Republiken och den andra i Australien!
Nov 22, 2007 @ 15:41
Ja!
DHL´s vägar äro outgrundliga. Nu har Quantum blivit fler.
Vi skär seglen här i Kungälv. Där det finns ett loft vilket är fullutrustat. Vi har ett 10 m skärbord med Laser. Q-bond för limmning och skärning.
Men man kan inte alltid påverka fraktbolaget. Inför dem är vi alla lika.
Hälsningar
Patrik