Paneldebatt inför Tjörn Runt
Några av kanske var med förra året när StSS bjöd in till diskussioner kring Tjörn Runt och hur man skulle få fler deltagare. Nu kör man igen i samband med båtmässan. Mitt tips är att stämningen är mer uppåt i år.
Spännande att LYS-experter skall dyka upp. Kanske tillochmed nån från den hemliga LYS-kommittén som kan lova gratis LYS-brev till alla som vill mäta in sin båt under 2008 :-)
Hjärtligt välkommen till årets paneldebatt!
Ett nytt seglarår står för dörren. I samband med Båtmässan bjuder vi dig till årets paneldebatt med syfte att öka antalet deltagare till Tjörn Runt. Där får ni möjlighet att lyssna på meriterade seglare (bland annat fjolårets vinnare), LYS-experter m.fl. Moderator under debatten kommer att vara Joakim Hermansson chefredaktör på tidningen Segling.
Datum: onsdagen den 6 februari 2008
Tid: 18.30
Plats: Konferenscenter (inträde Göteborgs Convention Center)
Inträdet ar fritt!Anmäl ditt deltagande senast torsdag den 31 januari till StSS kansli via e-post:stss@stss.nu
Begränsat antal platser!
Paneldebatten äger rum under Båtmässan, lokalen når du via Göteborgs Convention Center entré, sen ar det skyltat. Ni kommer att få en entrébiljett till Batmässan som tack för deltagande.
Välkomna, önskar Tjörn Runt Tävlingsledning
Här har vi ytterligare en sjysst regattapromo. Ganska tydligt varför man skall anmäla sig till just deras regatta? Kanske kan StSS hitta nåt användbart här?
Jan 7, 2008 @ 21:29
Lite intressant att Joakim Hermansson (chefredaktör på tidningen Segling) väljer att ställa upp som moderator, deras rapporteringar från kappseglingarna runt om i Sverige är rätt omdiskuterad.
Jan 9, 2008 @ 03:50
Var det Arne K Larsson som danset på ca 1.06?
Jan 11, 2008 @ 15:29
Alla gamal farbröder med vitt skägg är inte Arne. Hade en aha upplevelse om just detta under julen…efter att gratulerat den 8:e tomten till SM-vinsten i Express!