Skip to content

8 Comments

  1. harald
    Aug 6, 2008 @ 22:00

    Vad betyder “holdsejlads”?

    Reply

  2. o
    Aug 6, 2008 @ 22:02

    är det någon som fått klubblazern tillskrynklad, jösses.

    Reply

  3. Mathias
    Aug 6, 2008 @ 22:44

    #1, det betyder lagsegling

    Reply

  4. från Drumsø
    Aug 6, 2008 @ 22:48

    Holdsejlads betyder holdsejlads, flere spørgsmål fra mr. IMS fra Finland? Hvad betyder “Avomeriajelehtija”??

    Reply

  5. harald
    Aug 6, 2008 @ 23:00

    Avomeriajelehtija betyder här på drumsö högsjödrivare. Den där mr IMS-rocken tar jag inte på mig, varifrån har du fått den idéen?

    Reply

  6. skotaWM
    Aug 6, 2008 @ 23:00

    Tuffa bud!

    /

    Reply

  7. Gustaf D
    Aug 7, 2008 @ 08:03

    Vi ær vana med otroligt høg arrangørs standard i Drake klassen. Det ligger lite i Transbulk teamets kritik men seglingen i sig ær ganska bra hær i oslo och arranørerna gør sitt yttersta trotts långt ifrån perfekta førhållanden.
    Klassen har haft en diskution om proffs eller inte och tycker att bæsta seglare skall vinna. Det ger en klass men mycket høg standard…….givetvis svårare att vinna med proffs båtar runt omkring men dom sætter en bra standard i boathandeling och taktik.

    MVH,

    Reply

  8. Johan
    Aug 7, 2008 @ 18:52

    Dyrt i Norge, nääää
    Under NoM 2006 beställdes 2st Big Mac & Co för ynka 200 spänn.
    Minns fortfarande den exotiska NoM regattan för Express, irriterad då på arrangemanget men kul i efterhand, det funkar lite annorlunda i Norge.

    Trailern parkerades hos kungen på baksidan av kåken, kostnadsfritt!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.