Höstknalten 2011
Konstigt trim och ingen båtfart. Mumm 36 Aero fast i leran under kryssen in mellan åarna på årets Höstknalten. Foto Ulf Lindahl.
Långedrags Segelsällskap brukar samla 20-talet båtar på Höstknalten, racet som går från Långedrag och runt södra skärgården. I år hade man 29 båtar på listan vilket var rekord. Jättekul. Smockfullt också efter racet så både ärtsoppa och punsch tog slut i förtid.
Racet körs med jaktstart, så alla mindre båtar gick iväg medan vi värmde upp. Vi hade halva ordinarie gänget plus fyra nya gastar som hörde av sig när jag frågade här för en vecka sedan. Extra kul att alla var unga och ville satsa i kölbåt.
Start i 3-4 m/s OSO som skulle öka och vrida på SO under dagen. Vi startade med slörgennaker men vid Saltholmen var det dags att byta till genua. Genuasträck kortaste vägen söderut genom skärgården X-99, Cayenne och Swedstar körde ett ostligare spår men vårt verkade bättre då vi kunde passera dem.
Vår fördäckare David & Victor Gillander som ryckte in på mast.
Efter att skärgården tar slut sås skall man falla lite för att runda Knalten som ligger SO om Tistlarna. Nästa mål var X-99 eXilia men vi går ungefär lika fort på de här bogarna.
Efter runding av Knalten var det sättning. Mycket nordgående ström, så vi ville gärna ut till vänster innan vi gippade mot Vanguards grund. Swedstar 370 & X-412 Primex jagar.
Arvid Bildh pryade på storskot. Funkade mycket bra på de kluriga sträckbogarna – ungefär som på en 49:er :-) Lite lugnare på länsen.
Vid Vanguards grund var det peel till slörgennakern. Jag kom in lite lågt till märket, så peelen blev meckigare än tänkt, men sedan kunde vi gasa på för fullt norrut mot nästa märke. Vi nådde det inte riktigt, men med gennakern gick vi rejält mycket fortare än båtarna på rhumbline. Vi kunde segla runt eXilia, First 300 och komma ikapp Lennart Jansson i sin J/97 (nu med nytt SRS-brev på 1.239).
Mikael Johansson hade ryckt in på tail och visade verkligen fighting spirit.
Efter rundning var det kryss in mellan öarna. Skönt att få lite distans till båtarna bakom. Vi hade bytt till fock på länsen då det blåste 8-9 m/s och vi visste att det skulle bli småslående.
Tajt segling i en relativt small ränna med mycket ljus- och mörkbått i kortet. Här har Per Wretlind parkerat sin Smaragd i leran.
Mellan St Känsö oxh Vargö tunnade vinden ut och vi pratade om att bytta till genua igen, men sedan fyllde det på rejält norr om Styrsö. Så valet att köra fock var helt rätt.
Efter sista rundningen kunde vi återigen sätta slörgennakern och segla norrut. Här passerar vi Johan von Otter i sin Accent.
Det stod nu klart att vi inte skulle hinna ifatt gänget framför. De hade kanske haft annorlunda vind i något läge, men vi hade i alla fall gått bäst av alla båtar med SRS >1.20. Och vi hade inte kunnat segla särskilt mycket fortare än vad vi gjorde. Foto: Arne K Larssen/regatta.nu.
Stort grattis till omöjlige Johan Söderberg.
Efter oss kom de andra stora båtarna. Fight ända in i mål mellan Finn Flyser 36 Manix2 och Luffe 4004 Josephine. Festligt att bägge har SRS 1,339.
Manix2 spurtar.
Primex på målrakan.
1 Cumulus 1,10 Johan Söderberg
2 Omega 30 1,14 Hans Caspersson
3 Express 1,12 Arne K Larssen
4 IF 1,02 Göran Ejdeling
5 Smaragd 1,19 Emil Sandberg
6 J/109 1,30 Peter Gustafsson
7 Fenix 1,06 Per Plantoft
8 Express 1,12 Andreas Karlsson
9 Finnflyer 36 Club 1,339 Hans Granhed
10 Luffe 40.04 1,339 Gunnar Ödman
Sep 18, 2011 @ 20:46
Skit oxå att vi skulle hitta lera. Vi hade fram till dess gjort en av våra bästa seglingar med bra boatspeed och manövrar, känndes att vi var på G.
Med tack till LSS, övriga på AERO och alla andra seglare som gjorde Höstknalten till en toppen segling kul att den ökar och hoppas på ännu fler nästa år.
Grattis Johan.
Mvh Micke. (Nav på Aero) :-s
Sep 18, 2011 @ 21:21
Ja, tack till LSS för en fantastisk segling och ärtsoppan efter (vi som fick någon), precis så skall en kappsegling avslutas, gemyt och prisutdelning!
/Jonas Caspersson (gast på Omega 30 Lova)
Sep 18, 2011 @ 21:58
Kul berättelse och det visar att det inte bara gäller att segla fort…
Grattis till alla som seglade djupt!
Sep 18, 2011 @ 23:01
Liten storry och några bilder från Höstknalten på http://x-412-primex.blogspot.com/
JanO, På X-412, PrimeX
Sep 20, 2011 @ 07:33
Även om du inte får många kommentarer på de här reportagen är just de här inläggen de bästa.
Sep 20, 2011 @ 08:12
+1
Sep 20, 2011 @ 12:38
helt rätt! det är detta som gör Blur till det bästa :o)
Sep 21, 2011 @ 19:15
Kul.
Hade varit intressant att höra mer om vad det är som gör dem “bäst”? Vad skall jag lägga krut på för att göra dem ännu bättre?
Sep 23, 2011 @ 07:27
Mmm, jag tror inte du kan göra själva reportagen så mycket bättre, utan vad det handlar om är det faktum att du skriver ett reportage om den segling som dina läsare själva var med på. Det är jättekul att läsa om något vi själva har upplevt, fast från någon annans (ditt) perspektiv.
Om det sedan dyker upp en bild eller 2 på just “min” båt så blir det än roligare =)
Tack för ditt jobb Peter!
/Jonas C
Sep 23, 2011 @ 07:31
Där är det ju bra om ni med lite långsammare båtar inte går i mål innan vi har hunnit förbi och fotat er :-)
Sep 23, 2011 @ 16:44
=)
Sep 23, 2011 @ 22:57
Enbart för fina bildernas skull som vi väntar förstås…
Sep 20, 2011 @ 15:54
kul segling som vanligt, undrar bara om växthuseffekten har strulat till strömmarna i vår kära södra skärgård….hmmm…..hur kan det vara mer ström innanför knarrholmen där vi och aero gick, än utanför i den betydligt djupare ( farleden ) rännan där Manixen gick ???? manixen var havet före ner vid valö….
här finns många experter…förklaring tack !!!
Sep 20, 2011 @ 16:35
Bättre trimning? Kortare väg? Bytte strömmen håll? Men var det verkligen mindre ström där? Tror nog att det var som det borde vara. Var det ström? Hur mycket ström var det? Mer/Mindre vind?
Sep 21, 2011 @ 14:58
Vi märkte detta oxå, vi gick där ni gick. Undrar om det inte var strömlä eller mindre ström där, mkt. mer vind tror jag inte det var.
Sep 21, 2011 @ 16:22
Ström:
St Eskilsholmen 0.3 nordgående
Knarrholmen 0.8
Donsö 0.2
Valö 0.7
Knalten 1.1 nordvästgående
Vanguard 1.4 (!)
Fjärskärsbåden 0.8 nordgående
När vi inte kunde avgöra hur stor skillnad det var på strömmen efter start, så valde vi att gå den kortaste vägen. Dessutom tyckte vi att det var lite bättre tryck längre västerut + att vi slapp fightas med de andra båtarna. Vi hade mycket motström just vid Knarrholmen, men mindre utanför Donsö. Mitt tips är att ni hade 0.3-0.5 över hela flaket.
Sedan strömmade det rejält i havet, där höll vi konsekvent vänster/underbåge för att få så stor effekt som möjligt.
Sep 21, 2011 @ 19:31
Vad hade ni för ström Gunnar? Västkustranken finns för övrigt uppdaterad nu på http://www.kappsegling.wordpress.com
Sep 23, 2011 @ 07:22
Vi valde att gå Väster om Knarrholmen, visst var det strömt, drygt 1kn som mest, men vägen var betydligt kortare, vi uppskattade att vinsten var ca 500m jmf dom båtar som gick Öster om.
/Jonas C
Sep 21, 2011 @ 20:21
Själv tror jag att det till viss del grundar sig i att många funderar på villka val man skall göra ute till havs och på banan; väg, segel, vind, ström, kläder – ja valen är många. Och alla måste bli rätt för att man skall segla både snabbt och säkert. Förr eller senare blir man osäker som skeppare eller besättning och i efterhand är det väldigt intressant att höra vad andra duktiga och erfarna seglare tyckte och tänkte kring samma eller liknande situation, att man i efterhand kan bekräfta om man tänkte rätt eller fel och framför allt att man i fortsättningen kommer att kunna segla ännu snabbare, tryggare och roligare. De är lärande helt enkelt.
Sep 21, 2011 @ 20:40
Reply på Sebastians inälgg ovan.
Sep 22, 2011 @ 23:14
lite sent kanske, men hur tusan vet peter vad vi hade för motström innanför knarrholmen om han inte gick där !!?? jag har naturligtvis missuppfattat det hela och vidhåller att vi tidvis hade en nordgående ström på 1,5 +…..frågan kvarstår…varför mer ström på grunt vatten, än den ström som fanns i de djupare och västligare passagerna…??
Sep 22, 2011 @ 23:29
Mätte du motströmmen eller var det som du uppskattar?
Sep 23, 2011 @ 07:29
Hur jag visste? Man kan inte avslöja alla hemligheter Gunnar!
I morgon får du revansch. Kanske ;-)
Sep 23, 2011 @ 19:02
Kustbevakningen var på plats med sina instrument på jakt…
Sep 23, 2011 @ 01:47
med mina torftiga instrument kunde jag bara se att vi gick 1.5-1.7 knop långsammare över grund i vissa passager innanför knarrholmen. strömmen var då ganska exakt nordgående. jag har seglat där en del förrut, och när jag hade smaragden så gick jag så långt österut som möjligt ( LSS har sedan årtionden beställt sydost till denna segling) och det vann jag hela seglingen på, så jag vill nog framhålla att strömmarna inte var som dom brukar……
Sep 23, 2011 @ 22:44
Öster eller väster om Knarrholmen var nästan dött lopp, men öster nog aningen bättre – för oss i tidiga starten. Vi två Accenter hade väldigt lika båtfart denna dag. Vi seglade varsin väg. Vi (nr 260) låg några båtlängder före Lindstedts 256 vid Eskilsholmen där vi delade på oss. Gick själv rakt ner öster om Knarrholmen och tyckte vi hade bra fart. Lindstedt låg nog en del efter när han kom ut långt nere i lä, men tog in en del sen på bättre tryck eftersom vinden låg kring 5-6m/s bara. Väl nere vid Valö skilde det kanske 100 m till vår fördel. Min strategi var enkel: 1-Friast möjliga vind, “2)Absolut inte riskera motström&vindhål, (3)-kortaste vägen. Eftersom Sillfarsh och Knarrh läade, så kunde man inte nyttja kortaste vägen väster om. Distansskillnaden mätt från Eskilsholmen till Valö fyr är faktiskt bara 0,11M om man seglar kortaste vägarna! Inga 500 m inte! Fast då får man snika böarna…