80 anmälda till ORCi-VM

orci12banner.jpg
Det är sjukt bra drag kring ORCi-VM i Finland. Just nu 80 båtar, så det lär bli över 100 när det drar ihop sig i augusti.

Speciellt kul är att man lockar de mindre båtarna. Just nu är halva fältet långsammare än GPH 628 och 16 är snabbare än GPH 600. Man lockar också de riktigt bra båtarna från Tyskland och tillochmed en välmeckad racer från Slovakien.

Bland nationerna så kommer 41 båtar från Finland, 15 från vardera Estland och Sverige och 5 från Tyskland. Bland tillverkarna så står X-yachts i en klass för sig själva.

Akton 395 — Lady Bird — EST-299 Karl-Hannes Tagu GPH 589
Arcona 340 — Katariina II — EST-646 Aivar Tuulberg GPH 620
Arcona 340 — Calliope — SWE-42 Magnus Holm GPH 628
Arcona 400 — Aquamarine — FIN-100 Kalle Luoto GPH 610.1
Bavaria 35 Match — Troy — FIN-11397 Joakim Majander GPH 630
Beneteau 25 — Maori — EST-672 Oleg Egipte GPH 680
Beneteau 25 Platu — Lutfisk — FIN-134 Olavi Hakola GPH 675.3
Contessa 39 — Anna Nimue — FIN-11855 Kari-Pekka Tarko GPH 634
Dehler 33 Classic — Ramdata — FIN-8856 Sakari Laulajainen GPH 654.7
Dehler 34 SV — Casper — FIN-11034 Henrik Andersson GPH 630
Dehler 36 SQ — Shakira — SWE-248 Christer Cederblad GPH 627
Dufour 34 — Ilmarinen — FIN-10314 Pauli Wetterstrand GPH 660.1
Dufour 34 — Emira — SWE-584 Ove Hägg GPH 659.2
Dufour 34e — Ingenvinner — FIN-11404 Marko Unhola GPH xxx
EF 34 — Astraia — FIN-9661 Jussi Pietinalho GPH 656
Elan 31 — Merinna — FIN-9858 Jyrki Santaholma GPH 690
Elan 340 — Matilda — EST-631 Tanel Kurs GPH 674.6
Elan 410 — Take Off — SWE-48 Jörgen Wennberg GPH 607.9
Evento 42 — Silva Hispaniola — GER-5611 Dennis Gehrlein GPH 573.0
FinnFlyer 34 — Nornan IX — FIN-1232 Gert Sundholm GPH 611.2
FinnFlyer 36 — Blue Café — FIN-10927 Kimmo Lautanen GPH 597.9
FinnFlyer 36 — Signe — FIN-11344 Jaakko Eskola GPH 599,8
FinnFlyer 36 — VindUngen — FIN-11369 Palle Eklund GPH 600
FinnFlyer 42 — Avantime 2 — SWE-1 Erik Haglund GPH 556
Finngulf 331 — FinnFUN — FIN-10810 Tom Finell GPH 651
Finngulf 37 — Stella — FIN-10094 Vesa Särkikangas GPH 621
First 31,7 — Kumitursas — FIN-10969 Jussi Heikonen GPH 682,3
First 31.7 — Miss Piggy — FIN-10103 Juha Riikonen GPH 683.2
First 34,7 — Katarina Jee — EST-464 Mart Tamm GPH 650.8
First 34.7 — Jazz — EST-465 Martin Loopere GPH 648
First 34.7 — Adele — EST-467 Aleksander Zolotov GPH 652.2
First 35 — Cherie — EST-633 Ivar Aru GPH 627,6
First 36,7 — Silva — EST-407 Imre Marmor GPH 628.1
First 36,7 — Nea Nora — FIN-10579 Jonne Tukia GPH 626,1
First 36.7 — Merepärl — EST-406 Jaan Akermann GPH 635,9
First 36.7 (mod) — Team Arken Zoo — SWE-88 Patrik Forsgren GPH 618
First 40 CR — Bella del Mare — FIN-11329 Tapani Sura GPH 582
First 40.7 — Aida — SWE-5365 Lennart Evrell GPH 605
Grand Soleil 42R — Amserv — EST-550 Juss Ojala GPH 573
Grand Soleil 43 — Sylvia — EST-478 Aare Kööp GPH 603,8
IMX 38 — Kind of Magic — FIN-15476 Ilmari Absetz GPH 614,5
IMX 38 — Hilja — FIN-8838 Mikko Sajaniemi GPH 616
IMX 40 — Epsilon Nemo — SWE-33 Hans Broman GPH 590
J-35 — Jumpin´Jack Flash — FIN-9335 Juha Korhonen GPH 633.7
J/V 42 II — Quebramar — SVK-1 Peter Mosny GPH 575.3
J/V 42 Racer — Elena Nova — GER-6500 Christian Plump GPH 523
Jeanneau OD 35 — Red Hot — EST-453 Jaanus Hannes GPH 638.7
Jeanneau OD 35 — Penelope — FIN-8197 Kai Valtari GPH 635
Landmark 43 — DataCom — SWE-9 Robert Carenfelt GPH 545
Ridas 35 — Victoria — FIN-11311 Timo Caravitis GPH 659
Rondo 33.2 Lifestyle — Valkyrian IV – Kotipizza — FIN-8979 Teddy Weber GPH 680.9
Salona 34 — Audi Q — FIN-11078 Hannu Niemelä GPH 651
Salona 37 — XXX — FIN-11399 Jukka Nieminen GPH 615
Salona 37 — Feelgood — SWE-104 Martin Nilsson GPH 607
Salona 37R — Satisfaction — SWE-77091 Mikael Karlsson GPH 612
Salona 38 — Audi Quattro — FIN-xxxxx Jani Lehti GPH 615
Salona 40 — Nella — FIN-11040 Jorma Gustafsson GPH 623
Siesta 32 — Low — FIN-2847 Juhani Railo GPH 699
Swan 37 — Tarantella II — FIN-107 Leif Ramm-Schmidt GPH 685.1
T-34 — Sugar — EST-678 Mihkel Kosk GPH 634
TP 52 — Wolfpack Trucknor — NOR-12000 Thomas Nilsson GPH 463,9
X-332 — Alexia — FIN-10434 Staffan Eriksson GPH 664,7
X-332 — dat wor et — FIN-7540 Esa Mach GPH 655,9
X-332 — Xelina — FIN-12332 Nils Rostedt GPH 657
X-332 — Phoenix — FIN-18905 Pekka Halonen GPH 666,1
X-332 — Epsilon-Explorer — SWE-16532 Per Lundqvist GPH 655
X-332 sport — patent3 — GER-5533 Jürgen Klinghardt GPH 650,8
X-332 sport — Boxer — SWE-334 Mats Victorin GPH 642,1
X-34 — Xilia II — FIN-11534 Leif Nordström GPH 642,3
X-34 — Brigitta-X — EST-606 Alexander Karboinov GPH 644.5
X-34 — RelaX — FIN-11134 Matti Jaskari GPH 642.2
X-35 OD — My-Car — RUS-535 Sergey Musikhin GPH 619.1
X-362 sport — Xantippa — FIN-10362 Mikko Leino GPH 638.4
X-362 sport — Perfect Excuse — SWE-4766 Stefan Peterson GPH 629
X-37 — Morning Breeze — SUI-5370 Bruno Frank GPH 621.9
X-412 — Xantus — FIN-11036 Jonas Geust GPH 610,6
XP 38 — Audi Ultra — FIN-xxxx Teemu Kekkonen GPH 5xx
XP 38 — Veolia — GER-6688 Torsten Bastiansen GPH 587
XP 38 — Harriet II — SWE-4 Johan Delin GPH 620
XP 44 — Xenia — GER-6544 Ralf Lässig GPH 561.6