Nynäshamn lockade 70 000 besökare
Superkul att Jubileumsregattan lockade så många besökare. Och att det var så stor uppslutning från kommunen och alla andra inblandade. Programmet var ju helt otroligt. Foto: Mattias Hansson/HGbild.
Vad tar man tag i härnäst tro?
Jubileumsregattan i Nynäshamn lockade 70 000 besökare
”Vi siktade mot trädtopparna och nådde stjärnorna”
Den 17 dagar långa Jubileumsregattan som firats till minne av OS-seglingarna 1912 i Nynäshamn är slut.
– Vi är överlyckliga. Vi räknade med 30 000-50 000 besökare och slutade på cirka 70 000.
Bra program och fint väder för seglare och besökare fick folk att strömma till Nynäshamn. Vi siktade mot trädtopparna och nådde stjärnorna, säger projektledare Nina Munters.
Programmet under Jubileumsregattan, 20 juli-5 augusti, har varit fullspäckat:: Olympic Day där cirka 1 300 barn och ungdomar kom för att prova olika idrotter under ledning av svenska olympier, 100-årsfesten med bland andra Amanda Jenssen lockade tusentals besökare. Det har varit seglingar,
flyguppvisningar, helikopterturer, veteranbilsparad, svenskt mästerskap i berättarslam, samhällsbyggnadsdag med föreläsare och rekordstort Classic Boat Meet. Närmare 250 klassiska båtar, som många deltog vid OS-seglingarna 1912, var på plats.
– Besökarna verkade väldigt nöjda och många tyckte det var fantastiskt att så många båtar från 1912 fanns på plats. Jag har även fått massor med mejl från nöjda båtägare som hyllar arrangemanget, så vi skulle gärna se att det blev liknande evenemang mer regelbundet, säger Tor Hedvall, Föreningen Sveriges Klassiska Fritidsbåtar.
De flesta av Jubileumsregattans evenemang slutade 30 juli medan seglingarna pågick till 5 augusti. Under 17 dagar har seglingstävlingarna avlöst varandra med allt från öppet Europamästerskap för 6mR och Europacup för SK30 till Svenska mästerskap i Drake, Finnjolle, A22 och Starbåt.
– Det har varit en otrolig upplevelse för alla inblandade. Stämningen har varit internationell och seglarna har varit nöjda. Extra roligt är att många av dem som tävlar internationellt har älskat vårt kappseglingsvatten, säger Jan Klingeborn, projektledare Nynäshamns Segelsällskap.
Jubileumsregattan blev en succé, blir det något liknande evenemang nästa år? – Det blir inte en Jubileumsregatta eftersom den var ett 100-årsjubileum. Nu ska vi göra en utvärdering för att se vad som har varit bra och vad som har varit mindre bra. Exakt vad vi ska göra i framtiden får vi återkomma till men det här gav mersmak, helt klart, säger kommunstyrelsens ordförande Anna Ljungdell (S).
Aug 10, 2012 @ 13:36
Express SM 2013 är väl nästa stora event!
Aug 10, 2012 @ 13:42
Då får vi se hur många besökare som Expresserna kan locka.
Hyundai Cup är väl det som ligger närmast i tiden:
http://www.hyundaicup.se/
Aug 10, 2012 @ 15:21
Såg ett mail till klubben, om regattan, för några dagar sedan där man bl a skriver:
Samtidigt anordnas seglingstävlingen Hyundai Cup/ HSB Race/ Restate Race och åter på banan kommer vi att se världen största
enmastade kappseglingsbåt. Med sina 100 fot väcker den spektakulära segelbåten ett stort intresse hos publiken.
(Jmfr: Hyundaibåten Mast:40 meter (131 fot) Katarinahissen vid slussen i Stockholm har en höjd på 38 meter)
Vem skall dom lura, under ett antal år så kallade dom sig världens snabbaste.
Aug 10, 2012 @ 17:32
C55 SM ryktas komma till Nynäshamn nästa år 2013, i så fall blir det säsongens höjdpunkt som Sveriges största kölbåtsklass;)
Aug 10, 2012 @ 19:00
Är C55 klassen större än 606?
Aug 10, 2012 @ 20:12
Måste säga att evenemanget var kanon. Bra banor och duktiga funktionärer. Stort tack, vi seglar gärna i Nynäshamn igen !
Aug 10, 2012 @ 21:53
I år är nog c55 större än 606 om man räknar båtantal även om jag tycker att både 606 o c55 närmast är att likna större jolle.
Aug 12, 2012 @ 12:04
C55: 44 startande på SM i Viken förra helgen
606: 41 startande på SM i Marstrand nu
I stort sett lika stora fleets således.
Aug 13, 2012 @ 22:02
Vi passerade och låg i Nynäshamns gästhamn som publik, och man kan bara hålla med: Ett grymt evenemang, folkfest och en massa fina båtar!