How’s my trim?

Different people see different things in a photo. Most of us see an Olympic champion flippin’ a cat. Tore Lewander, sail designer with North Sails, see an opportunity to analyze sail shape. Great feedback to Fredrik Lööf.
Thanks to Berg Propulsion for the photo (and for letting Lööf flip your M32).
Aug 23, 2012 @ 10:21
:)
Aug 23, 2012 @ 14:15
Tydligt för mycket buk och för långt åt lä :D
Aug 23, 2012 @ 14:27
Titta vad tellisarna står fint i “storen”!!!!
Aug 23, 2012 @ 17:37
Alldeles strålande!
Vet inte om det finns något analysprogram för det, men är inte roderutslaget lite over the edge?
/David
Aug 23, 2012 @ 23:32
Tycker man ska införa fallskärmskrav på flerskrov!
Har en extra till salu. (ej använd!)
Aug 24, 2012 @ 07:56
Ha Ha
Aug 24, 2012 @ 08:55
skulle nån vänlig själ kunna berätta vad dom olika intressanta talen (camber, draft) betyder och vad är enheten tex för bukets djup. Kan gissa en del men tycker det skulle vara intressant att ha fakta.
Aug 24, 2012 @ 10:09
Timo,
Ska försöka förklara.
Undre axeln är höjden på seglet, 0=vid bommen.
Stående axel anger procent eller vinkel.
Camber=bukdjup %
Draft= bukplacering %
Twist=drar du ett rakt streck från bukbandets början vid masten och till akterliket så får du en vinkelskillnad mellan den och bommen = twist.
Entry=Ingångsvinkel på seglet (början på bukbandet) räknat mot bommen.
Exit= Utgångsvinkel på seglet, är alltid mindre än twist. Kan vara minus som du ser = seglet stänger.
Fore_cam= lite osäker men jag tror att man här gör en djupare analys av sträckan mastlik-bukmax. Tittar närmare på var bukmax hamnar på den sträckan.
Aug 24, 2012 @ 11:19
Timo,
-Camber är max bukdjup i procent av kordans längd.
-Draft är max bukdjups position på kordan, 0% är förliket 100% är akterliket
-Twist är kordans vinkel förhållande till centrumlinjen
-Entry är i det här fallet vinkeln från centrumlinjen (bommen) vid förliket, Exit är motsvarande vid akterliket.
-Fore_cam och Back_Cam är procent av max bukdjup vid medelpunkten från max bukdjups position till fram resp. bakkant.
Aug 24, 2012 @ 15:00
Coolt, vad har man för sensorer för detta eller mäter man bara med kameror?
Aug 24, 2012 @ 15:29
Man använder kamera. Det bästa är om man kan ta bilden från toppen, men det är lite mer praktiskt att fota från bommen. Viktigt att vrida kameran så man får med lite av bommen och helst hela nedre 25% -stripen, eller så gör man som på bilden ovan ;-)
Det är bra att notera vindstyrka och hur hårt man har dragit i häckstaget.
Aug 24, 2012 @ 17:17
OK, men själva analysen gör du manuellt eller har nån gjort ett analys program som förenklar analysen.
Aug 24, 2012 @ 21:25
Tore – bra trim på storen men mycket lutning tycker jag
Aug 24, 2012 @ 22:35
Vi fotar ofta våra segel, särskilt när man sitter i en ny båt. Det finns mkt att lära när man kan analysera sina segel i varje vindstyrka. Att ha med sig hur mkt man har dragit i häckstag samt var man ligger i riggtension är viktigt att ha koll på vid varje foto tillfälle. De flesta båtar kräver en hel del justeringar av riggen för att seglen skall fungera på rätt sätt vid olika vindstyrkor.
Aug 25, 2012 @ 11:21
Fota bakifrån så att man får med bom,twist mm?
Underifrån för bukdjup eller allra bäst ifrån mast-toppen…
Kanske skulle kolla lite på det…