Rolex Middle Sea Race 2016 | Highlights
Det här racet måste vi ju segla?
The 37th Edition of the Rolex Middle Sea Race started from Grand Harbour in Valletta on Saturday 22nd October. The start, with 107 boats in the fleet, appeared as spectacular as ever from the bastions of Fort St. Angelo. The race has kept its universal appeal with an extremely varied fleet from 25 countries. The same high level of entries that the Race enjoys with other renowned offshore races was once again maintained this year.
Anders B
Oct 30, 2016 @ 16:19
22-23 grader i vattnet – inga flytvästar!!!
TH
Oct 30, 2016 @ 17:03
OK !!
Pelle Pedersen
Oct 30, 2016 @ 18:52
Var skriver jag på?
Mikael Vesala
Oct 30, 2016 @ 19:13
Inget att fundera på, Klimatet är faktiskt bättre än i caribbean där det är lite för varmt o fuktigt för en som är van med långkallingar…. På Malta är det idealiskt och att segla i kortbraller o kortärmat och utan tvång om flytväst i stekande sol är fantastiskt. nattetid kom sjöställ på mest för att daggen gör båten våt att sitta på. Sovsäcken jag tog med var helt onödig. Detta racet är så mycket mer än bara en havskappsegling i varmt klimat. Vi såg havssköldpaddor, Hängde i peket och lekte med delfiner, och såg vulkanen Stromboli kasta upp lava i nattmörkret under pågående race. Sedan är det något visst med att segla längre havsrace, efter ett par dagar infinner sig en skön rytm och bekymmersfri tillvaro som man sällan får chans att uppleva i det samhälle vi lever i till vardags….
Pelle Pedersen
Oct 31, 2016 @ 11:14
Detta går varje år eller?
Mikael Vesala
Oct 31, 2016 @ 13:57
Det gick i fjol så det verkar så!
Pelle Pedersen
Oct 31, 2016 @ 15:32
Tar vi din nya kärra nästa år??!!
Mikael Vesala
Oct 31, 2016 @ 16:15
Haha, Paugern är än så länge en dagseglare utan kojer! skulle inte tro att jag vill kryssa 130 Nm i kuling med Paugern… :-)
Ludvig
Nov 1, 2016 @ 14:20
Någon är klar för medelhavet!
https://www.seilas.no/innhold/?article_id=47454