Close
Skip to content

3 Comments

  1. Stefan Möller
    Dec 6, 2016 @ 22:56

    Ett förtydligande gällande poängberäkning i Westside Cup.
    DNS, DNF, DSQ mm ger poäng “antal båtar i racet +1/antal båtar i racet”.
    DNC ger poäng “1,500” oavsett antal båtar i race eller i serien.

    Reply

  2. Carl Fjällman
    Dec 7, 2016 @ 08:50

    Här kommer även en FB länk till Shorthanded serien där det kommer komma upp lite mer detaljerad info.
    https://www.facebook.com/Fj%C3%A4llmans-shorthanded-cup-346935742308808/?fref=nf

    Reply

  3. Jan-Olof Nilsson
    Mar 31, 2017 @ 23:04

    I Fjällmans Shorthand Cup så är deltävlingen Öckerö Shorthanded Cup öppen för anmälan sedan i måndags. Det är bara 8 platser kvar av de 50 platserna i racet.

    http://ockeroshorthandedrace.blogspot.se/

    Anmälda 2017

    1 Peter Gustafsson CCYC Peter Gustafsson J/111 Blur 1 S4528 Peter Gustafsson SWE-69
    2 Jonny Petersson STSS Jonny Petersson Dehler 29 Claris 0.93 E5096 Susanne Petersson SWE 389
    3 Anders Dahlsjö Lerkil BS Anders Dahlsjö Dominant 105 Lady Godiva 1,024 E1042 Malin Dahlsjö SWE-11
    4 Jan-Olof Nilsson XSS Jan-Olof Nilsson X-412 PrimeX 1,052 E5370 Björn Dahl SWE 78
    5 Markus Svensson XSS Markus Svensson First 35 Jolie 1,06? S5129 Niklas Öfverström Swe64
    6 Jonas Dyberg XSS Jonas Dyberg X-37 QiXi 1,049 E5779 Roger Ohlsson SWE 65
    7 Per Lindell STSS Per Lindell Pogo 8.50 Calypso 0.949 E5633 Fabian Tillig SWE 11128
    8 Michael Assarsson SS Fram Michael Assarsson Banner 28 R Azur 1.177 (2016) E2728 Agneta Persson SWE 54
    9 Magnus Lundgren Lssg Magnus Lundgren Arcona380 Ikigai 1,086 E6257 Urban Lagneus SWE 27
    10 Martin Malmström HjBK Martin Malmström X-37 Xil 1.064 Mätbrev pågång Cecilia Ekerstig SWE-130
    11 Henrik Eriksson SXK Henrik Eriksson X-40 Nixie 1,331 1,331 Lars Svensson SWE 32
    12 Lennart Cedenkvist SS Slören Lennart Cedenkvist Dehler 34 Destiny 0,928 E5090 Lennart Eriksson 146
    13 Pär Ericson Gast Pär Ericson Salona 35 Solitaire 1.019 E5507 Pär Larsspn Swe 19
    14 Krister Gustafsson XSS Krister Gustafsson First 35 Elusive 106 e4901 Patrik Rolin Swe 23
    15 Ulf Palm SS Slören Ulf Palm Salona33 Spiff 0 E Leif Thordenberg S 02
    16 Carl Fjällman HjBK Carl Fjällman First 35 Rebellion 1,03 s4812 Bernt FJällman Swe 8226
    17 Magnus Witting BKSS Magnus Witting Farr 30 Farrgo 1,072 återkommer med uppgifter Per Algotsson SWE 10070
    18 Johan Kahlmeter XSS Johan Kahlmeter Arcona 400 High Five 1,277 tba tba SWE 5
    19 Jonas Karlsson Halmstad Segelsällskap Jonas Karlsson X-34 TemptationX 1,233 S4790 Johnny Stjärnquist SWE10915
    20 Lena Having LDSS Lena Having Farr30 Mrs Freckles 0.00 5503 Eivind Boymo-Malm Swe34
    21 Calle Christenson SS Slören Calle Christenson NF Nefi 0,9 Mätbrev kommer Malin Bengtsson SWE 357
    22 Bertil Rohlén BKSS Bertil Rohlén X-332 X3M 1,005 E4938 Helén Eknestedt Rohlén 306
    23 Simon Jansson MKSK Simon Jansson Dominant 78 Harmony 0,858 E5873 Mattias Nordin SWE20
    24 David Christofferson XSS David Christofferson 707 Nano 0 0 David Kinberger SWE121
    25 Carl Turén XSS Carl Turén First 35 Nausicaa 1,268 – – SWE 10035
    26 Johan Wetterlundh HOYC Johan Wetterlundh Salona 33 Kaida 1,008 E5806 TBA SWE 3
    27 Joakim Pettersson XSS Birgitta Beijer Nilsson Safir Zahira 0.957 0.957 Birgitta Beijer Nilsson 5
    28 Stefan Möller KMS Nordön Stefan Möller Swedestar 370 STELLA 1,020 S4530 Yvonne Möller 39
    29 Mikael Pettersson XSS Mikael Pettersson Grimbo 82 Notorius 0,1 0,1 Per Arne Walbacke 8278
    30 Peter Lundgren Stss Peter Lundgren Sunfast 3600 La Primera 1,34 E 5660 Lars malmkvist Swe11131
    31 Leif Blome XSS Leif Blome Comfortina 35 OLLY 1,013 tabell Lotta Blome 23
    32 Per Haglund Söderköpings Båtklubb Per Haglund Dehler 29 Latika 0.946 enligt tabell E4954 Andreas Fogdeson SWE255
    33 peter lundh gkss peter lundh x-412 fråga lundh 1,289 xx sandra lenving lundh lundh logga
    34 Patrik Pettersson BKSS Patrik Pettersson Dehler 32 Lyra 0,97 E5855 Peter Schmidt SWE72
    35 Martin Ek Hjuviks Båtklubb Martin Ek X-40 Elixir 1,331 tabell Erik Nordling SWE10830
    36 Johan Holmqvist Lerkils Båtsällskap Johan Holmqvist Dehler34 BlackPearl 0,948 E5955 Lena Holmqvist SWE293
    37 Dan Hammar SSFram Dan Hammar Salona34 Anolas 1.0000 1 Anders Eriksson SWE38
    38 Tomas Wängberg GKSS Tomas Wängberg First 36.7 Surfer Girl 1,260 E 4572 Mattias Frode SWE 350
    39 Mattias Wilson GKSS Mattias Wilson Bavaria 38 match Draklunne 1,293 E2456 Mattias Wilson SWE 3
    40 Carin Sjölander GQSS Carin Sjölander Archambault 35 Jigy Jigy 1.075 E5874 Roger Ahlqvist SWE1034
    41 Hans Helgesson XSS Hans Helgesson First 31.7 LR OURSY 0,96 (SRSs) E5104 Nils Helgesson SWE 374
    42 Mats Andersson StSS Mats Andersson Dehler 35 Aurora 1,03 ca E5095 Susanne Bjärsvik SWE 197

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.