Snygg USB-laddning?
Veckans läsarfråga…
Nu för tiden så är ju nästan allting laddbart från USB; från ficklampor till mobiler och GoPros. Är det någon som har sett en snygg lösning på detta? De flesta varianter har ju bara 2-3 uttag.
Både för montering inne i navstationen, men kanske också enkelt tillgängligt.
Jan 14, 2018 @ 14:39
En noname usb-hub med 8 portar och 12 volts dc matning funkar fint för mig för nattladdning av telefoner, plattor etc.
Jan 14, 2018 @ 15:02
Här kommer ett snyggare förslag om du har 220 omvandling i båten.
https://www.kjell.com/se/sortiment/dator-natverk/datortillbehor/usb-tillbehor/usb-laddare/linocell-10-a-usb-laddstation-6-portar-svart-p96520
Jan 14, 2018 @ 15:04
Sådana kör jag hemma/på kontoret. Men det känns som slöseri/förlust att gå via 220V enbart för detta…
Jan 14, 2018 @ 15:31
Lite trevliga alternativ…
http://www.pro-car.de/produkte/usb-ladetechnik/
För den som inte vill öva på sin tyska finns texten även på engelska;)
Jan 14, 2018 @ 15:34
Fast här fanns ingen som ger 8-10 portar i ett snyggt paket? Bara samma fulmeck a la ciguttag som varenda marinbutik tycker man skall ha…
Jan 14, 2018 @ 17:37
Sant men havererar en sådan är alla 8-10 borta. Monter snyggt 4-5 sådana här http://www.pro-car.de/produkte/usb-ladetechnik/usb-einbausteckdosen/power-usb-doppelsteckdose-mit-deckel/ så har du redundans och allt sitter fast;)
Jan 14, 2018 @ 18:12
Gör du samma sak med elpanelen? Monterar 4-5 små säkringsboxar i stället fört att ha en panel som hanterar allt :-)
Det käns extremt mycket 1900-tal att sätta upp en extra panel inne i en navststation för att montera 4 “ciguttag”?
Jan 14, 2018 @ 20:43
Gärna allt i samma box men inte inte på samma säkring. Förslaget var USB uttag , inte cigguttag…
Jan 14, 2018 @ 20:55
Jag ser egentligen ingen anledning att säkra av uttag individuellt eller i grupper? De varianter jag sett maxar ut <10A över 6-8 uttag (som ju inte maxar samtidigt) vilket passar fint på en automatsäkring i panelen och jag har aldrig sett en USB-pryttel orsaka kortslutning?
Vad jag menade var att de uttag som finns för montering ser ut som ciguttag från 1900-talet. Kanske läge för tillverkaren att göra studiebesök på en båtmässa för att se hur det ser ut i en modern båt :-)
Jan 15, 2018 @ 16:01
USB-uttag från Carling som passar ihop med alla övriga brytare.
http://www.comstedt.se/produkt/usb-uttag-v-charge-contura
Jan 14, 2018 @ 16:05
Jag tänkte så här; För att få bort så mycket som möjligt från nav-bordet som inte har där att göra så monterade jag Biltemas USB dubbelkontakter (Artikel: 43221) vid varje koj och då klarar jag mig på tre uttag vid navbordet.
Jan 14, 2018 @ 16:55
Det är ju rätt väg när man har flotta hytter som folk bor i :-)
Vid navbordet har jag (som går/laddas på USB):
– Telia 4G-modem
– Garmin Glo bluetooth GPS (överflödig nu)
– Exposure Marine MOB Light (ficklampa)
– Pannlampa
– JBL bluetooth-högtalare (portabel)
– iPad för nav
– iPhone
– GoPro
Vissa går ju att kombinera, men man vill ju helst att “var sak skall ha sin plats”.
Jan 14, 2018 @ 20:55
Peter; Där har du en poäng. Men även i din primitiva ;) båt tror jag att det är osmart att samla alla uttag på ett ställe med sladdtrassel och platsproblem på navbordet. Man samlar inte alla stickkontakter i ett rum i huset :)
Jan 14, 2018 @ 20:58
Fast jag gillar ju att ha alla köksgrejer i köket, och ser till att allt landar i samma proppskåp.
Det är ju bättre att titta på var man vill ha sina saker och lösa eldragning dit – än att sprida dem över huset bara för att det sitter 4 elluttag i varje rum :-)
Jan 14, 2018 @ 16:47
Nåt sånt här kanske? Så kan man klippa av cig-pluggen och dra in en eller två direkt på en bra säkring?
https://www.amazon.co.uk/ORICO-Portable-Charging-Technology-Smartphones-Black/dp/B00K7W4UY8
Jan 14, 2018 @ 17:38
Är inte minimum att alla portar kan ge minst 2100 mA?
Jan 14, 2018 @ 18:25
Större iPads vill väl ha 2.4A., men en GoPro klarar sig fint på 1.5A. Som vanligt är ingenting enkelt (eller väl dokumenterat).
Jan 14, 2018 @ 22:18
Den ser ju fin ut tack för tipset till och med snygg
Jan 15, 2018 @ 08:25
Nackdelen med smarta saker som tex en USB-hub är att de brukar stänga av sig vid en relativt hög spänning.
Jag körde något liknande i Teknova och den stängde av sig redan vid 11,5 volt.
Så se upp med det.
Jan 15, 2018 @ 12:39
Jag har kört med den där ORICO-laddaren (köpt på kjell) men med klippt kabel och säkring precis som du föreslår, kardborrband för att fästa den.
https://www.kjell.com/se/sortiment/dator-natverk/datortillbehor/usb-tillbehor/usb-laddare/7-2-a-usb-billaddare-med-4-portar-p96558
Men köp inte den modellen den har en knapp som man måste trycka in för att den ska “starta”.
Jag upplever det som lite störande iaf, jag vill att allt går igång direkt när jag slår på strömmen till den gruppen. Det är iofs mer störande för att jag har samma i bilen, och där måste man ju trycka igång den så fort man startat motorn.
Fördelen med lösa “billiga” hubbar är ju att standarderna utvecklas, det är ju rätt många telefoner som idag vill ha USB-C med typ 3A, Quick charge osv.. för att laddas.
Vi var också innne på att sätta läslampor med ubs-uttag, men tyckte dom gav för lite ström för att det ska vara värt det. Bättre med separat USB-laddare för 180 kr (kjell.com) i varje koj.
Beskrivningen på lampan lite märklig
“Enkel installation. Max strömförbrukning är 1 Ampere med både laddning och tänd lampa betyder att kabeldimensionen är samma som för halogenbelysning.”
Jag tolkar det som att lampan drivs med samma 5-volt som går till laddaren, så då minskar ju effekten till ladding när man tänder lampan?
Jan 15, 2018 @ 14:00
På vissa kan man pilla bort knappen och kortsluta/löda – då sätts den på när man kör igång allt annat.
Håller med om att man vall hålla det “modulärt” då många saker nu kommer med USB-C.
Jan 14, 2018 @ 19:59
Gjorde en snabb sökning och hittade detta på en väl utnyttjad försäljningssida:
http://tinyurl.se/Alt.1
http://tinyurl.se/Alt.2
http://tinyurl.se/Alt.3
http://tinyurl.se/Alt.4
(länkarna är kortade med tinyurl)
Jan 14, 2018 @ 22:04
Själv ska jag sätta in led läslampor (Båtsystem) som har inbyggt USB uttag vid varje koj för att slippa en del av laddningen vid nav stationen. Tyvärr bara 1A i de USB uttagen så får se om det kommer fungera.
Jan 15, 2018 @ 08:05
För montage i sittbrunnen har jag inte hittat något bättre än denna, men den är å andra sidan riktigt robust. Snyggt ligger väl i betraktarens ögon och bara två portar.
https://scanstrut.com/products/aviation/waterproof-usb-charge-socket/sc-usb-02-new-rokk-charge-waterproof-usb-socket-detail
Jan 15, 2018 @ 14:25
Denna är inte vacker men levererar bra 2,4A på alla portar.
http://www.biltema.se/sv/Bil—MC/Bil-tillbehor/Interior-tillbehor/Mobiltillbehor/USB-laddare-4-utgangar-2000039976/
Jan 17, 2018 @ 13:17
Det finns dessa http://www.unitek-products.com/product/usb-smart-charger?view=product&id=199 ger 96 W ut totalt, 10 USB 2,4 Amp uttag. Kan passa bra om man vill att navbordet ska vara den centrala laddstationen
Snygg? ligger i betraktarens ögon