Visbypokalen | Trash Talk

Förra året spikade vi klassen för full besättning i Visbypokalen på J/121 Jolene (Figaro 3 Tutalör vann shorthanded och var snabbare runt). I år kör vi på J/111 Valentina vilket skall bli hur kul som helst.

Start 13:45, kryss i mellanvind till Visby där vi borde runda runt 03:00. Sedan medvind till Sandhamn för målgång sen eftermiddag.

Svårtippat. Skall vi gissa på Matador med full besättning (eller Shogun) + Jolene eller Groovie shorthanded?

Kul också att få se Spirit 100 Gaia på havet. Sveriges snabbaste enskrovsbåt just nu?

TypBåtSRSSkeppareCrewStarttid
Albin NovaTeam Mobline0,926Nadine KugelDH08:30
Linjett 33 modSerenity0,970Jan KomorowskiDH09:30
Archambault 31Atao!0,993Pernilla UhlinDH09:30
Diva 35Foxtrot0,999LilleBror RykanderDH09:30
Malbec 360Loyal1,017Jari Arne NiemiDH09:30
Whitbread 30Monday Never1,032Perry JönssonFC11:00
Elan 37Solidsport1,035Johan LundqvistDH11:00
Fareast 28Picador1,040Kattis SvedjefältDH11:00
One OffMithril1,034Rikard IsbyFC11:30
Hanse 400Cassis1,058Dick Due-PedersenFC12:00
Corby 33Onecorner Racing1,060Göran FrickFC12:00
Sunfast 3600Groovie1,065Karl LjungstedtDH12:15
Corby 33Spray1,065Jesper NordströmDH12:15
DS37Falken1,081Anders SvenssonFC12:30
FF 34Malva1,081Malcolm SjödahlFC12:30
X-35X-Storm1,083Joachim EreniusFC12:45
Figaro 3Tutalör1,084Klas IonzonDH12:45
Fareast 28RBlack Rooster1,081Per EnglundFC12:45
Finnflyer 36Blue Café1,086Claes BergööDH12:45
Dehler 38Mango1,089Gunnar ÅkermanDH13:00
First 40Tjaukle1,091Morgan BackFC13:00
Prima 38White Knuckles1,093Elin Sikell-LundinDH13:00
Gambler 40Fast Food Sally1,097Benjamin GeigerFC13:00
First 40.7Embla Acapia Sail Racing1,100Olof GrananderFC13:05
First 40.7Naomi1,100Tobias HemmingssonFC13:05
Dehler 42Gaga1,100Magnus HanssonFC13:05
Arcona 400Cefrica1,102Bengt NilssonFC13:05
First 40.7Blueprint1,103Andreas HamrinDH13:10
S&S 63Refanut1,104Fredrik WallenbergDH13:10
Steward 109Booty!1,104Fabian LymanFC13:10
Farr 30Cheyenne1,102Anders HelmrichFC13:15
Finnflyer 36Black Pearl1,105Håkan Mildh SvenssonFC13:15
J/111Valentina1,126Mikael LjunggrenFC13:45
J/111CAG1,129Anders FriskFC13:45
First 40C me1,140Håkan GrönvallDH13:45
J/121Jolene1,154Fredrik RydinDH14:00
X-41Oxygen1,159Arvid WahlbergFC14:00
First 44.7Panache1,165Fredrik OhdeFC14:15
Beneteau 55Madame1,136André CartyFC14:45
Farr 40Warpath1,197Lasse ThorFC14:45
Farr 40Stormtrooper1,204Jonas AnderssonFC14:45
Farr 400Wetjob1,252Niclas HeurlinFC16:00
Elliott 44Matador1,284Jonas GrandérFC16:00
Ferrier 33Carbon Tiger1,295Börje SvedmanFC16:00
Shogun 50Ladykiller1,366Björn ForsbergFC17:00
Spirit 100GAIA1,461Kristoffer MelinderFC17:00