Sjökort över Asperöfjorden?
Gänget på Slören söker fler intressenter som skulle vilja ha ett bättre sjökort över skärgården utanför Långedrag.
SS Slören håller på att undersöka om det skulle vara möjligt att sjömäta området där vi seglar våra kvällsseglingar. Syftet är att få fram ett exaktare sjökort över vårt tävlingsområde med bättre djupinformation för att öka säkerheten på våra kappseglingar. Ett sådant sjökort skulle vara i skala 1:10 000, mer detaljerat och dessutom ha en 2-meterskurva för att göra det ännu tydligare.
Dec 2, 2020 @ 15:40
Var vänder man sig för att få ett område sjömätt? Vi är några som har samma problem på ostkusten men vi har löst det genom att sjömäta själva med Garmin Quickdraw Contours.
Dec 2, 2020 @ 19:11
Tillstånd att sjömäta dvs. insamling av sjögeografisk information söks hos Försvarsmakten. Därav att alla communityliknande databaser med data från Svenskt territorialvatten är olagliga i Sverige även om det skedde lättnader när lagen omarbetades för några år sedan. Det finns ett flertal företag som sjömäter och sannolikt hjälper till med ansökan t ex Hydrographica.