Bra tryck på Gotland Runt

Det verkar vara många som är sugna på att segla Gotland Runt till sommaren. Just nu 152 båtar på listan. Max är tydligen 200.

Vad är spännande i listan så långt? 3 st J/111, en Southern Wind 100, DataCom är tillbaka, … Något annat?

SM i doublehanded mix kan ju bli ett udda uppgörelse: Nova vs Figaro 3 avgörs väl med hjälp av en GRIB-fil före start 😃

SRS Fullcrew
Arcona 340Tiki MinosJohan Karlsson
Arcona 36LoleeAntti Elevuori
Arcona 380UTOPIAGunnar Nordfeldt
Arcona 380Miss MoneypennyKarl Thedeen
Arcona 400CefricaBengt Nilsson
Arcona 465FLYTPatrick Brandin
Aspect 40PerfectErik Ygberg
B&C 41KrasotkaFredrik Filander
Bavaria 50EvitaConrad Grut
Beneteau Sense 55MadameAndré Catry
Brise de mer 34Notre DameMichael Cewers
C&C 35NecesseFilip Wästberg
Centerline 40SignFredric Holmgren
Class 40FujiAri Känsäkoski
Corby 33OnecornerGöran Frick
Corby 37AuroraBill Ram
Dehler 29 MKIIGryffindorAnders Karlsson
Dehler 34Claes Andersson
Dehler 42GAGAMagnus Hansson
Dehler 42 CEvoletBertil Orrvik
Dehler 45SolongJohan Bratt
Dehler db1WizLars Jakobsson
Diva 35TabascoChristian Nord
Diva 35Tai TooOlle Snäll
Diva 35VadeauJohan Hult
Dufour 34HerakleitosMikael Haake
Dufour 40 PerformanceCathlinmei IIMika Leivo
Elan 31MajaLars Sönnerfors
Elan 31OtiliaKjell Jansson
ExpressFalsatMartin Rubing
Farr 30S/Y MaskinenErik Mårtén
Farr 40 ODWarpathCarl Johan Marnell
Finngulf 41FavolaEsa Lehto
Finngulf 41SpeculatorAri Ojala
First 34.7SlaghökenJoakim Bergkvist
First 36.7SalimilaSebastian Barg
First 36.7Mia-TJohan Lindskog
Grand Soleil 37AmaroneJonas Wiström
Hallberg-Rassy 44Little Miss SunshineThomas Larsson
Hanse 325FionaMagnus Lindwall
IMX40NemoBas van der Pol
J/111ValentinaMikael Ljunggren
J/111C.A.GAnders Frisk
J/111PiranhaPatrick Schmidt
J/122MAASNanno Aukes
J/92SjojoJohan Skåntorp
Jeanneau SO 35BeataMattias Palm
Linjett 33AlapocasJohan Nordström
Linjett 33SerenityJan Komorowski
Linjett 35ElviraMårten Mannström
Linjett 37AlinaMartin Björklund
Linjett 37HavsörnenPer Roman
Linjett 43ContessaJohan Gustavsson
Millenium 40EdelweissThomas Reinecke
Mumm 36Explorer 2Alexander ERIKSSON
Mumm 36K. YOTEStefan Lövblom
Mumm 36GOOSE IIKristian Greslingaas
Mumm 36SHOGUNKristoffer Straume
Norlin 34SPICAAndy Schell
Oceanis 37ElvisaTobias Hahn
Olympic SeaWhy KnotTommy Törnquist
Omega 42OrioleLars Göran Karlsson
One-offMithrilRikard Isby
One-offElixirMarkus Åberg
One-offEpoxiAnders Widgren
Pogo 8,50PogongPer Svahn
S&S 40PAMSanttu Parikka
Salona 37RSatisfactionMattias Cederholm
ScampiBoj BojPeter Forslund
Scanner 392CastaraUlf Lundahl
Southern Wind 100 DSL´ ondineMartin Bjäringer
Stewart 109Booty!Mats Ljunggren
Swedestar 370TintinDan Reuterswärd
Viko s35KookaburraSimon Carter
Wasa 38IntuitionJohan Emanuelsson
Wasa 420S/Y Vita BrevisHans Strengnell
WO60Tokio IITom Store
X-332XplorerPer Lundqvist
X-35SwallowJohan Gransten
X-35X-stormJohan Gransten
X-362 SportValkyriaGöran Ricking
X-99Wet-XChristian Lind
Erik Malmberg
Daniel Appelfeldt
Peter Forslund
Henning Robach
Per Lindstedt
 
ORCi
Dehler 32Katima IVTomas Lundqvist
Dehler 36 JVStormstegCharles Tillander
Elliot 44 CRMatadorJonas Grander
Farr 40 One TonJoint VentureFredrik Lagerström
Farr 400WetjobNiclas Heurlin
FinnFlyer 34MalvaMalcolm Sjödahl
FinnFlyer 36Black PearlHåkan Mildh Svensson
First 35BiancoTuomas Riski
First 36.7Team Pro4uPatrik Forsgren
First 40ÖringIohn Ryott
First 40 CRC-meHåkan Grönvall
First 40.7Acapia Sailracing/EmblaOlof Granander
First 40.7NaomiTobias Hemmingsson
Knierim Brenta 60Almost NothingSteffen Mueller
MAT1180DataComRobert Carenfelt
Shogun 50Lady KillerBjörn Forsberg
Swan 45VingaMoritz Haltermann
Swan 66SalpareNiclas Comstedt
tbdtbdJohan Rockström
X-382X-WingUlrich Prochaska
X-41OxygenArvid Wahlberg
X-41Magic-MixElin Björklund
X-46JuxBoxJan Meincke
Xp-44Xtra StaerkArto Linnervuo
Xp-44AidaLennart Evrell
Göran Liljegren
 
SRS Classic
H15 YawlRefanutFredrik Wallenberg
HavskryssareBalladPatrik Salén
KryssareJosephineUlf Aronsson
R10ItakaPatrick Ståhle
S&S HavskryssareCirceCasper Grönblom
SK75BacchantMagnus Adlercreutz
SkumslevSpirit of Garm IVFredrik Eriksson
SkärgårdskryssareBeatrice AuroreFredrik Brodin
Skärgårdskryssare byggd 1957MallanovaAmelie Silfverstolpe
Erik Malmberg
SM Two Person Mixed Offshore 
Albin NovaTeam MoblineNadine Kugel
Archambault A31Atao!Pernilla Uhlin
Beneteau Figaro 3TutalörChristian Martin
Dehler 30 ODNo XcuseAnders Jönsson
Dominant 105Lady GodivaAnders Dahlsjö
Andreas Hamrin
Anna Drougge
Martin Angsell
 
SRS Shorthanded
Arcona 410Seglamer.seThomas Bjur
Bavaria 38 MatchMathildaUlf Lindner
Beason 36ElektraOscar Bergstrand
Dehler 38SQDehler SverigeBo Bäversjö
Farr 38 c/rPandionJon Sindeman
First 40.7 grMagniPro NoLimitPeter Wiklund
IMX-40My-XConny Bäckström
J/121JoleneFredrik Rydin
JPK 10.30AlmaVidaJens Krogell
Norlin 34Farmor AnkaJan Orest
X-332 SportMuchachaPerOlof Olofsson
X-99Miss FoxyJoonas Tuompo
 
Swan ClassicSwan Classic 
Swan 40SelmaJahn Wahlbäck
Swan 51ZobaidaAnders Hultin
Swan 65Blue MagicNicholas T. Rolander
 
SRS MulitihullSRS Mulitihull 
Corsair 31 1-dJenaBertil Claesson
Farrier 33RCarbonTigerBörje Svedman
T-29PlusMagnus Groth
trimaranChillaRickard Flodin