Sweet… Fox 9.50 Cap
Class 9.50 dök upp på radarn för drygt 15 år sedan. Tanken var då att fylla luckan mellan Minis och Class 40. Man lyckades inte skapa något moment (min gissning är att de blev alldeles för dyra) men de är fortfarande coola lagom stora båtar.
En av dessa var Fox 9.50 som designades av Charles Bertrand och byggdes av Arctic Composite i Luleå. Vi följde deras först/enda bygge som då hette Cool Runnings.

Nu har båten kommit tillbaka till Sverige igen. Denna gång till Malmö och Mikael Stamming (senast känd som Farr 30-seglare). Och så klart var jag sugen på att provspela, så förra veckan fick jag med mig Mattias Bodlund på en repa i Öresund:
Här är lite klipp från dagen!

Precis som sina syskon så har båten många olika segelkombinationer och justeringsmöjligheter, och trots att båten bara är 9.5 meter lång så känns den som en mycket större båt.

Mätbrevet indikerar också en båt med bra prestanda. 3.250 kilo, mycket segel, djup köl och vattenballast.

Vi började med en kryss söderut. 7-8 m /s och ganska stampig sjö (3 knops sydgående ström i själva leden) är så klart inte optimalt för någon båt, men en bredare lätt båt lider så klart ännu mer.

Allt sitter på rätt ställe, och det är enkelt att justera det man vill.

Efter att ha kryssat nån timme kunde vi vända om och sätta en A2 på 112 m2. Bra drag och en båt som klarar av att pressas hårt.

Mikael är happy skipper och Mattias sköter trimmet. En perfekt doublehandedbåt.
Full fart norrut. På sista repan in mått Malmö så lyckades vid sätta nytt fartrekord för båten med nästan 14 knop. Helt ok med tanke på de förhållanden som rådde. Blåser det räjält och går lite sjö så kan man segla den här båten riktigt fort.
Interiören är så klart gjord för racing. Men ändå relativt rymlig i jämförelse med en Figaro eller modern Class 40.
Jag gillar konceptet jättemycket. Detta hade varit en perfekt båt för Bermuda 1-2 där man kan segla TWA 70-90 i 20-25 knop dagar i sträck. Då hade man fått utväxling på stabiliteten.
Men det kan säkert vara krävande när det lättar ur här hemma… men jag är säker på att Mikael och andra som seglar henne kommer att få många fantastiska repor.