Gunboat shots
Fler sköna bilder från Billy Black i Antigua. Nice!
Peter Gustafsson Fun & Games🤡 flerskrov, gunboat 6
Fler sköna bilder från Billy Black i Antigua. Nice!
Jag har alltid varit lite svag för Gunboats… och hade man oändligt mycket pengar för en cruiser/racer-katamaran så är det väl så här den skall se ut.
Ingen kan ha ungått trenden med lite större cruisingkatamaraner. Här hemma är de fortfarande relativt ovanliga, och väcker en del uppseende när man kommer, men på British Virgin Islands eller andra populära cruisingmål så vimlar det av dem. Och följer man seglare på YouTube så vet man att Sailing La Vagabonde numera seglar en fransk […]
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.
May 6, 2008 @ 13:46
gunboat…. hmm.. jag fattar inte alla dessa bilder och rapporter från gunboats… både här och på sailing anarchy! Vad är det som man gillar med dessa crusingbåtar?? Fula och klumpiga!
jaja.. Hej
May 6, 2008 @ 14:02
Måste nog hålla med föregående tyckare. Det finns betydligt fräckare kattor än Gunboats..
May 6, 2008 @ 14:26
Snabbseglande vardagsrum, som dessutom är grundgående och inte lutar. Är det inte det alla vill ha? Fördommar o plånböcker står ivägen, synd.
/Brorsan.
May 6, 2008 @ 20:35
Nja, kanske är det du som åker på fel sida på motorvägen?
All uppmärksamhet här och på SA borde väl få dig att ana att det kanske är du som missat ngt, inte att alla andra har fel.
Det finns betydligt fräckare kattor, men de går extremt mkt bättre än vad de är vackra. Och bekvämligheten verkar även den helt ok.
May 7, 2008 @ 02:14
Ja… jag har väl fel… kanske skulle prova på det där med katamaran eller trimaran…
;)
May 7, 2008 @ 07:23
Det är klart att man inte har någon chans mot Seacarts eller HiQ, men det hade funnits en viss charm att vara först i mål i HH Skagen Race, i t-shirt och med groggar i salongen när alla andra sitter och fryser ihjäl på railen?
http://www.wetasschronicles.com/Gunboat.mov