Poly Skagen Race 2008 | resultat

Här kommer resultaten. Hoppas på lite bilder eller en rapport från någon som var där…

Vi skulle ha kört, men en grundstötning kom emellan (inga stora saker, men inte läge att köra doublehanded på havet innan det blivit genomgånget och fixat av proffs).

Skall vi sikta på att dubbla andalet shorthandedbåtar till nästa år?

Doublehanded (hela listan)

1 Trindy First 31.7 Jonas Kjellberg 1.19
2 Xiphias X-332 Jan Plantoft 1.24
3 Anna af Gbg Sun Odyssey 52 Thor Maugesten 1.31
4 Monkey Buisnes X-332 Urban Edvarsson 1.24
5 Ma Mer First 36,7 Erik Hjälmström 1.26
6 Milo First Class 10 Claes Redin 1.25
7 Balans Pogo 6,5 Niklas Domack 1.26
8 Vive La mer Arcona 460 Hans o Agneta Bäckstöm 1.45

LYS (hela listan)

1 Wind Walker Gecco 39 Mikael Cuikerman 1.20
2 Donna Dominant 150 Hans-Olof Ohldin 1.43
3 Reneth Najad 361 Reine Eriksson 1.10
4 Sapphire 1-ton Mats Svensson 1.32
5 Mimosa Maxi 108 Göran Carlsson 1.13
6 Sir Väs Mamba 363 Mats Widding 1.24
7 Aero Mumm 36 Roger Ahlkvist 1.36
8 A Days Grace Albin Stratos David Fredriksson 1.17
9 Spira Bavaria 35 M David Ivarsson 1.27
10 Olydiga Wasa 360 Percy Andersson 1.18
11 Free Wind X-50 Lars Björkroth 1.41
12 Catleya Dehler 39 SQ Dennis Olsson 1.31
13 Yarva Bavaria 34 Johan Linde 1.16

Och eftersom alla körde samma bana, så kan man ju titta på alla båtar. (hela listan). Shorthandedbåtarna står sig mycket bra och Trindy var bara 3 minuter från att ha varit bästa båt. Well done!

1 Wind Walker Gecco 39 Mikael Cuikerman 1.20
2 Trindy First 31.7 Jonas Kjellberg 1.19
3 Anna af Gbg Sun Odyssey 52 Thor Maugesten 1.31
4 Donna Dominant 150 Hans-Olof Ohldin 1.43
5 Xiphias X-332 Jan Plantoft 1.24
6 Sapphire 1-ton Mats Svensson 1.32
7 Reneth Najad 361 Reine Eriksson 1.10
8 Monkey Buisnes X-332 Urban Edvarsson 1.24
9 Aero Mumm 36 Roger Ahlkvist 1.36
10 A Days Grace Albin Stratos David Fredriksson 1.17
11 Spira Bavaria 35 M David Ivarsson 1.27
12 Ma Mer First 36,7 Erik Hjälmström 1.26
13 Sir Väs Mamba 363 Mats Widding 1.24
14 Mimosa Maxi 108 Göran Carlsson1.13
15 Free Wind X-50 Lars Björkroth 1.41
16 Olydiga Wasa 360 Percy Andersson 1.18
17 Milo First Class 10 Cles Redin 1.25
18 Balans Pogo 6,5 Niklas Domack 1.26
19 Catleya Dehler 39 SQ Dennis Olsson 1.31
20 Vive La mer Arcona 460 Hans o Agneta Bäckstöm 1.45
21 Yarva Bavaria 34 Johan Linde 1.16