We love Sam!
Vi kan ju inte släppa Sam Davies ännu. Detta måste vara ett av de bästa exemplen på sponsring just nu. Trots en mycket mindre och billigare kampanj än Hugo Boss, Ecover & Pindar så tar Roxy lätt hem spelet när det gäller spaltmeter, genomslag i media och i folks hjärtan.
Detta kan vara något att fundera på för er som positionerar er hos olika sponsorer. Det handlar kanske mindre om det rent sportsliga, och mer om hur man faktiskt kan förstärka ett varumärke och leverera andra mervärden än bra placeringar. Men så klarr är komninationen oslagsbar.
Puma sticker ockås ut i VOR, låt vara på ett lite annat sätt. De är ju det enda teamet som faktiskt har ett genuint intresse av att kommunicera med oss konsumenter och enskilda seglare, medan de andra teamen handlar om business-to-business och VIP-aktiveteter i samband med stopovers.
Hoppas att det kommer bra utvärderingar av Roxys och Pumas engagemang framöver.
Feb 23, 2009 @ 21:35
Vad är/gör Roxy?
Feb 23, 2009 @ 22:05
Google är din vän…..outdoormode för tjejer…
Feb 23, 2009 @ 22:33
Det är Quicksilvers “tjejmärke”. Surf och skidåkning. Har man en liten tjej hemma så spanar man nu lite extra efter coola Roxy-kläder :-)
Feb 23, 2009 @ 23:11
I vilket fall har nog Sam goda möjligheter till fortsatt sponsring ,alternativt ny sponsor, för framtida seglatser. Hon inte bara lyckades segla runt hela vägen och hålla sig själv och båten hel och komma in på en strålande 4e-plats, utan hon lyckades också medialt helt fantastiskt bra. Hon syns verkligen hela tiden, och det på ett possitivt sätt!
Feb 24, 2009 @ 12:07
Jag känner till Roxy, ville bara retas lite och trigga Peter att ge oss några snygga tjejer (som inte är byggda i kolfiber) på blur ;-)
Feb 24, 2009 @ 14:58
Dagens kupp Henke, snyggt jobbat!!
//Niklas S