Skip to content

11 Comments

  1. Stefan P
    Sep 2, 2010 @ 09:58

    Känner mig som en riktig svenska lärare men NHSS skall det var. NSS är Norrköpings Segelsällskap och hoppas någon gång kunna matcha Nynäshamn med ett stort kölbåtsarrangemang. Men inte jakt start det räcker med allt jego kring SRS.

    Reply

  2. Patrick L
    Sep 2, 2010 @ 11:02

    Där ser man, jag har trott att det är NSS där också eftersom deras (vår! jag är ju medlem) klubbstandert endast har NSS…

    http://www4.idrottonline.se/ImageVault/Images/storage_Edited/filename_M8NDG43gnkJyBgooQPin.jpg/scope_0/id_246831/ImageVaultHandler.aspx

    Reply

  3. Johan W-z
    Sep 2, 2010 @ 11:33

    Stefan, eftersom du inte skriver ihop varken ordet svenskalärare eller jaktstart kan du omöjligt vara en svenskalärare ;-)

    Okej, offtopic så det förslår, men ändå. Värdera det svenska språket högt, högre än alla andra! Annars försvinner det snabbare än vi tror…….. :-(((

    Mvh J W-z

    Reply

    • Stefan P
      Sep 3, 2010 @ 10:20

      Jag vet jag är expert på särskrivning efter att ha engelska som skrivet språk i flera år. Så det var bara känslan som fanns där.

      Reply

  4. Joakim
    Sep 2, 2010 @ 18:32

    Intressant att han i intervjun nämner de stora seglen som sattes upp:).

    Reply

  5. Johan
    Sep 2, 2010 @ 19:09

    Då är det som vanligt då, de stora grabbarna kammar hem priset..
    Ingen skillnad ifrån KSSS-management. Skandal, det borde vara DSQ utan eller med ogiltigt mätbrev!
    Bilen till IT-Advisor

    Förövrigt:
    NSS = Norrköping
    NSS = Norrtälje
    NSS = Nynäshamn

    Inte direkt one off eller trademarkskyddat namn, vad respektive skall heta kan bara avgöras efter hur gammal klubben är eller genom en smutsig knytnävs uppgörelse på neutral mark. Jag röstar för knytnävarna, nägon som är med?

    Reply

  6. minime
    Sep 2, 2010 @ 22:41

    som vanligt används de gamla traditionella förkortningar rätt frekvent men här de officiella förkortningar:

    Norrköping = NSS
    Norrtälje = NOSS
    Nynäshamn = NHSS

    Reply

  7. Claes Nettelbladt
    Sep 4, 2010 @ 00:45

    Här kan ett riktigt stort fel ha begåtts på en kappsegling med ett onödigt dyrbart förstapris. Och då berör debatten här istället ett så oerhört viktigt språkligt problem!?

    Reply

  8. Segling sätter ner foten. Eller inte. | BLUR
    Nov 25, 2010 @ 23:09

    […] Hyundai Cup 2010 | video (10 comments) […]

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.