På väg till Auckland, NZ
I december bär det av till Auckland. I första hand för att skriva om Twisted Flow Wind Tunnel (TFWT) på University of Auckland, men det finns ju mycket annat kul man kan hitta på om man är seglare.
Jag har en bra lista, men det vore kul med er input. Artikeluppslag, sweeta båtar som bör spanas in, designers som bör ställas till svars eller bara allmänna tips för turisten?
Nov 1, 2011 @ 11:33
Ett “måste” som turist är “Bay of Islands” med byn Russel som också kallas “hellhole of the Pacific”…
Nov 1, 2011 @ 11:58
Greg Elliot som ritat den nya 6 meters OS-båten har ritat massor av andra båtar där sweet ofta bara är förnamnet…
http://www.elliott-marine.com/
Nov 1, 2011 @ 13:49
Kanske lite Shaw, Shaw och Shaw/
Nov 1, 2011 @ 23:10
Rob Shaw och Brett Bakewell-White (General Lee, Wired & Zana) är uppbokade.
http://www.blur.se/2010/06/15/sweet-bakewell-white-36-general-lee/
Nov 2, 2011 @ 07:28
:-) Ser fram emot rapport!
Nov 1, 2011 @ 14:26
Optimistjolle-VM med 5 svenskar går i Napier, NZ, 30 dec -10 jan om du är kvar så länge. De seglar “shorthanded” ;-) och har en blogg på http://vmoptimist2011.wordpress.com/
Nov 1, 2011 @ 14:33
Peter.
Du kan inte åka till Nya Zeland utan att ta med dig ett flugspö!!!!
Nov 1, 2011 @ 15:47
Du har hamnat fel – prova här istället ;-)
http://www.utsidan.se/forum/forumdisplay.php?f=18
Nov 1, 2011 @ 16:29
Men visst hade det varit kul att se PG flugfiska!
Nov 1, 2011 @ 17:13
Jodå – jag gillar Monty Pyton också ;-)
Nov 1, 2011 @ 17:19
Du kan inte stanna till i Perth ?
Vi kunde ta några kalla ihop :)
Jag kommer spana in ISAF VM och speciellt följa Anna,Malin och Lotta i damernas MR
VM går under 3-18 december
Nov 1, 2011 @ 17:28
Ja Perth ligger ju nära. När man ändå är på södra halvklotet :-)
Däremot blir det ett par dagar i Sydney på vägen hem. Gammal favorit. Tyvärr missar jag starten i Sydney-Hobart…
Nov 2, 2011 @ 09:32
Hi mate, I just completed my master thesis at the TFWT of the university of Auckland, after 2 years in NZ so if u want some advices do not hesitate ! And check out the mini 650 model yacht I built downstairs the wind tunnel, it’s the best model in the world ! ;)
Regards
Benny
Nov 2, 2011 @ 10:06
Du kommer inte att undgå rugby. Tyvärr. En timmes sportsammanfattning är 55 minuter rugby och 5 minuter övrig sport.
Nov 2, 2011 @ 10:07
kontakta vår segelmakare pelle Pettersson Från North kalmar o Doyle smögen som Bor och arbetar i Nz kontakta mig så får du Pelles adress.
Nov 2, 2011 @ 11:36
Hej Bobo, var inte han i AUS?
Nov 2, 2011 @ 10:35
http://www.alloyyachts.co.nz/
Nov 3, 2011 @ 10:38
Twisted Flow Wind Tunnel? Låter spännande (seriöst)! Men vad använder man den till, i datorsimuleringarnas tidevarv. Vilka problem kan man inte lösa med CFD (Computational Fluid Dynamics)?
Nov 3, 2011 @ 11:22
http://homepages.engineering.auckland.ac.nz/~dpel004/yru/html/Wind-tunnel/index.html
CFD är ett (eller snarare många) verktyg med fantastiska möjligheter men det finns många problem som det inte är ekonomiskt eller ens möjligt angripa med CFD. Ett område där CFD inte är så kostnadseffektivt är att prediktera krafter pga. avlöst strömmning på en rigg med spinnaker så experimentell strömmningsmekanik kommer nog att ha sin plats ett tag till. Jag började jobba med det i slutet på 80-talet och då sa CFD-människorna att om 5 år så kan ni stänga labben…..25 år senare är vi fortfarande här och efterfrågan på experimentellt arbete ökar hela tiden.
Nov 3, 2011 @ 11:27
+1
http://www.mech.auckland.ac.nz/uoa/home/about/ourresearch/researchareas/yachtresearchunit/#s2c2
Som alltid så är det en kombination av experiment, CFD och praktiska erfarenheter som tar utvecklingen framåt. Framförallt är det de stora projekten som har tillräckliga budgetar för att verkligen flytta fram positionerna – och i stort sett alla hänger i vindtunneln.
Det finns en del frågeställningar som är alldeles för svåra för CFD. T.ex. analys av krafterna på en spinnaker i störd vind (av andra spinnakers). Sug på den :-)