Fredagsintervju med Strömberg v44
Fredrik Aurell och Fabian Bengtsson kommer varje vecka att bjussa på en fredagsintervju med Martin Strömberg, som ju seglar på Groupama i Volvo Ocean Race. Här är första delen. Foto: Groupama/Yvan Zedda.
Vi kommer från och med idag och under hela Volvo Ocean Race 2011-2012 göra en intervju med Martin Strömberg och publicera den här varje fredag. Den här gången fick vi en pratstund med Martin dagen innan start.
Hej Martin, hur ser förberedelserna ut så här i elfte timman?
Vi har jobbat för att alla förberedelser redan skall vara klara och nu handlar mest om att packa ihop privata grejer. De senaste dagarna har vi lastat på båten och varit ute och seglat för att testa de sista små ändringarna. Nu senast var det positioner på nya stroppar på skothornen son skulle testas. Man blir väl aldrig riktigt färdig men i dagsläget känns det ganska bra.Det måste kännas skönt att komma iväg efter två års uppladdning.
Absolut. Förra gången jag var med hade vi en till båt att träna mot. Den här gången har vi mest tränat själva och har bara kunnat mäta oss mot våra prestanda siffror. Dom gånger vi har kappseglat mot de andra båtarna har vi haft en del tekniska problem men ändå känt oss ganska snabba. Sedan dess har vi jobbat mycket med att få båten tillförlitlig för det är ganska löjliga metrar man tappar när sånt inte funkar
Nov 5, 2011 @ 15:24
Fyra par långkalsonger är det inte lite väl lyxigt?
Kör hårt Krite och Strömberg på Groupama!