Close
Skip to content

8 Comments

  1. Peter Gustafsson
    Jan 31, 2020 @ 11:06

    De som varit med tidigare får chansen att för-registrera sig. Hittills 28 båtar:

    Friends that have already pre registered

    Leif Jägerbrand Seascape 24 24
    Ola Hjelmgren Späckhuggare 24
    Christian Huse Seascape 24 24
    Tom Josephson Maxi Racer 25
    Jonny Petersson Dominant Race 25,1
    Lars Sjöström Pacer 27 Sport 27
    Michael Assarsson Banner 28 R 28
    Robert Schmidt Dehler 29 28,7
    Bernt Fjällman Archambault Grand Surprise 31,4
    Federico Garofalo Sun Fast 32i 32
    Frank Sandberg Jeanneau Sun Fast 35 33,8
    Niclas Caspersson Hanse 348 34
    Jonas Kjellberg Dehler 34 SV 34
    Johan Holmqvist Dehler 34 1986 34
    Joakim Kling Elan 340 34
    Jörgen Allén Dehler 35 34,5
    Tomas Bengtson Dehler 35 cws 35
    Tor Hove Elan 350 35
    Mats Andersson Dehler35 35
    Göran Artman X-382 38
    Johan Mälsjö Dehler 38 38
    Anders Bergvall Faurby 396 39
    Dennis Olsson Dehler39 39,3
    Thomas Linnet Van de stadt, caribian 40
    Christer Malmros Arcona400 40
    Oscar Egerö Passad 41
    Niklas Strandberg Faurby 424 41,4
    Anders Nyberg RM1350 45

    Reply

  2. Leif J (Sunkini)
    Jan 31, 2020 @ 19:55

    Just nu 33 föranmälda, 67 platser kvar. Anmälan öppnar om 5 minuter :-)

    Reply

  3. Leif J (Sunkini)
    Jan 31, 2020 @ 23:17

    Nu 53 anmälda, 47 platser kvar. Utöver Sverige så är det även deltagare från Norge, Danmark, Tyskland och Holland :-) Deltagarlista enligt nedan:

    MINI = Monohulls from 18.00 to 25.00 feet
    Eric Lundquist, Etap 21i Kulan
    Leif Jägerbrand, Seascape 24
    Christian Huse, Seascape 24
    Ola Hjelmgren, Späckhuggare

    SMALL = Monohulls from 25.01 to 30.00
    Tom Josephson, Maxi Racer
    Jonny Petersson, Dominant Race
    Patrik Seldén andreassson , X-79
    Lars Sjöström, Pacer 27 Sport
    Joachim Hasler, Seascape 27
    Michael Assarsson, Banner 28 R
    Mattias Mellström, Café 28
    Robert Schmidt, Dehler 29
    David Kinberger, Banner 30

    MEDIUM = Monohulls from 30.01 to 35.00
    Henrik Kahl, First 305
    Bo Hedqvist, HR 30 Monsun
    Bernt Fjällman, Archambault Grand Surprise
    Federico Garofalo, Sun Fast 32i
    Mats Landervik, Dehler 32
    Magnus Packendorff, Birdie 32
    Urban Edvardsson , X332
    Asko Malila, Contrast 33
    Jesper Folkesson, Xp 33
    Fredrik Kangevall, Najad 332
    Mattias Trostek, Najad 331
    Dan Nilsson, Cb33
    Frank Sandberg, Jeanneau Sun Fast 35
    Niclas Caspersson, Hanse 348
    Jonas Kjellberg, Dehler 34 SV
    Johan Holmqvist, Dehler 34 1986
    Joakim Kling, Elan 340
    Jörgen Allén, Dehler 35
    Tomas Bengtson, Dehler 35 cws
    Mats Andersson, Dehler35
    Tor Hove, Elan 350
    Niclas Holmberg, Elan 350

    LARGE = Monohulls from 35.01 and upwards
    Urban Nilsson, Hanse 375
    Anders Jacobsson, Forgus
    Erik Tellow, HR37
    Göran Artman, X-382
    Johan Mälsjö, Dehler 38
    Anders Bergvall, Faurby 396
    Petter Hegle, Farr395
    Anders Dahlsjö, Dominant 105
    Dennis Olsson, Dehler39
    Thomas Linnet, Van de stadt, caribian
    Christer Malmros, Arcona400
    Jörgen Hellström, Arcona 400
    Gerben Bos, J/122
    Oscar Egerö, Passad
    Joakim Cordaly, X-412
    Niklas Strandberg, Faurby424
    Anders Nyberg, RM1350
    Martin Hammarstrand, Jeanneau Sun Odyssey 51

    Reply

  4. JB
    Feb 2, 2020 @ 18:21

    Varför väljer arrangören inte att dela in båtarna efter SRS-tal eller i alla fall LVL i stället för LOA?

    Reply

    • Peter Gustafsson
      Feb 2, 2020 @ 18:49

      Därför att detta är det absolut enklaste sättet – och egentligen har vi bara kopierat Silverrudder rakt av.

      Hade det varit en kappsegling efter RRS och SRS så hade det ju varit naturligt att dela in efter SRS (eller IRC eller ORC), precis som i de flesta kappseglingar. Nu är det inte det, utan en personlig utmaning sominte resulterar i vare sig resultatlista eller prisutdelning.

      Reply

  5. Peter Gustafsson
    Feb 2, 2020 @ 22:27

    60 anmälda.

    J/70 är ju en sportig solobåt 😃👍

    Mini = Monohulls from 18.00 to 25.00 feet
    Eric Lundquist, Etap 21i Kulan
    Magnus Tveit, J/70
    Leif Jägerbrand, Seascape 24
    Christian Huse, Seascape 24
    Ola Hjelmgren, Späckhuggare

    Small = Monohulls from 25.01 to 30.00
    Tom Josephson, Maxi Racer
    Roger Ohlsson, Maxi Racer
    Jonny Petersson, Dominant Race
    Patrik Seldén andreassson , X-79
    Lars Sjöström, Pacer 27 Sport
    Joachim Hasler, Seascape 27
    Michael Assarsson, Banner 28 R
    Mattias Mellström, Café 28
    Robert Schmidt, Dehler 29
    Mathias Peterson, Albin Alpha
    David Kinberger, Banner 30

    Medium = Monohulls from 30.01 to 35.00
    Henrik Kahl, First 305
    Bo Hedqvist, HR 30 Monsun
    Per Svanberg, Fareast 31 R
    Bernt Fjällman, Archambault Grand Surprise
    Federico Garofalo, Sun Fast 32i
    Mats Landervik, Dehler 32
    Magnus Packendorff, Birdie 32
    Urban Edvardsson , X332
    Asko Malila, Contrast 33
    Johan Wetterlundh, Salona 33
    Jesper Folkesson, Xp 33
    Fredrik Kangevall, Najad 332
    Mattias Trostek, Najad 331
    Dan Nilsson, Cb33
    Frank Sandberg, Jeanneau Sun Fast 35
    Niclas Caspersson, Hanse 348
    Jonas Kjellberg, Dehler 34 SV
    Johan Holmqvist, Dehler 34 1986
    Joakim Kling, Elan 340
    Jörgen Allén, Dehler 35
    Tomas Bengtson, Dehler 35 cws
    Mats Andersson, Dehler35
    Tor Hove, Elan 350
    Niclas Holmberg, Elan 350

    Large = Monohulls from 35.01 and upwards
    Urban Nilsson, Hanse 375
    Anders Jacobsson, Forgus
    Erik Tellow, HR37
    Göran Artman, X-382
    Johan Mälsjö, Dehler 38
    Anders Bergvall, Faurby 396
    Petter Hegle, Farr395
    Anders Dahlsjö, Dominant 105
    Dennis Olsson, Dehler39
    Thomas Linnet, Van de stadt, caribian
    Christer Malmros, Arcona 400
    Jörgen Hellström, Arcona 400
    Christer Kläth, Hanse 400e
    Gerben Bos, J/122
    Oscar Egerö, Passad
    Joakim Cordaly, X-412
    Niklas Strandberg, Faurby424
    Bo Cederlöf, Wasa 55
    Anders Nyberg, RM1350
    Martin Hammarstrand, Jeanneau Sun Odyssey 51

    https://midsummersolo.com/registration

    Reply

  6. Leif J (Sunkini)
    Feb 5, 2020 @ 22:18

    26 platser kvar… Så läge att anmäla sig för de som är sugna på att vara med :-)

    Reply

  7. Peter Gustafsson
    Feb 28, 2020 @ 08:02

    Bara 5 platser kvar…

    REGISTRATIONS FOR 2020
    The list is not automatically updated. We will try update the list once per day. As per 2020-02-27 at 22:00 CET there are 95 participants that have registered, only 5 spots left!

    Mini = Monohulls from 18.00 to 25.00 feet
    Kjell Johansson, Seascape 18
    Hans O Johansson, Havsfidra
    Eric Lundquist, Etap 21i Kulan
    Magnus Tveit, J/70
    Petra Almqvist, Magnifik Midget
    Leif Jägerbrand, Seascape 24
    Christian Huse, Seascape 24
    Rickard Sandberg, Seascape 24
    Ola Hjelmgren, Späckhuggare
    Clas Hom, Coronado 25

    Small = Monohulls from 25.01 to 30.00
    Tom Josephson, Maxi Racer
    Roger Ohlsson, Maxi Racer
    Jonny Petersson, Dominant Race
    Patrik Seldén andreassson , X-79
    Mattias Hedlund, Fenix 27
    Lars Sjöström, Pacer 27 Sport
    Joachim Hasler, Seascape 27
    Jan Forsaeus, First 27.7
    Michael Assarsson, Banner 28 R
    Mattias Mellström, Café 28
    Henrik Högman, Cumulus
    Jürgen Asp, Trapper 501
    Frederick Grönvall, L28
    Ann-Kristin Agesund, Fenix 28
    Timo Lehes, Fareast 28R
    Robert Schmidt, Dehler 29
    Per Haglund, Dehler 29
    Mathias Peterson, Albin Alpha
    David Kinberger, Banner 30

    Medium = Monohulls from 30.01 to 35.00
    Henrik Kahl, First 305
    Bo Hedqvist, Hallberg-Rassy 31 Monsun
    Christopher Zee, Hallberg-Rassy 31 Monsun
    Per Svanberg, Fareast 31 R
    Filip Bergom, First 31.7
    Bernt Fjällman, Archambault Grand Surprise
    Federico Garofalo, Sun Fast 32i
    Mats Landervik, Dehler 32
    Stefan Nomark, Dehler 32
    Magnus Packendorff, Birdie 32
    Björn Wärnberg, Albin Nova
    Hugo Norell, X-99
    Urban Edvardsson, X332
    Asko Malila, Contrast 33
    Marko Kärkkäinen, Contrast 33
    Johan Olsson, Contrast 33
    Tage Danielsen, Maxi 999
    Johan Wetterlundh, Salona 33
    Jesper Folkesson, Xp 33
    Fredrik Kangevall, Najad 332
    Mattias Trostek, Najad 331
    Dan Nilsson, Cb33
    Urban Ristorp, Cb33
    Tonny Schnoor, Norlin 3/4
    Frank Sandberg, Jeanneau Sun Fast 35
    Niclas Caspersson, Hanse 348
    Jonas Kjellberg, Dehler 34 SV
    Johan Holmqvist, Dehler 34 1986
    Joakim Kling, Elan 340
    Dan Hammar, Salona 34
    Jörgen Allén, Dehler 35
    Tomas Bengtson, Dehler 35 cws
    Mats Andersson, Dehler35
    Tor Hove, Elan 350
    Niclas Holmberg, Elan 350
    Petter Johansen, Elan 350
    Karl-Gunnar Sahlin, Bavaria 35 Match
    Mats Nyqvist, RM1050
    Niels Ulstrup, Bröker 35

    Large = Monohulls from 35.01 and upwards
    Krister Ahlqvist, Dehler 36sq
    Urban Nilsson, Hanse 375
    Anders Jacobsson, Forgus
    Erik Tellow, HR37
    Göran Artman, X-382
    Peter Dahlsten, X-382
    Johan Mälsjö, Dehler 38
    Robert Trolled, Dehler 38
    Edgar Endresen, B-38
    Anders Bergvall, Faurby 396
    Petter Hegle, Farr395
    Anders Dahlsjö, Dominant 105
    Dennis Olsson, Dehler 39
    Thomas Linnet, Van de stadt, caribian
    Stefan Leschner, Wasa 40R
    Daniel Karlsson, X-40
    Christer Malmros, Arcona 400
    Jörgen Hellström, Arcona 400
    Christer Kläth, Hanse 400e
    Gerben Bos, J/122
    Oscar Egerö, Passad
    Per Sortedal, Dehler 41
    Joakim Cordaly, X-412
    Niklas Strandberg, Faurby 424
    Bo Cederlöf, Wasa 55
    Anders Nyberg, RM1350
    Martin Hammarstrand, Jeanneau Sun Odyssey 51

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.