Första racet efter 15 år!
Nu har gänget kommit igång med träningen. Ser ju bra mycket roligare ut än Valencia.
Första racet efter 15 år!
Med Anders Lewander som rorsman seglade Julian Bethwait och Peter Warner 18ft skiff VM 1989 i Brisbane. Då en 3:e plats med båten Banana Republik, nu är Peter Warner tillbaks med Anders Lewander och Peter ‘Eric’ Mickos i det utökade Team Gill Sweden.
I söndagens första race, efter 15 års uppehåll från klassen, placerade sig Team Gill Sweden på en 10:e plats med 27 skiffar på linjen. Med stora riggen No.1 och mellan 14-18 knop avgjordes racet på Syd-Ost banan som korsar inre delen av Sydney Harbour i tre snabba varv. Team Gill Sweden är nöjda med resultatet och Anders Lewander berättar. “Vi hade ett härligt söndagsrace, vi har aldrig seglat ihop vi tre men mycket sitter i, kryssfarten mycket bra och den vingliga undanvinden får vi jobba på under kommande vecka.”
Sten Edström, Anders Lewander och Peter Mickos fortsätter nu med 18ft skiff camp på förmiddagarna och tränar manövrar och blicken inåt i båten. På kvällarna tränar Anders Lewander, Peter Warner och Peter Mickos fart med de andra båtarna och North Sails coachen Michael Coxon.
Feb 8, 2010 @ 15:13
Gott o se!!!
Mer filmer! Bra mkt roligare an Valencia. :)
Feb 8, 2010 @ 17:33
Keep the bow out of the water, win or swim!!!