The Atlantic Rally for Cruisers 2010

arcstart.jpg
Idag går starten på ARC. Många båtar från våra trakter. Någon som har koll på vilka (förutom Wind of Gothenburg) som bloggar/skriver?

Division I: Cruising
Ahead Bavaria 42 Cruiser 12.84 Allan Nielsen DEN
Andriette Norlin37 MKII 11.65 Göran Eriksson SWE
Aries Bavaria 42 Cruiser 12.83 Per-Ørnulf Dæhli NOR
Avventura Dufour 38 Classic 11.98 Bengt-Arild & Stefania Righetti Nilsen NOR
Bogenvilla Scanmar 33 10.70 Trond Hjalmar Brattoy NOR
Coulant Bavaria 42 Cruiser 13.06 Mr Per Andreas Vogt NOR
Dina fra Os Bavaria 42 Cruiser 12.99 Tore Nordahl Pedersen NOR
Ellen Najad 460 13.95 Göran O. Westerberg SWE
Fanteliv Jeanneau Sun Legend 41 12.50 Anne & Petter Haavik NOR
Fryd Jeanneau Sun Odyssey 42.2 12.80 Wenche Magerøy & Ulf Dahlslett NOR
Honningpupp II Comfort 32 09.50 Thomas Witso-Bjolmer NOR
Jageren OVNI 445 13.80 Håkon Schulstad NOR
Jazz Jeanneau Sun Odyssey 42i 12.85 Ole Jakob Hartvigsen NOR
Jolly Sailor Jeanneau Sun Odyssey 45DS 13.75 Jo Laaveg NOR
Kamu Finn 35 10.80 Sakari Heyno FIN
Leahnis Bavaria 42 Cruiser 12.94 Freddy Haug NOR
MAD Bavaria 45 14.27 Morten Gronneberg NOR
Maja Beneteau Oceanis 473 14.30 Arild Mathisen NOR
Marta Hanse 470e 14.33 Peter Af Buren SWE
Oda OVNI 395 12.77 Lars & Liv-Marie Loraas NOR
Pinton Swan 43 13.09 Jesper Ulslev DEN
Rikaros Bavaria 46 Cruiser 14.70 Bjarne E. Pettersen NOR
Serenity Beneteau First 44.7 13.35 Fridtjov Bergmann NOR
Sjarmen Bavaria 36 Cruiser 11.40 Henning Larsen NOR
Solbolla Hanse 371 11.25 Egil Norderhaug NOR
Sprelsk Jeanneau Sun Odyssey 39i 11.86 Thomas Maelen NOR
Sun-Lady Jeanneau Sun Odyssey 42DS 12.93 Mr Rolf Andreas Mathiassen NOR
Verde Swan 36 11.56 Mauno Rantavuori FIN
Viking Crusader Sweden Yachts 40 12.28 Anne Lise & Ståle Larsen NOR
Wind of Gothenburg Sparkman & Stephens 14.33 Nikolai Töllborg SWE

Division II: Racing
Blue Nights Swan 45 13.72 Tea Ekengren-Saurén FIN

Division IV: MultiHulls
Occasione Fountaine Pajot 13.11 Mr Trond E Hansen NOR
Sara Fountaine Pajot Orana 44 13.13 Stian Lundin NOR

Division V: Open
Thindra Swan 59 17.92 Hans Sundquist SWE

Invitation Racing
Eira Swan 51 15.54 Sebastian Gylling FIN

Invitation Cruising
Godot Swan 66s 20.15 Mr Paul Fevang NOR
Golden Gate Oyster 62 19.28 Mr Krister Bewert DEN