Maxi 11 | interiör
Tidningen Yacht verkar vara lite extra poppis hos Maxi-varvet. Nu har man publicerat renderingar av interiören på Maxi 11 och det ser ju definitivt sportigt ut. Frågan är om man kan hålla vikten samtidigt som man får till en snygg inredsning?
Apr 4, 2011 @ 09:48
Sofforna får mig att tänka på förarstolen i en konceptbil från SAAB på den gamla goda tiden, problemet är väl bara att man ligger mer än sitter i soffan……..
Apr 4, 2011 @ 15:54
Vad det inte International 806 som hade sådana säten:
Apr 4, 2011 @ 16:32
Och hur coolt tyckte man inte dom var, när man var 15 bast…
Apr 4, 2011 @ 16:40
Och en del Smaragder, Wasa 30:or och annat långsmalt också..
Det ser ut som om sofforna inte pretenderar på att även vara fullängdskojer. Vettigt i så fall, bättre prioritera två sovkabiner och bra kök/toa/navbord.
Apr 4, 2011 @ 16:26
Tycker sofforna på renderingen för tankarna till avgångshall på inrikesflyget.
Apr 4, 2011 @ 17:09
Är det ett blöjbord mitt emot köket? Annars känns det lite som omklädningsrum.
Apr 4, 2011 @ 22:21
Jag tycker synd om både besättning och inredning när diverse segel och bagar med minst sagt ovänlig yta ska slitas upp och ner i det vardagsrummet…
Min dröminredning är fyra st ägget i kol, and thats it! då snackar vi innovation!
Apr 5, 2011 @ 08:06
Komplettera det med hängmattor/kojer i finmaskigt nät som hängs upp när man ska sova till sjöss (i land tar man hotell…!!) så jag jag med Johan!!
Apr 5, 2011 @ 09:07
Grabbar, jag tror ni bör läsa på de Maxi11:ans tre ledord. Speed, Shorthanded och Comfort:-)
“Ägget i kol, hängkojer och finmaskiga nät” är kanske inget som matchar C? Tanken är ju att 11:an skall bryta ny mark där man kan ha det gott efter seglingen utan att behöva checka in på hotell i hamnkvarteren.
Nu har jag inte sett segelspecen, men Shorthanded innebär rimligen att man tänker minimera slitaget i vardagsrummet genom att man slipper byta mellan G1light, G1Heavy, G2, G3 etc. i tid och otid. Undanvindssegel på rulle/i strumpa kan man ju hantera genom fördäcksluckan.
Apr 5, 2011 @ 12:49
Frågar du mig så är hängmattor bland det skönaste som finns att sova i…
Apr 5, 2011 @ 14:45
Om du kojar i en go hängmatta är väl risken att du slår dig guloblå på en kryss i gropig terräng? Kanske kan funka om man arrar ett par dämpande stroppar;-)
Apr 5, 2011 @ 15:25
Visst är det en kittlande idé??
Apr 4, 2011 @ 22:38
Lite Dehler 36 DB känsla fast 20 år senare
Apr 5, 2011 @ 11:52
Har de börjat med pluggen?
Man kanske riskerar att marknaden kallnar om man inte ser att något tar form?
Apr 5, 2011 @ 18:32
Jag tycker att det påminner lite om den Dehlers gamla design-inredningar t.ex Dehler 33- jag tycker inte att det är snyggt och föredrar Finn Flyer som har ju lätt och fin inredning men den kanske kostar mer??