Skip to content

27 Comments

  1. Øystein
    Nov 28, 2013 @ 17:50

    Rekker jeg å fullføre før prisutdeling i en hallberg rassy 26? Kunne vært kul å prøve..

    Reply

  2. Morten Harlem
    Nov 28, 2013 @ 18:31

    Påmeldt og gleder oss stort! Med tanke på all diskusjon om ÅF offsore race her på bloggen, hvordan tenker man om seilas i fuglereservatet ssw av Havstensund for PBR? Store deler av fjorårets deltagere seilte direkte gjennom dette området.

    Reply

    • Peter Gustafsson
      Nov 28, 2013 @ 19:14

      +1

      Bra med klargörande eller banbegränsning kring detta. Finns ett antal andra ställen som är i riskzonen, som Mjölskär och området O om Stangen. Det är ju lite lurigt när leden ser ut att gå igenom fågelskydd.

      http://www.lansstyrelsen.se/vastragotaland/SiteCollectionDocuments/Sv/djur-och-natur/skyddad-natur/Broschyr-fagel-salskyddsomr.pdf

      Reply

      • Ulf Palm
        Nov 29, 2013 @ 14:19

        Intressant att se att reglerna kring fågelskydd ändrats, uppenbarligen för länge sedan men jag har faktiskt inte noterat det tidigare. Jag är uppvuxen med att förbudstexten löd “varaktigt uppehålla sig inom X m från land”. Numer är det “förbjudet att vistas X m från land”. Stor skillnad.
        Det är ju massor av ställen utefter kusten som omfattas av detta. Ännu ett typexempel där de allra flesta genar är väl Gråholmarna söder om Wallhamn.
        Just Mjölskär är ju intressant eftersom farleden går rakt igenom skyddsområdet…

        Reply

  3. Henrik
    Nov 29, 2013 @ 09:48

    Jag kommer att anmäla mig PB 2014 och detta blir den första regattan i mitt liv utom SXK 24-timmars.
    Peter du skrev för ett tag sedan att ni saknar cruising seglarna på olika regattor och nu får du en med på denna regatta.
    Jag kommer segla min Hanse 320.

    Reply

    • Niclas
      Nov 29, 2013 @ 11:51

      En cruising seglare till :)

      Reply

      • Niclas
        Nov 29, 2013 @ 16:05

        menade mig själv!
        har tidigare bara två starter i Törn Runt på 80-talet…..

        Reply

    • F424
      Nov 29, 2013 @ 12:11

      Kul! Välkommen i gänget Henrik:-)

      Reply

    • Peter Gustafsson
      Nov 29, 2013 @ 13:15

      Kul! Hojta till om jag kan stötta på något sätt (annat är att komma med glada tillrop)?

      Det är precis det här som är grejen. Någon som kör sitt första race någonsin. Eller någon som kommer tillbaka till sporten efter ett uppehåll. Ju fler vi är ju roligare blir det!

      Reply

    • Björn
      Feb 7, 2014 @ 22:28

      Hej, jag seglade mitt första race nånsin på egen skuta i PBR’13.
      Har endast skotat genua på TR några ggr innan.
      Jag har nog aldrig lärt mig segla så mycket på ett par dagar innan.
      Vi blev frånseglade direkt vid start, men lyckades till sist knapra ikapp några båtar när vi lärt oss hitta farten. Natten upp mot Fjällbacka glömmer jag aldrig. Havet glimmade av lanternor. Grym medström och halvvind. Toppade 12.6knop på GPS’en med bara fock och stor (vi halade Gennackern efter en brutal broach mitt in natten. Så går det när man aldrig seglat Gennacker innan, och Kapten gått o lagt sig :-). Efteråt får vi veta att detta var vårt bästa ben. Här tog vi många båtar. Hällregn och strömvirvar efter rundningen i Norge var tungt. Men som de säger: Det blir kul det med …efteråt:-). Här tappade vi massor igen. För trötta efter att ha slarvat med sömn och mat. Bleke… Vind igen. Bleke… Vi bryter bland småskären strax innan Fjällbacka :-(. Tuffar runt hela vägen då Soten hunnit stänga.
      I Smögen vid midnatt. Sedan godaste fisksoppan jag nånsin fått. Och en starköl senare var det riktigt riktigt svårt att kliva ut till egen båt i 10e led… och få sova :-)
      Hemseglingen till Göteborg var grym i frisk halvvind/slör.
      Vi ses i Juni!
      Björn, Dehler 32 Daisy

      Reply

  4. Marcus
    Nov 29, 2013 @ 14:59

    Gott Henrik! Vi får gå ut och träna lite ;)

    Reply

    • Henrik
      Nov 29, 2013 @ 23:57

      Du har nog mycket att lära mig Marcus. Dock lite skillnad på din x99 och min Hanse 320. Får dock se om det hinner bli en Dehler 38 innan start.

      Reply

  5. Dennis Bengtsson
    Nov 29, 2013 @ 16:08

    Hej,
    körde första gången förra året och är redan anmäld för 2014.
    En härlig upplevelse även om den satt jobbigt i kroppen en vecka :-)

    /Dennis

    Reply

  6. Göran Bäckström
    Nov 29, 2013 @ 21:12

    Välkomna alla seglare oavsett om det är cruising, racing, performance mm.
    Det är ju fin o kul segling det handlar om.
    Tack för infot om skyddsområden. Det behöver vi ta med i föreskrifterna.
    Fortsätt med förbättringsförslag så att vi tillsammans utvecklar seglingen.

    Reply

  7. Torbjörn Sterner
    Nov 30, 2013 @ 05:07

    Gött, anmälda, tredje gången gillt med bästa sonen och den gamla goa comfort 30.

    Have fun – get better – win
    Ja vi hoppas kunna försvara retropriset, bästa halvton, från 2011.

    Reply

    • Bosse Bergqvist
      Dec 2, 2013 @ 11:58

      Kul, då är vi två besättningar som tänkt ta hem priset för bästa halvtonnare.
      Vi har investerat i en ny genua 1:a och gymkort (har sålt code0:n) men ifall det blir en lång läns i lättvind så blir ni svårslagna. Vi har försökt analysera varför ni gick så mycket fortare på länsen ut från Fjällbacka i år men inte lyckats finna anledningen. Har kikat på en Comfort 30:a som står på land men blev inte mycket klokare efter det. Båten hade legat i sedan 1 maj så kanske vi hade snäckor undertill:) men knappast troligt. Inför 2014 års BR kommer vi garanterat kontrollera snäckläget dagarna innan start.
      Lycka till:).
      Team Fanny (Scampi 649)

      Reply

      • Torbjörn Sterner
        Dec 3, 2013 @ 02:00

        Ja det var en skön fight vi hade där, ren botten och bra trimläge kan bidra. Men när ni hissade coden på hemväg kändes det som att vi gick på grund. ( gjorde vi ju också senare eller snarare drev på ) Låter bra att den är såld! Farligt med ny etta förstås.
        Vi satsar nog mest på silkeslen botten och fungerande kök i år…..
        Ses i Uddevalla och lycka till :-)

        Reply

        • Bosse Bergqvist
          Dec 3, 2013 @ 12:17

          Det var ett kul test med fock och code0. Set-upen fungerade perfekt för shorthanded eftersom code0:n “aldrig” hissades och därmed var det ett väldigt lätthanterligt segel:).
          Under säsongens 15 klubbseglingar, PNR, BR, HR och TR hade vi seglet hissat i drygt en timme och om man gör motsvarande jämförelse så saknade vi en genua1 i +30 timmar.

          Reply

  8. Henrik
    Dec 1, 2013 @ 22:18

    Då var jag anmäld, nu är det ingen återvändo. Ska bli riktigt kul att prova på detta.
    Får se om man hinner att träna lite starter innan PBR då detta är som sagt första regattan i mitt 30 åriga liv.

    //Henrik

    Reply

    • Pär Bäck
      Dec 2, 2013 @ 16:09

      Henrik!
      Starten är inte så viktigt i detta race. Utan hur du hanterar båten och segel ut med banan. Alla år som jag har startat racet har det varit väldigt lugna starter. Med ett undantag, vilket har debaterats på denna blogg.
      Så lägg fokus på boathandling och uthållighet istället.

      Lycka till alla som skall segla.
      /Pär

      Reply

    • Torbjörn Sterner
      Dec 3, 2013 @ 02:16

      Som Pär säger, starten handlar mest om att komma iväg utan krångel. Viktigt med mat och vatten ofta och lätt tillgängligt så att man orkar och tycker det är kul. På Arilds (Hansson 31) tips har vi kört med frystorkat och termosar med varmt vatten. Bästa tipset jag fick för två år sedan var en bra plotter och såklart lätt båt. Lycka till!

      Reply

  9. Göran Bäckström
    Dec 2, 2013 @ 16:02

    Henrik.
    Hjärtligt välkommen.
    Du har något “stort” att se fram emot.
    Och mersmak hoppas vi att det ger.
    Det viktiga är att deltaga!

    Reply

    • Henrik
      Dec 2, 2013 @ 21:01

      Tack, såg på vissa youtube klipp att det var väldigt tajta starter men det kanske var ett undantag.

      Mersmak tror jag det kommer ge, dock lite tråkigt men en pråm i vattnet :)

      Reply

  10. Swe
    Dec 6, 2013 @ 08:40

    Enligt mig årets roligaste race!!
    Skulle bli ändå “grymmare” med trackingsystem.
    Har varit med några år och familj, vänner
    Och kollegor frågar mig varje gång om
    Det går att följa oss på nätet

    Reply

  11. Magnusson
    Feb 16, 2014 @ 12:52

    Marcus Wendin och Per-Anton Westbom i Smaragd vinner bohusracet 2014!,Kolla meritlistan på bohusracet.se.LOL!

    Reply

  12. jol
    Apr 1, 2014 @ 15:32

    136 anmälda till Bohusracet !

    Reply

  13. Pelle Lindell
    Apr 1, 2014 @ 18:35

    Utan tvekan en av sommarens höjdpunkter.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.