Snart start i ARC för Vendetta
Sänder dig en bild på oss så här dagen före start i ARC. Starten skulle ha gått igår men är framflyttad 2 dagar på grund av ett elakt lågtryck som kom in norrifrån med vindar på upp emot 55 knop rätt i näbben och prognosen på vågorna var över 6m höga.
Problemet var att man gav deltagarna valfrihet att starta på söndagen eller på tisdag, vilket satte oss i en knepig valsituation. Med hjälp av gribfiler och routing i Expedition kom vi fram till att vi troligen kommer att ha en snabbare seglad tid om vi startar imorgon så det blev vårt beslut. Racing klassen hade inget alternativ, de startade i söndags och några av dom har kommit tillbaka i hamn igen.
Från vänster till höger i bild är sittande: Joakim Persson, Mikael Ryking, Ralf Aspholm och Lars Johansson. Stående är vår skeppare Stefan Krafft
Följ oss i klass Cruising G.
Nov 26, 2012 @ 16:16
Ta hand på dig grabbar!
Nov 26, 2012 @ 16:55
Det skall bli najs att följa er o lycka till /Henke
Nov 26, 2012 @ 17:04
Hej Är det någon som vet om Vendetta har någon hemsida ?
Nov 26, 2012 @ 17:00
Ser riktigt kul ut. Så kul att det får bli start nov. 2014. Det blir definitivt i cruisingklassen.. (HR42..:-) Sedan är det ju ok med röda byxor på After Sail.
Stefan K
Nov 26, 2012 @ 20:14
Tyvärr har vi ingen websida, bara en sluten facebooksida för våra nära och kära.
Vår position kan man följa genom att titta på fleet trackern
http://www.worldcruising.com/arc/eventfleetviewer.aspx
Starten går kl 11 imorgon.
Nu ska vi ut på den sista middagen iland på ett tag. Det får bli en saftig biff med pommes för från och med imorgon blir det bara frystorkat i tre veckor.
/Jocke
Nov 26, 2012 @ 22:09
Har ni inte fiskegrejer och en pulpit grill med er??
Det är ju ett måste…
Nov 26, 2012 @ 22:52
+1
Nov 27, 2012 @ 14:07
Bråttom iväg , Vendetta o Amores tjuvstartade visst ,, just det ,det är ju bara 2700nm att segla !!!
Nov 27, 2012 @ 15:46
Här länk till en annan Svensk båt (som visst vann förra årets upplaga): http://www.triumphsailing.se/
Nov 27, 2012 @ 15:53
Vill segla 2013. Vilka är era bästa tips för att hitta en crewplats?
Nov 27, 2012 @ 16:33
Håll koll här. Både Swan 48 Amoress och First 36.7 Vendetta hittade gastar via blur.se…
Nov 27, 2012 @ 16:41
Håller alltid koll på Blur :)
Dec 18, 2012 @ 15:26
@Karin: Det är många som bara åker ner till Las Palmas och går runt på bryggorna och söker gastplats. De flesta jag träffade hittade platser och när jag träffar dom igen här på St. Lucia är de nöjda med hur de har haft det. Visst finns risken att hamna ombord med någon dumskalle men jag tror att man märker det rätt snabbt innan man tackar ja till platsen. Dessutom så är ju vi seglare generellt väldigt trevliga :)
Dec 20, 2012 @ 07:49
Bra jobbat Stefan o Besättning, ska nu följa upp ER seglats,har kommit efter med de mesta pga. svårt sjuk hustru.
God Jul önskar Göran Eva. Mavilotte