Wrap Up 2011
Ännu ett år till ända och det är dags att se tillbaks på året som gick.
Fyll gärna på med årets flopp, årets drygaste seglare eller årets fulaste mössa.
Stort tack till Anders, Arvid, David, Fredrik, Gurra, Magnus*2, Mattias, Mats, Matts, Patrik, Pelle och alla andra som varit med ombord i år. Tack också till North Sails, Nexus, Liros och andra som har stöttat oss.
Årets höjdare måste vara Hermanö Runt. Perfekt väder, bra party, snabb segling och så lyckades vi knipa totalen för första gången sedan vi seglade Nova.
Færderseilasen kammar hem många priser: årets comeback (förra årets “race jag aldrig skall segla igen”), årets undanvind och årets kinesgipp. Vi upptäckte att man faktiskt kan broacha åt lovart med gennaker, nå¨got som många trodde var omöjligt. Vi seglade också bra och blev 3:a i tuffa R36-klassen.
Årets race jag aldrig skall segla igen och årets brall var ganska ohotat Skagen Race. När 6 av nio är sjösjuka så är det inte kul längre.
Årets trevligaste race är så klart Bohusracet. Med arret vid målgång så lyfte man sig ännu ett snäpp, och jag tror man kan överträffa sig själva till sommaren igen
Årets utmaning och årets banrekord var i alla fall för mig att segla Watski 2star på Baltic 50 Spirit. Stort och tungt, men fruktansvärt kul. Även om jag hellre kör mindre båtar så var det inte sista gången jag var med i det här racet.
Årets inspiration var att åka med på en Team Aqua under RC44 Marstrand Cup. Proffsigt både på land och på sjön. Och så är det ju Sverives bästa seglingsvatten. Där måste vi segla bana till sommaren.
Årets tjuvstart och årets grundstötning delas inte ut 2010 :-)
Årets leveranssegling var hem från Bohusracet. Solo med gennaker…
Årets kommentar är “varför har dom inte flytväst” och detta ämne kammade också hem årets diskussion. På köpet fick vi årets konspirationsteori:
I övrigt vet jag inte vad Peters ambition är med denna sida, om det handlar om att ta över Svensk Segling aller något liknande, det börjar ju dra lite åt det hållet.
Årets ketchupeffekt. J/båtar. Plötsligt dyker det upp J/92, J/105, J/97, J/109 överallt. Kul. Snart dags för en J/fest.
Årets trend är ännu mera flerskrov. I America’s Cup, i OS, runt jorden, genom skärgården. There’s no turning back. Årets raket är M32. Marström kan sin sak.
Årets sweetaste? A-27, M32, Seacart-26, J/111, Ker 40, eller något annat?
Årets skjuta upp till 2012 är J/111. Precis som 2010. Fast lite närmare nu.
Årets klass på G är återigen Farr 30? Och Patrick Lindblom tar följaktligen hem årets PR-kille. Men VM i Båstad kommer man att kunna få hybris under 2012.
Årets vapen. TP52. Verkar vara “da shit” om man vill spika race.
Årets fluga var gennakers på rulle. Aldrig har vi sett så många segel inrullade till hälften.
Årets snackis är återigen SRS och det läckta Excelarket för beräkning av mätetal. Årets mätregel skulle kunna vara SRS, NorLys eller någon annan variant av LYS? SRSv? ORCi då? Eller någon revision av DH? Årets mätbrev (eller brist på) går till Vipern på Hermanö Runt. Skall vi hoppas på att alla har ordning 2012?
Årets arrangörstrend måste vara felaktiga resultatlistor på prisutdelingen?
Årets nytänk stod ÅF och KSSS för. Gotland Runtstart i stan. Då blev det både folkfest och media. Så klart. Men man plockar också hem årets stofiler, när man fortsätter att kalla SRS för “familjeklass”. Dessutom lyckades man slarva bort doublehandedklassen. Kom in i matchen.
Årets kompetenshöjare är Ornö Runt och North Sails som bägge fortsätter att köra intressanta seminarier och utbildningar. Way to go.
Årets mångsysslare måste vara Mange Olsson. Var var han inte med under 2011? Årets svenskar är återigen Torbjörn Törnqvist och Niklas Zennström. Inga halvmesyrer där inte.
Årets mest ohederlige seglare hittar man tydligen i Finnjolleklassen? Eller så är de bara lite känsligare än andra seglare…
Årets wow är segling live på nätet. Från America’s Cup, Volvo Ocean Race, VM i Perth, … Det går ju att göra så bra!
Årets tidning är återigen Search Magazine. Nu hem i brevlådan. Årets WebbTV som kom av sig. Hamnen.se gick ut stenhårt men testar nu mest motorbåtar?
Årets konkurs var väl Najad. Många andra hade det också svårt.
Årets ”nu har jag i alla fall varit i marinbranschen” var väl Happy Yachting :-)
Något jag missat?
Dec 28, 2011 @ 13:38
Årets etablering av Melges 24 som drar till sig många duktiga seglare förtjänar också lite uppmärksamhet. Nytt klassförbund i SWE har det blivit. Kanske årets nya klassförbund.
Dec 28, 2011 @ 13:50
Kul wrap up! Får mig att reflektera….
För vår del 1a året med en bestämd besättning o fasta roller
Ewa,Tore,Andreas X2,Pär o Emil, tack för denna säsong!!
-Årets 1a steg var 1a onsdagsseglingsvinsten!
-Årets race var Lysekils race! Då alla gjorde sinna delar o allt funkade perfekt!
-Årets diskusion, inför Bohusracet då vissa “förståsigpåare” skrivit ner HP båtens prestanda potential, men vi vann klassen på kryss där båten inte kunde segla, o diskusionen dog :-)
-Goaste seger, Uddevallaregattan, vi gjorde ett taktiskt genidrag o seglade i annan riktning för att få vind o njöt på resturangen av att se andra båtarna gå i mål…
-Hårdaste smällen var grundstötningen på Orust runt där Ewa o jag seglade bra o fort, men valde at chansa…o det ör ont i själen med +6knops fart på sten…(o inget faerder pga detta)
-Största fallet var nog på en onsdagssegling i ~12m/s…vi seglade Pär o jag o kom sent till start…kom ialla fall ifatt cheetahn på kryssen upp men sedan strulade gennakerselingen o jag föll ner på min nygjorda kolfiberrorkult o den gick av…medans cheetahn seglade kanonsnyggt i farter jag var sugen på…+17knop….(snyggt jobbat cheetah!)
-vi kom 2a efter H-båten i onsdagsseglingarna men före båtar vi aldrig varit före tidigare…
-Ice cup blev lite av årets besvikelse…vi körde ombytta roller o det funkade sådär
:-). Sedan lite väl korta race o färre än tidigare…men ett bra arr o go fest!
-Tjörn runt seglade inte vi men likväl en anna HP o se den vara i toppen bland de riktigt skarpa seglarna..innan stigfjorden o nästan så vi trodde på en seger där…men varför köra in i ett berg HP?
-Årets historier fick vi av Hugo o Tore på Hermanö runt. De berättade om skutornas tid o lite första trevande steg på båtbyggarsidan med polyesterns nyhetstid…( att man behöver släppmedel i en form för att få loss skrovet…)
Vilka minnen…vilken säsong.
Nu lite optimeringar på storen o lilla focken så hoppas jag vi skall komma ännu starkare till nästa säsong!
Tack Hans X2(Hamel o Pettersson) för er support!
MVH Andreas
Gott slut o gott nytt år på er alla!
Dec 28, 2011 @ 19:17
Härligt, nu kan man ju skriva att man var “årets mest ohederliga seglare 2011” i sitt seglings-CV…
Dec 28, 2011 @ 21:49
Ja, det ät inte dåligt :-)
Frågan är vilket pris man skall ge till han som du täckte. Årets “jasså, är det kappsegling vi håller på med”?
Dec 28, 2011 @ 20:00
Årets topp är att jag äntligen hittade rätt båt att köpa.
Årets flopp utan tvekan stormen på juldagen som fick min
båt a kinesa..På land..
“Life is always a suprise”
Dec 29, 2011 @ 11:32
Ja, fulaste mössa tror nog att vår käre mastman, Mattias, klämde till med; keps med mössa ovanpå! Syns “sådär” på filmen överst (ca 3.40)
Dec 29, 2011 @ 11:44
Funktion är vackert ;-)
Dec 29, 2011 @ 12:00
“Årets; måste ta hjälp av någon annan” = detta j-la Dröbak, hur f-n ska man ta sig igenom det bättre än alla andra????
Dec 29, 2011 @ 13:16
Årets miss måste ha varit att segla både spinnaker och gennaker på samma tävling.
Årets “close but no cigar” måste väl ändå Peter på Chamsiin stått för? (http://vimeo.com/26004454 cirka 2:35 in i filmen)
Men vem inom seglingen har stått för årets Juholtare*?
(*Förhastat uttalande som man snart tvingas backa på, enligt Språkrådets definition.)
Dec 29, 2011 @ 15:54
Grymt seglat Peter x 2…
Hur gick det ? Klarade sig kölen ?
Dec 29, 2011 @ 18:31
Hej
Kölen var aldrig i berget, men mycket nära!!!!
Det blev ett litet skrapmärke på sidan av rodret nästan längst ner.
Dec 31, 2011 @ 11:52
Herre jäklars, det var riktigt nära DBG…
kul att se det på film :D
Dec 30, 2011 @ 21:20
Årets race på ostkusten var Åland Race. Var annars får man segla spinnaker i kuling och mörker, navigera i ytterskärgården och köra slalom mellan Ålandsbåtarna? Självklart med eftersnack i bastun i Mariehamn och gediget kalas både där och efter returen till Blidö.
Dec 31, 2011 @ 08:53
Du glemte årets tapte veddemål…….gleder meg til flasken :-))